header image

 
 

Štyri typy čitateľských reakcií, ktoré autori najviac neznášajú

Zdroj: Pixabay

Nie, nebude to o kritike. Dobre podaná a výstižná kritika je pre spisovateľa najväčším plus. Ale sú typy komentárov, ktoré autora nikam neposunú a ich najlepším možným výsledkom bude, ak sa nenaštve. Ktoré to sú a ako im pri písaní hodnotení predísť?

1. Papagájovanie reakcií

Týka sa to hodnotenia vydaných či verejne publikovaných diel. Pred publikáciou ste ich rozoslali niekoľkým testovacím čitateľom. Mali námietky, ale každý iné, zriedkavo sa opakujúce čo u len dvoch ľudí. Ale keď text odpublikujete a komentáre k nemu sa stanú verejnými, hľa! Námietky čitateľov začnú byť podozrivo rovnaké a opakujúce sa.

Autor by rád počul váš názor. Len váš. Nie ten, čo ste vyčítali z reakcií iných. Pretože ak z desiatich testovacích čitateľov, ktorí svoje hodnotenia navzájom nevideli, nejaký prvok vadil iba jedinému, a po zverejnení zrazu vadil deviatim z desiatich, asi to nebude náhoda. Najlepším liekom je pred serióznou recenziou nečítať žiadne iné hodnotenia a utvoriť si vlastný názor. Hoci je to ťažké, ak si knižku kupujete, pretože už vtedy drvivá väčšina ľudí názory iných počúva a číta.

2. Vytknutie chýbania niečoho, čo v texte predsa bolo

Nepochopenie je normálne. Dá sa s ním pracovať. S čím sa už pracuje oveľa ťažšie je, keď čitateľ v texte postráda čosi, čo ste tam predsa napísali. A to priamo do riadkov, nie medzi ne. Z takýchto reakcií mám vždy hlavu v smútku. Hoci sa autor nemá so svojimi testovacími čitateľmi hádať, mám chuť poslať mu citáciu strany, odseku a riadku, kde je presne to, čo dotyčný v texte postrádal.

Riešenie? Skúste text, ktorý vám niekto poslal na testovacie čítanie, čítať pozorne. Prípadne aj opakovane. A ak zistíte, že ste si niečo na prvý raz nevšimli či nepochopili, autorovi aj zdôvodnite, prečo ste si to nevšimli či nepochopili.

3. Komolenie mien postáv

Páčilo by sa vám, keby niekto komolil vaše meno? Nie? Vedzte, že pre autora je meno jeho postavy skoro to isté. Má ich rád ako vlastné. A ak ste si vy ani po stovkách výskytov toho mena v rukopise postavy nevedeli zapamätať jeho znenie, ani vašim prípadným pochvalám nikto neuverí. Uznávam, že niektorí autori dávajú mená pomerne… exotické. Ale aj tu existuje úplne jednoduché riešenie. Keď píšete o postave, nakopírujte jej meno z textu.

Rovnako autori neznášajú ani komolenie názvu svojho diela (nie je zase až taký dlhý, aby sa nedal zapamätať) alebo vyhýbanie sa oslovovaniu postavy menom, zvlášť ak bola z tých hlavných. Pamätajte, že ak správne zvládnete napísať do hodnotenia všetky tieto dôležité prvky, aj voči vašej kritike bude autor o čosi otvorenejší. Preukázali ste mu totiž úctu. A nestálo to ani extra veľa námahy, však?

4. Sľúbite hodnotenie a nepošlete ho

Posledný rozčuľujúci typ reakcie je vlastne nereakcia. A zvlášť zabolí v prípadoch, kedy autor čitateľovi svoje dielo nijako nenanútil, kedy si ho čitateľ vypýtal či kúpil sám a z vlastnej iniciatívy prisľúbil hodnotenie. Lenže plynú mesiace a roky a hodnotenie nikde. A to nevravím o jednom prípade, ale o desiatkach. Dokonca mám dojem, že až nadpolovičná väčšina ľudí, ktorí mi hodnotenie z vlastnej iniciatívy prisľúbili, tak neurobili! Autor sa potom utápa v mukách pochybností, či bola jeho práca natoľko zlá, že na ňu škoda slov, natoľko nudná, že čitateľ nebol schopný pokračovať už po prvých riadkoch, alebo je osoba autora čitateľovi natoľko ukradnutá, že na svoj sľub bez výčitiek svedomia zabudne. Sú to podobné muky (hoci s menšími dôsledkami) ako márne čakanie na odpovede od vydavateľstiev.

Riešenie? Nehrám sa na falošnú zdvorilosť a hodnotenie sľúbim len vtedy, keď ho mám naozaj v úmysle napísať. A keď už raz dám slovo, snažím sa ho dodržať aj vtedy, ak mi do toho niečo príde.

Mohlo by vás zaujímaťLiterárne zamyslenia


Napísať odpoveď

Povolené XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vymazané budú komentáre, ktoré obsahujú spam, nadávky alebo osobné útoky, porušujú zásady slušného správania, vôbec nesúvisia s témou či s komentármi pod ňou, alebo sú presnou kópiou nejakého z predošlých komentárov.

Hodnotu píšte ako číslo, nie slovom * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentárov: 2     Upozornenia: 0

Autor Martin5 St jan 17th 2018 at 12:24 pm  

1. Súhlasím.
2. Najprv ale musíš ukázať, kde to bolo, až potom viem povedať, prečo som si nevšimol/zabudol. V prvotnom hodnotení to nebude a nie každý sa k tomu ešte vráti.
3. David Settle je jednoduchý, ale v poslednom hodnotenom som mal s menami aj ja problém. Mnohí čítajú papierovú verziu, odkiaľ kopírovanie nefunguje. Nekomolíme úmyselne, ale občas sa chybička pritrafí.
4. Žiaľ, doba je povrchná a mnohí naozaj v dobrej viere nasľubujú veci, čo potom nedokážu splniť (či nasľubujú toľko, že aj zabudnú, čo všetko). Tiež sa mi to ale nepáči.

Autor Adhara St jan 17th 2018 at 5:38 pm  

A pritom Davida si raz skomolil tiež. :-) Na Daniela. Pri papierovej verzii ešte budiž, ale väčšina betareaerov čítala elektronicky a veselo komolila. Aj keď – v porovnaní s ostatými je komolenie asi tým najmenej podstatným bodom…


 

© 2014 – 2017 Jana Plauchová. S výnimkou materiálov z Wikimedia Foundation všetky práva vyhradené. Kontakt na autorku: adhara (zavináč) volny.cz.