header image

 
 

Tri minirecenzie kníh vydavateľstva Enigma

Dnes namiesto jednej veľkej recenzie prinášam tri malé – všetko beletrie z vydavateľstva Enigma.

Temná hmota

Podľa anotácie to malo byť niečo medzi Jackom Londonom a Stephenom Kingom. Vzhľadom na to, že sú to moji dvaja obľúbení autori, povedala som si, že to si teda musím prečítať. Od začiatku to vyzeralo na absolútne klasický horor, taká oddychovka na dlhé večery, zvlášť tie zimné. Mal dobrú atmosféru polárnej zimy a pozvoľného nárastu hrôzy. Obsahoval všetky typické hororové prvky a ničím nevyčnieval, takže od polovice knihy som už nemala jasno iba v tom, ktorá postava (a pes) to prežije. Napokon sa však v knihe jedno prekvapenie predsa len vyskytlo. Nie však v súvislosti s hororovou dejovou líniou, ale s čímsi iným. Musím priznať, že TO som naozaj nečakala, hoci, ako som spätne listovala, náznakov tam bolo dosť. Ja som ich však nezaregistrovala, možno preto, že som sa priveľmi sústredila na ducha. Asi kvôli omráčeniu z prekvapenia sa mi zdalo, že koncové udalosti sa zomleli akosi prirýchlo v kontraste s predošlým pomalým nárastom strachu. Takmer som nestíhala sledovať, čo sa deje. Koniec sa mnou prevalil ako uragán. Bol hororovo klasický, ale zase nie úplne predvídateľný. Na knihu spomínam ako na typický milý hororík, ktorý neurazí.

Celkove by to bolo veľmi príjemné, oddychové čítanie, nebyť mnohých často sa vyskytujúcich chýb. Najčastejšie ma rušili opakujúce sa slová. Boli veľmi časté a ich opakovania mi pripadali zbytočné, vedela som k nim ľahko hľadať synonymá alebo zmeny formulácií. Iné vety mi zase pripadali ako príliš doslovne preložené so zachovanou pôvodnou anglickou stavbou, pre slovenčinu neprirodzenou. Ďalej, hoci sa nepovažujem za odborníka na čiarky, niektoré z nich boli skoro naisto umiestnené zle alebo sa naopak nevyskytovali na miestach, kde mali byť. Kurzíva mi tiež často pripadala ako bez kontextu, v pasážach, ktoré ňou mali byť vyznačené, neraz evidentne skončila predčasne. No a napokon, sem-tam sa zjavil aj preklep. Určite by to tomu bolo bývalo prospelo, keby sa to pred vydaním dalo prečítať ešte jednému korektorovi.

 • Názov: Temná hmota
 • Autor: Michelle Paverová
 • Vydavateľstvo: Enigma
 • Počet strán: 230 strán
 • Jazyk: slovenský jazyk
 • ISBN: 9788081330162
 • Dátum vydania: 2012

 

Facebook ti povie

Výlučne oddychové čítanie. Dej: dvojica stredoškolákov sa prihlási na Facebook z budúcnosti, a podľa statusov, ktoré vyvesia o pätnásť rokov neskôr, vidia svoj budúci život a snažia sa ho vylepšovať. Spočiatku som očakávala nejaké prekvapenie, čosi v tom zmysle, že tí dvaja neovplyvňujú budúcnosť, len si MYSLIA, že ju ovplyvňujú na základe útržkovitých správ z Facebooku. To by bol, myslím, dobrý námet na román poukazujúci na nebezpečnosť internetu, sociálnych sietí, ale aj unáhlených záverov dospievajúcich. Žiaľ, nič také neprišlo a príbeh bol omnoho jednoduchší než som očakávala. Bol o predvídateľnej spleti stredoškolských vzťahov, nie o cestovaní v čase (ktorého vysvetlenie ani neprišlo – ako inak, veď nesmieme odvádzať pozornosť od vzťahov, však?). Toto je učebnicový príklad knihy, ktorá rozpráva dávno známy príbeh, len s novými kulisami – v tomto prípade s Facebookom budúcnosti – ale jej dej a posolstvá už boli (nielen) americkým teenagerom mnohokrát otrepané o hlavy. Podľa mňa je škoda, že z tejto novej kulisy autori nevyťažili viac. A nechápem, prečo v týchto amerických stredoškolských vzťahových peripetiách vždy musia spolu skončiť vo vzťahu najlepší kamarát a kamarátka. Je to také časté klišé.

Ale ako oddychovka, pri ktorej nechceme premýšľať, to bolo OK. Napísané to bolo dobre a čítalo sa mi to tak rýchlo, ako už dávno nič nie. Hoci, obávam sa, že ma tak rýchlo dopredu hnala aj nádej, že sa v knihe zjaví niečo nového – v tomto prípade márna.

 • Názov: Facebook ti povie
 • Autor: Jay Asher, Carolyn Macklerová
 • Vydavateľstvo: Enigma
 • Počet strán: 338 strán
 • Jazyk: slovenský jazyk
 • ISBN: 9788081330179
 • Dátum vydania: 2012

Slečna Brontëová píše o láske

Životopisný román o sestrách Brontëových písaný z pohľadu najstaršej a kvantitatívne najplodnejšej z nich – Charlotte. Román zachytáva asi desať-dvanásťročné ročné obdobie, počas ktorého Charlotte postupne prišla o všetkých súrodencov, ale nastúpila na cestu akej-takej slávy a dostala svoju jedinú ponuku na vydaj. Príbeh o chudobe, nešťastnej láske, neuznaní, o živote, ktorý priniesol len málo radosti. Zaujímavá kniha, hoci sa nečítala práve „sama“ – nielen kvôli náročnejším témam než v prípade predošlých dvoch recenzovaných kníh, ale aj kvôli jazyku a v neposlednom rade asi aj kvôli malému množstvu akcie. Život sestier bol prázdny a pustý, preto si ho museli kompenzovať fantáziou. Som rada, že som mohla nahliadnuť do súkromia spisovateliek, na problémy, ktoré vo svojej dobe prekonávali na ceste k úspechu a ktoré sa prekvapivo rokmi nemenia. Niekedy ma vážne zaujímalo, kde končia fakty a kde začína fikcia. Napríklad ako to naozaj bolo medzi Charlotte a Arthurom – či sa do neho po čase skutočne zamilovala, alebo autorka len chcela trochu zmierniť jej krutý osud. Vcelku zaujímavé, no o čosi menej čítavé.

 • Názov: Slečna Brontëová píše o láske
 • Autor: Juliet Gael
 • Vydavateľstvo: Enigma
 • Počet strán: 510 strán
 • Jazyk: slovenský jazyk
 • ISBN: 9788081330063
 • Dátum vydania: 2011

Mohlo by vás zaujímaťKnižné recenzie


Napísať odpoveď

Tip 1: Aby ste predišli možnej strate komentára pri posielaní, napíšte si ho, prosím, do textového editora a sem ho iba prekopírujte.

Tip 2: Pred odoslaním obnovte CAPTCHA príklad stlačením na šípky napravo.

Povolené XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vymazané budú komentáre, ktoré obsahujú spam, nadávky alebo osobné útoky, porušujú zásady slušného správania, vôbec nesúvisia s témou či s komentármi pod ňou, alebo sú presnou kópiou nejakého z predošlých komentárov.

Hodnotu píšte ako číslo, nie slovom * Časový limit vypršal, obnovte prosím CAPTCHA príklad.


 

© 2014 – 2024 Jana Plauchová. S výnimkou materiálov z Wikimedia Foundation všetky práva vyhradené. Kontakt na autorku: adhara (zavináč) volny.cz. Stránky archivované Národnou knižnicou SR.