header image

 
 

Prvý rok adhary.sk

Autor: Hendrike

Autor: Hendrike

Naša webstránka v týchto dňoch oslavuje svoje prvé výročie založenia. Hoci si myslím, že rok je vo všeobecnosti (vo vývoji života, kariéry, vzťahu k človeku..) veľmi krátka, prakticky zanedbateľná doba, predsa som sa len rozhodla zhodnotiť, ako to tu počas prvého roka prebiehalo. Niečo z toho vás možno zaujme.

Čo bolo, bolo alebo stránka kedysi a dnes

Priznám sa, že ja a informačné technológie sme nikdy neboli dobrí kamaráti. Moje totálne lamerstvo je zmiernené len mnohoročnými skúsenosťami práce vo Wikipédii, ktoré vo mne vytvorili aspoň matné predstavy o html kóde, a narábaním s rozličnými redakčnými systémami. Druhé zmienené však žiadny závratný prínos do môjho chápania WordPressu neprinieslo, pretože každý redakčný systém má svoje muchy a vlastný systém, ako naň. Navyše neviem nič o počítačovej grafike ani o profesionálnom fotografovaní a odmietam kradnúť druhým ľuďom ich obrázky s neslobodnou licenciou, aby som si nimi spestrila stránky. To len na vysvetlenie, prečo to tu vyzerá tak ako vyzerá. Za to, že to nevyzerá horšie, vďačím svojmu webmasterovi, ktorého som poverila náročnou úlohou – vylepšiť základnú šablónu stránky o prvky, ktoré sa mi páčili na iných serveroch, či dokonca ktoré som si sama vymyslela. Zakladanie webu pripomínalo rozprávku o tom, ako psík a mačička piekli tortu. No napokon sme ju nejako dopiekli. Ustálil sa dizajn, začala som vytvárať rubriky, najprv často, potom už len pozvoľna, ako sa ich stav blížil ku konečnému – hoci ťažko povedať, aký ten konečný stav vlastne bude. A začala som nahrávať obsah – zhruba z dvoch tretín predtým publikovaný (i keď v staršej podobe) na iných serveroch, z jednej tretiny stránka obsahuje jedinečné materiály nezverejnené nikde inde než na nej. Usilujem sa už zverejnené a nikdy predtým nezverejnené materiály striedať, rovnako ako sa snažím aspoň o čiastočnú obmenu tém za sebou publikovaných stránok.

Niektoré nápady na dizajn a obsah stránok som mala už celé roky. Ich konečná podoba sa však prispôsobovala okolnostiam. Kým človek len tak fantazíruje, ako to bude fungovať, veľmi často niečo nedomyslí. Predstavy musí korigovať realita. Iné nápady vznikli po stimulácii faktom, že stránku už konečne mám. Od niektorých plánov som musela upustiť. Iné nápady prekvapili aj mňa samotnú. Dnes tu vrátane tejto máme 128 stránok v pätnástich sekciách.

Obrázok týždňa

Niekoľko týždňov po založení webu sme rozchodili aj sekciu Obrázok týždňa na astronomickom portáli Wikipédie. Vybraný obrázok aj s popisom vkladám cez Wikipédiu už osem rokov výlučne ja, preto som si ho tiež zvolila na spestrenie stránok. Zaujímavé je, že tento obrázok nemusí byť vždy zosynchronizovaný s tým obrázkom, ktorý na astronomickom portáli v príslušnom čase naozaj je – ku koncu roka nastávajú na wikipédistických portáloch mierne zmätky a v posledných dňoch roku 2014 mali Wikipédia a tieto stránky rozličné obrázky, hoci zdrojový kód sa nezmenil. Prvý január však ako vždy dal po tejto stránke všetko do poriadku.

Aktualizácie

Iste ste si všimli, že v pravom stĺpci sa okrem novopridaných stránok objavujú aj aktualizácie. Bolo ťažké rozhodovať sa, či upozorňovať čitateľov na všetky vykonané zmeny alebo iba na novovytvorené stránky. Napokon zvíťazili všetky úpravy. Hoci niektoré z nich predstavujú možno skoro bezvýznamné drobné opravy, veľakrát ide o naozaj podstatnú zmenu obsahu už existujúcich stránok, alebo o pridanie odkazov – na nové recenzie mojich kníh, články profily…

Komentáre

Chcela som stránku s možnosťou komentovania, o to viac, že niektoré jej sekcie majú skôr blogový charakter. Pri zakladaní som zvažovala možnosť nechať ručne moderovať všetky komentáre, no potom som od toho upustila. Pripadalo mi to ako nepríjemný prejav nedôvery a nadmernej kontroly čitateľov. Na iných serveroch som problém s nevhodnými komentármi nemala aj celé roky, a prípadný neslušný komentár sa dá predsa zmazať aj dodatočne. Okrem toho sa mi nepozdávala ani myšlienka, že prípadná debata medzi dvoma návštevníkmi by musela byť závislá od mojej osoby. No moja dôvera bola sklamaná, na stránky sa nanosil diskusný troll. Odvtedy sú všetky komentáre opäť odkázané na ručné schvaľovanie. Mrzí ma, ak sa kvôli tomu cítite ako v materskej škole – všetko pod dohľadom – no inak to nejde. A koľko spamu sa sem pokúša dostať…

Hľadanie vhodných a copyrightom nechránených obrázkov pre stránku je náročná činnosť. Preto ich tu nie je veľa a nemusia byť úplne k veci... ako tento, napríklad.

Hľadanie vhodných a copyrightom nechránených obrázkov pre stránku je náročná činnosť. Preto ich tu nie je veľa a nemusia byť úplne k veci… ako tento, napríklad.

Spätná väzba

Je zaujímavé sledovať štatistiky návštevnosti. Niečo sa vyvíja v rámci očakávaní, niečo prekvapuje. Po počiatočnom predpokladanom náraste v prvých mesiacoch návštevnosť zastagnovala a potom sa začala prudko húpať – z príčiny, ktorú netuším. Bez zmeny vo frekvencii pridávania príspevkov kolíše o stovky mesačne. Navyše v štatistikách viem zistiť, z akej stránky sa na tú moju ľudia preklikli – pokiaľ to bola stránka a nezadali adresu ručne či z obľúbených položiek. A o to je záhada väčšia – pri prudkých vzostupoch návštevnosti nevidieť zvýšenú frekvenciu prístupu cez žiadny odkaz. Len pre zaujímavosť, hneď po Google sa čitatelia dostávajú na moje stránky najčastejšie buď zo stránky o mojej osobe na Wikipédii, alebo z môjho profilu na Enigme. Najnavštevovanejšie sú (ako sa dalo očakávať) hlavné stránky rubrík a v rámci nich viac obrázkové ako písmenkové sekcie. To druhé ma trochu mrzí, keďže táto stránka vznikla primárne na prezentáciu mojej literárnej tvorby.

Niekoho možno prekvapí, že v štatistikách vidím aj to, aké výrazy zadávate do vyhľadávacieho okna v pravom hornom rohu. Mňa zase prekvapuje to, aké pojmy to sú. Predovšetkým vôbec ale vôbec nerozumiem tomu, prečo je mesiac čo mesiac najvyhľadávanejším výrazom „adhara.sk“. Veď ste na doméne adhara.sk! Môžete mi to vysvetliť? Je to snaha dostať sa na hlavnú stránku? Nič iné mi nenapadá. Ďalšie opakovane hľadané pojmy vo mne vyvolávajú obavu, že štruktúra mojich stránok je asi pre návštevníkov dosť neprehľadná. Preto sa vás pýtam, máte nejaké návrhy na zlepšenie? Čo sa vám nepáči, čo a ako by ste radi zmenili? Každý nápad si ochotne vypočujem. Niektorí napísali pripomienky do e-mailu, ale nie je dôvod báť sa vyjadriť svoj názor aj komentárom priamo pod príslušnou stránkou. Aj na to sú predsa tu.

Tiež by som rada upozornila čitateľov, ktorí používajú vyhľadávaciu funkciu, že vyhľadávanie funguje len vtedy, ak je pojem napísaný bez preklepov. Množstvo nesprávne napísaných pojmov vo vyhľadávaní je totiž neobyčajne vysoké. Dosahuje možno až tretinu z ich celkového počtu. Najčastejšie, zdá sa, vyhľadávate astronomické články, recenzie a moje úvahy. A niektoré vyhľadávané pojmy… prekvapili. Viac k tomu netreba dodať. Zvláštny je aj fakt, že veľmi často do vyhľadávania zadávate názov stránky, na ktorú vedie priamy odkaz z hlavnej stránky alebo dokonca aj z každej stránky. Dôvod naozaj netuším.

A čo ďalej?

Kam adhara.sk smeruje? Oproti počiatočnému novému príspevku každý druhý deň som znížila frekvenciu na tri nové príspevky týždenne a neskôr na dva nové príspevky týždenne. Dôvodom je najmä fakt, že mi dochádza už predtým publikovaný obsah, ktorý by som sem rada preniesla. Znamená to ale aj to, že v budúcnosti by pomer originálnych príspevkov, tj. príspevkov prvýkrát publikovaných tu a nikde inde, mal stúpať. No frekvencia pridávania bude tým pádom nižšia.

Vytváranie obsahu pre stránku nie je rýchle ani jednoduché. Texty mohli byť pripravené už dávnejšie, no pre ich prenos na adhara.sk treba oveľa viac než len copy + paste z nejakého wordovského súboru. Najprv treba zrušiť wordovské formátovanie, aby nerobilo neplechu, potom vytvoriť nové formátovanie vrátane nového rozčlenenia do odstavcov, pridania tučného písma a kurzívy, povytvárať odkazy, upraviť a nahrať ilustračné obrázky a ošetriť zdroje. Nedajbože, aby v texte bola tabuľka, to je potom veľmi strastiplná práca (alebo tam tú tabuľku skrátka nedám).

Neustále dochádza k zlepšovaniu po stránke dizajnovej a snáď aj obsahovej. A plány do budúcna? Netrúfam si o nich veľmi hovoriť, lebo je dosť možné, že si vylámu zuby na možnostiach. Ale predbežne plánujem založenie ešte prinajmenšom dvoch sekcií a tiež isté zjednocovania formy podobne tematicky ladených stránok.Len tak...


Napísať odpoveď

Tip 1: Aby ste predišli možnej strate komentára pri posielaní, napíšte si ho, prosím, do textového editora a sem ho iba prekopírujte.

Tip 2: Pred odoslaním obnovte CAPTCHA príklad stlačením na šípky napravo.

Povolené XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vymazané budú komentáre, ktoré obsahujú spam, nadávky alebo osobné útoky, porušujú zásady slušného správania, vôbec nesúvisia s témou či s komentármi pod ňou, alebo sú presnou kópiou nejakého z predošlých komentárov.

Hodnotu píšte ako číslo, nie slovom * Časový limit vypršal, obnovte prosím CAPTCHA príklad.

Komentárov: 7     Upozornenia: 0

Autor Marián Pi mar 13th 2015 at 2:25 pm  

Na túto stránku som narazil len nedávno. Je tu kopec poučného aj zábavného čítania. Občas keď neviem zaspať tak čatám tieto stránky na mobile. K vylepšeniam by mohla pomôcť úprava zobrazenia na mobiloch. Držím palce a nech ďalší rok prinesie tejto stránke množstvo nových pútavých článkov.

Autor Adhara Pi mar 13th 2015 at 4:13 pm  

Vďaka za reakciu. Je pravda, že na zobrazenie v mobiloch som pri tvorbe stránky vôbec nemyslela. Nadhodím túto tému svojmu webmasterovi.

Autor Peter Molnár So máj 9th 2015 at 7:51 pm  

Ďakujeme pekne za výročný update. :-) Aspoň je vidieť, že sa tomuto webu venuješ prakticky so železnou pravidelnosťou, nech je už presná frekvencia akákoľvek. Čo sa moderovania týka, na trollov bohužiaľ narazíš prakticky kdekoľvek, a preto súčasné riešenie mne osobne neprekáža. Toto je aj tak súkromný web, takže si určitú prísnosť voči návštevníkom môžeš pokojne dovoliť. Vľúdnosť k nim a ochota komunikovať tam z tvojej strany sú, a to je v tomto smere zďaleka to najpodstatnejšie.

Autor Adhara So máj 9th 2015 at 10:40 pm  

Vďaka za milý komentár. Myslím, že dlhodobá pravidelnosť v prispievaní je dôležitá, ale ako sa ukazuje, nie jediná vec, ktorá udržiava čitateľov. Snažím sa to tiež nepreháňať s prísnosťou, lebo som videla extrém v tomto smere – osobu, ktorá so zdôvodnením „na svoje stránky si môžem písať, čo chcem“ podniká verejné aj súkromné osobné útoky. No snaha vyhnúť sa extrému žiaľ často skončí opačným extrémom – v tomto prípade tým trollom. :-)

Autor Mroks So nov 7th 2015 at 2:49 am  

Komentáre na riddicksrealm.blogspot.sk a http://www.kosmonautix.cz ma priviedli na „Tvoju stopu ….“

Autor Adhara So nov 7th 2015 at 8:22 pm  

Tak dúfam, že sa ti tu bude páčiť…

Autor Mroks Ne nov 8th 2015 at 6:04 am  

To, čo o Tebe „prezradili“ komentáre, tieto stránky na 100% potvrdili a vidím to na „kopec“ príjemne strávených hodín, kým to stihnem všetko prečítať. A keďže ja som hlavne „čitateľ“ a písaný text „zo mňa lezie ako z chlpatej deky“, idem sa venovať čítaniu a nechám Ťa pod dozorom RSS čítačky …
… a nech Ti to takto „píše“ aj naďalej. Ďakujem.


 

© 2014 – 2023 Jana Plauchová. S výnimkou materiálov z Wikimedia Foundation všetky práva vyhradené. Kontakt na autorku: adhara (zavináč) volny.cz. Stránky archivované Národnou knižnicou SR.