header image

 
 

Veľkonočné vajíčka

Amatérsky sa zdobeniu veľkonočných vajíčok venujem od nepamäti, moje prvé zachované výtvory však pochádzajú až z druhého stupňa základnej školy. Nové techniky som sa naučila a v starých som sa zlepšila počas stredoškolského štúdia na predmete tvorivé dielne. Od prostého maľovania fixkami som skúšala anilínové farby, farbenie namáčaním, vodné nálepky, prilepovanie papiera (sliepočky a vtáčiky z vajíčok), servítkovú techniku, oblepovanie bavlnkami a sitinou, drôtikovanie, maľovanie farebným voskom a voskovú batiku.

Vajíčka na paličke

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Tento nápad inšpirovaný umelohmotnou predlohou videnou v obchode som zrealizovala pre rodičov. Vajíčka sú máčané vo farbe a pritavené k špajdli. Každé zdobí dvojica mašlí – sieťková a celistvá.

Drôtik

Drôtikovať ma naučili ku koncu základnej školy, na strednej škole som sa v tejto technike zlepšila a odvtedy sa jej venujem každoročne. Jej výhodou je, že sa môže praktizovať skoro kdekoľvek. Nie je viazaná na dielňu ani na babravé materiály.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Drôtik 2006 – 2010

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Drôtik 2009 – 2013

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Drôtik 2011 – 2014

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Drôtik 2014 – 2015

Drôtik 2016

Drôtiku v roku 2016 nevzniklo veľa, ale zase si možno všimnúť dva nikdy predtým nepoužité vzory (jeden som vymyslela, druhý som sa naučila z kúpeného vajíčka).

Mozaika

V roku 2017 som oprášila detskú techniku mozaiky

Sliepočky

Ďalšia detská technika, ku ktorej som sa vrátila v roku 2017

Vosková batika

V prvom ročníku na strednej škole som sa zoznámila s technikou voskovej batiky, ktorá mi učarovala aj napriek svojej náročnosti. Od tých čias sa do nej púšťam približne každý druhý rok. Ide o pomerne komplikovanú techniku s množstvom medzikrokov, pričom často nejaký z nich zlyhá. Mnoho exemplárov sa tiež rozbilo.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Vosková batika (trojfarebné vajíčka) a maľovanie voskom (biele na modrom podklade). Ide o jedny z prvých pokusov niekedy spred roka 2009.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Vosková batika pravdepodobne z roku 2009 alebo skoršieho.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Vosková batika pravdepodobne z rokov 2011 a 2013.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Vosková batika 2015. Košík, v ktorom sú vajíčka uložené, mi uplietla z vďačnosti za možnosť prečítať si knihu Nula kelvinov nadšená čitateľka.

Vosková batika 2016 bola bohatá kvantitatívne a azda aj kvalitatívne. Zdobili sa slepačie aj morčacie vajcia, okrem tradičnej modrej sa použila ako finálová farba aj zelená.

Servítková technika


Servítka 2014
Servítková technika 2016: okrem jedného slepačieho aj štyri morčacie vajíčka

Fixka

Akryl+stuha

Tieto odporné krikľavé strašidlá vznikli za jediným účelom – zvládnuť drsné poveternostné podmienky exteriéru. Po nedobrých skúsenostiach s farbenými slepačími vajíčkami na kríku, ktoré napriek laku dážď odfarboval a napriek pevnému ukotveniu vietor strhával, som nafarbila akrylom polystyrénové vajíčka. Dostali aj veľmi jednoduchú výzdobu z nalepených darčekových stužiek. Nad nedotiahnutými detailmi som mávla rukou, ľudia na ne budú pozerať z veľkej vzdialenosti. Dokonca aj tieto odolné potvory však počasiu nakoniec podľahli!

Jupiter vajce

Vtipné vajce vyrobené na počesť môjho prvého výročia práce vo hvezdárni. Vpravo pre porovnanie skutočná podoba planéty.

Mohlo by vás zaujímaťVeľkonočná výzdoba Moja výtvarná tvorba


Napísať odpoveď

Tip 1: Aby ste predišli možnej strate komentára pri posielaní, napíšte si ho, prosím, do textového editora a sem ho iba prekopírujte.

Tip 2: Pred odoslaním obnovte CAPTCHA príklad stlačením na šípky napravo.

Povolené XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vymazané budú komentáre, ktoré obsahujú spam, nadávky alebo osobné útoky, porušujú zásady slušného správania, vôbec nesúvisia s témou či s komentármi pod ňou, alebo sú presnou kópiou nejakého z predošlých komentárov.

Hodnotu píšte ako číslo, nie slovom * Časový limit vypršal, obnovte prosím CAPTCHA príklad.


 

© 2014 – 2024 Jana Plauchová. S výnimkou materiálov z Wikimedia Foundation všetky práva vyhradené. Kontakt na autorku: adhara (zavináč) volny.cz. Stránky archivované Národnou knižnicou SR.