header image

 
 

Tip na výrobu pekného letného venca

Tento veniec v štýle obilného poľa a jeho najkrajších burín (vlčieho maku a ľanu) si zhotovíte aj bez použitia nezohnateľných materiálov. Budeme naň potrebovať

 • Prútený kruh
 • Kancelársky papier
 • Biele servítky
 • Nožnice
 • Temperové farby (odtiene zelenej, červenej a čiernu)
 • Štetce na temperové farby
 • Počítač s internetom
 • Farebnú tlačiareň
 • Lepidlo na papier
 • Tavnú pištoľ
 • Drôt, najlepšie zelený
 • A to správne ročné obdobie, v ktorom zrejú klasy

Postup

Na obilnom poli nastriháme klasy a podľa vkusu pridáme klasy rozlične tvarovaných tráv. Vezmeme prázdny prútený veniec (možno kúpiť).

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Klasy postupne zastrkávame do prúteného venca, dostatočne nahusto, aby vznikol strapatý veniec. To bola tá jednoduchšia časť – pridať k nemu realisticky vyzerajúce kvety bude trochu zložitejšie.

Vygooglime si obrázky znázorňujúce čelné pohľady na ľanové kvietky (môžeme aj nevädzové, ale tie sa zložitejšie vystrihujú). Vyhovujúcu fotografiu čelného pohľadu na kvet ľanu upravíme na primeranú veľkosť, zduplikujeme a vytlačíme. Tlač však musí byť obojstranná a obrysy kvietkov na vrchnej strane musia byť totožné s obrysmi kvietkov na spodnej. Druhý list preto pred tlačou v grafickom programe (stačí Paint) zrkadlovito obrátime voči prvému. Po uschnutí tlače kvietky vystrihneme.

Ak nemáme zelený drôt, odfarbíme ten drôt, ktorý máme, zelenou temperou. Po vyschnutí farby drôt pripevníme tavnou pištoľou na jednu stranu ľanových kvietkov. Dlhší kus drôtu možno prehnúť napoly a pritaviť kvietky na oba jeho konce. Lupene ľanových kvietkov mierne ohneme prstami smerom dovnútra, aby sa vytvoril priestorový dojem.

Ak chceme na spestrenie aj listy ľanu, vystrihnime ich z papiera pomaľovaného príslušnou zelenou farbou. Tieto listy je potom potrebné pritaviť na drôt, na ktorom sú ľanové kvietky.

Krehký vzhľad vlčích makov sa nedá dosiahnuť jednoduchým vytlačením vhodného obrázku z internetu ako v prípade ľanu. Postupujeme preto inak. Servítky necháme zohnuté na štvoro a takto ich nafarbíme červenou temperou. Po dôkladnom vyschnutí zo servítok nastriháme široké lupene (odporúčam šesť v dvoch kruhoch po tri lupienky). Lupene zlepíme do podoby kvetu. Aby zostali ohnuté, jemne zlepíme aj prekrývajúce sa lupene navzájom. Pozor na škvrny od lepidla! Spodok kvietku, miesto stretávania sa lupeňov, opatrne odfarbíme načierno a necháme dobre preschnúť.

Na internete si vygooglime obrázky zachytávajúce čelný pohľad na kvet vlčieho maku. Vyberieme a uložíme si z nich stredy, upravíme ich na vhodný rozmer. Tieto stredy vytlačíme na farebnej tlačiarni v takom počte, aký je počet kvetov. Tentoraz nie je potrebná obojstranná tlač, keďže stred bude spodnou stranou prilepený. Opatrne vlepíme stredy do vnútra kvetov. Potom, podobne ako v prípade ľanu, pritavíme na spodnú stranu vlčích makov zelený drôt.

Na záver zostáva už len pozastrkovať kvietky do slameného venca, a skorá letná dekorácia, ktorá nikdy neopadne, je na svete.

Pozri ajSezónne vence Moja výtvarná tvorba


Napísať odpoveď

Tip 1: Aby ste predišli možnej strate komentára pri posielaní, napíšte si ho, prosím, do textového editora a sem ho iba prekopírujte.

Tip 2: Pred odoslaním obnovte CAPTCHA príklad stlačením na šípky napravo.

Povolené XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vymazané budú komentáre, ktoré obsahujú spam, nadávky alebo osobné útoky, porušujú zásady slušného správania, vôbec nesúvisia s témou či s komentármi pod ňou, alebo sú presnou kópiou nejakého z predošlých komentárov.

Hodnotu píšte ako číslo, nie slovom * Časový limit vypršal, obnovte prosím CAPTCHA príklad.


 

© 2014 – 2024 Jana Plauchová. S výnimkou materiálov z Wikimedia Foundation všetky práva vyhradené. Kontakt na autorku: adhara (zavináč) volny.cz. Stránky archivované Národnou knižnicou SR.