header image

 
 

Ako sa spúšťa stroj času?

Cestovanie do minulosti je jednoduché! Stroj času z románu Nula kelvinov má na to užívateľsky veľmi prijateľný program. Za predpokladu, že je naštartovaný reaktor, stačí stlačiť spínač ŠTART a následne sa preklikať cez týchto pár jednoduchých otázok:

 1. Zmeniť nastavenia navigačných kvazarov? ÁNO / NIE

 2. Zmeniť časové nastavenia? ÁNO / NIE

 3. Zapnúť automatické opravy? ÁNO / NIE

 4. Zadajte priestorové súradnice cieľa:

 5. Zapnúť polohovú adaptáciu? ÁNO / NIE

 6. Zadajte časové súradnice cieľa:

 7. Želáte si zobraziť energetické parametre prenosu? ÁNO / NIE

 8. Potvrďte štart! Upozornenie: tento krok je NEZVRATNÝ!

Vysvetlivky

Pre pochopenie jednotlivých krokov je nutné poznať mechanizmus cestovania v čase z románu Nula kelvinov.

 1. Stroj času sa naviguje na základe polôh extrémne vzdialených astronomických objektov – kvazarov. Má v databáze viac kvazarov než používa a výber používaných možno meniť.
 2. Určuje typ kalendára a konkrétne atómové hodiny, ktorými sa stroj času riadi.
 3. Ako všetko ostatné, aj zariadenie stroja času starne a vzďaľuje sa od pôvodnej podoby, v ktorej bolo vytvorené. S vypnutými automatickými opravami stroj času pri prenose zloží sám seba do identickej podoby, v akej odštartoval, vrátane nedokonalostí spôsobených opotrebovaním a nečistôt. Pri zapnutých automatických opravách sa inteligentný softvér pokúsi všetky tieto nedostatky odstrániť. Pre tento účel si so sebou stroj času nesie tehly ultračistého hliníka, železa, titánu a ďalších základných chemických prvkov, z ktorých si pri rekonštrukcii počas prenosu berie atómy na svoju obnovu.
 4. Keďže cestovanie v čase je iba priestorový presun, presné koordináty cieľa sú veľmi dôležité. Uvádza sa zemepisná dĺžka, šírka a nadmorská výška.
 5. Môže sa stať, že užívateľ z nevedomosti chce presunúť stroj času presne na rovnaké miesto, na akom je momentálne nejaké väčšie kvapalné či pevné teleso (s plynným – vzduchom – sa počíta). To by nedopadlo dobre – atómy daného telesa a stroja času by sa premiešali, čo by mohlo viesť k znefunkčneniu stroja času a s trochou smoly aj k smrti posádky. Softvérová vymoženosť zvaná polohová adaptácia v prípade registrovania takéhoto telesa preto umiestni stroj času kúsok vedľa presne zadaných súradníc.
 6. Asi najsamozrejmejšia otázka pri cestovaní v čase. Pri jej zadávaní sa vám objavia hodiny s aktuálnym časom, ktorý zmeníte do minulosti podľa ľubovôle.
 7. Čím je väzbová energia súčasnej a cieľovej polohy stroja času rozdielnejšia, tým viac energie musí stroj času odobrať či pridať prostrediu, konkrétne stĺpcu vzduchu v stratosfére nad cieľovým miestom. Vzduch ochudobnený o tepelnú energiu sa však prudko zmrští, vzduch obohatený o túto energiu sa prudko rozopne, čo v oboch prípadoch sprevádza zvuková detonácia. Zjednodušene povedané, pri ceste časom v cieľovom čase zahrmí. Ak je to hrmenie prisilné, môže byť nápadné pre civilné obyvateľstvo. Tento krok vás dokáže varovať pred nežiaducim prezradením.

Mohlo by vás zaujímať

 

 Nula kelvinov Zóna Nula kelvinov


Napísať odpoveď

Tip 1: Aby ste predišli možnej strate komentára pri posielaní, napíšte si ho, prosím, do textového editora a sem ho iba prekopírujte.

Tip 2: Pred odoslaním obnovte CAPTCHA príklad stlačením na šípky napravo.

Povolené XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vymazané budú komentáre, ktoré obsahujú spam, nadávky alebo osobné útoky, porušujú zásady slušného správania, vôbec nesúvisia s témou či s komentármi pod ňou, alebo sú presnou kópiou nejakého z predošlých komentárov.

Hodnotu píšte ako číslo, nie slovom * Časový limit vypršal, obnovte prosím CAPTCHA príklad.

Komentárov: 11     Upozornenia: 0

Autor alamo Št aug 4th 2016 at 11:51 am  

Vypadá to ako „autíčko“.
Všimol som si že stroje času v sci fi, sa dajú rozdeliť zhruba na tri typy
Prvý „autíčko“, to je tá klasická predstava, už od H.G.Welsha, je to nejaká kabína, do ktorej cestovateľ nastúpi, a tá sa spolu s ním pohybuje v čase ako po nejakej ceste, dopredu a dozadu.
Druhý typ je „delo“, cestovateľ je v ňom ako projektil, nastúpi a objaví sa inde, stroj času samotný zostáva stacionárny vo svojom čase. Ukážka bola v Terminátorovi, keď sa Arnold ala robot assassin, odrazu nahatý zjavil „dnes“.
Tretí typ je „portál“ skladajúci sa z vysielača a prijímača, žiada si existenciu obidvoch týchto zariadení „odrazu“, nie je možné ním cestovať pred moment keď bol postavený prijímač.
Podľa mňa najviac hard sci fi, je tá tretia možnosť.
Taký detail, odkiaľ ten „tvoj“ stroj času berie energiu ktorá ho poháňa?
„Autíčko“ by si „baterky“ alebo „elektráreň“ teda zdroj energie, muselo vláčiť na palube, aj energia alebo zariadenie na jej výrobu niečo váži, v praxi by tá baterka bola ťažšia ako čierna diera.

Autor Adhara Št aug 4th 2016 at 1:41 pm  

Kdeže, žiadne „autíčko“, čo naznačuje už posledný bod o väzbovej energii. Autíčko, ako si ho opísal, porušuje zákon zachovania hmoty a energie. Môj stroj času nie. Ide o nový, jedinečný typ, ktorý sa nedá zaradiť k žiadnemu, ktorý si opísal. Vysvetlenie jeho fungovania je však na dlhšie a nachádza sa v knihe.

Môj stroj času používa ako zdroj energie fúzny jadrový reaktor. A neviem, prečo by musel vážiť viac ako čierna diera.

Autor alamo Št aug 4th 2016 at 2:48 pm  

Som iba laik, ale obávam sa že podceňuješ energetické nároky toho stroja. Napríklad už takzvaný Alcubierrov pohon alebo WARP, ktorý má „iba“ dosahovať nadsvetelnú rýchlosť, by spálil hmotu a antihmotu o objeme a hmotnosti Jupitera, a to je dolný veľmi optimistický odhad, pričom to netvrdia sci fi autori, ale v celku seriózne sa tváriaci páni profesory. Vytvorenie takzvanej červej diery iba v priestore, by bolo energeticky ešte náročnejšie, a energia potrebná na červiu dieru ktorá by už išla aj skrz čas.. pfu?
Aj energia má hmotnosť, a keď sa jej dostatočné množstvo nahustí do malého objemu, výsledok bude čierna diera.
Iba ak by bol ten fúzny reaktor štartér, a po naštartovaní si to už bralo energiu „inde“, na základe nejakej už fakt exotickej novej fyziky.
Podľa všetkého, ak by chcel niekto napísať o cestovaní v čase niečo nadčasové, mal by sa vyhnúť popisovaniu technologických detailov, inak to veľmi rýchlo dopadne ako Verne a jeho cesta na mesiac pomocou obrieho kanóna.
Je to zaujímavá otázka, dala by sa napísať sci fi, ktorá by o sto rokov nevypadala naivne?

Autor Adhara Št aug 4th 2016 at 3:50 pm  

Ty zase vychádzaš z mylného predpokladu, že môj stroj času vytvára čiernu dieru. Mechanizmus môjho cestovania časom je ale úplne iný. Iste, neviem ho popísať do absolútneho detailu, lebo to by som si ho už mohla dať rovno patentovať. :-) Ale vlastne v skutočnosti o žiadne cestovanie v čase nejde, iba o presnú ilúziu toho, čo si nazval „autíčko“.

Nadčasová sci-fi je zaujímavá otázka. Myslím, že Clarke sa k nej dosť blížil, hoci také staré jeho knižky ešte nie sú, a samozrejme, z astronomického hľadiska sú už dosť zastaralé. Ale vychádzal z platnej fyziky a tak zostal aj dnes realistickejší než mnoho autorov po ňom.

Autor alamo Št aug 4th 2016 at 4:15 pm  

Jednoduchý záver, musím si tvoje knihy zohnať a prečítať. :)

Autor Adhara Št aug 4th 2016 at 4:26 pm  

K tomuto záveru som sa snažila dostať. :-)

Autor Tomi Lee TRNíK Št feb 9th 2017 at 12:17 pm  

…budem o to v čase aj ja uvažovať…

Autor Adhara Št feb 9th 2017 at 5:46 pm  

Chcel si napísať „o tom“? Lebo ako čítam tak čítam, tvoja odpoveď mi nedáva zmysel. Aj keď ju vlastne nedáva ani pri možnosti „o tom“. :-)

Tu je odpoveď k prednáške, lebo stránky s oznamami o mojich akciách po akciách vymazávam ako zbytočné.

Plnú sálu tam ešte nikdy nemali (je obrovská), ale na moje štandardy prišlo vcelku dosť ľudí. Prednášalo sa fajn, len trochu prezentér hneval a tiež som to trochu natiahla (respektíve musím upraviť čas prednášky v zadaní). Otázky – opäť, na štandardy toho aké reakcie dostávam (viď tento článok) neboli až také zlé, i keď na sformulovanie kvalitných odpovedí by to chcelo viac času. Najzaujímavejšia možno bola, prečo o úvahe o (ne)možnosti stretnutia sa s mimozemskou civilizáciou nezohľadňujem to, že keď už civilizácia vznikne, nemusí dlho trvať. Drakeova rovnica to rieši… ale ja zase riešim veľa iných vecí, čo Drakeova rovnica nie. :-)

Autor Tomi Lee TRNíK Pi feb 10th 2017 at 9:06 am  

reagoval som na toto:
„““Jednoduchý záver, musím si tvoje knihy zohnať a prečítať. :)““

a potom toto: …budem o tom v čase aj ja uvažovať…

by už malo dávať zmysel (že si ich prečítam).
PS: (m) sa naozaj stratilo:)

Autor Peter Molnár Po aug 12th 2019 at 11:52 pm  

Poviem len toľko: Páči sa mi nápad využiť kvazary ako navigačné prvky pre stroj. :-)

Autor Adhara St aug 14th 2019 at 10:52 am  

A ja ďakujem, že ma tvoj komentár upozornil na tento článok, lebo som si v ňom našla chybičky. :-)


 

© 2014 – 2024 Jana Plauchová. S výnimkou materiálov z Wikimedia Foundation všetky práva vyhradené. Kontakt na autorku: adhara (zavináč) volny.cz. Stránky archivované Národnou knižnicou SR.