header image

 
 

Synopsia Nula kelvinov

Pozor, nasledujúci text prezrádza všetky dôležité momenty deja Nula kelvinov vrátane záveru!


David Settle

David Settle

David a Molly

David a Molly

Príbeh sa začína odohrávať v roku 2005, vo fiktívnom americkom mestečku Middletowne. Ústrednou postavou je DAVID SETTLE, dospievajúci chlapec, o ktorom postupne vyplynie, že rastie a starne viac než dvakrát pomalšie. Má tridsaťpäť rokov, ale telesne aj mentálne je sedemnásťročný a chodí na strednú školu. Táto odlišnosť mu spôsobuje obrovské množstvo problémov, nepochopenie a odmietanie okolím, stratu priateľov. Túži starnúť normálnym tempom. Z jeho zážitkov a uvažovania plynie, že David je veľmi citlivý a nešťastný.

V dôsledku nehody na začiatku knihy, pri ktorej David takmer príde o život, spomína nielen na svoju traumatickú minulosť, ale aj na ďalšie skoro smrteľné nehody a iné nevysvetliteľné zážitky. Vďaka svojej nadpriemernej inteligencii postupne prichádza na to, že je sústavne sledovaný štvoricou mužov. Tí ho ochraňujú, vedia, prečo sa David vyvíja dvakrát pomalšie, a majú s ním nejaké plány. Zároveň stretáva MOLLY, obyčajné devätnásťročné dievča, s ktorým začne chodiť a postupne sa zbližujú. Pod vplyvom zamilovanosti David vníma svoj život ako lepší, ale odpovede na svoje otázky naďalej hľadá.

V druhej hlavnej dejovej línii vystupuje štvorica mužov, ktorá podľa náznakov prišla z budúcnosti. Naozaj Davida sledujú a ochraňujú pomocou najmodernejšej techniky a medicíny z roku 2057. Ústrednou postavou tejto línie je BROWLING, inteligentný, ale labilný, frustrovaný a cholerický genetik, ktorý nadobúda pocit, že Davidov život je v ohrození podozrivo často. Prostredníctvom Browlingových spomienok čitateľ postupne odhaľuje súvislosti, ktoré predchádzali ich ceste v čase. Vysvitne, že v roku 2057 pôsobil známy fyzik menom David Settle, ktorý vynašiel cestovanie do minulosti. Pri pokuse dostať sa do roku 1970 však z neznámych príčin bizarným spôsobom zahynul, pričom ďalším cestovateľom do minulosti, napríklad tejto štvorici, sa nikdy nič nestalo. Zdá sa, že tento pomalšie dospievajúci David Settle v roku 2005 je geneticky upraveným klonom pôvodného fyzika Settlea, ktorého vytvorením sa štvorica pokúša „napraviť“ minulosť. Náprava minulosti je ale nesmierne zdĺhavá. Všetci štyria sú z nutnosti sa ukrývať, zo zaostalosti súčasného sveta a z toho, že im mnohé nejde podľa plánov, deprimovaní a neznášanliví.

Veľa vecí však zostáva zahalených tajomstvom až za polovicu knihy. Tam dôjde k výraznému zlomu: Browling žiada kolegov z budúcnosti, aby si prišli vypočuť jeho hypotézu, prečo je ich chránenec David tak často v ohrození života. Keď sa jeden z Browlingových kolegov neopatrne rozbehne za Browlingom, David ho uvidí, začne ho sledovať, a nachádza tak ich úkryt v starom sklade.

V sklade Browling vyhlási, že oprava času, o ktorú sa pokúšajú, je nezmysel. Časopriestor sa opravuje sám a David aj oni štyria mu len zavadzajú. To množstvo nehôd je snaha vesmíru odstrániť ich z doby, do ktorej nepatria. Kolegovia však Browlinga označia za blázna a spútajú. David túto šarvátku sleduje zo skrýše. Keďže ide o jedinečnú príležitosť dozvedieť sa pravdu o svojom živote, so zbraňou sa ukáže štvorici a prinúti ich, aby mu všetko povedali.

V nasledujúcom výklade posledné kúsky skladačky v hlave čitateľa dosadnú na svoje miesta s výnimkou záhad, ktoré nevie vysvetliť ani štvorica. David sa dozvie, že je klonom geniálneho fyzika Settlea, ktorý vynašiel cestovanie do minulosti na celkom novom princípe, ako bolo doteraz známe zo sci-fi. Keďže sa ale pri prvej ceste v čase, ktorá prebehla z roku 2057 do roku 1970 zabil a zároveň poškodil minulosť, štvorica musela vytvoriť jeho repliku, ktorá dá minulosť zase do poriadku. Nakoľko však ten klon museli vytvoriť už v roku 1970 a v roku 2057 by bol ako 87-ročný pristarý, Browling do neho pridal v roku 2057 známe gény na dvakrát pomalšie starnutie. Toto všetko chceli Davidovi pôvodne povedať až keď telesne úplne dospeje. Dovtedy majú zabezpečiť jeho prežitie a ak napriek ich snahe umrie, v sklade ukrývajú stroj času, ktorým jeho smrť zvrátia.

David je týmito faktami veľmi otrasený. Okamžite ale povie svoju hypotézu, podľa ktorej ani pôvodný fyzik Settle nestarol normálnym tempom, ale dvakrát pomalšie, čo utajil. Do roku 1970 sa presunul preto, lebo bol zo svojho pomalšieho starnutia veľmi traumatizovaný, a tak sa chcel dostať do roku svojho narodenia v nádeji, že sa dozvie, prečo starne tak pomaly. Ide teda o uzavretú, donekonečna sa opakujúcu časovú slučku. Štvorica z budúcnosti vie, že David hovorí pravdu, ale popiera to pred ním aj pred sebou. Davidove presviedčanie je poslednou kvapkou do nahromadenej frustrácie jedného z nich, CONRADA. Conrad Davida v záchvate zlosti zastrelí. V šialenstve pokračuje v streľbe a postrieľa aj ostatných okrem Browlinga, ktorému sa podarí ho zabiť. Potom vysvitne, že svedkom tohto incidentu bola aj Molly, ktorá sledovala Davida do skladu a všetko počula. Browling aj Molly sú vraždami veľmi otrasení.

Browling štartuje stroj času. Omámený liekmi proti bolesti, ktoré užíva, a v zmätku spôsobenom masakrom, však do stroja času vezme aj Molly. Vráti sa s ňou o dva roky späť, aby už v zárodku zabránil celému nešťastnému sledu udalostí vedúcich k úmrtiam. Po prenose v čase však Molly ujde. Zmätená a šokovaná pochopí, že je v minulosti, kde David ešte žije. Vyberie sa za ním.

Browling si uvedomí, že Molly môže Davidovi prezradiť nechcené fakty. Preto sa ju spoločne s o dva roky mladšími kolegami pokúsi zastaviť. Neúspešne, lebo David Molly nevedomky zachráni. A hoci súčasný David Molly ešte nepozná, páči sa mu, a keďže nemá kam ísť, ponúkne jej, aby bývala s ním a jeho matkou. Molly postupne Davidovi prezradí, že je jeho dievčaťom z budúcnosti, a rozpovie mu všetko, čo sa v sklade dozvedela. Browling s kolegami zatiaľ pokračujú v neúspešných pokusoch Molly umlčať. Browlinga zároveň mučí premýšľanie o teórii časovej slučky, ktorú im David v roku 2005 krátko pred svojou smrťou povedal. Uvedomí si, že Davidova teória dobre zapadá do jeho teórie a Browlingova hrôza z útokov časopriestoru sa stupňuje.

David sa postupne do Molly opäť zamiluje. Zároveň sa rozhodne konfrontovať jedného z mužov budúcnosti, KINGSLEYHO, ktorý je, ako mu Molly prezradila, jedným z jeho učiteľov na strednej. David Kingsleyho nenájde, nájde však Kingsleym prepísané rovnice cestovania časom. Vďaka svojmu geniálnemu nadaniu ich David pochopí a vytvorí rovnicu, ktorou sa konečne dá cestovať aj do budúcnosti. Vtedy ho Kingsley pristihne a dovedie do ich úkrytu v sklade.

Štvorica sa rozhodne, že keďže David od Molly aj tak už všetko podstatné vie a objavil aj cestovanie do budúcnosti, prezradia mu aj zostávajúce informácie. David príde na to, prečo fyzik Settle pri prvom prenose časom zahynul, a potvrdí, že Browlingova hypotéza o útokoch časopriestoru je tiež správna. Tým pádom sú ale všetci piati, štvorica z budúcnosti aj David, v neustálom smrteľnom ohrození. Ponúka sa iba jediné riešenie – všetci sa presunú do budúcnosti, do rokov, v ktorých majú v tomto veku žiť, lebo len tam časopriestoru nebudú prekážať. Po presune v čase u Davida zároveň časopriestor svojou regeneráciou zruší Davidovu genetickú úpravu. To však zároveň značí, že David sa bude musieť navždy rozlúčiť s Molly. Tomu sa spočiatku bráni, keďže sa ľúbia, no potom to prijíma ako jediné riešenie ich situácie. Po poslednej spoločne strávenej noci s Molly David príde k štvorici do stroja času, premiestnia sa do svojich rokov a časopriestor sa začne opravovať.

Koniec pôsobí melancholicky, hoci štvorica je spokojná, že opúšťa zaostalú minulosť, a David dosiahol svoj cieľ starnúť normálnou rýchlosťou. Dôsledkom opráv časopriestoru však Molly aj Davidova matka na Davida navždy zabudnú, ich vzťahy nikdy neexistovali a bez neho obe žijú nešťastnejšie životy.

Mohlo by vás zaujímaťZóna Nula kelvinov


Napísať odpoveď

Tip 1: Aby ste predišli možnej strate komentára pri posielaní, napíšte si ho, prosím, do textového editora a sem ho iba prekopírujte.

Tip 2: Pred odoslaním obnovte CAPTCHA príklad stlačením na šípky napravo.

Povolené XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vymazané budú komentáre, ktoré obsahujú spam, nadávky alebo osobné útoky, porušujú zásady slušného správania, vôbec nesúvisia s témou či s komentármi pod ňou, alebo sú presnou kópiou nejakého z predošlých komentárov.

Hodnotu píšte ako číslo, nie slovom * Časový limit vypršal, obnovte prosím CAPTCHA príklad.


 

© 2014 – 2019 Jana Plauchová. S výnimkou materiálov z Wikimedia Foundation všetky práva vyhradené. Kontakt na autorku: adhara (zavináč) volny.cz.