K akým prešľapom, rekordom a úsmevným situáciám dochádzalo pri tvorbe mojej prvej populárno-náučnej knihy?
- Preklep v názve najupravovanejšieho obrazového súboru k tejto knihe („Súvezdie“) som si všimla až po trinástich rokoch.
- Súhvezdie Mikroskop som spracovala dva razy. Najprv medzi letnými súhvezdiami, načo som naň dočista zabudla a neskôr som ho zaradila medzi jesenné. Zostala verzia z jesennej oblohy. Je vyspelejšia.
- Až po súhvezdie Mečiar (75. v poradí) sa mi darilo prehliadať, že hranice súhvezdí nie sú rovnobežné so súradnicovou sieťou rovníkových súradníc 2. druhu. O tomto fakte som dovtedy nevedela. Nuž, aj autori populárno-náučnej literatúry sa vzdelávajú za pochodu.
- Prerušenie práce na knihe medzi rokmi 2010 až 2012 je suverénne najdlhšia pauza v písaní nejakého diela, ktorú sa mi ešte podarilo prekonať, k písaniu sa vrátiť a dielo zdarne dokončiť. Príčinou pauzy bolo najmä presťahovanie sa do Bratislavy v týchto rokoch.
- Keď som spracovala prvú verziu Veľkej medvedice, mala tri strany A4. Teraz ich má dvanásť.
- Súhrnné práce na knihe trvali takmer 19,5 roka, z toho iba sadzba – úprava knihy pred tlačou – trvala štyri roky.
- Posledný text, jedna veta, bol do tejto knihy pridaný deň pred začiatkom tlače.
- V rokoch 2004 až 2012 neexistovala pre rozpracovanú verziu kapitol nijaká záloha (okrem ich zastaraných kópií na Wikipédii). Ak by sa poškodil disk, na ktorom bola uložená, bolo by definitívne po nich. Príčinou bola najmä vtedajšia nedostatočná kapacita cenovo dostupných USB kľúčov a množstvo obrazového materiálu, ktorý zaberal veľa miesta. A v prvých rokoch tiež neuvedomovanie si tohto nebezpečenstva (ako hovorí jeden vtip, sú dva druhy ľudí: tí, čo zálohujú a tí, čo zatiaľ neprišli o údaje).
- Textová časť Súhvezdí bola rozmiestnená v deviatich rozličných súboroch, z ktorých sedem má svoje technické opodstatnenie. Požiadavku vydavateľstiev a literárnych agentov, aby bol celý rukopis v jedinom súbore, preto nebolo jednoduché splniť.
- S aktuálnou dĺžkou cca 1200 normostrán Súhvezdia prekonávajú nielen akýkoľvek môj dosiaľ napísaný román, ale aj najdlhšie súvislé dokončené dielo. Na druhom mieste je dvojdielna séria Nula kelvinov + Tristodesať kelvinov so súhrnným počtom 1 168 normostrán.
- Kniha je taká rozsiahla, že ju neprečítala celú dokonca ani redaktorka, ktorá sa vyjadrila, že je vhodná na vydanie.
- Nebyť písania tejto knihy, nezaregistrovala by som sa už v roku 2006 na slovenskú Wikipédiu.
- Vďaka tejto knihe som sa odsťahovala od rodičov.
- Z pôvodnej predstavy o kapitolách tvoriacich teoretický úvod nezostal ani kameň na kameni. Bola nahradená inou, v ktorej sa vysvetľuje len to absolútne najnevyhnutnejšie.
- Všetkých 89 hviezdnych máp pre jednotlivé súhvezdia (pre Hada dve) a ďalšie tri celooblohové mapy som kreslila ručne (rozumej kurzorom na obrazovke), vrátane vyfarbovania všetkých hviezd do 6,5 magnitúdy podľa spektrálnych typov. Prebrala som iba rozloženie hviezd a hranice, pri celooblohových som nemala ani to.. Kresba mapy patrila k najnáročnejším častiam pri písaní kapitoly, preto som si to rozdelila: prvú polovicu práce – získanie hviezdneho pozadia, súradnicovú sieť, spojnice a ručné farbenie hviezd do 6. magnitúdy podľa spektrálnych typov – som urobila pred začiatkom písania textu, druhú polovicu – dopĺňanie symbolov deep sky objektov a celý popis – som spravila až po dokončení textovej časti kapitoly. Celá táto práca napokon vyšla navnivoč, moje mapy sa do výslednej verzie nepoužili.
- Za viac ako jedenásť rokov, čo boli ukážky zo Súhvezdí zverejnené na portáli mamtalent.cz, som získala neuveriteľných 39 677 klikov, ale ani jedno jediné hviezdičkové hodnotenie a ani jeden jediný komentár.
- Najnenávidenejšou časťou písania bolo vypĺňanie tabuliek. Práce bez akejkoľvek kreativity (ktorou som prekypovala), zato veľmi náročná na sústredenie (ktorého som mala žalostný nedostatok). A to som ešte netušila, že každý údaj z tabuľky prepíšem v priemere dva razy. Prečo? Pre zjednotenie formy uvádzania, kvôli preklepom, aktualizácii, kompatibilite s textom a tiež kvôli môjmu nepovšimnutiu si toho, že som dlhú dobu používala nesprávne ekvinokcium.
- Do poslednej chvíle bola v hre možnosť, že obálka bude vyzerať presne tak, ako som si ju pred takmer 20 rokmi vysnila. Napokon vyzerá trochu inak, ale podobne.
Napísať odpoveď