header image

 
 

Zaujímavosti o knihe Súhvezdia od Andromédy po Žirafu

Moja prvá ručne kreslená mapa – síce už prerobená, ale stále nesúca veľa znakov amatérskosti

K akým prešľapom, rekordom a úsmevným situáciám dochádzalo pri tvorbe mojej prvej populárno-náučnej knihy?

 • Preklep v názve najupravovanejšieho obrazového súboru k tejto knihe („Súvezdie“) som si všimla až po trinástich rokoch.
 • Súhvezdie Mikroskop som spracovala dva razy. Najprv medzi letnými súhvezdiami, načo som naň dočista zabudla a neskôr som ho zaradila medzi jesenné. Zostala verzia z jesennej oblohy. Je vyspelejšia.
 • Až po súhvezdie Mečiar (75. v poradí) sa mi darilo prehliadať, že hranice súhvezdí nie sú rovnobežné so súradnicovou sieťou rovníkových súradníc 2. druhu. O tomto fakte som dovtedy nevedela. Nuž, aj autori populárno-náučnej literatúry sa vzdelávajú za pochodu.
 • Prerušenie práce na knihe medzi rokmi 2010 až 2012 je suverénne najdlhšia pauza v písaní nejakého diela, ktorú sa mi ešte podarilo prekonať, k písaniu sa vrátiť a dielo zdarne dokončiť. Príčinou pauzy bolo najmä presťahovanie sa do Bratislavy v týchto rokoch.
 • Keď som spracovala prvú verziu Veľkej medvedice, mala tri strany A4. Teraz ich má dvanásť.
 • V rokoch 2005 až 2012 neexistovala pre rozpracovanú verziu knihy nijaká záloha (okrem ich zastaraných kópií na Wikipédii). Ak by sa poškodil disk, na ktorom bola uložená, bolo by definitívne po nej. Príčinou bola najmä vtedajšia nedostatočná kapacita cenovo dostupných USB kľúčov a množstvo obrazového materiálu, ktorý zaberal veľa miesta. A v prvých rokoch tiež neuvedomovanie si tohto nebezpečenstva (ako hovorí jeden vtip, sú dva druhy ľudí: tí, čo zálohujú a tí, čo zatiaľ neprišli o údaje).
 • Textová časť Súhvezdí je rozmiestnená v deviatich rozličných súboroch, z ktorých sedem má svoje technické opodstatnenie. Požiadavku vydavateľstiev a literárnych agentov, aby bol celý rukopis v jedinom súbore, preto nie je v tomto prípade jednoduché splniť.
 • S aktuálnou dĺžkou 1 064 normostrán Súhvezdia prekonávajú nielen akýkoľvek môj dosiaľ napísaný román, nie však najdlhšie súvislé dokončené dielo. Tento rekord drží dvojdielna sága Nula kelvinov + Tristodesať kelvinov so súhrnným počtom 1 168 normostrán.
 • Kniha je taká rozsiahla, že ju nikto okrem mňa nikdy neprečítal celú. Dokonca ani redaktorka, ktorá sa vyjadrila, že je vhodná na vydanie.
 • Nebyť písania tejto knihy, nezaregistrovala by som sa už v roku 2006 na slovenskú Wikipédiu.
 • Z pôvodnej predstavy o kapitolách tvoriacich teoretický úvod nezostal ani kameň na kameni. Bola nahradená inou, v ktorej sa vysvetľuje len to absolútne najnevyhnutnejšie.
 • Všetkých 89 hviezdnych máp pre jednotlivé súhvezdia (pre Hada dve) som kreslila ručne (rozumej kurzorom na obrazovke), vrátane vyfarbovania všetkých hviezd do 6,5 magnitúdy podľa spektrálnych typov. Prebrala som iba rozloženie hviezd a hranice.

Mohlo by vás zaujímaťSúhvezdia od Andromedy po Žirafu Populárna veda


Napísať odpoveď

Tip 1: Aby ste predišli možnej strate komentára pri posielaní, napíšte si ho, prosím, do textového editora a sem ho iba prekopírujte.

Tip 2: Pred odoslaním obnovte CAPTCHA príklad stlačením na šípky napravo.

Povolené XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vymazané budú komentáre, ktoré obsahujú spam, nadávky alebo osobné útoky, porušujú zásady slušného správania, vôbec nesúvisia s témou či s komentármi pod ňou, alebo sú presnou kópiou nejakého z predošlých komentárov.

Hodnotu píšte ako číslo, nie slovom * Časový limit vypršal, obnovte prosím CAPTCHA príklad.


 

© 2014 – 2023 Jana Plauchová. S výnimkou materiálov z Wikimedia Foundation všetky práva vyhradené. Kontakt na autorku: adhara (zavináč) volny.cz. Stránky archivované Národnou knižnicou SR.