header image

 
 

Štvrté narodeniny webstránky

Zdroj: Pixabay

Štvrtý rok existencie mojej stránky sa zavŕšil a opäť by sa zišlo niečo napísať. Ale spočiatku mi nenapadalo, čo. Za posledný rok nepribudla ani neodbudla nijaká sekcia, nenastala žiadna významná zmena. Azda okrem tej, že po roku a pol od posledného trollingu sme opäť opatrne skúsili automatické schvaľovanie komentárov bez url odkazov. Zatiaľ to celkom ide, hoci sem-tam prekĺzne spam. Týmto tiež prosím o trpezlivosť komentujúcich s url odkazmi čakajúcich na schválenie ich komentára. Na komentáre s odkazmi mi totiž žiaľbohu nechodí notifikácia a tak si ich všimnem len pri prihlásení sa na stránku – čo môže trvať až týždeň.

Nápadov na zlepšováky je stále dosť, no ich náročná technická realizovateľnosť drvivú väčšinu z nich odrovná. Týka sa to aj komentárov. Viem, že nie je veľmi vyhovujúce nemôcť opravovať už odoslané príspevky, nemať náhľad a mať také obmedzené formátovanie. Ale aspoň políčko pre odkaz na vašu stránku už máme. Na druhej strane, na iných weboch mi nevyhovuje mať iba kvôli komentárom vytvorené kontá na ďalších serveroch. Diskusné konto rieši mnohé, ale keď ja osobne sa tak nerada registrujem… no ak by bol veľký záujem, dá sa o zmene formy komentárov a o registrácii uvažovať.

Ak by moja webstránka bola dieťaťom, dnes by vyzerala takto. Zdroj: Wikimedia Commons, upravené

Apropo, komentáre. Ich počet na stránku nám stále utešenie rastie. Vlani to bolo približne 1,3 komentára (vrátane mojich) na stránku, dnes je to už 1,5 komentára na stránku. Len tak ďalej. Osobitná vďaka Ľubošovi za komentár k Podujatiam, na ktorých ma stretnete. Bez neho by som si už myslela, že táto stránka s prabiednou čítanosťou je zbytočná.

Počet publikovaných stránok dosiahol číslo 317. Najkomentovanejšou sekciou je Všeobecný blog so súhrnným počtom komentárov 157. Aj keď ma prekvapuje, že bez komentára v nej zostali nejaké kontroverzné témy, na mnohých iných serveroch vďačné zámienky pre flamewar – napríklad motivačné bludy či mužsko-ženské kamarátstvo. Najmenej komentárov – rovných nula – má Zóna Druhej planéty. Jasné, nie je vydaná, ale napriek tomu ju už čítali desiatky ľudí…

Tiež ma teší, že sa veľmi čítajú sezónne témy. Napríklad v októbri boli medzi najnavštevovanejšími stránkami Jesenná výzdoba, Lisovanie jesenných listov a Vence na hroby. V tomto mesiaci napriek vysokému spamovaniu dosiahla priemerná doba času stráveného na stránke jednu z najvyšších hodnôt – až osem minút. A naostatok záujem potvrdili aj výrazy, ktoré boli v tomto mesiaci vyhľadávané . V decembri zase viedli stránky Sláva snehu, Adventné vence a Vianočná výzdoba. Je fajn vidieť, že to sme nedávam zbytočne a azda aj niekoho svojimi dekoráciami inšpirujem. 1. februára 2018 ma zase milo prekvapilo, že najčítanejšou stránkou bola v tento deň Havária raketoplánu Columbia. Aspoň na pätnáste výročie sa ľudia trochu zaujímali.

Óda na jeseň bola v októbri tiež jednou z mojich najčítanejších stránok…

Pravda, nepochopiteľného (a rozčuľujúceho) je v štatistikách stále dosť. Predslov k Druhej planéte bol aj tento rok najväčším terčom spamov. Stále sa hromadne zobrazujú nekomentované prostučké stránky o astronomických omyloch, na čele s Polárkou a Veľkým vozom. A tak ako vlani, aj teraz prišiel prudký vzostup návštevnosti v septembri. Dúfajme, že to nie sú školáci hľadajúci materiál pre referáty (a ak aj sú, tak úprimne dúfam, hoci neverím, že aj dôkladne zdrojujú).

Zdá sa mi celkom zvláštne, že ani po štyroch rokoch nemám problém pripraviť na publikáciu každý týždeň jednu novú stránku. Niekedy je toho materiálu v zásobe viac, niekedy menej. Ale ak občas zostane server týždeň bez novinky, je to výlučne kvôli môjmu zlému prístupu na internet. Nemám totiž chytrý mobil. A čím som staršia, tým menej času cítim potrebu byť online. Z toho vyplývajú aj prípadné zdržania pri odpovediach na komentáre a maily. Tiež ma teší, že aj bez nejakého veľkého plánovania sa mi vždy naskytne dosť sezónneho (najmä jesenného a zimného) materiálu.

So sezónnym materiálom súvisí aj pre mňa samú prekvapivý rozvoj sekcie Moja výtvarná tvorba. Keď som ju pred štyrmi rokmi zakladala, myslela som, že to bude len ukážka zopár mojich najmenej zlých kresieb a malieb. Za posledné roky som ale tak rozvinula ručné práce, prívesky, vence a podobne, že už uvažujem premeniť ich na biznis. Prvá lastovička je výzva na tejto stránke: ak vás nejaký dekoračný výrobok zaujal a mali by ste záujem ho odkúpiť, napíšte mi na mail a uvidíme, čo sa s tým dá urobiť. :-) Pretože nie všetky ešte existujú, nie všetky ešte vlastním a nie všetky sa dajú opakovane vyrobiť.

Je libo nejakú moju dekoráciu? Ozvite sa mi. Túto na fotke vám síce asi nepredám, ale robievam aj trvanlivejšie…

Vysoká sezónna návštevnosť podsekcie Tipy a triky pre šikovné ruky plus príbuzných stránok ma tiež inšpirovala k tomu, aby som začala zostavovať e-knižku s radami a návodmi na rozličné dekorácie. Budú v nej niektoré známe z týchto stránok, ale aj oveľa viac ďalších. Absencia komentárov ma síce zneisťuje v tom, či tieto témy ľudí naozaj zaujímajú. No aspoň vysoká čítanosť (a dávajúca v tomto prípade zmysel) spôsobila, že tento nápad na novú e-knižku zvíťazil nad svojím konkurentom – zostavením e-knižky o raketoplánoch. S výnimkou výročia havárie Columbie tento tematický okruh totiž nielenže nebol komentovaný, ale ani čítaný.

A čo do budúcna? Dúfam, že to nezakríknem, ale je nádej, že sa Druhá planéta zaradí medzi vydané knihy. V takom prípade je načase založiť zónu ďalšej nevydanej. A už aj tuším, ktorej. Materiálu mám na ňu síce poskromne, ale je z čoho tvoriť. Už len kde zohnať ten čas a chuť…

Mohlo by vás zaujímaťLen tak...


Napísať odpoveď

Tip 1: Aby ste predišli možnej strate komentára pri posielaní, napíšte si ho, prosím, do textového editora a sem ho iba prekopírujte.

Tip 2: Pred odoslaním obnovte CAPTCHA príklad stlačením na šípky napravo.

Povolené XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vymazané budú komentáre, ktoré obsahujú spam, nadávky alebo osobné útoky, porušujú zásady slušného správania, vôbec nesúvisia s témou či s komentármi pod ňou, alebo sú presnou kópiou nejakého z predošlých komentárov.

Hodnotu píšte ako číslo, nie slovom * Časový limit vypršal, obnovte prosím CAPTCHA príklad.

Komentárov: 5     Upozornenia: 0

Autor Luboš St mar 14th 2018 at 9:22 am  

Dobrý den,
tak gratulace ke čtvrtému roku a spoustu sil do dalších let a mnoho nových témat.
Luboš.

Autor Adhara Št mar 15th 2018 at 3:10 pm  

Ďakujem.

Autor Mroks Pi mar 16th 2018 at 8:24 am  

Ahoj Adhara, gratulujem Ti k 4. roku týchto stránok (neskoro, ale predsa :-) ). Nech máš nápadov, chuti do písania a tiež trpezlivosti so svojimi čitateľmi omnoho viac ako bolo túto zimu snehu na Slovensku … Po prvom roku si písala, že to bola veľmi krátka doba na zhodnotenie, ale 4 roky to už znie lepšie a som rád, že stále nachádzaš energiu a hlavne čas na písanie aj keď sa nestretávaš s toľkou reakciou a spätnou väzbou, ako by si si asi priala.

P.S. … a 4. rok by tiež mohol znamenať aj Tvoju štvrtú knihu (Zóna Druhej planáty) v mojej knižnici :-D. Môžeš naznačiť termín ?

Autor Adhara Pi mar 16th 2018 at 9:31 am  

Vďaka. K tej štvrtej knihe – ešte nie je na 100 % isté, či vyjde tento rok. Ale ak áno, tak určite do konca novembra. A Martinus je v tomto ešte optimistickejší, hlási do konca septembra. :-)

Autor Mroks Pi mar 16th 2018 at 1:14 pm  

No paráda. Dcéra už má postarané o námet na vianočný darček :-D.


 

© 2014 – 2024 Jana Plauchová. S výnimkou materiálov z Wikimedia Foundation všetky práva vyhradené. Kontakt na autorku: adhara (zavináč) volny.cz. Stránky archivované Národnou knižnicou SR.