header image

 
 

Nechajte ma prejsť

Prvýkrát zverejnené na www.enigma.sk 12. 12. 2011

 

Už nevyčítam. Nebojujem. Nesnažím sa zmeniť. Namiesto toho balím kufre.

Prispôsobiť sa je pekný úmysel, ale dobro neplodí. Pokiaľ si ľudia nesadnú už vo svojej podstate, mali by sa rozísť. Neustále nútenie sa ísť proti svojej prirodzenosti vedie z dlhodobého hľadiska k veľkému utrpeniu.

Vy nepočujete mňa a ja nepočujem vás. Nie je to výčitka – nevieme s tým nič urobiť. Môžeme sa síce pretvarovať, no to by bola hlúposť. Nič nedosiahnem skrývaním svojho vystupujúceho nedostatku. Radšej nájdem niekoho, do koho priehlbiny zapadne. Dva ploché povrchy zdanlivo dobre držia pri sebe, no príde prvá víchrica a nebudú sa mať o čo navzájom zachytiť. Rozmetá ich to. Našťastie, iných ľudí s plochým povrchom je veľa a preto odlúčení jedinci nebudú mať problém nájsť si nové spojenie. Rovnako ploché a nestále, ako bolo to predtým.

Ak ste chorí, nehľadajte zdravého človeka, pretože hoci vás istý čas strpí, neuľahčí vám. A už vôbec nehľadajte človeka s rovnakou chorobou, pretože ten tú vašu len prehĺbi. Hľadajte niekoho, kto má opačnú chorobu, kto vytvára abnormálne veľa čohosi, čoho máte vy nedostatok alebo naopak. Príroda má všeobecne snahu neutralizovať. Oveľa silnejšie pri sebe držia častice s opačným nábojom, ako tie bez náboja. Je ale pravda, že tie bez náboja sú slobodnejšie. Všetko niečo stojí. Až keď zistíte, že taký človek neexistuje, hľadajte liečiteľa.

Zakrývam svoje hrany, pretože nehľadám, len prechádzam. Nechcem vás poškriabať a vy by ste sa mali snažiť o to isté. Dovoľte, aby sme okolo seba prekĺzli bez zranení. Aby sme sa nenechali dlho trápiť potláčaním svojich podstát a vzdialili sa od seba tak rýchlo, ako sa len dá.

Dokážem pochopiť, ale nedokážem odpustiť.

Mohlo by vás zaujímaťPotulky mysľou


Napísať odpoveď

Tip 1: Aby ste predišli možnej strate komentára pri posielaní, napíšte si ho, prosím, do textového editora a sem ho iba prekopírujte.

Tip 2: Pred odoslaním obnovte CAPTCHA príklad stlačením na šípky napravo.

Povolené XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vymazané budú komentáre, ktoré obsahujú spam, nadávky alebo osobné útoky, porušujú zásady slušného správania, vôbec nesúvisia s témou či s komentármi pod ňou, alebo sú presnou kópiou nejakého z predošlých komentárov.

Hodnotu píšte ako číslo, nie slovom * Časový limit vypršal, obnovte prosím CAPTCHA príklad.

Komentárov: 3     Upozornenia: 0

Autor alamo St máj 3rd 2017 at 6:44 pm  

A bojíš sa bolesti..
Ja sa bolesti nebojím.
Nemám ju rád, snažím sa jej vyhnúť.
Ale „život je pes“, „život je bolesť“, „každá minca má dve strany“, „niet dobrého, bez toho zlého“
Ako to ešte povedať?
Kto sa snaží vyhnúť bolesti za každú cenu, nakoniec „uskočí pred životom samotným ako takým“.

Autor Adhara St máj 3rd 2017 at 9:33 pm  

Snažiť sa niečomu vyhnúť je podľa mňa tiež prejav strachu.
Aj ja sa snažím bolesti vyhnúť. Ale som ochotná ju akceptovať tam, kde za ňu primerane získam. Opakujem, primerane.

Autor alamo Št máj 4th 2017 at 7:55 pm  

Aj snaha vyhnúť sa bolesti je prejavom strachu?
hmm.. Dajme tomu..
Ale kde sa potom nachádza tá „čiara“, za ktorou je už iba masochizmus?


 

© 2014 – 2024 Jana Plauchová. S výnimkou materiálov z Wikimedia Foundation všetky práva vyhradené. Kontakt na autorku: adhara (zavináč) volny.cz. Stránky archivované Národnou knižnicou SR.