﻿{"id":1576,"date":"2015-02-02T10:00:28","date_gmt":"2015-02-02T09:00:28","guid":{"rendered":"http:\/\/www.adhara.sk\/?page_id=1576"},"modified":"2019-01-25T14:09:55","modified_gmt":"2019-01-25T13:09:55","slug":"druha-uvaha-o-komentovani","status":"publish","type":"page","link":"https:\/\/www.adhara.sk\/?page_id=1576","title":{"rendered":"Druh\u00e1 \u00favaha o komentovan\u00ed"},"content":{"rendered":"<p style=\"text-align: justify;\"><em><a href=\"http:\/\/www.enigma.sk\/weblogy\/adhara\/kope-vas-muza\/druha-uvaha-o-komentovani\" target=\"_blank\" rel=\"noopener\">Prv\u00fdkr\u00e1t zverejnen\u00e9 na www.enigma.sk 19. 11. 2013<\/a><\/em><\/p>\n<p>&nbsp;<\/p>\n<p style=\"text-align: justify;\">U\u017e som <a href=\"http:\/\/www.adhara.sk\/?page_id=453\">p\u00edsala o tom<\/a>, \u017ee komentova\u0165 pr\u00edspevky na liter\u00e1rnych serveroch je potrebn\u00e9. S t\u00fdm v\u0161ak s\u00favis\u00ed \u010fal\u0161ia t\u00e9ma: Ako spr\u00e1vne komentova\u0165?<\/p>\n<p style=\"text-align: justify;\">V\u00a0pr\u00edpade \u010disto pozit\u00edvneho dojmu z\u00a0diela niet o\u00a0\u010dom. Komentuj\u00faci nap\u00ed\u0161e, \u010do c\u00edti. Probl\u00e9my v\u0161ak nast\u00e1vaj\u00fa pri dielach, na ktor\u00e9 je n\u00e1\u0161 dojem s\u010dasti \u010di \u00faplne negat\u00edvny. V n\u00e1zoroch na kritizovanie existuj\u00fa dva protip\u00f3ly. Jeden tvrd\u00ed, \u017ee autorovi treba bez ak\u00e9hoko\u013evek prikr\u00e1\u0161\u013eovania a diplomacie chrstn\u00fa\u0165 do o\u010d\u00ed surov\u00fa pravdu. Druh\u00fd zase zast\u00e1va n\u00e1zor, \u017ee cie\u013eom nie je autora zdepta\u0165, v\u017edy sa d\u00e1 n\u00e1js\u0165 nie\u010do pekn\u00e9 a aj kritiku treba zaobali\u0165 tak, aby neurazila.<\/p>\n<p style=\"text-align: justify;\">\u010cestne prizn\u00e1vam, \u017ee akoko\u013evek sa viac prikl\u00e1\u0148am k druh\u00e9mu protip\u00f3lu, <a href=\"https:\/\/www.adhara.sk\/?page_id=1368\">praktizujem sk\u00f4r prv\u00fd<\/a> \u2013 nie som schopn\u00e1 pot\u013eapk\u00e1va\u0165 po chrbte v pr\u00edpadoch, kedy z m\u00f4jho poh\u013eadu naozaj nie je za \u010do.<\/p>\n<p style=\"text-align: justify;\">D\u00e1 sa v\u0161ak v\u00f4bec pou\u017ei\u0165 jednotn\u00fd pr\u00edstup? Autori s\u00fa predsa r\u00f4zni. S\u00fa tak\u00ed, ktor\u00ed usmerni\u0165 naozaj potrebuj\u00fa a\u00a0z\u00e1rove\u0148 je mo\u017en\u00e9 ich koment\u00e1rmi usmerni\u0165 (lebo existuj\u00fa aj exempl\u00e1re, ktor\u00fdmi nepohn\u00fa absol\u00fatne \u017eiadne slov\u00e1, a\u00a0doteraz netu\u0161\u00edm, pre\u010do potom svojimi v\u00fdtvormi zaberaj\u00fa priestor na str\u00e1nkach s\u00a0mo\u017enos\u0165ou komentova\u0165 a\u00a0nezverejnia ich jednoducho na webe, ktor\u00fd je bez mo\u017enosti p\u00edsania koment\u00e1rov). Niektor\u00ed znes\u00fa aj t\u00fa najotvorenej\u0161iu a najdrsnej\u0161iu kritiku. Neurazia sa, nez\u00fafaj\u00fa si, ale pou\u010dia, vyber\u00fa si z nej to dobr\u00e9 a p\u00ed\u0161u \u010falej. Pozor, daj\u00fa sa \u013eahko pom\u00fdli\u0165 s autormi, ktor\u00ed si s\u00edce do profilu, pr\u00edpadne koment\u00e1ra, uved\u00fa, \u017ee chc\u00fa po\u010du\u0165 naozaj otvoren\u00fd n\u00e1zor, ale ke\u010f ten pravdiv\u00fd, otvoren\u00fd a\u00a0najm\u00e4 kritick\u00fd n\u00e1zor pr\u00edde, dostan\u00fa hysterick\u00fd z\u00e1chvat. No a\u00a0s\u00fa aj autori, \u010do nevenuj\u00fa \u00faprave svojich textov pred zverejnen\u00edm naozaj \u017eiadnu pozornos\u0165. T\u00fdch treba trochu preplesn\u00fa\u0165 aj za cenu, \u017ee sa urazia. Bez snahy a\u00a0\u00facty k\u00a0\u010ditate\u013eom toti\u017e dobr\u00e9 dielo nikdy nevznikne.<\/p>\n<div id=\"attachment_1575\" class=\"wp-caption alignleft\" style=\"width: 200px\"><a href=\"http:\/\/www.adhara.sk\/wp-content\/uploads\/2015\/02\/Circle-Thumb-Down.png\"><img loading=\"lazy\" decoding=\"async\" class=\"size-full wp-image-1575\" src=\"http:\/\/www.adhara.sk\/wp-content\/uploads\/2015\/02\/Circle-Thumb-Down.png\" alt=\"Kredit: Circle-Thumb.png: user:acadac derived from user:Pratheepps, user:Erin Silversmith derivative work: Provoost\" width=\"200\" height=\"200\" srcset=\"https:\/\/www.adhara.sk\/wp-content\/uploads\/2015\/02\/Circle-Thumb-Down.png 200w, https:\/\/www.adhara.sk\/wp-content\/uploads\/2015\/02\/Circle-Thumb-Down-150x150.png 150w\" sizes=\"(max-width: 200px) 100vw, 200px\" \/><\/a><p class=\"wp-caption-text\">Kredit: <a href=\"https:\/\/commons.wikimedia.org\/wiki\/File:Circle-Thumb-Down.png\" target=\"_blank\" rel=\"noopener\">Circle-Thumb.png: acadac derived from Pratheepps, Erin Silversmith<\/a><br \/><a href=\"https:\/\/commons.wikimedia.org\/wiki\/File:Circle-Thumb-Down.png\" target=\"_blank\" rel=\"noopener\">derivative work: Provoost<\/a><\/p><\/div>\n<p style=\"text-align: justify;\">Je v\u0161ak nutn\u00e9 po\u010d\u00edta\u0165 s t\u00fdm, \u017ee autor je tvor v\u00e4\u010d\u0161inou dos\u0165 citliv\u00fd, \u017ee k p\u00edsaniu ho neraz vedie pr\u00e1ve pretlak pocitov. A kritika ho m\u00f4\u017ee ve\u013emi zdepta\u0165. Je spr\u00e1vne takto niekoho \u201evrhn\u00fa\u0165 do hlb\u00edn\u201c, hoci je to aj pre dobro spolo\u010dnosti (nebude viac otravova\u0165 svet svojimi v\u00fdplodmi), a\u00a0mo\u017eno aj pre jeho vlastn\u00e9 dobro?<\/p>\n<p style=\"text-align: justify;\">Komentuj\u00faci je postaven\u00fd pred mimoriadne \u0165a\u017ek\u00fa \u00falohu: Mal by nap\u00edsa\u0165 koment\u00e1r tak, aby uzemnil deck\u00e1, \u010do zavesia na web prv\u00fa hovadinu, ktor\u00fa na\u0161kriabali do zo\u0161ita po\u010das ve\u013ekej prest\u00e1vky, ale s\u00fa\u010dasne tak, aby nenaviedol k skoku z mosta autora v pr\u00edpade, \u017ee na danom diele pracoval nieko\u013eko rokov a vlo\u017eil do neho cel\u00fa du\u0161u. Ale d\u00e1 sa to v\u00f4bec?<\/p>\n<p style=\"text-align: justify;\">Mo\u017eno si pomysl\u00edte, \u017ee dielo, ktor\u00e9 autor zb\u00facha po\u010das ve\u013ekej prest\u00e1vky a v prvopl\u00e1novej podobe ho vyves\u00ed, sa predsa ur\u010dite d\u00e1 rozozna\u0165 od diela, na ktorom autorovi naozaj z\u00e1le\u017e\u00ed a piloval ho nieko\u013eko rokov, ak nie desa\u0165ro\u010d\u00ed. Ja si t\u00fdm v\u0161ak tak\u00e1 ist\u00e1 nie som. Lebo niektor\u00ed autori na to skuto\u010dne nemaj\u00fa. Ale to neznamen\u00e1, \u017ee nem\u00f4\u017eu svoje p\u00edsanie milova\u0165.<\/p>\n<p style=\"text-align: justify;\">V rozhodovan\u00ed, ak\u00fd t\u00f3n pou\u017ei\u0165 pri komentovan\u00ed, by mohli pom\u00f4c\u0165 aj samotn\u00ed autori t\u00fdm, \u017ee o sebe v profile uved\u00fa u\u017eito\u010dn\u00e9 a\u00a0pravdiv\u00e9 inform\u00e1cie. \u010co na svoju \u0161kodu mnohokr\u00e1t nerobia. Ke\u010f sa chyst\u00e1m p\u00edsa\u0165 koment\u00e1r, zvl\u00e1\u0161\u0165 nie ve\u013emi lichotiv\u00fd, \u010dasto h\u013ead\u00edm na autorov mnohokr\u00e1t viac \u010di menej pr\u00e1zdny profil a rozm\u00fd\u0161\u013eam: Kto si? Ko\u013eko m\u00e1\u0161 rokov? Ak\u00e9 m\u00e1\u0161 z\u00e1zemie? Ko\u013eko m\u00e1\u0161 priate\u013eov? M\u00e1\u0161 partnera, partnerku? M\u00e1\u0161 \u0161kolu\/pr\u00e1cu, ktor\u00e1 \u0165a bav\u00ed? Ko\u013ek\u00fdm in\u00fdm veciam okrem p\u00edsania sa e\u0161te vo vo\u013enom \u010dase venuje\u0161? Ak\u00fd vz\u0165ah m\u00e1\u0161 k tomuto textu? Je to len nie\u010do, \u010do si na\u010drtol z nudy? Alebo na tom pracuje\u0161 u\u017e cel\u00e9 t\u00fd\u017edne? Mesiace? Roky? Miluje\u0161 text nato\u013eko, \u017ee ho ani na chv\u00ed\u013eku nevie\u0161 dosta\u0165 z hlavy? Si n\u00edm tak posadnut\u00fd, \u017ee si nevie\u0161 ani zuby umy\u0165 bez toho, aby si na svojich hrdinov nemyslel? Alebo jedna ot\u00e1zka za v\u0161etky \u2013 ko\u013eko pre teba tento text znamen\u00e1?<\/p>\n<p style=\"text-align: justify;\">Tak\u017ee, autori, pre\u010do tie pr\u00e1zdne profily? \u017de neviete, \u010do o sebe nap\u00edsa\u0165? Ale ve\u010f je to len profil. Nemus\u00edte sa v \u0148om sna\u017ei\u0165 o ktovieak\u00e9 liter\u00e1rne umenie. Sta\u010d\u00ed stru\u010dne a vecne. Pohlavie (ak automaticky nevypl\u00fdva z v\u00e1\u0161ho mena, prez\u00fdvky, \u010di pr\u00edpadnej fotografie), vek, vzdelanie, z\u00e1ujmy a p\u00e1r slov o v\u00e1s a p\u00edsan\u00ed. Ja osobne oce\u0148ujem sa aj inform\u00e1cie priamo k dielu \u2013 v akom veku ho autor p\u00edsal, ako dlho na \u0148om pracoval, ko\u013eko toho nap\u00edsal predt\u00fdm ako za\u010dal p\u00edsa\u0165 toto, \u010di to u\u017e dokon\u010dil.<\/p>\n<p style=\"text-align: justify;\">Niekedy sa objavuje n\u00e1zor, \u017ee je lep\u0161ie si necha\u0165 profil pr\u00e1zdny, aby \u010ditate\u013e hodnotil samotn\u00e9 dielo, nie autora. Len pri neprezraden\u00ed \u017eiadnych inform\u00e1ci\u00ed m\u00f4\u017ee ma\u0165 hodnotenie skuto\u010dne objektivitu. \u00c1no, s t\u00fdm s\u00fahlas\u00edm. Uvedomujem si, \u017ee zverejnen\u00e9 \u00fadaje s\u00fa dvojse\u010dn\u00e1 zbra\u0148, \u017ee m\u00f4\u017eu odradi\u0165 od \u010d\u00edtania, alebo autorovi pri koment\u00e1roch pohor\u0161i\u0165 a nielen vtedy, ak je dielo pod \u00farove\u0148 (vekov\u00fa, vzdelanostn\u00fa&#8230;). Ak vie kritik o autorovi pr\u00edli\u0161 ve\u013ea, pri posudzovan\u00ed n\u00edm zmietaj\u00fa predsudky. Sama s t\u00fdm m\u00e1m viacero negat\u00edvnych sk\u00fasenost\u00ed, ale o to pr\u00edjemnej\u0161ie je, ke\u010f ma \u010ditatelia pochv\u00e1lia napriek tomu, \u017ee s\u00fa si vedom\u00ed mojich &#8222;hendikepov&#8220;.<\/p>\n<p style=\"text-align: justify;\">Napriek tomu existuje viacero d\u00f4vodov, pre\u010do vyplnenie profilu zv\u00e1\u017ei\u0165:<\/p>\n<ol>\n<li style=\"text-align: justify;\">Autor si s\u00edce mysl\u00ed, \u017ee chce skuto\u010dn\u00fd a ni\u010d\u00edm neskreslen\u00fd n\u00e1zor, ale ve\u013ea r\u00e1z len do chv\u00edle, ke\u010f ten n\u00e1zor pr\u00edde. Nevyp\u00edsan\u00fd chlapec\/diev\u010da dostane na z\u00e1klade absencie \u00fadajov po nose ove\u013ea tvrd\u0161ie, ako by dostal v\u00a0pr\u00edpade, \u017ee kritik vie o\u00a0jeho veku, \u010do m\u00f4\u017ee vies\u0165 k\u00a0jeho zbyto\u010dn\u00e9mu odradeniu od p\u00edsania. Ak autor prinajmen\u0161om tu\u0161\u00ed, \u017ee m\u00e1 v\u00a0diele ve\u013ea ch\u00fdb, ve\u013emi by som odpor\u00fa\u010dala uvies\u0165 \u00fadaje o\u00a0sebe a\u00a0svojich liter\u00e1rnych (ne)sk\u00fasenostiach.<\/li>\n<li style=\"text-align: justify;\">Pr\u00e1zdne profily m\u00e1vaj\u00fa \u010dastej\u0161ie autori, ktor\u00ed s\u00fa k\u00a0svojej tvorbe \u013eahostajn\u00ed a\u00a0len\u00ed sa im nap\u00edsa\u0165 o\u00a0sebe \u010do i\u00a0len p\u00e1r slov \u2013 koment\u00e1tor preto nadobudne podozrenie, \u017ee rovnako \u013eahostajn\u00fd postoj m\u00e1 \u010dlovek aj k\u00a0svojej tvorbe. Nebude vycibren\u00e1 a\u00a0v\u00f4bec, autor sa ani nebude un\u00fava\u0165 si koment\u00e1r k\u00a0nej \u010d\u00edta\u0165.<\/li>\n<li style=\"text-align: justify;\">Pri \u00faplne nezn\u00e1mej p\u00f4de m\u00f4\u017ee ma\u0165 komentuj\u00faci aj strach. Ak sa na neho u\u017e p\u00e1r autorov kv\u00f4li koment\u00e1rom oborilo, ur\u010dite si bude opatrnej\u0161ie vybera\u0165, komu nie\u010do nap\u00ed\u0161e a\u00a0komu nie. Ak o\u00a0novom autorovi ni\u010d nevie, je tu prive\u013ek\u00e9 riziko, \u017ee jeho koment\u00e1r bude zase len stratou \u010dasu a\u00a0nervov. Preto ak chcete naozaj po\u010du\u0165 ka\u017ed\u00fd n\u00e1zor, hoci aj negat\u00edvny, nap\u00ed\u0161te si to do profilu a\u00a0povzbu\u010fte pr\u00edpadne v\u00e1haj\u00facich koment\u00e1torov.<\/li>\n<li style=\"text-align: justify;\">Ak komentuj\u00faci n\u00e1jde vo va\u0161om profile <a href=\"https:\/\/www.adhara.sk\/?page_id=3663\">paralely so svojou osobou<\/a>, sk\u00f4r ho to povzbud\u00ed k\u00a0nap\u00edsaniu koment\u00e1ra.<\/li>\n<\/ol>\n<p style=\"text-align: justify;\">A\u00a0ako komentova\u0165 v\u00a0pr\u00edpade, \u017ee o\u00a0sebe autor predsa len ni\u010d neuvedie? Zop\u00e1r komentuj\u00facich to rie\u0161i tak, \u017ee svoj koment\u00e1r za\u010d\u00ednaj\u00fa duman\u00edm nad autorov\u00fdm vekom a\u00a0\u010fal\u0161\u00edmi \u00fadajmi. Nasleduje vymenov\u00e1vanie v\u0161etk\u00fdch mo\u017enost\u00ed i\u00a0s\u00a0n\u00e1sledkami pre autora. Vyzer\u00e1 to asi takto: Ak m\u00e1\u0161 menej ako p\u00e4tn\u00e1s\u0165 rokov, je to celkom slu\u0161n\u00e9, ak m\u00e1\u0161 medzi p\u00e4tn\u00e1s\u0165 a\u00a0dvadsa\u0165, nie je to nijak\u00e1 sl\u00e1va, ale na prvotinu st\u00e1le dos\u0165 dobr\u00e9, ak to v\u0161ak nie je tvoja prvotina, je to u\u017e hor\u0161ie, ak m\u00e1\u0161 nad dvadsa\u0165 a\u00a0je to tvoja prvotina&#8230; at\u010f. Klob\u00fak dole pred komentuj\u00facimi, ktor\u00fdm sa chce do koment\u00e1rov vypisova\u0165 tak\u00e9to rom\u00e1ny. Mne by sa teda nechcelo.\u00a0R\u00f4znorodos\u0165 posudzovania v\u00a0z\u00e1vislosti od neuveden\u00fdch \u00fadajov vo svojom koment\u00e1ri spravidla len nazna\u010d\u00edm.<\/p>\n<p style=\"text-align: justify;\">A\u00a0\u010do samotn\u00e9 hodnotenie diela? Bez oh\u013eadu na to, \u010do o\u00a0sebe autor uviedol \u010di neuviedol, moje sk\u00fasenosti hovoria, \u017ee je dobr\u00e9 dodr\u017eiava\u0165 tieto z\u00e1sady:<\/p>\n<ol>\n<li style=\"text-align: justify;\">Da\u0165 \u010do najpodrobnej\u0161\u00ed koment\u00e1r. Dlh\u00fd koment\u00e1r d\u00e1 autorovi viac ne\u017e kr\u00e1tky. Obzvl\u00e1\u0161\u0165 to plat\u00ed v\u00a0pr\u00edpade, \u017ee hodnotenie je preva\u017ene negat\u00edvne. Nie je ni\u010d hor\u0161ie ako nap\u00edsa\u0165 nie\u010do v\u00a0duchu: \u201eJe to hrozn\u00e9.\u201c A\u00a0ni\u010d viac. Tak\u00fdto koment\u00e1r nie je schopn\u00fd autora nikam posun\u00fa\u0165, len ho zdepta\u0165 \u2013 a\u00a0o\u00a0to by n\u00e1m \u00eds\u0165 nemalo. Ak je nie\u010do zle, v\u017edy treba nap\u00edsa\u0165, \u010do (pod\u013ea na\u0161ej mienky) a\u00a0pre\u010do je zle. Pravda, n\u00e1jdu sa aj autori, ktor\u00ed ak\u00fako\u013evek pomoc odmietaj\u00fa, ka\u017ed\u00fd negat\u00edvny koment\u00e1r ber\u00fa ako \u00fatok proti svojej osobe, a\u00a0u\u00a0nich plat\u00ed, \u017ee \u010d\u00edm je negat\u00edvny koment\u00e1r dlh\u0161\u00ed, t\u00fdm v\u00e4\u010d\u0161\u00ed cirkus n\u00e1sledne v\u00a0diskusii spustia. \u017dia\u013e, to je riziko hodnotenia.<\/li>\n<li style=\"text-align: justify;\">P\u00edsa\u0165 \u010do najkonkr\u00e9tnej\u0161ie, uv\u00e1dza\u0165 \u010do najviac pr\u00edkladov. Bodn\u00fa priame cit\u00e1cie textu,\u00a0ve\u013ea, ve\u013ea, ve\u013ea cit\u00e1ci\u00ed. V\u00a0ob\u013eube v\u0161ak je aj v\u0161eobecn\u00e9 zhrnutie dojmov. Niektor\u00ed autori id\u00fa dokonca len a\u00a0len za t\u00fdm \u2013 rie\u0161en\u00edm je uvies\u0165 jedno aj druh\u00e9 (v\u0161eobecn\u00fd dojem aj konkr\u00e9tne chyby).<\/li>\n<li style=\"text-align: justify;\">Vyzdvihn\u00fa\u0165 v\u0161etko, \u010do sa len vyzdvihn\u00fa\u0165 d\u00e1. H\u013eadajte pozit\u00edva, aj keby ste to museli robi\u0165 na prav\u00e9 poludnie so svie\u010dkou v\u00a0jednej ruke a\u00a0s\u00a0lupou v\u00a0druhej. Nechv\u00e1\u013ete v\u0161ak autora za to, o\u00a0\u010dom si v\u00a0skuto\u010dnosti mysl\u00edte prav\u00fd opak. Nech pochvala stoj\u00ed na ako-tak re\u00e1lnych z\u00e1kladoch.<\/li>\n<li style=\"text-align: justify;\">Nijak\u00e9 ur\u00e1\u017eky a v\u00fdsmech! Ani autorovho diela, post\u00e1v, my\u0161lienok, ani autora samotn\u00e9ho. Viem, \u017ee je to \u0165a\u017ek\u00e9, ke\u010f sa \u010dloveku u\u017e pri \u010d\u00edtan\u00ed otv\u00e1ra no\u017e\u00edk vo vrecku, ale aj kritika sa d\u00e1 nap\u00edsa\u0165 otvorene a\u00a0pritom slu\u0161ne.<\/li>\n<li style=\"text-align: justify;\">Zv\u00e1\u017ei\u0165, \u010do p\u00ed\u0161ete. Pok\u00fasi\u0165 sa v\u017ei\u0165 do situ\u00e1cie kritizovan\u00e9ho. Pre\u010d\u00edta\u0165 si po sebe koment\u00e1r. Ke\u010f treba, aj viackr\u00e1t.<\/li>\n<li style=\"text-align: justify;\">Autori maj\u00fa radi, ke\u010f ich postavy v\u00a0koment\u00e1ri spom\u00ednate, a ke\u010f ich naz\u00fdvate menami. Pritom v\u0161ak dbajte na to, aby ste ich men\u00e1 nap\u00edsali spr\u00e1vne! Ke\u010f sa boj\u00edte, \u017ee pri odpisovan\u00ed toho hr\u00f4zostra\u0161n\u00e9ho zhluku hl\u00e1sok, ktor\u00fdm autor svoju postavu nazval, urob\u00edte chybu, meno sa d\u00e1 z\u00a0textu do koment\u00e1ra skop\u00edrova\u0165. <a href=\"https:\/\/www.adhara.sk\/?page_id=4378\">Komolenie mien post\u00e1v zna\u010d\u00ed nez\u00e1ujem a\u00a0aroganciu hodnotiaceho<\/a>. To ist\u00e9 plat\u00ed aj pri oslovovan\u00ed samotn\u00e9ho autora, n\u00e1zve jeho diela a\u00a0pojmov v\u00a0\u0148om.<\/li>\n<li style=\"text-align: justify;\">Nenecha\u0165 sa nadobro odradi\u0165 od komentovania, ke\u010f sa na v\u00e1s nejak\u00fd autor napriek snahe o\u00a0slu\u0161nos\u0165 a\u00a0vecnos\u0165 vyr\u00fati. To sa ob\u010das st\u00e1va, nech komentuj\u00faci pri kritike pou\u017eij\u00fa ak\u00fako\u013evek diplomaciu. Myslite na to, \u017ee ka\u017ed\u00fd autor je in\u00fd a\u00a0netreba \u010diernym ovciam dovoli\u0165 br\u00e1ni\u0165 v\u00a0pomoci t\u00fdm, ktor\u00ed o\u00a0\u0148u stoja.<\/li>\n<\/ol>\n<h2>Mohlo by v\u00e1s zauj\u00edma\u0165<\/h2>\n<ul>\n<li><a href=\"http:\/\/www.adhara.sk\/?page_id=1038\">Slovn\u00edk blogera<\/a><\/li>\n<li><a href=\"http:\/\/www.adhara.sk\/?page_id=1517\">Druhy koment\u00e1torov na blogu<\/a><\/li>\n<li><a href=\"https:\/\/www.adhara.sk\/?page_id=4987\">P\u00e4\u0165 tipov, ako pre\u017ei\u0165 vydavate\u013esk\u00e9 korekt\u00fary<\/a><\/li>\n<\/ul>\n<p>&nbsp;<\/p>\n","protected":false},"excerpt":{"rendered":"<p>Prv\u00fdkr\u00e1t zverejnen\u00e9 na www.enigma.sk 19. 11. 2013 &nbsp; U\u017e som p\u00edsala o tom, \u017ee komentova\u0165 pr\u00edspevky na liter\u00e1rnych serveroch je potrebn\u00e9. S t\u00fdm v\u0161ak s\u00favis\u00ed \u010fal\u0161ia t\u00e9ma: Ako spr\u00e1vne komentova\u0165? V\u00a0pr\u00edpade \u010disto pozit\u00edvneho dojmu z\u00a0diela niet o\u00a0\u010dom. Komentuj\u00faci nap\u00ed\u0161e, \u010do c\u00edti. Probl\u00e9my v\u0161ak nast\u00e1vaj\u00fa pri dielach, na ktor\u00e9 je n\u00e1\u0161 dojem s\u010dasti \u010di \u00faplne negat\u00edvny.<span class=\"more-excerpt\"><a class=\"more-excerpt-link\" href=\"https:\/\/www.adhara.sk\/?page_id=1576\"> (pokra&#269;ova&#357; v &#269;&iacute;tan&iacute;&#8230;)  <\/a><\/span><\/p>\n","protected":false},"author":1,"featured_media":0,"parent":64,"menu_order":0,"comment_status":"open","ping_status":"open","template":"","meta":{"footnotes":""},"_links":{"self":[{"href":"https:\/\/www.adhara.sk\/index.php?rest_route=\/wp\/v2\/pages\/1576"}],"collection":[{"href":"https:\/\/www.adhara.sk\/index.php?rest_route=\/wp\/v2\/pages"}],"about":[{"href":"https:\/\/www.adhara.sk\/index.php?rest_route=\/wp\/v2\/types\/page"}],"author":[{"embeddable":true,"href":"https:\/\/www.adhara.sk\/index.php?rest_route=\/wp\/v2\/users\/1"}],"replies":[{"embeddable":true,"href":"https:\/\/www.adhara.sk\/index.php?rest_route=%2Fwp%2Fv2%2Fcomments&post=1576"}],"version-history":[{"count":8,"href":"https:\/\/www.adhara.sk\/index.php?rest_route=\/wp\/v2\/pages\/1576\/revisions"}],"predecessor-version":[{"id":5170,"href":"https:\/\/www.adhara.sk\/index.php?rest_route=\/wp\/v2\/pages\/1576\/revisions\/5170"}],"up":[{"embeddable":true,"href":"https:\/\/www.adhara.sk\/index.php?rest_route=\/wp\/v2\/pages\/64"}],"wp:attachment":[{"href":"https:\/\/www.adhara.sk\/index.php?rest_route=%2Fwp%2Fv2%2Fmedia&parent=1576"}],"curies":[{"name":"wp","href":"https:\/\/api.w.org\/{rel}","templated":true}]}}