header image

 
 

Game over, obrázok týždňa

Zdroj: Pixabay

Je koniec. Po takmer jedenásťročnej nepretržitej činnosti prestávam pridávať na každý týždeň nový obrázok na portál Astronómia. Namiesto toho sa začnú opakovať staré spred deviatich rokov. To pre čitateľov nie je až taká tragédia. Ak by niekto náš portál sledoval tak dlho (čo nesleduje), nepredpokladám, že vidieť tie isté obrázky po deviatich rokoch by v ňom vyvolalo čo i len déja vú.

Mrzí ma to najmä kvôli tomu, že sme (presnejšie som, ako už dlhodobo jediná údržbárka astroportálu) prišli o prestíž. Za posledných jedenásť rokov sa nijaký obrázok nezopakoval. Tým sa nemohla pochváliť ani anglická Wikipédia. Alebo Astronomy Picture of the Day. On síce vymieňa obrázky denne, ale má na ich výber a písanie popisov celý astronomický tím. Kým jeden človek, na ktorom to celé stojí a padá, je jeden človek. Ale prečo ten človek napokon padol?

Nie, nespravila som to preto, lebo by som vekmi zlenivela, ako ľudia zvyknú, a postupne vypustia zo svojich životov všetko okrem zautomatizovaných činností potrebných na každodenný chod.

Nie, nespravila som to preto, lebo by som mala na to primálo času. Málo času je pekne priehľadná výhovorka, hlavne pre činnosť, ktorá by mi zabrala nanajvýš tak päť minút týždenne (v závislosti od rýchlosti internetu).

Nie, nespravila som to preto, že by som sa bola zamilovala a objekt mojej túžby by mi z hlavy vyhnal všetko ostatné.

Spravila som to preto, lebo už ďalej nemôžem sama pred sebou popierať skutočnosť, že vyhľadávanie čisto originálnych obrázkov týždňa nemá žiadny význam.

Prvé dva roky to bola zábava. Ďalšie dva roky som si vravela: Je to fajn, ale príď mi, prosím, niekto pomôcť. Zvyšných sedem rokov som si hovorila: tak fajn, ja to tu nejako sama utiahnem, ale potvrďte mi, prosím, že tým robím dobrú vec. Nie pre ego, ako som už písala, ale preto, aby som tu nerobila niečo podobne nezmyselné ako prenášanie kameňov z jednej jamy do druhej a potom naspäť z druhej do prvej. Lebo aj keby mi pridanie každého obrázku týždňa trvalo iba dva a pol minúty (čo teda netrvalo, hlavne, ak boli popisy dlhšie), stratila som ich výrobou celý jeden deň života.

Posledným zúfalým krokom sebamotivácie bolo zobrazovanie týchto obrázkov týždňa na mojej stránke. Predsa len, keď už sa to zobrazuje na dvoch miestach, tak sa na to nevykašlem, nie? A tak som sa tri a trištvrte roka nevykašľala, aj keď väčšinu toho času to bola nepríjemná povinnosť vykonávaná z posledných síl a so zaťatými zubami. Rovnako bezvýsledne.

A aký výsledok to malo dať?

Aspoň jediný rozšírený astro objekt, ktorý bol v obrázku nalinkovaný. Alebo aspoň jediného redaktora zaregistrovaného vďaka obrázku. Alebo aspoň jediného človeka, ktorý by sa z obrázku niečo naučil. Alebo aspoň jediného človeka, ktorému by sa ten obrázok aspoň páčil, a dal to nejako najavo. To len tak stručne, aby som sa neopakovala s článkom o nejestvujúcom čitateľovi Wikipédie.

Je toto prvý krok môjho dlho zvažovaného odchodu z Wikipédie? Neviem. Možno. A verte, aj napriek tomu mnohoročnému zatínaniu zubov to nie je krok, ktorý by sa mi robil ľahko. Neľahko priznávam porážku dokonca ani proti mnohonásobnej presile a to ani v iných oblastiach.

Ale bolo to jedenásť rokov. Jedenásť rokov, počas ktorých mali ľudia sledujúci obrázky týždňa šancu niečo vyjadriť.

A vyjadrili. Svoju neexistenciu. Konečne to s pokorou prijímam.

Mohlo by vás zaujímať

 Wikipédia


Napísať odpoveď

Tip 1: Aby ste predišli možnej strate komentára pri posielaní, napíšte si ho, prosím, do textového editora a sem ho iba prekopírujte.

Tip 2: Pred odoslaním obnovte CAPTCHA príklad stlačením na šípky napravo.

Povolené XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vymazané budú komentáre, ktoré obsahujú spam, nadávky alebo osobné útoky, porušujú zásady slušného správania, vôbec nesúvisia s témou či s komentármi pod ňou, alebo sú presnou kópiou nejakého z predošlých komentárov.

Hodnotu píšte ako číslo, nie slovom * Časový limit vypršal, obnovte prosím CAPTCHA príklad.

Komentárov: 8     Upozornenia: 0

Autor Luboš St jan 3rd 2018 at 6:34 am  

Dobrý den,
co můžu říct kromě „sorry“, ale tato oblast není v mém hledáčku zájmů. Spíš jen přečtu co je nového na Vašich stránkách (tady by pomohlo u změn je v textu alespoň zvýraznit, pokud se jedná jen o modifikace, hledat co přibylo jen podle informace nastala změna celkem zdlouhavé). A že nemám komentářů k jiným titulům je jednoduché, nevím čím bych mohl smysluplně k danému tématu přispět.
Luboš.
ps.: Narodit se jinde bylo na čtení fajn, přiměřeně dlouhé, aby to člověk přečetl v tahu a nemusel lovit v paměti a mělo to smysluplný příběh.

Autor Adhara St jan 3rd 2018 at 11:48 am  

Nuž, počítala som s tým, že väčšina ľudí chodí na moje stránky (alebo na Wikipédiu) kvôli niečomu inému. A tiež s tým, že ak si aj tie obrázky týždňa niekto všimne, nemá k nim čo povedať. Ale že za jedenásť rokov a tisícky zobrazení nebol ani jediný, ktorý by mal k tomu čo povedať, že naozaj na pováženie.
Vždy platí, že ozve sa len menšina, ale ak sa neozve vôbec nikto (pri štatisticky významných počtoch zobrazovania), je niečo zle.
Hm, a k tým zmenám v textoch… toto so už s webmasterom riešila a nie raz. Bolo ťažké rozhodovanie, či vôbec zobrazovať všetky upravené stránky alebo iba novozaložené. Tento modifikovaný wordpress, na ktorom o beží, totiž veľa možností nedáva. Ale obecne k zmenám na už existujúcich stránkach – nové odkazy pribúdajú väčšinou buď na začiatok alebo na koniec. To, čo má systém a kapitoly, sa potom riadi podľa nich. Sem-tam dôjde len k oprave preklepov a prelinkovaniu s novšími stránkami to e však menšinový prípad úprav.
Ďakujem za pochvalu poviedky. Potešila o to viac, že táto konkrétne medzi inými čitateľmi ani porotcami literárnych súťaží veľa úspechu nepobrala.

Autor Mroks Št jan 4th 2018 at 2:24 pm  

S Lubošom som zajedno v tom, že keď nemám v komentároch povedať niečo rozumné, alebo aspoň prínosné, tak som ticho.
Obrázky týždňa som si síce občas pozrel, ale odkedy tvoj webmaster upravil rss na nové články (vďaka Kamil), tak idem priamo na článok, prípadne nový komentár (poctivo čítam všetko) a na hlavnú stránku tak zavítam zriedkakedy. Vtedy ale skontrolujem hlavne „naposledy upravované stránky“ a „posledné komentáre“, či mi niečo cez rss neušlo.
Mrzí ma, ak sa tvoja práca s obrázkami míňala účinkom (astronómia je u mňa skôr na okraji záujmu, som skôr knihomoľ …), ale rád si prečítam tvoje články. Do nového roka Ti teda okrem zdravia želám hlavne veľa chute do písania …

Autor Adhara Št jan 4th 2018 at 10:01 pm  

Ďakujem. Som rada, že aspoň obsah mojich stránok nie je márny… ale btw, obrázok týždňa sa zobrazuje na boku každej stránky, nielen hlavnej. :-)

Autor Mroks Pi jan 5th 2018 at 6:14 am  

Vidíš, to je tá „selektívna slepota“. Som tak naučený nevšímať si bočné reklamné bannery na iných weboch, že to asi zafungovalo aj tu.
Skúsim sa polepšiť …

Autor Adhara Pi jan 5th 2018 at 6:38 pm  

A to akurát na webe, kde nikdy žiadne reklamy neboli. :-)

Autor Mroks So jan 6th 2018 at 8:19 am  

… to sú tie paradoxy života. :-)

Ale nabudúce už budem všímavejší .

Autor alamo So jan 13th 2018 at 9:19 pm  

Ahojky..
A čo tak znížiť „frekvenciu“? Miesto „obrázka týždňa“.. hľadať „obrázok mesiaca“?
No ale neviem.. Neviem.. Koľko záujmu zase chceš?
Nad obrázkom týždňa, sa väčšinou ľudia „pozastavia“, bez komentára a idú ďalej..
Nad obrázkom mesiaca, by už mohla vzniknúť aj nejaká tá debata, či je to skutočne zaujívý obrázok za celý mesiac..
Nad obrázkom roka.. To by si už možno mala aj viac pozornosti, ako by ti bolo milé..
Asi viac ako súhlasu „wau.. to je fakt obrázok roka“, by sa ozvalo viac hlasov, ktoré by tvrdili „to vôbec nie je obrázok roka.. ja poznám omnoho lepší..“
:P


 

© 2014 – 2024 Jana Plauchová. S výnimkou materiálov z Wikimedia Foundation všetky práva vyhradené. Kontakt na autorku: adhara (zavináč) volny.cz. Stránky archivované Národnou knižnicou SR.