header image

 
 

Hľadám testovacích čitateľov

Toto všetko ešte potrebuje vyjsť! Možno s výnimkou alternatívy Druhej planéty (tretí rad vľavo), ktorá už bola vytlačená ako odmena pre predplatiteľov.

Milí návštevníci mojich stránok, hľadám medzi vami dobrovoľníkov na testovacie čítanie (tzv. betareading) svojich dosiaľ nevydaných diel.

Testovacie čítanie je čítanie rukopisu za cieľom poukázať na autorom prehliadnuté nedostatky. Na základe pripomienok potom autor dané dielo vylepší. Pre vás to môže byť šanca dostať sa k mojim rukopisom v predstihu pred masou ďalších čitateľov a tiež získať pozvanie na prípadný krst knihy po vydaní. Pre mňa je to využitie času, kým sa pre ne nájde vydavateľ. Keďže rukopisy obsahujú veľa chýb (gramatických, štylistických, konzistencie a pod.), na testovacie čítanie ich poskytujem úplne zdarma.

Rukopis vám bude na testovacie čítanie zaslaný v elektronickej podobe vo formáte doc alebo docx. Pripomienky môžete vkladať podľa vlastných preferencií ako poznámky priamo do textu alebo do osobitného súboru či tela mailu. Som vďačná za každý postreh od preklepu až po celkové vyznenie diela. Majte však na pamäti, že nie som povinná akceptovať a zapracovať všetky vaše pripomienky, čo však neznamená, že by ste robili zbytočnú prácu. Pri čerstvých rukopisoch spravidla prijímam nadpolovičnú väčšinu pripomienok. Vítaná je aj ochota diskutovať o vašich postrehoch.

V prípade záujmu o testovacie čítanie napíšte na doleuvedený mail. Prijatím rukopisu sa zaväzujete, že ho bez môjho povolenia nebudete šíriť ďalej.

Nižšie nájdete popis momentálne ponúkaných diel, aby ste vedeli odhadnúť, či sú vašou šálkou kávy.

Spirit a Opportunity

 • Žáner a forma: Sci-fi poviedka
 • Počet normostrán: 40
 • Oficiálna anotácia: Poviedka založená na skutočných udalostiach. Začiatkom roka 2004 pristáli na opačných stranách Marsu dva pohyblivé roboty. V roku 2010 sa s prvým z nich, Spiritom, prerušilo spojenie. Je však naozaj mŕtvy? Aký zmysel života si dokáže nájsť funkčný, no súčasne cítiaci stroj na vyprahnutej planéte?
 • Moja charakteristika: Ideálne pre milovníkov hard sci-fi a zvlášť pre tých, ktorí misiu Spirita a Opportunity sledovali. Aj keď to len v prípade, že majú otvorenejšiu myseľ a akceptujú, že som si niektoré fakty musela prispôsobiť deju (rovery sa napríklad pohybujú omnoho rýchlejšie než v skutočnosti, zopár vecí je technologicky nemožných a pod.). Uvítala by som, ak by mi nejakí odborníci na projekt pomohli vychytať zbytočné nezmysly o ňom, ktorých reálna podoba mi základnú premisu nepoškodí. A ostatní čitatelia? Pre nich je tu zase otázka, či je príbeh spútaný drsnou realitou mŕtvej planéty dostatočne zaujímavý a zrozumiteľný.

Čierna diera

 • Žáner a forma: Sci-fi román
 • Počet normostrán: 315
 • Úryvok
 • Oficiálna anotácia: Veľmi ďaleko… presne tak sa cíti posádka kozmickej lode Eurydika, keď sa preberie z kryohibernácie, zo stavu hlbokého zmrazenia počas kozmického letu. Eurydika absolvovala prvý prelet vesmírnej lode cez umelo vytvorenú čiernu dieru – časopriestorovú skratku, o ktorej sa predpokladalo, že otvorí cestu k medzihviezdnym letom. Ale namiesto nadšeného uvítacieho výboru posádku čaká len mŕtve ticho. Prístroje ukazujú, že nijaké známky ľudskej činnosti nie sú v dosahu. Ich okolie vyzerá a zároveň nevyzerá ako Slnečná sústava… Na povrch vychádzajú rôzne tajomstvá z minulosti astronautov. Niektorí z nich neunesú zdrvujúcu pravdu o tom, čo sa stalo…
 • Moja charakteristika: Veľmi starosvetská a uletená sci-fi. Odohráva sa v najvzdialenejšej budúcnosti zo všetkých mojich vydaných i nevydaných kníh, s najbláznivejšími technológiami na najdivokejších miestach. Poteší asi zástancov tradičnej a retro sci-fi. Obsahuje viacero sci-fi klišé (časopriestorové skratky, antihmotový pohon, mimozemšťania, skupina stratená vo vesmíre…). Nie je však vyskladaná iba z nich a najmä od druhej polovice nastupuje originálnejšia zložka. Štýlom je najviac podobná Druhej planéte. Ide v podstate o moje najranejšie dielo, s celým dejom vytvoreným iba vo veku 14-15 rokov, čo sa asi prejavuje najmä tými klišé. Doteraz bol testovaný štyrmi čitateľmi, ďalší veľmi vítaní!

Tristodesať kelvinov

 • Žáner a forma: Sci-fi román
 • Počet normostrán: 587
 • Oficiálna anotácia: V alternatívnom pokračovaní románu Nula kelvinov sa David Settle rozhodne, že sa svojej životnej lásky predsa len nevzdá a utečie s ňou. Pre toto ale samozrejme štvorica mužov z budúcnosti nemá žiadne pochopenie. Začne dvojicu prenasledovať s presvedčením, že nejakí adolescenti predsa nemôžu prejsť cez rozum skúseným odborníkom vybaveným technológiami z budúcnosti. Lenže David je génius, ktorému len chýbala motivácia – a keďže ju získal, začne prejavovať takú genialitu a vynaliezavosť, že z toho všetci padajú do kolien. Štvoricu spolu s Davidom navyše prenasleduje samotný vesmír, ktorý sa ich všetkých pokúša odstrániť ako nežiaducich narušiteľov časopriestoru. Možnosti oboch strán sa postupne zužujú… Dokáže láska napokon poraziť fyziku?
 • Moja charakteristika: Na čítanie tohto diela musíte mať (optimálne v nedávnej minulosti) prečítaný prvý diel Nula kelvinov, na ktorý úzko naväzuje. Z môjho pohľadu ide o môj doteraz najvyspelejší román, najmodernejšie písané sci-fi. Snažila som sa zachovať atmosféru a myšlienky prvého dielu a všetky jeho silné prvky ešte viac posilniť. Mottom tohto románu je „Viac lásky, viac molekulárky“. Zodpovedá otázky, ktoré prvý diel nechal neuzavreté, vrátane vysvetlenia nekonzistencie s Claudiou Berrymanovou, ktorú si všimli viacerí čitatelia prvého dielu. Podľa mojej mienky je druhý diel ešte lepší než prvý, no opakujem, že funguje len v tesnej nadväznosti s ním. Štýl je nový a viac vycibrený než u starších diel. Zatiaľ testovaný deviatimi čitateľmi.

Denník samovraha

 • Žáner a forma: psychologická novela
 • Počet normostrán: 101
 • Oficiálna anotácia: Zúfalá mladá žena sa rozhodne skoncovať so svojím životom. Vyberie si však na to neobvyklý spôsob, ktorý jej dá dosť času na posledné zamyslenie… Novela o iných problémoch a iných riešeniach, než nám predkladá komerčná literatúra.
 • Moja charakteristika: Dôležité varovanie: Nie je to sci-fi. Druhé dôležité varovanie: ide o príbeh silne inšpirovaný realitou, čo treba, podľa názoru viacerých doterajších čitateľov, preložiť ako nudný. Je to však novšie dielo a štýl by malo mať preto, predpokladám, lepší ako staršie sci-fi. Navyše bolo už raz prepracované. Pri jeho betačínaní mi ide najmä o odpoveď na otázku, či je jasná motivácia hlavnej hrdinky. Mojím úmyslom je tiež urobiť tento príbeh, v ktorom sa „nič nedeje“, čo najčítavejším pre čo najširšie spektrum ľudí.


Ostatné zo zoznamu mojich diel sú alebo v blízkej budúcnosti budú buď publikované knižne, publikované na internete (prevažne na týchto stránkach), alebo nie sú (zatiaľ) vhodné ani len na testovacie čítanie.

Mohlo by vás zaujímaťMoja literárna tvorba


Napísať odpoveď

Tip 1: Aby ste predišli možnej strate komentára pri posielaní, napíšte si ho, prosím, do textového editora a sem ho iba prekopírujte.

Tip 2: Pred odoslaním obnovte CAPTCHA príklad stlačením na šípky napravo.

Povolené XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vymazané budú komentáre, ktoré obsahujú spam, nadávky alebo osobné útoky, porušujú zásady slušného správania, vôbec nesúvisia s témou či s komentármi pod ňou, alebo sú presnou kópiou nejakého z predošlých komentárov.

Hodnotu píšte ako číslo, nie slovom * Časový limit vypršal, obnovte prosím CAPTCHA príklad.

Komentárov: 9     Upozornenia: 0

Autor D. Kabat So mar 23rd 2019 at 6:45 am  

Mila Jana,
Ak/az budem mat‘ cas, mohol by som „testovat“ asi iba roman „Cierna diera“. Tych 315 stran je dost‘, takze asi postupne… iba ak Vam to neponahla. Naozaj ste to napisali asi v roku 2002 ako patnast’rocna ? Tu v Thajsku mame prislovie: „Neodkladaj na zajtra, co mozes odlozit‘ na pozajtra.“ :-) Zdravi z Azie, Dalibor

Autor Adhara Ne mar 24th 2019 at 9:29 pm  

Ak raz – to značí, že nie teraz? :-) A nie, naozaj to neponáhľa. Teraz by som nemala čas a silu sa tým pripomienkam venovať.

Či som to napísala v pätnástich? To nie, ale mala som to vtedy premyslené scénu o scéne, vetu po vete. Tie vety som síce zväčša zabudla, kým o pár rokov neskôr došlo na napísanie, ale na deji som od pätnástich nezmenila nikdy nič.

Autor Palo G. Ut apr 2nd 2019 at 8:42 am  

Ahoj Janka,
mohla by si mi, prosim, poslat svoje knihy na beta-citanie. Vsetky okrem tej psychologickej drahy – nie je to zaner aky citam.
Vsimol som si, ze o chvilu ma vyjst tvoja kniha „Druha planeta“. Uz sa na nu tesim:)
Vela uspechov v dalsej tvorbe.

Palo

P.S. Inak, pozname sa so ZMASov…

Autor Adhara Ut apr 2nd 2019 at 2:39 pm  

Na jednej strane ma teší tvoj záujem, na druhej strane sa obávam, či to na teba nebude trošičku priveľa. :-) Súhvezdia, ako píšem, sa neposielajú v plnom rozsahu, posielam na skúšku zatiaľ len prvé tri. Spolu s nimi Čiernu dieru. Spirit ešte nie je autorsky zrevidovaný, práve sa na tom intenzívne pracuje. A čo sa týka 310 K, prvý diel si čítal? To je nevyhnutnou podmienkou. Ak áno, pošlem aj tento druhý.

A Druhá planéta už vyšla. :-)

Autor Bystre So máj 4th 2019 at 12:48 pm  

Ahoj, Jana, rada si znovu prečítam Denník samovraha a pošlem Ti naň spätnú väzbu.

Autor Jaroslav Kollár Ne jún 21st 2020 at 3:22 pm  

Ahoj alebo dobrý deň :)

zaujala ma novela Denník samovraha. Rád si ju prečítam a poskytnem môj pohľad čitateľa, prípadne môžem aj podrobnejšie rozobrať (amatérsky) jednotlivé kapitoly, ak bude záujem :)

Autor Ivana St sep 30th 2020 at 9:01 pm  

Zdravím, zaujali ma všetky vaše diela a keby ste potrebovali ešte spätnú väzbu, na niektoré z nich, ochote pomôžem.

Autor Adhara Št okt 1st 2020 at 9:53 am  

Vďaka za ochotu. Momentálne však môžem ponúknuť len Denník samovraha a Spirit a Opportunity, pretože k ostatným textom už nejaké pripomienky mám, ale nestíham ich zapracovať, aby som mohla ďalším čitateľom poslať aktuálnejšiu verziu.

Autor Tereza Pi okt 9th 2020 at 8:19 am  

Ahoj, rada by som prečítala a dala komentár k novele denník samovraha. Ak je to stále aktuálne, daj vedieť prosím :)


 

© 2014 – 2019 Jana Plauchová. S výnimkou materiálov z Wikimedia Foundation všetky práva vyhradené. Kontakt na autorku: adhara (zavináč) volny.cz.