header image

 
 

Hľadám testovacích čitateľov

Zopár mojich kníh, ktoré by som rada takto uvidela aj vo väčšom náklade…

Zopár ďalších rukopisov, ten navrchu už medzičasom vyšiel

Milí návštevníci mojich stránok, hľadám medzi vami dobrovoľníkov na testovacie čítanie (tzv. betareading) svojich dosiaľ nevydaných diel.

Testovacie čítanie je čítanie rukopisu za cieľom poukázať na autorom prehliadnuté nedostatky. Na základe pripomienok potom autor dané dielo vylepší. Pre vás to môže byť šanca dostať sa k mojim rukopisom v predstihu pred masou ďalších čitateľov a tiež získať pozvanie na prípadný krst knihy po vydaní. Pre mňa je to využitie času, kým sa pre ne nájde vydavateľ. Keďže rukopisy obsahujú veľa chýb (gramatických, štylistických, konzistencie a pod.), na testovacie čítanie ich poskytujem úplne zdarma.

Rukopis vám bude na testovacie čítanie zaslaný v elektronickej podobe vo formáte doc alebo docx. Ponúkam aj pdf zalomené na A6 vhodné do čítačky. Pripomienky môžete vkladať podľa vlastných preferencií ako poznámky priamo do textu alebo do osobitného súboru či tela mailu. Som vďačná za každý postreh od preklepu až po celkové vyznenie diela. Majte však na pamäti, že nie som povinná akceptovať a zapracovať všetky vaše pripomienky, čo však neznamená, že by ste robili zbytočnú prácu. Pri čerstvých rukopisoch spravidla prijímam nadpolovičnú väčšinu pripomienok. Vítaná je aj ochota diskutovať o vašich postrehoch.

V prípade záujmu o testovacie čítanie napíšte na doleuvedený mail. Prijatím rukopisu sa zaväzujete, že ho bez môjho povolenia nebudete šíriť ďalej.

Nižšie nájdete popis momentálne ponúkaných diel, aby ste vedeli odhadnúť, či sú vašou šálkou kávy.

Druhá planéta – alternatívna verzia!

 • Žáner a forma: sci-fi román
 • Počet normostrán: 356, z toho asi 120 nových
 • Úryvok
 • Oficiálna anotácia: Sonda poslala na Zem snímku s ruinami pozemského mesta. Lenže tá snímka pochádza z Venuše, tej najmenej vhodnej planéty pre život, akú si možno predstaviť. Následný búrlivý výskum neprinesie v otázke domnelého venušského mesta žiadne odpovede. O mnoho rokov neskôr mieria na Venušu dvaja výskumníci, aby sa pripojili k stálej posádke orbitálnej stanice. Stanica pod velením sympatického Eda Waltmana je kus rozpadávajúceho sa kozmického šrotu a pred vedeckým výskumom musí posádka dávať prednosť snahe udržať stanicu vôbec pohromade. Mladého planétológa Glenna Irwinga, ktorý pred ostatnými členmi posádky niečo ukrýva, však Venuša neopísateľne fascinuje. Na stanici sa začínajú diať záhadné veci a všetky stopy mieria k tajomnej, mrakmi zahalenej planéte. Šokujúca tragédia napokon prinúti Glenna zostúpiť na povrch Venuše, kde ho čaká najprekvapivejšie odhalenie v celej ľudskej histórii…
 • Moja charakteristika: Veľmi vhodné pre tých, čo čítali román Druhá planéta a páčil sa im! A tiež pre tých, čo čítajú rýchlo. Alternatíva sa totiž chystá vyjsť ako bonusová e-kniha a rýchlosť je pri jej testovacom čítaní viac než žiaduca. A o čo vlastne ide? O verziu, ktorá má identický začiatok aj prvé dva celky ako román Druhá planéta – tí, čo čítali oficiálnu verziu preto môžu tieto pasáže preskočiť. Tesne pred koncom druhého celku zvaného Stanica, v kritickom bode deja, však dôjde k zásadne inému vyústeniu udalostí a odlišným dôsledkom. Je vhodná aj pre tých, čo Druhú planétu vôbec nečítali, tí by ju však mali čítať od začiatku. Doteraz bol testovaný dvoma čitateľmi.

Čierna diera

 • Žáner a forma: Sci-fi román
 • Počet normostrán: 315
 • Úryvok
 • Oficiálna anotácia: Veľmi ďaleko… presne tak sa cíti posádka kozmickej lode Eurydika, keď sa preberie z kryohibernácie, zo stavu hlbokého zmrazenia počas kozmického letu. Eurydika absolvovala prvý prelet vesmírnej lode cez umelo vytvorenú čiernu dieru – časopriestorovú skratku, o ktorej sa predpokladalo, že otvorí cestu k medzihviezdnym letom. Ale namiesto nadšeného uvítacieho výboru posádku čaká len mŕtve ticho. Prístroje ukazujú, že nijaké známky ľudskej činnosti nie sú v dosahu. Ich okolie vyzerá a zároveň nevyzerá ako Slnečná sústava… Na povrch vychádzajú rôzne tajomstvá z minulosti astronautov. Niektorí z nich neunesú zdrvujúcu pravdu o tom, čo sa stalo…
 • Moja charakteristika: Veľmi starosvetská a uletená sci-fi. Odohráva sa v najvzdialenejšej budúcnosti zo všetkých mojich vydaných i nevydaných kníh, s najbláznivejšími technológiami na najdivokejších miestach. Poteší asi zástancov tradičnej a retro sci-fi. Obsahuje viacero sci-fi klišé (časopriestorové skratky, antihmotový pohon, mimozemšťania, skupina stratená vo vesmíre…). Nie je však vyskladaná iba z nich a najmä od druhej polovice nastupuje originálnejšia zložka. Štýlom je najviac podobná Druhej planéte. Ide v podstate o moje najranejšie dielo, s celým dejom vytvoreným iba vo veku 14-15 rokov, čo sa asi prejavuje najmä tými klišé. Doteraz bol testovaný dvoma čitateľmi, ďalší veľmi vítaní!

Tristodesať kelvinov

 • Žáner a forma: Sci-fi román
 • Počet normostrán: 587
 • Oficiálna anotácia: V alternatívnom pokračovaní románu Nula kelvinov sa David Settle rozhodne, že sa svojej životnej lásky predsa len nevzdá a utečie s ňou. Pre toto ale samozrejme štvorica mužov z budúcnosti nemá žiadne pochopenie. Začne dvojicu prenasledovať s presvedčením, že nejakí adolescenti predsa nemôžu prejsť cez rozum skúseným odborníkom vybaveným technológiami z budúcnosti. Lenže David je génius, ktorému len chýbala motivácia – a keďže ju získal, začne prejavovať takú genialitu a vynaliezavosť, že z toho všetci padajú do kolien. Štvoricu spolu s Davidom navyše prenasleduje samotný vesmír, ktorý sa ich všetkých pokúša odstrániť ako nežiaducich narušiteľov časopriestoru. Možnosti oboch strán sa postupne zužujú… Dokáže láska napokon poraziť fyziku?
 • Moja charakteristika: Na čítanie tohto diela musíte mať (optimálne v nedávnej minulosti) prečítaný prvý diel Nula kelvinov, na ktorý úzko naväzuje. Z môjho pohľadu ide o môj doteraz najvyspelejší román, najmodernejšie písané sci-fi. Snažila som sa zachovať atmosféru a myšlienky prvého dielu a všetky jeho silné prvky ešte viac posilniť. Mottom tohto románu je „Viac lásky, viac molekulárky“. Zodpovedá otázky, ktoré prvý diel nechal neuzavreté, vrátane vysvetlenia nekonzistencie s Claudiou Berrymanovou, ktorú si všimli viacerí čitatelia prvého dielu. Podľa mojej mienky je druhý diel ešte lepší než prvý, no opakujem, že funguje len v tesnej nadväznosti s ním. Štýl je nový a viac vycibrený než u starších diel. Zatiaľ testovaný ôsmimi čitateľmi.

Denník samovraha

 • Žáner a forma: psychologická novela
 • Počet normostrán: 101
 • Oficiálna anotácia: Zúfalá mladá žena sa rozhodne skoncovať so svojím životom. Vyberie si však na to neobvyklý spôsob, ktorý jej dá dosť času na posledné zamyslenie… Novela o iných problémoch a iných riešeniach, než nám predkladá komerčná literatúra.
 • Moja charakteristika: Dôležité varovanie: Nie je to sci-fi. Druhé dôležité varovanie: ide o príbeh silne inšpirovaný realitou, čo treba, podľa názoru viacerých doterajších čitateľov, preložiť ako nudný. Je to však novšie dielo a štýl by malo mať preto, predpokladám, lepší ako staršie sci-fi. Navyše bolo už raz prepracované. Pri jeho betačínaní mi ide najmä o odpoveď na otázku, či je jasná motivácia hlavnej hrdinky. Mojím úmyslom je tiež urobiť tento príbeh, v ktorom sa „nič nedeje“, čo najčítavejším pre čo najširšie spektrum ľudí.

Súhvezdia od Andromédy po Žirafu

 • Žáner a forma: populárno-náučná kniha
 • Počet normostrán: cez 1000 (ale neposkytované v plnom rozsahu)
 • Oficiálna anotácia: Aké telesá vidíme na nočnej oblohe? Čo je to súhvezdie? Ktoré súhvezdia môžeme pozorovať vždy a ktoré na jar, v lete, v jeseni, v zime? Ktoré od nás nikdy neuvidíme? Aké hviezdy a objekty sa v nich nachádzajú? Ako ich na oblohe vyhľadať? Encyklopedický sprievodca zostavený pre územie Slovenska vás povodí súhvezdiami od A po Z – od ich histórie, mytológie, radianty meteorických rojov, cez významné hviezdy a dôležité objekty od najjasnejších hmlovín a hviezdokôp až po kvazary. Kniha sa zaoberá podrobnou charakteristikou všetkých pozorovateľných objektov za hranicami našej Slnečnej sústavy.
 • Moja charakteristika: Nejde o beletriu, ale o náučnú literatúru. U betačitateľov je preto plusom, ak rozumejú téme a vedia poukázať aj na prípadné faktické chyby. Vítaní sú však aj čitatelia-laici, ktorí zase môžu posúdiť, nakoľko je toto dielo pochopiteľné aj pre nich. Keďže ide o obrovské množstvo textu, ktoré doteraz aj tak nebol schopný zhodnotiť nikto (vrátane ľudí, čo to mali v popise práce!), neposkytujem ho celé. V prípade záujmu o hodnotenie zašlem najprv niekoľko kapitol a až po zaslaní pripomienok k nim príde odo mňa ďalšia várka textu. Z praktických dôvodov bude zaslaný text bez akýchkoľvek obrázkov. Doteraz bola kniha hodnotená štyrmi betačitateľmi, ani jedným však nie úplne celá (dvoma nadpolovičná väčšina).

Ostatné zo zoznamu mojich diel sú alebo v blízkej budúcnosti budú buď publikované knižne, publikované na internete (prevažne na týchto stránkach), alebo nie sú (zatiaľ) vhodné ani len na testovacie čítanie.

Mohlo by vás zaujímaťMoja literárna tvorba


Napísať odpoveď

Povolené XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vymazané budú komentáre, ktoré obsahujú spam, nadávky alebo osobné útoky, porušujú zásady slušného správania, vôbec nesúvisia s témou či s komentármi pod ňou, alebo sú presnou kópiou nejakého z predošlých komentárov.

Hodnotu píšte ako číslo, nie slovom * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


 

© 2014 – 2018 Jana Plauchová. S výnimkou materiálov z Wikimedia Foundation všetky práva vyhradené. Kontakt na autorku: adhara (zavináč) volny.cz.