header image

 
 

Hľadám testovacích čitateľov

Toto všetko ešte potrebuje vyjsť! Možno s výnimkou alternatívy Druhej planéty (tretí rad vľavo), ktorá už bola vytlačená ako odmena pre predplatiteľov.

Milí návštevníci mojich stránok, hľadám medzi vami dobrovoľníkov na testovacie čítanie (tzv. betareading) svojich dosiaľ nevydaných diel.

Testovacie čítanie je čítanie rukopisu za cieľom poukázať na autorom prehliadnuté nedostatky. Na základe pripomienok potom autor dané dielo vylepší. Pre vás to môže byť šanca dostať sa k mojim rukopisom v predstihu pred masou ďalších čitateľov a tiež získať pozvanie na prípadný krst knihy po vydaní. Pre mňa je to využitie času, kým sa pre ne nájde vydavateľ. Keďže rukopisy obsahujú veľa chýb (gramatických, štylistických, konzistencie a pod.), na testovacie čítanie ich poskytujem úplne zdarma.

Rukopis vám bude na testovacie čítanie zaslaný v elektronickej podobe vo formáte doc alebo docx. Pripomienky môžete vkladať podľa vlastných preferencií ako poznámky priamo do textu alebo do osobitného súboru či tela mailu. Som vďačná za každý postreh od preklepu až po celkové vyznenie diela. Majte však na pamäti, že nie som povinná akceptovať a zapracovať všetky vaše pripomienky, čo však neznamená, že by ste robili zbytočnú prácu. Pri čerstvých rukopisoch spravidla prijímam nadpolovičnú väčšinu pripomienok. Vítaná je aj ochota diskutovať o vašich postrehoch.

V prípade záujmu o testovacie čítanie napíšte na doleuvedený mail. Prijatím rukopisu sa zaväzujete, že ho bez môjho povolenia nebudete šíriť ďalej.

Nižšie nájdete popis momentálne ponúkaných diel, aby ste vedeli odhadnúť, či sú vašou šálkou kávy.


Mistral

 • Žáner a forma: Poviedka
 • Počet normostrán: 6
 • Oficiálna anotácia: Treba sa hanbiť za svoje literárne začiatky? Kde by sme boli bez nich? Slávna a oceňovaná spisovateľka Mistral o tom vie svoje. Ukrýva totiž prekvapivé tajomstvo…
 • Moja charakteristika: Poviedka z rovnakej kategórie ako Dievčatko a dobrá víla či Píš o tom, čo poznáš – trochu autobiografická, poukazujúca na jeden z problémov pri písaní a publikovaní a prezentujúca vlastný minoritný názor. Rada by som počula názor čitateľov najmä na zvrat pri jej konci – či ho tušili alebo ich prekvapil. A, prirodzene, aj to, ako prijímajú hlavnú myšlienku.

Príbeh Padajúcich Hviezd

 • Žáner a forma: Sci-fi román
 • Počet normostrán: 445
 • Oficiálna anotácia: Večný smoliar Rick Stiller zažil smolu všetkých smol. Po opici sa totiž prebral v prostredí, ktoré rozhodne nie je Zemou. Zvláštna nehostinná planéta je obývaná primitívnym ľudským národom rozprávajúcim nevysvetliteľné príbehy. Ak sa chce Stiller dozvedieť pravdu, ako sa sem dostal a čo sa tu deje, musí využiť všetky poznatky moderného sveta a preskúmať neuveriteľné úkazy na vlastné oči. Pritom sa ale dostáva do centra pozornosti dvoch vládnucich skupín na planéte, z ktorých každá s ním má iné plány… Stiller však nevie, že nebol jediný, koho neznáma sila premiestnila. Popri jeho príbehu sa odohráva ďalší, nesmierne tragický, ktorého vplyv na Stillerov osud je čoraz silnejší. Všetko smeruje k nečakanému záveru.
 • Moja charakteristika: Ak ste čítali starú verziu, vedzte, že toto je úplne iné. Nie div, keď tento román delí od starej verzie desaťročie zbierania znalostí a literárnych skúseností. Nezľaknite sa toho, že oproti starej verzii má táto kniha štvornásobnú dĺžku. Nie je to vata, zvýšil sa počet dramatických situácií a dialógov a zlepšilo sa gradovanie. Ak ste čítali Večnosť omylov, toto je jej v mnohom podobné, ale ešte lepšie spracované a dozviete sa aj kde-čo nezodpovedané vo Večnosti. Napríklad, čo také fascinujúce objavila na planéte sonda Triana-C… Ak ste nečítali nič z toho, dávam na známosť, že tu nájdete čistokrvné sci-fi s technológiami a výskumom, ale aj mystickú, takmer fantasy dejovú líniu, pričom obe sa nenápadne, no osudovo prepletajú. A neočakávajte žiadne klišé na hollywoodsky spôsob.

Tu si môžete z charakteristiky románu prečítať viac.


Apokalypsa

 • Žáner a forma: Sci-fi román
 • Počet normostrán: 461
 • Oficiálna anotácia: Pripravil ľudstvu najlepšiu možnú budúcnosť, alebo ho pripravil o budúcnosť? Tennessee Hain je najbohatším mužom 26. storočia. Svoj majetok aj celý život však zasvätil jedinému cieľu: dať spravodlivú šancu na život a šťastie obrovskému množstvu ľudí, ktorí sú už dávno po smrti. V čase sa nedá cestovať, no Hain nájde spôsob, ako oživiť minulosť a napraviť najhoršie katastrofy dejín. Má to len malý háčik: existencia súčasného ľudstva bude na mnoho tisícročí prerušená. A nie je úplne isté, či sa niekedy obnoví… A potom je tu John. Muž vyslaný na to, aby primäl Haina vyvrátiť domnienky konšpirátorov o jeho šialených plánoch so svetom. Namiesto toho zistí, že Hainove plány sú v skutočnosti ešte väčšie ako najdivokejšie fantázie paranoikov. Je možné Haina zastaviť? A je jeho zastavenie naozaj v záujme ľudstva?
 • Moja charakteristika: Za všetko hovorí toto. Ak nechcete spojlery, čítajte od sekcie „Podobnosť s inými mojimi dielami“.

Ostatné zo zoznamu mojich diel sú alebo v blízkej budúcnosti budú buď publikované knižne, publikované na internete (prevažne na týchto stránkach), alebo v nich ešte neprebehlo zapracovanie predošlých čitateľských pripomienok.

Mohlo by vás zaujímať

 Moja literárna tvorba


Napísať odpoveď

Tip 1: Aby ste predišli možnej strate komentára pri posielaní, napíšte si ho, prosím, do textového editora a sem ho iba prekopírujte.

Tip 2: Pred odoslaním obnovte CAPTCHA príklad stlačením na šípky napravo.

Povolené XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vymazané budú komentáre, ktoré obsahujú spam, nadávky alebo osobné útoky, porušujú zásady slušného správania, vôbec nesúvisia s témou či s komentármi pod ňou, alebo sú presnou kópiou nejakého z predošlých komentárov.

Hodnotu píšte ako číslo, nie slovom * Časový limit vypršal, obnovte prosím CAPTCHA príklad.

Komentárov: 9     Upozornenia: 0

Autor D. Kabat So mar 23rd 2019 at 6:45 am  

Mila Jana,
Ak/az budem mat‘ cas, mohol by som „testovat“ asi iba roman „Cierna diera“. Tych 315 stran je dost‘, takze asi postupne… iba ak Vam to neponahla. Naozaj ste to napisali asi v roku 2002 ako patnast’rocna ? Tu v Thajsku mame prislovie: „Neodkladaj na zajtra, co mozes odlozit‘ na pozajtra.“ :-) Zdravi z Azie, Dalibor

Autor Adhara Ne mar 24th 2019 at 9:29 pm  

Ak raz – to značí, že nie teraz? :-) A nie, naozaj to neponáhľa. Teraz by som nemala čas a silu sa tým pripomienkam venovať.

Či som to napísala v pätnástich? To nie, ale mala som to vtedy premyslené scénu o scéne, vetu po vete. Tie vety som síce zväčša zabudla, kým o pár rokov neskôr došlo na napísanie, ale na deji som od pätnástich nezmenila nikdy nič.

Autor Palo G. Ut apr 2nd 2019 at 8:42 am  

Ahoj Janka,
mohla by si mi, prosim, poslat svoje knihy na beta-citanie. Vsetky okrem tej psychologickej drahy – nie je to zaner aky citam.
Vsimol som si, ze o chvilu ma vyjst tvoja kniha „Druha planeta“. Uz sa na nu tesim:)
Vela uspechov v dalsej tvorbe.

Palo

P.S. Inak, pozname sa so ZMASov…

Autor Adhara Ut apr 2nd 2019 at 2:39 pm  

Na jednej strane ma teší tvoj záujem, na druhej strane sa obávam, či to na teba nebude trošičku priveľa. :-) Súhvezdia, ako píšem, sa neposielajú v plnom rozsahu, posielam na skúšku zatiaľ len prvé tri. Spolu s nimi Čiernu dieru. Spirit ešte nie je autorsky zrevidovaný, práve sa na tom intenzívne pracuje. A čo sa týka 310 K, prvý diel si čítal? To je nevyhnutnou podmienkou. Ak áno, pošlem aj tento druhý.

A Druhá planéta už vyšla. :-)

Autor Bystre So máj 4th 2019 at 12:48 pm  

Ahoj, Jana, rada si znovu prečítam Denník samovraha a pošlem Ti naň spätnú väzbu.

Autor Jaroslav Kollár Ne jún 21st 2020 at 3:22 pm  

Ahoj alebo dobrý deň :)

zaujala ma novela Denník samovraha. Rád si ju prečítam a poskytnem môj pohľad čitateľa, prípadne môžem aj podrobnejšie rozobrať (amatérsky) jednotlivé kapitoly, ak bude záujem :)

Autor Ivana St sep 30th 2020 at 9:01 pm  

Zdravím, zaujali ma všetky vaše diela a keby ste potrebovali ešte spätnú väzbu, na niektoré z nich, ochote pomôžem.

Autor Adhara Št okt 1st 2020 at 9:53 am  

Vďaka za ochotu. Momentálne však môžem ponúknuť len Denník samovraha a Spirit a Opportunity, pretože k ostatným textom už nejaké pripomienky mám, ale nestíham ich zapracovať, aby som mohla ďalším čitateľom poslať aktuálnejšiu verziu.

Autor Tereza Pi okt 9th 2020 at 8:19 am  

Ahoj, rada by som prečítala a dala komentár k novele denník samovraha. Ak je to stále aktuálne, daj vedieť prosím :)


 

© 2014 – 2024 Jana Plauchová. S výnimkou materiálov z Wikimedia Foundation všetky práva vyhradené. Kontakt na autorku: adhara (zavináč) volny.cz. Stránky archivované Národnou knižnicou SR.