header image

 
 

Wikipédia

V roku 2006 som objavila projekt slovenskej Wikipédie a zaregistrovala som sa na ňom pod pseudonymom Eryn Blaireová. V priebehu rokov na nej mojou činnosťou vznikli desiatky rozsiahlejších a stovky kratších článkov. Okrem toho som zakladateľkou a údržbárkou Wikiportálov Kozmonautika (od r. 2007) a Slnečná sústava (od r. 2008) a v súčasnosti jedinou údržbárkou portálov Astronómia (od r. 2006) a Biológia (od r.  2007). Zoznam mojich väčších článkov nájdete tu, všetky moje príspevky na slovenskej Wikipédii (s výnimkou niekoľkých, ktoré som robila neprihlásená), sú tu.

 

15. júna som oslávila svoje pätnáste wikinarodeniny! Je to rovných pätnásť rokov, odkedy som sa zaregistrovala na projekte slovenskej Wikipédie a začala som prispievať do jej obsahu. Čas na občianku. :-)
Mám za sebou zhruba 5 800 úprav článkov, najviac v článku Slnečná sústava. Približne 1 300 z celkového počtu úprav bolo založenie alebo väčšie rozšírenie článku. K tomu takmer 3 800 úprav portálov, čo sú farebne a obrazovo atraktívne a zhrnutia tematických celkov na Wikipédii. Spolu s diskusiami a úpravami iných stránok som vykonala takmer 13 000 jednotlivých úprav.

Za tie roky sa mi nahromadilo toľko wikimateriálu, že som si väčšie články s prevažujúcim svojím autorstvom začala prenášať na svoju stránku, prelinkovávať medzi sebou, a vytvorila som si z nich vlastnú miniwiki. Tá je zároveň aj akýmsi historickým artefaktom, pretože príslušné články na slovenskej Wikipédii boli medzičasom zmenené. Viaceré články si dokonca uschovávam v niekoľkých odlišných starších verziách. Na miniwiki sa pripájajú aj ďalšie populárno-náučné články zverejnené na mojich stránkach, ktoré neboli písané pre Wikipédiu.

A moje narodeninové prianie voči užívateľom Wikipédie? Nekradnúť z nej. Som z roka na rok viac šokovaná, že ľudia si „slobodná licencia“ vysvetľujú ako „ukradnem tento text a budem predstierať, že som ho napísal ja“. A nerobia to len leniví študenti. Robia to aj ľudia, ktorí by na to teda naozaj nemuseli byť odkázaní.

 

Wikiblog

Ako wiki funguje

Čo na wiki nefunguje

Moja redaktorská história

Zoznam mojich článkov prenesených na tieto stránky

Niektoré z nich úzko súvisia s tunajšími témami. Zopár je ich v podobe, v akej sa na Wikipédii už nenachádzajú, pretože boli – či už mnou alebo inými redaktormi – výrazne pozmenené. Ani ostatné články však nie sú na tieto stránky prebraté presne v pôvodnej podobe, ale sú z technických či iných dôvodov upravené.

Astronómia

Kozmonautika

Biológia

Mohlo by vás zaujímaťWikipédia


Napísať odpoveď

Tip 1: Aby ste predišli možnej strate komentára pri posielaní, napíšte si ho, prosím, do textového editora a sem ho iba prekopírujte.

Tip 2: Pred odoslaním obnovte CAPTCHA príklad stlačením na šípky napravo.

Povolené XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vymazané budú komentáre, ktoré obsahujú spam, nadávky alebo osobné útoky, porušujú zásady slušného správania, vôbec nesúvisia s témou či s komentármi pod ňou, alebo sú presnou kópiou nejakého z predošlých komentárov.

Hodnotu píšte ako číslo, nie slovom * Časový limit vypršal, obnovte prosím CAPTCHA príklad.


 

© 2014 – 2022 Jana Plauchová. S výnimkou materiálov z Wikimedia Foundation všetky práva vyhradené. Kontakt na autorku: adhara (zavináč) volny.cz.