header image

 
 

Sladkých (?) šestnásť alebo súčasné smerovanie mojej wikitvorby

Torta z oslavy mojich pätnástych wikinarodenín

Sfúknutie sviečok s tajným wikiželaním…

Pred pár dňami som oslávila šestnásť rokov od mojej registrácie na Wikipédii. Neuveriteľné, ako to letí. Len prednedávnom som oslavovala wikipätnásť komornou oslavou s troma účastníkmi, dvoma tancami a jednou tortou. Vlastne mi pripadá nedávno aj to, ako som oslavovala šestnáste narodeniny. Prečo sa tomuto veku hovorí sladkých šestnásť? Na to som neprišla. Na mojej šestnástke nebolo vôbec nič sladké. Azda s výnimkou literárnej tvorby – v šestnástke som založila napríklad román Nula kelvinov či Súhvezdia od Andromedy po Žirafu – dielka, ktoré, áno, vychádzajú až teraz. Bol to jeden z mojich najtvorivejších, ak nie vôbec najtvorivejší rok.

Možno nájsť analógiu mojej ľudskej šestnástky v mojej wikišestnástke? Ani nie. Môj wikivývoj bol značne odlišný od telesného. Prudko stúpal do tretieho roku, potom to s ním rok išlo z kopca, následne pristál na pomyselnom dne a potom… už nič. Ale dobre, tak niečo malé predsa. V posledných rokoch počet mojich editov málinko stúpol. Na grafe to veľa vody nenamútilo, ale opäť chodievam na wiki editovať takmer každý deň. Až sa sama sebe čudujem. Veď už päť rokov rozmýšľam, že si svoju redaktorskú stránku okrešem do stručnej verzie, v ktorej sa budem prezentovať len ako občasný údržbár. Tú verziu už mám aj pripravenú. Ale nie a nie ju nahrať, pretože na svoj údiv nerobím len údržbársku, ale aj plnohodnotnú redakčnú prácu. Vrátane občasného výdatného kŕmenia článkov textom. Samozrejme, už to nie je to, čo bývalo, ale nedávny takmer 20 000-bajtový príspevok je niečo, čo sa u mňa nevidelo dlhé, predlhé roky. Čo ma tak zrazu nakoplo?

O časti svojich dôvodov som už napísala iný príspevok. Nie je to nič cnostné, verte mi. Tu sa zameriam na ďalšie dôvody, ktoré sú rozdielne podľa toho, či ide

  • o predlžovanie (spravidla bez aktualizácií) článkov o prírode, alebo
  • o tvorbu a úpravy článkov z literatúry

 

Príroda

Dôvodom opätovného záujmu o vesmírne články sa stala najmä moja vlastná webstránka. Skutočnosť, že tam svoje články postupne prenášam. Predtým ich totiž ešte raz prečítam a prekontrolujem. Predsa len, v pravopise som sa postupne zlepšila a navyše si človek s odstupom vidí aj chyby, o ktorých vedel, že sú to chyby, len ich nedokázal identifikovať. A tak sa mnohé moje staršie články dočkali revízií, aby mohli byť prenesené na moju stránku pekné, nízkochybové a v rámci možností aj aktuálne. Od prenosu na moju stránku sa už totiž aktualizovať nebudú.

Už pred rokmi ale nastal problém. Preniesla som si všetky dlhé prakticky výlučne moje články z wiki. Lenže ja som chcela preniesť ešte viac článkov. Jednak, aby bolo moju večne hladnú stránku čím novým kŕmiť a jednak preto, že som ju chcela mať v oblasti základných pojmov týkajúcich sa vesmíru čo najviac ucelenú. A kde je ten problém? Na wiki síce v čase mojej registrácie chýbalo alebo bolo nedostatočne spracovaných veľa vesmírnych tém, no nejaké boli spracované celkom dobre. Tie, napríklad článok kométa, prenášať nebudem, hoci v celkovom obraze vesmíru mi tu chýbajú ako vyštrbené zuby. Ale chcela som preniesť aspoň tie články, kde som bola spoluautorkou niektorých statí. No vyrvať z nich môj text sa ukázalo byť náročnejšie než som predpokladala. V článku rastliny bola extrakcia môjho podielu hotový očistec.

Niekde som musela vychádzať zo starých verzií článku, kde som ešte bola (takmer) jedinou autorkou, kým tam ktosi nezačal pripisovať čosi ďalšie. Tieto články mali výhodu – nie sú identické s dnešnou podobou stránok vo Wikipédii. Nevyzerajú ako kópia Wikipédie. A to je fajn z viacerých príčin. Jednak ľudia Wikipédii príliš neveria. Jednak keď vidia duplikát, môžu si povedať, že pôjdu radšej na originálnu wikistránku, odkiaľ si môžu prekliknúť oveľa viac článkov. A v neposlednom rade, rada zachraňujem moje formulácie, ktoré by si inak asi nikto nevyhľadal.

Ale aj také články bolo treba gramaticky, štylisticky aj faktograficky upraviť – a dokonca ešte viac než tie, z ktorých som nahrávala aktuálne verzie. Moje staré verzie totiž neprešli rokmi postupných revízií inými redaktormi. V novších sa to napravilo, ale zisťovať ich kompletné autorstvo je čoraz komplikovanejšie. Menej námahy ma stálo, keď som si prekopírovala text starej verzie a tie texty som si pred prenosom na moje stránky upravila nanovo sama. Ani wikičlánky však v takomto prípade nevyšli vždy naprázdno. Občas som našla chybu, ktorú ešte nijaký redaktor neobjavil, a popri všetkých preklepoch opravenej v staršej verzii som v novšej verzii opravila aspoň tú. Občas som sa ale na pôvodný článok jednoducho vykašľala a sústredila sa len na verziu pre moje stránky.

Z poslednej vety sa zdá, že moja úprava wikičlánkov predtým, ako ich nahrám na svoju stránku, sa postupne vytráca. Ale nie je to tak. Večný hlad mojej webstránky po nových článkoch ma totiž núti dopracovať si wikiheslá, ktoré prvým výberom neprešli ako prikrátke či s príliš malým mojim podielom. Našla som si na seba takýto bič, aby ma nútil mnou v minulosti editované heslá stále zdokonaľovať. Občas sa síce pýtam, na čo to všetko je – nie je isté, či sú tie články na niečo dobré niekomu v samotnej Wikipédii, nie ešte na mojej stránke, na ktorej mám počet návštevníkov veľmi nízky. Lenže ja som v tomto (aj po ôsmich rokov neúspechu!) optimista a verím, že sa počet návštevníkov mojich stránok raz rapídne zvýši. A to aj vďaka mojim upraveným wikičlánkom. Ostatne, základné heslá z astronómie dlhodobo patria medzi mojej najnavštevovanejšie stránky vôbec.

A čo tá literatúra?

Príspevky o knihách, postavách, pojmoch z vymyslených svetov. Pôvodne som do nich vôbec nechcela zasahovať. Nie som žiadny študovaný literárny znalec, len čitateľ a nadšenec. Lenže sa ukázalo, že to nie je mnoho začínajúcich redaktorov – a v editácii týchto článkov im to vôbec nebráni. A tak vznikali články zmätočné, plné chýb, bez hlavy a päty a základných faktov, s neoznačenými spojlermi a ďalšími neduhmi. Iní redaktori sa toho nechytali, lebo čitateľkou fantastiky som tam zjavne len ja. A tak som sa na to dala. Konkrétne, na svety Harryho Pottera (každá kniha prečítaná niekoľkokrát) a nedávno aj Pána prsteňov.

Tieto dve asi najznámejšie novodobé fantasy svety trpia na wiki každý iným druhom neduhu. Harry Potter má veľa článkov, no krátkych a nízkej kvality. Navyše sa v nich miešalo dianie z kníh a filmov, ktoré je (niekedy úplne zbytočne) rozdielne. A tak som sa po troške týchto článkov chytala, česala som ich a česala, až zrazu sa taký Albus Dumbledore či Remus Lupin stali mojimi témami. Pritom to v knihách ani neboli moje ktovieako obľúbené postavy.

No a Tolkien. To bola katastrofa. Kým v Čechách majú dokonca portál Tolkien, nám tu chýbalo a stále chýba aj to najzákladnejšie z najzákladnejšieho! Síce sa zdá, že nejakí slovenskí redaktori čítali aspoň Silmarilion, ale trilógia Pán prsteňov je aj vďaka sfilmovaniu oveľa známejšia ako postavy Silmarilionu (mimochodom, ešte som nečítala). A práve o tej tu nie je takmer nič. Využila som, že som nedávno čítala po prvý raz Hobita a v nadväznosti na neho Spoločenstvo prsteňa, ktoré som síce čítala už viackrát, ale prvý raz vo svetle udalostí z Hobita. A tak som spáchala tri dlhé články: Bilbo Bublík, Veľprsteň a Spoločenstvo prsteňa. Nech sa naša diera v základných témach trochu zmenší.

Viem, vyžadovalo by si to ešte viac. Na slovenskej wiki máme už skoro štvrť milióna článkov, ale medzi nimi stále chýba napríklad článok o Aragornovi, Tolkienových trpaslíkoch či o zvyšných dvoch dieloch trilógie. No mám veľa iného čítania a Tolkienov svet sa mi zase vzďaľuje. Možno raz, pri ďalšom návrate do neho…

Mohlo by vás zaujímaťWikipédia


Napísať odpoveď

Tip 1: Aby ste predišli možnej strate komentára pri posielaní, napíšte si ho, prosím, do textového editora a sem ho iba prekopírujte.

Tip 2: Pred odoslaním obnovte CAPTCHA príklad stlačením na šípky napravo.

Povolené XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vymazané budú komentáre, ktoré obsahujú spam, nadávky alebo osobné útoky, porušujú zásady slušného správania, vôbec nesúvisia s témou či s komentármi pod ňou, alebo sú presnou kópiou nejakého z predošlých komentárov.

Hodnotu píšte ako číslo, nie slovom * Časový limit vypršal, obnovte prosím CAPTCHA príklad.


 

© 2014 – 2024 Jana Plauchová. S výnimkou materiálov z Wikimedia Foundation všetky práva vyhradené. Kontakt na autorku: adhara (zavináč) volny.cz. Stránky archivované Národnou knižnicou SR.