header image

 
 

Čitateľ Wikipédie, existuješ?

Zdroj: Pixabay

Blíži sa jedenáste výročie môjho písania na Wikipédiu. Jedenásť rokov. Obrovský kus života. A ja stále nepoznám odpoveď na jednu základnú, prostú otázku: Číta to niekto?

Nie je otázne, či tie informácie niekto používa. Jasné, že používa. Ukradnuté a prekopírované sú kde-kade. Ale ich zlodeji to ešte nemuseli čítať. Mohli len vidieť masu textu, z ktorej im stačilo si pozrieť nadpis a obrázky, a na základe toho usúdili, že im to bude dostačujúce do referátu.

No pre zlodejov nepíšem. Píšem napriek zlodejom. Píšem pre slušných, dobrých, vďačných čitateľov. Pre čitateľov, ktorí články čítajú čisto zo záujmu a fascinácie danou témou – lebo úprimne povedané, na nič iné by Wikipédia ako sekundárny zdroj informácií slúžiť nemala. Pre čitateľov, ktorým to rozšíri obzory či vyvráti nejakú mylnú predstavu. Pre čitateľov, ktorí sledujú moje wikiportály tak, ako bývajú sledované iné informačné weby. Ktorí ich otvárajú so zvedavosťou, aký bude obrázok týždňa, čo za nové články pribudli, aké tri nové zaujímavosti sa po uplynutí mesiaca na tom-ktorom portáli zjavia. A ak náhodou príde 15.-teho (kozmonautický portál), 30.-teho (astronomický portál) alebo spln (portál Slnečná sústava) a nové zaujímavosti nikde, povedia si: dúfam, že sa autorke nič nestalo, ani že sa na to nevykašľala… A ak by to niekoho z tých čitateľov priviedlo k vesmíru či záujem oň zvýšilo, to by bol cieľ najvyšší.

Pre čitateľov, o ktorých existencii nemám za jedenásť rokov ani ten najmenší dôkaz.

Redaktorov Wikipédie vynechajme. Áno, tí čítajú. A občas jeden druhého za prácu aj oceňujú. Ale encyklopédia nie je písaná primárne pre potreby jej autorov. I keby ideálne samozrejme bolo, aby každý čitateľ bol aj dobrým prispievateľom, je viac než jasné, že v reáli sa prispievateľmi stáva len malá zlomok čitateľov. Niekde by tu mala byť masa čistých konzumentov tak, ako je masa čistých konzumentov aj na ďalších informačných weboch.

Ale skutočne je?

Je pravda, že ich prejavom server nevychádza v ústrety. Wikipédia nemá hviezdičkové hodnotenia ani karmu a diskutovať by sa malo len ohľadom zlepšenia článkov. Sú tu ale diskusné stránky redaktorov, kontakty na redaktorov… a vôbec, kto chce, spôsob si nájde.

Tak prečo si ho za jedenásť rokov nikto nenašiel?

Možno len nevie, že treba. Netuší, že môžem po spätnej väzbe túžiť. Napokon, aj v literatúre je to podobné – ako vysvitlo, ani veľa spokojných čitateľov nemá potrebu nijakým spôsobom autora kontaktovať.

Ale ja tú potrebu mám. Nie pre potešenie ega. Pre to, že vytrvalosť má zmysel len tam… kde má jednoducho zmysel. Nepopieram, že už needitujem Wikipédiu ani zďaleka s takým entuziazmom ako kedysi. Že mám svoje problémy, že sú iné záležitosti, ktoré sa dostávajú do popredia môjho záujmu.

Ale ja chcem vytrvať. Nechcem byť ako tvorcovia iných serverov, na ktorých kvalitný obsah a pravidelnosť som si zvykla, a oni sa potom na to vykašľali. Takéto správanie mi vadí a predpokladám, že nie som jediná. Lenže potrebujem vedieť, či by bol z môjho opakovania takéhoto správania niekto smutný, či moja vytrvalosť nie je prázdnym gestom samej pre seba. A je jedno, či je takých čitateľov milión alebo len jeden jediný. Nie je to jedno iba v prípade, že je ich počet nula.

Takže čitateľ, ak existuješ, daj, prosím, o sebe vedieť. Už je najvyšší čas.

Mohlo by vás zaujímaťWikipédia


Napísať odpoveď

Tip 1: Aby ste predišli možnej strate komentára pri posielaní, napíšte si ho, prosím, do textového editora a sem ho iba prekopírujte.

Tip 2: Pred odoslaním obnovte CAPTCHA príklad stlačením na šípky napravo.

Povolené XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vymazané budú komentáre, ktoré obsahujú spam, nadávky alebo osobné útoky, porušujú zásady slušného správania, vôbec nesúvisia s témou či s komentármi pod ňou, alebo sú presnou kópiou nejakého z predošlých komentárov.

Hodnotu píšte ako číslo, nie slovom * Časový limit vypršal, obnovte prosím CAPTCHA príklad.

Komentárov: 4     Upozornenia: 0

Autor Tomi Lee TRNíK Št apr 6th 2017 at 6:28 pm  

pre mňa je wikipedia, jedna z najdôležitejších stránok na webe.
využívam ju každý deň.
.

Ďakujem

Autor Adhara Pi apr 7th 2017 at 10:50 am  

Aspoň jeden. :-) Ďakujem.

Autor alamo So jún 3rd 2017 at 1:04 pm  

Práve som zistil že definíciu pojmu „klimatoskeptik“ ktorú som pred rokmi osobne „krvopotne“ zosmolil https://sk.wikipedia.org/wiki/Klimatoskeptik
prebral „vedecký bedecker“
http://www.veda.sk/?pojem=Klimatoskeptik&veda=1794&science=6
možno sa k písaniu do wiki, zase vrátim :D

Autor Adhara Ne jún 4th 2017 at 2:34 pm  

A ja už som sa nádejala, že mi napísal ten hypotetický čitateľ. :-)


 

© 2014 – 2024 Jana Plauchová. S výnimkou materiálov z Wikimedia Foundation všetky práva vyhradené. Kontakt na autorku: adhara (zavináč) volny.cz. Stránky archivované Národnou knižnicou SR.