header image

 
 

Populárna veda

Začiatok písania náučných textov ťažko datovať – prišlo to samé krátko po začiatku písania beletrie už niekedy okolo tretej triedy ZŠ, kedy som načala tvoriť niekoľko „encyklopédií“ a „časopisov“. Chýbajúca vytrvalosť a samozrejme primálo poznatkov však všetky tieto pokusy rýchlo ukončili. Naplno som začala písať až počas štúdia na gymnáziu. Viac o mojom vývoji v oblasti písania populárno-náučnej literatúry sa dočítate tu.

Rozdelenie

Podľa témy


Podľa publikačného média

Wikipédia

Zlom nastal až v roku 2006, kedy som objavila projekt slovenskej Wikipédie a zaregistrovala som sa na ňom. V priebehu rokov na nej mojou činnosťou vznikli desiatky rozsiahlejších a stovky kratších článkov. Zopár z nich nájdete aj na týchto stránkach spolu so zbierkami zaujímavostí z wikiportálov.

Súhvezdia od Andromédy po Žirafu

Táto populárno-náučná kniha o súhvezdiach je môj ojedinelý odborný projekt. Začala som na nej pracovať v roku 2004. Pôvodne nemala byť pokusom o serióznu knihu, len sumárom všetkého, čo som kde o súhvezdiach našla, pretože ma hnevalo, že informácie o súhvezdiach sú rozkúskované a v žiadnej encyklopédii nie je všetko, dokonca ani všetko dôležité nie. V priebehu rokov však zdroje pribúdali, presnosť a podrobnosť stúpala, až napokon som medzi svoje dokončené rukopisy zaradila aj jeden populárno-náučný. Nájdete tu podrobnejší popis knihy, ukážky z nej a ďalšie súvisiace informácie.

I-astrin

Po zamestnaní sa na Krajskej hvezdárni a planetáriu Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom som začala prispievať do internetového periodika I-astrin. Niekedy (pri zaujímavostiach ohľadom jednotlivých súhvezdí) som pri ich písaní čerpala aj zo Súhvezdí od Andromédy po Žirafu.

Články pre školský časopis

Svoje prvé populárno-náučné články som publikovala počas stredoškolského štúdia v tamojšom školskom časopise. Články vyvracali najznámejšie astronomické omyly medzi širokou verejnosťou. Tu je ich zoznam:

Viete, že…

Články pre planetárium

Nespadajúce medzi články pre I-astrin

Iné

Populárno-odborné články nespadajúce do žiadnej z predošlých kategórií

 Populárna veda


Napísať odpoveď

Tip 1: Aby ste predišli možnej strate komentára pri posielaní, napíšte si ho, prosím, do textového editora a sem ho iba prekopírujte.

Tip 2: Pred odoslaním obnovte CAPTCHA príklad stlačením na šípky napravo.

Povolené XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vymazané budú komentáre, ktoré obsahujú spam, nadávky alebo osobné útoky, porušujú zásady slušného správania, vôbec nesúvisia s témou či s komentármi pod ňou, alebo sú presnou kópiou nejakého z predošlých komentárov.

Hodnotu píšte ako číslo, nie slovom * Časový limit vypršal, obnovte prosím CAPTCHA príklad.


 

© 2014 – 2024 Jana Plauchová. S výnimkou materiálov z Wikimedia Foundation všetky práva vyhradené. Kontakt na autorku: adhara (zavináč) volny.cz. Stránky archivované Národnou knižnicou SR.