header image

 
 

Viete, že Veľký voz nie je súhvezdie?

Prvýkrát publikované pravdepodobne v roku 2006 v školskom časopise Gymnázia A. Sládkoviča

 

Je to tak! Keby ste si prezreli zoznam všetkých súhvezdí na oblohe, zistili by ste, že žiadny Veľký voz medzi nimi nenájdete. Prečo? No jednoducho preto, že Veľký voz vôbec nie je súhvezdie!

A čo je potom Veľký voz?

Veľký voz sa odborne nazýva asterizmus. Asterizmus je výrazná skupina hviezd, ktorá ale nie je žiadnym z oficiálnych súhvezdí. Súhvezdí je totiž na oblohe len 88. Majú presne určené hranice, pokrývajú celú oblohu a ich počet sa nesmie meniť. Asterizmov máme na oblohe niekoľko. Najznámejšie sú napríklad Severný kríž, Zimný šesťuholník, Jarný trojuholník, atď…

Na obrázku vpravo vidíme mapku súhvezdia Veľkej medvedice. Každá bodka predstavuje hviezdu. Čiary po obvode obrázka naznačujú hranice súhvezdia, čiary vo vnútri sú takzvané spojnice. Sú to, samozrejme, len myslené čiary, a pomáhajú nám zorientovať sa v súhvezdí. V ľavej časti súhvezdia vidíme jeho 7 najjasnejších hviezd – asterizmus Veľký voz. Už som ich vymenovala, ale ešte raz: Zľava doprava sú to hviezdy Alkaid, Mizar, Alioth, Megrez, Phekda, Merak a Dubhe.

Na obrázku vidíme mapku súhvezdia Veľkej medvedice. Každá bodka predstavuje hviezdu. Čiary po obvode obrázka naznačujú hranice súhvezdia, čiary vo vnútri sú takzvané spojnice. Sú to, samozrejme, len myslené čiary, a pomáhajú nám zorientovať sa v súhvezdí. V ľavej časti súhvezdia vidíme jeho 7 najjasnejších hviezd – asterizmus Veľký voz. Už som ich vymenovala, ale ešte raz: Zľava doprava sú to hviezdy Alkaid, Mizar, Alioth, Megrez, Phekda, Merak a Dubhe.

Asterizmus Veľký voz je len malá časť omnoho väčšieho súhvezdia – Veľkej medvedice. Veľký voz tvorí sedem hviezd. Smerom od oja sú to: Alkaid, Mizar, Alioth, Megrez, Phekda, Merak a Dubhe. Niekedy sa hovorí aj o ôsmej hviezde Veľkého voza. Je to ňou Alcor, maličká hviezdička v blízkosti Mizaru. Kto vraj uvidí túto hviezdu voľným okom, má ešte celkom dobrý zrak. Neskúšajte však Alcor nájsť pri mestskom osvetlení – vtedy ho neuvidíte a ešte budete mať strach z toho, že prichádzate o oči!

Je to pravda, že Veľký voz je zároveň aj hviezdokopou?

Áno, je, ale je to výnimka. Väčšinu súhvezdí a asterizmov tvoria hviezdy, ktoré sú v skutočnosti od seba pekne ďaleko. Netreba si ich mýliť s hviezdokopami – skupinami hviezd, ktoré sú naozaj blízko seba. Hviezdy Veľkého voza okrem Alkaidu a Dubhe však výnimočne tvoria hviezdokopu.




Populárna veda


Napísať odpoveď

Tip 1: Aby ste predišli možnej strate komentára pri posielaní, napíšte si ho, prosím, do textového editora a sem ho iba prekopírujte.

Tip 2: Pred odoslaním obnovte CAPTCHA príklad stlačením na šípky napravo.

Povolené XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vymazané budú komentáre, ktoré obsahujú spam, nadávky alebo osobné útoky, porušujú zásady slušného správania, vôbec nesúvisia s témou či s komentármi pod ňou, alebo sú presnou kópiou nejakého z predošlých komentárov.

Hodnotu píšte ako číslo, nie slovom * Časový limit vypršal, obnovte prosím CAPTCHA príklad.


 

© 2014 – 2024 Jana Plauchová. S výnimkou materiálov z Wikimedia Foundation všetky práva vyhradené. Kontakt na autorku: adhara (zavináč) volny.cz. Stránky archivované Národnou knižnicou SR.