header image

 
 

Moje poviedky

Hoci som niekoľko poviedok napísala už na základnej škole, tie v tomto prehľade nie sú. Začína až strednou školou, obdobím, ktoré považujem za začiatok serióznejšieho písania.

Prvý rok uvedený v zátvorke je rokom dopísania prvej verzie diela. Diela označené ako publikované boli publikované v tlačenej podobe s ISBN alebo ISSN. Za znakom / je uvedený alternatívny, respektíve nový názov, alebo alternatívne, respektíve nové zaradenie.

 

  • Lesy na dne morskom (2005), vedecko-fantastická poviedka

Štrnásťročná Laili žije v podivnom, nepriateľskom svete, vždy dva týždne spaľovanom nemilosrdným slnkom a dva týždne krutým mrazom. Čo sa stalo so Zemou, ako ju poznáme dnes?

 

Idylické prostredie zrodí nezmyselnú tragédiu. O panike matiek, ktorá je napokon aj tak iba obrazom ich bezmocnosti…

 

  • Mračno (2005), vedecko-fantastická poviedka

Slnečná sústava sa dostáva do kolízie s obrovským Mračnom, ktoré v minulosti už dvakrát vyhubilo všetky vyspelejšie formy života na Zemi. Ľudstvo má len jedinú nádej na záchranu…

 

  • granatovy vesmirGranátový vesmír/Rubínový svet (2007, prerobené 2010 a 2012, publikované 2014), vedecko-fantastická poviedka

V podivnom vesmíre, kde sú všetky hviezdy červené, zvádzajú inteligentné bytosti boj s neľútostnými gigantickými obludami. Nič však nie je také, ako sa spočiatku zdá…

 

Chceli by ste stretnúť dobrú vílu, ktorá vám splní vaše tajné želanie? Dievčatko z rozprávky pre dospelých malo to šťastie. Lenže naučiť netalentované dieťa písať je oveľa ťažšie, ako dostať Popolušku na bál… (1. miesto v Tak píšem ja 2013)

 

Vraj máme písať o tom, čo poznáme. Ale čo ak sa nič zaujímavé naokolo nedeje? Tak treba byť iniciatívny a nejaké dianie zabezpečiť. Alebo radšej nie…?

 

Smrť tela nie je jediná smrť, aká existuje. Maxov starý otec to už vie. A teraz je načase, aby sa to dozvedel aj jeho vnuk… (3. miesto v Mladej slovenskej poviedke 2014)

 

Prostitútka Alita zo zúfalstva pristane na ponuku, že otehotnie za nejasným účelom. Prečo však najvyššia šľachta javí záujem o bastarda tej najposlednejšej z posledných? A podarí sa Alite svoje dieťa pred ich úmyslami ochrániť?

 

  •  Pravidlá hry (2015, publikované 2019), vedecko-fantastická poviedka

Čo je horšie ako byť dlhodobo zavretý v stiesnených podmienkach marťanskej základne bez možnosti úniku? Už len to, keď baktérie, ktoré posádke vyrábajú kyslík, napadne vírus. Alebo to, že smrť, ktorá na izolovanej základni nastane dôsledkom nedostatku dýchateľného vzduchu, zo šokujúceho dôvodu nemusela byť nevyhnutná…? (2. miesto v Poviedke Istroconu 2015)

 

Dotknúť sa hviezd či šantiť v oblakoch. Čo ak sa nájde firma, ktorá vyhlasuje, že vám tieto nereálne priania splní doslova? A ste ochotní zaplatiť cenu?

Ukážka na vypočutie.

 

  • Spirit a Opportunity/Marťanská odysea (2018, publikované 2021), vedecko-fantastická poviedka

Je na Marse. Je sám. Je iba strojom. A predsa túži po spoločnosti. Z tohto dôvodu sa vydá na neuveriteľnú, najdlhšiu výpravu, akú je vôbec možné po povrchu Marsu absolvovať… Poviedka založená na skutočných udalostiach. Pre reálne pozadie pozrite článok Opportunity. (1. miesto v Cene Karla Čapka 2021)

 

  • Ochladzovač (2019, publikované 2022), urban fantasy poviedka

Lanin svet je chladný, bez blízkych citov a intimity. No zďaleka nie taký chladný ako vzduch okolo nej, keď používa svoju nadprirodzenú schopnosť. Realita človeka so superschopnosťou je však od tej komixovej zásadne odlišná.

 

  • Mistral (2020), poviedka

Treba sa hanbiť za svoje literárne začiatky? Kde by sme boli bez nich? Slávna a oceňovaná spisovateľka Mistral o tom vie svoje. Ukrýva totiž prekvapivé tajomstvo…

 

  • Chcem pre teba len to najlepšie (2021), fantasy poviedka

Umreli ste a ocitli ste sa v nebi. To nebo je príjemnejšie, než ste si kedysi vedeli predstaviť. Myslíte, že sa vám už nemôže nič zlé stať? Myslela si to aj hlavná hrdinka tejto poviedky… kým si v posmrtnom živote nevyvolala doslova horor.

 

  • Diamant a cibuľa (2021), vedecko-fantastická poviedka

Megara. Najväčšia a najhmotnejšia zo všetkých planét, ktoré si ľudstvo v ďalekej budúcnosti podmanilo. Ukrýva nesmierne nerastné bohatstvo, no žiada zaň krutú cenu: Každá minúta je pre človeka pracujúceho na tejto planéte učineným peklom. Prečo potom traja pracovníci bez stopy zmizli a pravdepodobne sa na Megare ukrývajú, namiesto toho, aby sa snažili o čo najrýchlejší návrat do vesmíru? Na tento náročný prípad je nasadený legendárny, no starnúci kozmický detektív…

Mohlo by vás zaujímaťMoja literárna tvorba


Napísať odpoveď

Tip 1: Aby ste predišli možnej strate komentára pri posielaní, napíšte si ho, prosím, do textového editora a sem ho iba prekopírujte.

Tip 2: Pred odoslaním obnovte CAPTCHA príklad stlačením na šípky napravo.

Povolené XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vymazané budú komentáre, ktoré obsahujú spam, nadávky alebo osobné útoky, porušujú zásady slušného správania, vôbec nesúvisia s témou či s komentármi pod ňou, alebo sú presnou kópiou nejakého z predošlých komentárov.

Hodnotu píšte ako číslo, nie slovom * Časový limit vypršal, obnovte prosím CAPTCHA príklad.


 

© 2014 – 2024 Jana Plauchová. S výnimkou materiálov z Wikimedia Foundation všetky práva vyhradené. Kontakt na autorku: adhara (zavináč) volny.cz. Stránky archivované Národnou knižnicou SR.