header image

 
 

Moje populárno-náučné knihy

Encyklopedický sprievodca zostavený pre územie Slovenska vás povodí súhvezdiami od A po Z – od ich histórie, mytológie, radiantov meteorických rojov, cez významné hviezdy a dôležité objekty od najjasnejších hmlovín a hviezdokôp až po kvazary. O množstve z týchto objektov sa údaje vydané knižne v slovenčine objavujú vôbec po prvý raz. Kniha sa zaoberá podrobnou charakteristikou všetkých pozorovateľných objektov za hranicami našej Slnečnej sústavy. Ide o najkomplexnejšie informácie výhradne o súhvezdiach (s výnimkou niektorých úvodných veľmi úzko súvisiacich tém), aké kedy boli v slovenčine knižne vydané. Poskytuje aktuálne údaje v konfrontácii so staršími predstavami a informáciami – pozorovania najmodernejších ďalekohľadov, údaje o hviezdach podľa sond Hipparcos a Gaia. Dielo sa snaží zhrnúť a porovnať rozdielnosti v údajoch, upozorniť, ktorá verzia údaju sa vyskytuje najčastejšie alebo je najnovšia. Publikácia je určená najmä mierne pokročilým záujemcom o astronómiu.

 

Alternatívna príručka tvorivého písania jedinečná vo viacerých ohľadoch: neprikazuje ale vysvetľuje, nezavádza dogmy, venuje sa aj menšinovým spôsobom tvorby a otázkam, ktoré iní lektori tvorivého písania obchádzajú. Na základe mojich dlhoročných skúseností s písaním, publikovaním na internete i v tlačenej forme rúcam niektoré vžité mýty ohľadom písania beletrie a pokúšam sa vykresliť komplikované súvislosti autorského úspechu. Ako sa prinútiť dokončiť dielo? Možno román poskladať z úryvkov? Čo je autorský kanibalizmus? Existuje vôbec niečo ako cieľová skupina? Aké sú odvrátené stránky škrtania? Ako si získať komentáre na internete? Čo vás vlastne čaká potom, ako váš rukopis vydavateľ príjme? A čo písanie populárno-náučnej literatúry? Toto a ešte omnoho viac nájdete v tejto unikátnej knižke!

Mohlo by vás zaujímaťMoja literárna tvorba


Napísať odpoveď

Tip 1: Aby ste predišli možnej strate komentára pri posielaní, napíšte si ho, prosím, do textového editora a sem ho iba prekopírujte.

Tip 2: Pred odoslaním obnovte CAPTCHA príklad stlačením na šípky napravo.

Povolené XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vymazané budú komentáre, ktoré obsahujú spam, nadávky alebo osobné útoky, porušujú zásady slušného správania, vôbec nesúvisia s témou či s komentármi pod ňou, alebo sú presnou kópiou nejakého z predošlých komentárov.

Hodnotu píšte ako číslo, nie slovom * Časový limit vypršal, obnovte prosím CAPTCHA príklad.

Komentárov: 2     Upozornenia: 0

Autor Július Henzely Pi feb 9th 2024 at 2:31 pm  

Vaša naozaj výborná kniha o súhvezdiach mi už došla – pri jej listovaní zažívam rovnaké alebo aspoň veľmi podobné nadšenie ako pred vyše 50 rokmi, keď som získal Procházky vesmírem. Nedá sa to veľmi porovnávať, počítačová technika a internet robí svoje, rozsah je omnoho, omnoho väčší, ale tie staré zažltnuté stránky mám aj dnes veľmi rád.
Neviem, či ste sa s tou knihou stretli: V roku 1971 náklad 8 000 ks, brožovaná, formátu A6, prakticky čiernobiela, cena 30,-Kčs, teraz náklad 600 ks, viazaná, na elegantnom kriedovom papieri, veľkého formátu, samozrejme farebná, cena 25,-€. Trochu sa aj divím, že to v takto nízkom náklade vôbec vyšlo. Veľmi oceňujem obrovskú vyše 10-ročnú prácu, ktorú ste tomuto dielu venovali, takéto nahromadenie faktov mi naozaj berie dych. Myslím, že mnoho ľudí opäť získa celoživotného koníčka.
Pozdravujem a ďakujem za nich všetkých.

Autor Adhara Pi feb 9th 2024 at 10:48 pm  

Aj ja ďakujem za takýto príjemný a povzbudivý komentár.
Stretávala som sa skôr s novšími knižkami, osemdesiate roky a mladšie, ale nevylučujem, že som videla aj tú, ktorú spomínate. Nízky náklad je, žiaľ, daný dobou, hovorí sa, že dnes ľudia už málo čítajú, sú radšej zavesení na internete. Niektorí astronómovia boli skeptickí, či má moja kniha v dnešnej dobe vôbec zmysel. Našťastie, doterajšie reakcie potvrdzujú, že má. A dotlač sa dá spraviť vždy. A v prípade naozaj veľkého úspechu aj druhé, aktualizované vydanie. :-)


 

© 2014 – 2024 Jana Plauchová. S výnimkou materiálov z Wikimedia Foundation všetky práva vyhradené. Kontakt na autorku: adhara (zavináč) volny.cz. Stránky archivované Národnou knižnicou SR.