header image

 
 

O mne

Leto 2019. Autor: Dárius Bóna

Som Jana Plauchová, autorka prevažne science-fiction. Narodila som sa 8. 9. 1987 v Banskej Bystrici. Už od malička ma fascinoval vesmír, prírodné vedy a príbehy. Študovala som na gymnáziu v odbore umelecká výchova a mám aj ukončený cyklus základnej umeleckej školy. Potom som absolvovala bakalársky stupeň Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici v odbore systematická biológia a ekológia, Pomaturitné štúdium astronómie v Hurbanove a magisterský stupeň molekulárnej biológie na Univerzite Komenského v Bratislave.

Od začiatku základnej školy až po vysokú školu som písala. Prvý román sa mi však podarilo vydať až krátko po skončení vysokej školy. Aj ostatné neskôr vydané boli napísané počas stredoškolských a vysokoškolských štúdií.

V súčasnosti pôsobím ako odborná pracovníčka Krajskej hvezdárne a planetária Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom. Zároveň prednášam predmet Raketová technika a kozmonautika na Pomaturitnom štúdiu astronómie v Hurbanove. V Žiari nad Hronom som žila sedem rokov. Od roku 2020 bývam v Kremnici.

Mám rada stromy, ticho a krásne veci. Považujú ma za konzervatívnu, no v skutočnosti len nerada mením to, čo je pre mňa dosť dobré.  Okrem písania tiež prednášam o témach súvisiacich s vesmírom, maľujem, modelujem a aranžujem. Myslím si, že cesta k šťastiu vedie cez vyváženosť jednotlivých zložiek života. Aj preto sa venujem toľkým, zdanlivo nesúvisiacim záujmom.

Môžete si tiež prečítať, čo nie som.

Moje beletristické publikácie s ISBN

Romány

 

Podrobnejšie o všetkých mojich románoch.

Populárno-náučná literatúra

 

Podrobnejšie o všetkých mojich populárno-náučných knihách.

Poviedky

  • sci-fi poviedka Granátový vesmír (v zbierke Dotyky budúcnosti, Artis Omnis, 2014)
  • mysteriózna poviedka Cintorín živých (v zbierke Mladá slovenská poviedka 2014, Oravské kultúrne stredisko v Dolnom Kubíne)
  • sci-fi poviedka Po oblakoch nikto nechodí obutý (v zbierke Žena s labutí, Fortna, 2018)
  • sci-fi poviedka Pravidlá hry (v zbierke Istrocon 5, Hydra, 2019)
  • sci-fi poviedka Spirit a Opportunity pod názvom Marťanská odysea (Mlok, 2021)

 

Podrobnejšie o všetkých mojich poviedkach.

Moje literárne ocenenia

 

A čo je to Adhara?

Orion,_Canis_Minor_and_Canis_Major_-_29_Dec._2013 popisAdhara (v slovenčine písané skôr už ako Adara) alebo tiež Adzari je meno hviezdy ε CMa (epsilon Canis Maioris). Jej názov, pôvodne Al Adhara, sa prekladá rôzne, stretneme sa s významom „veľmi jasná“ či „panny“. Je to po Síriovi najjasnejšia hviezda súhvezdia Veľký pes, devätnásta najjasnejšia hviezda na oblohe. Jej skutočný jas však v zemepisných šírkach Slovenska príliš neoceníme, nakoľko vychádza len veľmi nízko nad obzor a značne ju tlmí zemská atmosféra. Keby sa Adhara nachádzala v tej vzdialenosti od Slnka ako Sírius, dosahovala by -7. magnitúdu a bola by tým pádom 7-krát jasnejšia ako Venuša v čase svojej najväčšej jasnosti.

Z knihy Súhvezdia od Andromedy po Žirafu


Otvorené dvere

Informácií o tom, ako publikovať vlastnú knihu, je málo. Rada sa podelím so začínajúcimi autormi o všetky skúsenosti s vydávaním, ktoré mám, okrem tých, o ktoré sa podeliť nemôžem na základe zmluvy s vydavateľstvom. Ak vás niečo zaujíma, neváhajte a napíšte mi na doleuvedený e-mail!

Mohlo by vás zaujímaťHlavná stránka


Napísať odpoveď

Tip 1: Aby ste predišli možnej strate komentára pri posielaní, napíšte si ho, prosím, do textového editora a sem ho iba prekopírujte.

Tip 2: Pred odoslaním obnovte CAPTCHA príklad stlačením na šípky napravo.

Povolené XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vymazané budú komentáre, ktoré obsahujú spam, nadávky alebo osobné útoky, porušujú zásady slušného správania, vôbec nesúvisia s témou či s komentármi pod ňou, alebo sú presnou kópiou nejakého z predošlých komentárov.

Hodnotu píšte ako číslo, nie slovom * Časový limit vypršal, obnovte prosím CAPTCHA príklad.

Komentárov: 6     Upozornenia: 0

Autor Janka Št feb 9th 2017 at 5:06 pm  

Dobrý deň, mám 25 rokov a práve som dopísala prvú časť knihy svojej z názvom Mars. Poslala som ju aj do vydavateľstiev, ale zatiaľ mi odpísal len Ikar a ten knihu zamietol. Príbeh začína v roku 2078 na Marse, kedy sa prví astronauti v prvej marťanskej kolónií stretnú s mimozemšťanmi, nie sú to však Marťania, títo prileteli od Andromedy pretože zachytil signál sondy Voyager 2 a tá ich naviedla k nám. Hoci prídu v mieri aj tak sa to skončí pre ľudí dosť zle, pretože sa ukáže, že títo mimozemšťania nie sú prví, pred 5 rokmi na Zemi pristála iná loď od Andromedy, ktorú sem naviedla sonda Voyager 1, tá však bola zostrelená. Vydavateľstvám som zatiaľ poslala len prvú časť pretože má 104 strán a zdalo sa mi zbytočné posielať ďalšie 2 časti knihy. Príbeh som totiž rozdelila na tri časti. Taktiež som našla, že nie je dobré, aby neznámy autor posielal niekoľko sto stranové rukopisy.
Veľmi by ma potešili rady, od autorky, ktorá vydáva scifi, pretože je len veľmi málo kvalitného slovenského scifi.
Ďakujem Vám za odpoveď.

Autor Adhara Št feb 9th 2017 at 5:50 pm  

Ďakujem za dôveru. Nie som si však istá, ohľadom čoho odo mňa potrebujete rady. Chcete, aby som sa vyjadrila k príbehu? V jeho popise sa javí pár problémov… Alebo by ste chceli vedieť niečo ohľadom komunikácie s vydavateľmi?

Autor Janka Ne feb 12th 2017 at 7:28 pm  

Dobrý večer, ďakujem Vám za odpoveď, chcela som hlavne rady ako osloviť vydavateľstvá. Mnohé totiž majú na stránkach podmienky, že chcú len celé rukopisy a žiadne časti diel. Chápem, že mnoho autorov inzeruje svoje diela zadarmo, ale knihy sa vydávajú stále.

Autor Adhara Ne feb 12th 2017 at 9:12 pm  

Nuž, potom je to pomerne jednoduché, pošlite tým vydavateľstvám, čo chcú celé diela, celé diela, ostatným len ukážky. Vôbec netreba sto strán, stačí prvá kapitola či prvých desať strán.
Vo všeobecnosti – ak má vydavateľstvo na svojej stránke inštrukcie ohľadom posielania rukopisov (čo má máloktoré), riadiť sa nimi. Pri ostatných som posielala mail s informáciami v takomto tvare – zozbierala som ich z dvoch informačných zdrojov:
– Predstaviť sa (meno, vek, povolanie, respektíve vzdelanie)
– Doterajšie publikácie alebo aspoň úspechy v literárnych súťažiach – čisto teoreticky by mali zavážiť, uviesť ich treba čo najskôr pre prípad, že by redaktor nečítal mail až do konca.
– Čo chcete – vydať knihu – aký názov, žáner, literárna forma
– Počet normostrán, respektíve slov, a nejakú vetu-dve, o čom to je. Podrobnejšiu anotáciu či synopsiu radšej do prílohy. Teda, ak neposielate hneď celý román, iba ukážku. Pri celom románe mi posielanie obsahu zároveň s rukopisom pripadá dosť zbytočné.
– Čo je v prílohách – či rukopis, obsah, ukážka. V prípade, že neposielate celý rukopis, uveďte, že ho v prípade záujmu môžete obratom poslať vo forme, akú si zvolia (elektronickú či tlačenú)
– Ak neoslovujete všetky možné vydavateľstvá naraz a oni sami neuvádzajú dobu, po ktorej sa ozvú, uveďte, ako dlho budete čakať na odpoveď na ponuku, kým ju budete považovať za premlčanú a začnete ponúkať ďalej. Pripadá mi to ako férové jednanie, aj keď viem, že som v tomto v menšine. To pre prípady, že by motyka vystrelila a oni sa náhodou ozvali až po funuse, keď bude rukopis prijatý inde. Tá doba musí byť samozrejme primeraná tomu, či ide o celý rukopis, alebo len o ukážku (s ukážkou by mali byť bez debaty hotoví do mesiaca, na rukopis im dajte aspoň tri)
– Kontakty, kontakty, kontakty. E-mail, mobil, korešpondenčná adresa
– Vopred poďakujte za odpoveď (niežeby ste si ju tým zabezpečili :-))

Autor Tomi Lee TRNíK Pi feb 10th 2017 at 10:25 am  

Ahoj Janka,
Mars je momentálne dosť „pre-pratá“ téma – teraz pribudol aj z filmovaný román Marťan. Viem minimálne o dvoch filmoch, čo sa odohrávali na Marse a boli tam Mimozemšťania. O knihách nemám prehľad, ale asi ich bude ďaleko viacej.

Nosná téma ohľadom zachytenia signálu sondy Voyager 1 a 2,
bola už použitá vo filme: STAR TREK: The Motion Picture, USA, 1979, 132 min

Potom dosť ohľadom reálnej SCi-FI pomôže, ak máš nejaké technické vzdelanie.
alebo aspoň blog, kde sa takýmto témam venuješ.

Možno miesto posielania 104 strán, ktoré nikto podľa mňa čítať nebude**,
by bolo lepšie poslať esej alebo recenziu (ale to ti skôr poradí Adhara).

Ale ak by som bol ja šéf vydavateľstva, tak by som to vyžadoval:)

Treba požiadať, niekoho kto má prehľad, o recenziu na tvoju knihu,
ale aby si niekoho takého známeho našla, tak najprv napíš motivačný list,
čiže esej.

Napíš krátku motivačnú esej o tom v čom je tvoj príbeh iný, výnimočný,
a hlavne prečo by som si ju ja (recenzent) mal prečítať.
(čas je drahá mena)

Dosť asi pomôže, pokiaľ už máš niečo na nete zverejnené, a máš okolo seba na FB nejaký fanklub.

** lebo som potulkami po nete nadobudol dojem, že autorov sci-fi na slovensku je viacej ako čitateľov)
a hlavne kopec autorov publikuje celé svoje diela zadarmo…

Total Recall (1990)
Mission to Mars (2000)

Autor Adhara Pi feb 10th 2017 at 12:02 pm  

Mars je v kurze nielen v poslednej dobe, ale odjakživa. Ako kvázi pre človeka najvhodnejšia planéta okrem Zeme bol už vo fantáziách autorov osídlený nespočetnekrát. Preto som si už pred polovicou života povedala: hurá na Venušu! :-)

 
Tým ťa ale nechcem odradiť, Janka. Hoci mne osobne téma Mars nereže, to, že je niečo otrepané, ešte vôbec nebráni tomu, aby to bolo publikované. Témy v ženských románoch boli prepraté ešte oveľa viackrát než osídľovanie Marsu a predsa sa tieto knižky stále publikujú s vysokou frekvenciou. Problémy, ktoré som v Tvojom príbehu mala na mysli, sú (aj) inde.

 
Tomi, takto som pred piatimi rokmi aj ja uvažovala. Myslím v tom, čo môže zvýšiť šance pre vydavateľstvá. Prax ma ale poriadne vyviedla z omylu. Patričné vzdelanie v odbore nepomôže. Dobrý sprievodný list nepomôže. Fanklub ani verejné komentáre na príbeh publikovaný na internete nepomôžu. Dokonca ani profesionálny posudok vychvaľujúci dielo nepomôže. Ak môžem autorke poradiť, nech cestou radšej na takéto veci peniaze nevyhadzuje (hoci možnosť je, pokiaľ nemáš to šťastie, že si ho, ako ja, dostala zdarma). Pomôžu len megatony trpezlivosti, roky pokusov a šťastná náhoda.


 

© 2014 – 2024 Jana Plauchová. S výnimkou materiálov z Wikimedia Foundation všetky práva vyhradené. Kontakt na autorku: adhara (zavináč) volny.cz. Stránky archivované Národnou knižnicou SR.