header image

 
 

Viete, že astronauti vo vesmíre nelietajú v raketách?

Prvýkrát publikované pravdepodobne v roku 2005 v školskom časopise Gymnázia A. Sládkoviča

Na obrázku hore vidíme raketu Saturn V. Táto takmer 110 metrov vysoká raketa bola najväčšou raketou, aká bola kedy postavená. Na svojom vrchole niesla vesmírnu loď Apollo počas prvej fázy letu k Mesiacu. Z celého tohto monštra sa však na Zem vrátil len ten maličký kužeľ na vrchole. Autor: NASA, http://grin.hq.nasa.gov/ABSTRACTS/GPN-2000-000630.html Orezané

Na obrázku hore vidíme raketu Saturn V. Táto vyše 110 metrov vysoká raketa bola najväčšou raketou, aká bola kedy postavená. Na svojom vrchole niesla vesmírnu loď Apollo počas prvej fázy letu k Mesiacu. Z celého tohto monštra sa však na Zem vrátil len ten maličký kužeľ na vrchole.
Autor: NASA, orezané

A keby sa o to pokúsili, veľmi zle by pochodili. Raketa totiž nie je nijaký dopravný prostriedok pre ľudí. Je to iba pohonné zariadenie, ktoré umožňuje telesám dostať sa na obežnú dráhu alebo na iné miesto v Slnečnej sústave. Raketa sa skladá z palivových nádrží, ktoré často obsahujú palivo s teplotou nižšou ako -100°C a z reaktívnych motorov, v ktorých dosahuje teplota rádovo stovky °C. Takže, do ktorej z týchto častí by ste umiestnili tých úbohých astronautov!?

Ako máme teda hovoriť strojom, ktoré lietajú vo vesmíre?

Určite nie rakety. Povedať „vo vesmíre letí raketa“ je rovnaká hlúposť, ako keby ste povedali „po ceste ide motor auta“ namiesto „po ceste ide auto“. A rakety sa vo väčšine prípadov ani do vesmíru nedostanú. Po vyhorení paliva sa oddelia od svojho nákladu a spadnú na Zem alebo zhoria v zemskej atmosfére. To, čo ostáva vo vesmíre, môže byť buď družica, sonda, alebo vesmírna loď.

Aký je medzi tým rozdiel?

Veľmi veľký. Družica je totiž nepilotované teleso, ktoré obieha okolo Zeme. Sonda je nepilotované teleso, ktoré pracuje niekde inde v Slnečnej sústave. Vesmírna loď je pilotované teleso s ľudskou posádkou. Sondy už pristáli na rôznych planétach Slnečnej sústavy, ale vesmírne lode ešte nikdy na nijakej planéte nepristáli! (Okrem Zeme, samozrejme.)

Neexistuje pre vesmírne lode nejaký iný, kratší názov? Dosť zle sa to totiž vyslovuje.

To je síce fakt, ale nie je to nijaký dôvod na to, aby sme namiesto „vesmírna loď“ hovorili nesprávne „raketa“ len preto, že sa to zle vyslovuje.

Americké vesmírne lode, ktoré lietajú do vesmíru od roku 1981 do súčasnosti, sa nazývajú raketoplány. Pozor, je to len názov pre tieto konkrétne vesmírne lode. Prvé vesmírne lode sa tak nevolali a ďalšie vesmírne lode, ktoré prídu po raketoplánoch, sa tak tiež nebudú volať.

Mohlo by vás zaujímať



Populárna veda


Napísať odpoveď

Tip 1: Aby ste predišli možnej strate komentára pri posielaní, napíšte si ho, prosím, do textového editora a sem ho iba prekopírujte.

Tip 2: Pred odoslaním obnovte CAPTCHA príklad stlačením na šípky napravo.

Povolené XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vymazané budú komentáre, ktoré obsahujú spam, nadávky alebo osobné útoky, porušujú zásady slušného správania, vôbec nesúvisia s témou či s komentármi pod ňou, alebo sú presnou kópiou nejakého z predošlých komentárov.

Hodnotu píšte ako číslo, nie slovom * Časový limit vypršal, obnovte prosím CAPTCHA príklad.

By BLOG 03 – Určite sa dozviete – Martinus Cena Fantázie Ne júl 26th 2020 at 4:13 pm  

[…] Letia tam, prosím pekne, v rakete – že sa tá vec, kam pcháme kozmonautov, tak nevolá, márne vysvetľujem už pätnásť rokov. Pointa v tomto podaní pôsobí naivne. Pointa má už sama osebe silný nábeh na patetickosť, […]

 


 

© 2014 – 2024 Jana Plauchová. S výnimkou materiálov z Wikimedia Foundation všetky práva vyhradené. Kontakt na autorku: adhara (zavináč) volny.cz. Stránky archivované Národnou knižnicou SR.