header image

 
 

Súhvezdia od Andromedy po Žirafu

Mapa súhvezdia Perzeus

Moja pôvodná mapa súhvezdia Perzeus. Tieto mapy však budú vo vydanej verzii nahradené.

Legenda k mojim mapám

Súhvezdia od Andromedy po Žirafu sú kompletný encyklopedický sprievodca nočnou oblohou. Táto kniha sa na rozdiel od iných astronomických encyklopédií na knižnom trhu zaoberá výlučne súhvezdiami a v rámci nich ide do faktografickej hĺbky.

Kniha je rozdelená na úvod, za ktorým nasleduje hlavných 88 kapitol. Každá z týchto kapitol predstavuje jedno súhvezdie. Súhvezdia sú rozdelené podľa doby svojej viditeľnosti na cirkumpolárne, jarné, letné, jesenné, zimné a nevychádzajúce. Ich viditeľnosť sa vzťahuje na zemepisnú šírku Slovenska, konkrétne na 49. rovnobežku (rovnobežku prechádzajúcu blízko môjho rodiska, Banskej Bystrice). V prekladových knihách takéto prispôsobenie obsahu stanovisku pozorovateľa chýba. Každé súhvezdie dopĺňa jeho podrobná mapa, pohľad na súhvezdie voľným okom, škála najmodernejších astrofotografií, tabuľka najjasnejších hviezd a väčšinou aj tabuľka najľahšie pozorovateľných deep-sky objektov.

Rozsah knihy presahuje 1 200 normostrán (vyše 600 strán formátu A4). Knihu vydá Slovenská ústredná hvezdáreň Hurbanovo. Momentálne sa rieši jej grafika.

Sledujte seriál Objekty pod lupou v časopise Kozmos, ktorý obsahuje úryvky z knihy. Každé dva mesiace pojednáva o objekte, ktorý je menej známy, ale pritom zaujímavý a súčasne amatérskymi prístrojmi ľahko pozorovateľný práve v príslušnom ročnom období.

Táto kniha prinesie:

 • Najkomplexnejšie informácie výhradne o súhvezdiach (s výnimkou niektorých úvodných veľmi úzko súvisiacich tém), aké kedy boli v slovenčine knižne vydané. Tento cieľ sa odráža aj v názve – Súhvezdia od Andromedy po Žirafu znamená, že tu nájdete o súhvezdiach všetko od A po Z.
 • Knižka na jednom mieste zjednocuje všetky dôležité informácie o každom z 88 súhvezdí počnúc mytologickým a historickým pôvodom cez objekty v ňom, od najjasnejších až po pozorovateľné iba najväčšími prístrojmi na svete. Pozri podrobnejšie jej obsah.
 • Významnejšie objekty sú opísané od histórie ich pozorovania a podmienok súčasného pozorovania až po ich detailnú štruktúru a vlastnosti. O množstve z týchto objektov sa údaje vydané knižne v slovenčine objavujú vôbec po prvý raz.
 • Dielo sa snaží zhrnúť a porovnať rozdielnosti v údajoch, upozorniť, ktorá verzia údaju sa vyskytuje najčastejšie alebo je najnovšia. A v prípadoch, že nič nenasvedčuje správnosti konkrétnej informácie, snaží sa nestranne poskytnúť čo najširšiu škálu hodnôt, aby čitateľ nemusel listovať množstvom encyklopédií a porovnávať. Zároveň ponúka čo najviac možností, ktoré sú používané. Nájdete tu napríklad alternatívne pomenovania, pomenovania v češtine, prípadne v angličtine, alternatívne spojnice hviezd a zaužívané asterizmy na oblohe.
 • Poskytuje aktuálne údaje v konfrontácii so staršími predstavami a informáciami – pozorovania najmodernejších ďalekohľadov, údaje o hviezdach podľa sond Hipparcos a Gaia.
 • Nie je obmedzovaná limitovaným rozsahom prideleným na jedno súhvezdie, kvôli čomu sa u súhvezdí bohatých na objekty v iných knižkách často nedostane na slabšie z nich. Rozsah každého súhvezdia v mojej knihe je taký, aby v ňom boli všetky objekty určitej významnosti; preto sú kapitoly tiež nerovnomerne dlhé.
 • Novým prístupom vysvetľuje základné fakty o nebeskej sfére. Poukazuje na súvislosti, na ktoré iní autori nepoukazujú, nachádza nové pomôcky pri vyhľadávaní obrazcov na oblohe.
 • Vysvetľuje časté omyly a mýty spojené s nočnou oblohou panujúce medzi verejnosťou, napríklad rozdiel medzi zvieratníkovým súhvezdím a znamením.
 • Objekty na nebeskej sfére nielen popisuje, ale vysvetľuje aj súvislosti a vzťahy medzi nimi. Na rozdiel od iných encyklopédií neopisuje všeobecné vlastnosti objektov, ako sú hviezdy, hmloviny či galaxie, ale popisuje vlastnosti množstva konkrétnych objektov. Z tých možno vyvodiť všeobecné zákonitosti ich podoby, vzniku a vývinu. Pozorný čitateľ vlastne postupuje podobne ako skutočný výskumník – odvodzuje všeobecné pravidlá z obrovského množstva príkladov.
 • Dielo je určené najmä mierne pokročilým záujemcom o astronómiu, ktorí nechcú byť v hlavnej časti textu zaťažovaní vysvetľovaním elementárnych pojmov. Prípadné medzery v týchto pojmoch si môžu doplniť prostredníctvom slovníka na konci knihy. Knihy určené mierne pokročilým astronómom na slovenskom trhu doteraz takmer chýbali.
 • Informácie v nej môže zužitkovať i vyštudovaný astronóm či skúsený pozorovateľ nebeskej sféry. Pre neho môžu byť kapitoly o jednotlivých súhvezdiach občerstvením a doplnením problematiky, ktorú už ovláda.
 • Kniha je však vhodná aj pre začínajúcich astronómov, ktorých do problematiky uvedú prvé kapitoly. Prináša na odpoveď na časté otázky začiatočníkov, napríklad prečo sa medzi hviezdami kreslia spojnice, alebo ako sa vyznať v zmesi bodov na nočnej oblohe.

O čom sa v publikácii dočítate? Napríklad:

  • o jedinom prípade, kedy sa dal voľným okom vidieť následok zrážky dvoch hviezd
  • o najväčšej známej galaxii s najväčšou známou čiernou dierou
  • o tajomnej hviezde, ktorú každých 27 rokov zakryje obrovské záhadné teleso
  • o jasnej supernove, ktorú napodiv nikto nezaznamenal
  • o tom, prečo niektoré hviezdy vidíme červené, aj keď sú modré
  • o zaniknutých súhvezdiach na ploche dnešných súhvezdí
  • o hviezdokopách, ktoré naša Galaxia ukradla iným galaxiám
  • o hviezdach, pri ktorých výskume nám pomohol Mesiac
  • o výbuchu hviezdy, ktorý pred vyše 300 000 rokmi sterilizoval polovicu planét slnečnej sústavy
  • v ktorom súhvezdí sa nachádza tmavý oblak, ktorý mal podľa hypotézy spôsobiť dobu ľadovú na Zemi
  • o hmlovine, ktorú videlo niekoľko skúsených pozorovateľov, a napriek tomu neexistuje.

Zverejnené pasáže (neodrážajú však aktuálny stav)

Materiály o a z tejto knihy

Čo všetko čerpalo z tejto knihy alebo slúži na jej propagáciu

Zostávajúcich jedenásť súhvezdí na slovenskej Wikipédii je spracovaných aspoň prevažne inými redaktormi.Populárna veda


Napísať odpoveď

Tip 1: Aby ste predišli možnej strate komentára pri posielaní, napíšte si ho, prosím, do textového editora a sem ho iba prekopírujte.

Tip 2: Pred odoslaním obnovte CAPTCHA príklad stlačením na šípky napravo.

Povolené XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vymazané budú komentáre, ktoré obsahujú spam, nadávky alebo osobné útoky, porušujú zásady slušného správania, vôbec nesúvisia s témou či s komentármi pod ňou, alebo sú presnou kópiou nejakého z predošlých komentárov.

Hodnotu píšte ako číslo, nie slovom * Časový limit vypršal, obnovte prosím CAPTCHA príklad.

Komentárov: 3     Upozornenia: 0

Autor Veronika Belková Št nov 10th 2016 at 1:34 pm  

Dobry den. Prosim kde je mozne kupit si Vasu knihu Suhvezdia od Andromedy po Zirafu? Dakujem velmi pekne.

Autor Adhara Št nov 10th 2016 at 1:43 pm  

V papierovej forme žiaľ zatiaľ nikde, keďže nie je vydaná. Ale záujem čitateľov ma teší, preto som sa už dávnejšie rozhodla, že nedokončenú formu budem nadšencom predávať ako elektronickú knihu. Ak máš záujem o takúto formu, napíš mi, prosím, na mail uvedený na spodku stránky.

Autor Jan Po dec 2nd 2019 at 11:36 am  

Dobrý deň mám záujem o Vašu elektronickú knihu. Prosím pošlite mi bližšie informácie o spôsobe platby a cene.
Ďakujem


 

© 2014 – 2023 Jana Plauchová. S výnimkou materiálov z Wikimedia Foundation všetky práva vyhradené. Kontakt na autorku: adhara (zavináč) volny.cz. Stránky archivované Národnou knižnicou SR.