header image

 
 

Súhvezdia od Andromedy po Žirafu

Kniha je konečne vydaná! Objednávajte tu.

Možnosť zakúpiť si aj u mňa osobne, napíšte na doleuvedený mail.

 

Oficiálna obálka po vydaní

Súhvezdia od Andromedy po Žirafu sú komplexný encyklopedický sprievodca nočnou oblohou. Táto kniha sa na rozdiel od iných astronomických encyklopédií na knižnom trhu zaoberá výlučne súhvezdiami a v rámci nich ide do faktografickej hĺbky.

Kniha je rozdelená na úvod, za ktorým nasleduje hlavných 88 kapitol. Každá z týchto kapitol predstavuje jedno súhvezdie. Súhvezdia sú rozdelené podľa doby svojej viditeľnosti na cirkumpolárne, jarné, letné, jesenné, zimné a nevychádzajúce. Ich viditeľnosť sa vzťahuje na zemepisnú šírku Slovenska, konkrétne na 49. rovnobežku (rovnobežku prechádzajúcu blízko môjho rodiska, Banskej Bystrice). V prekladových knihách takéto prispôsobenie obsahu stanovisku pozorovateľa chýba. Každé súhvezdie dopĺňa jeho podrobná mapa, pohľad na súhvezdie voľným okom, škála najmodernejších astrofotografií, tabuľka najjasnejších hviezd a väčšinou aj tabuľka najľahšie pozorovateľných deep-sky objektov.

Rozsah knihy presahuje 1 200 normostrán, čo je 600 strán formátu A4. Knihu vydala Slovenská ústredná hvezdáreň Hurbanovo v roku 2023. Takto prebiehal jej krst.

Prečo si kúpiť Súhvezdia od Andromedy po Žirafu?

Seriál Objekty pod lupou v časopise Kozmos, ktorý vychádzal v rokoch 2020 – 2021, obsahuje úryvky z knihy. Každé dva mesiace pojednával o objekte, ktorý je možno menej známy, ale pritom zaujímavý a súčasne amatérskymi prístrojmi ľahko pozorovateľný práve v príslušnom ročnom období.

Táto kniha priniesla:

 • Najkomplexnejšie informácie výhradne o súhvezdiach (s výnimkou niektorých úvodných veľmi úzko súvisiacich tém), aké kedy boli v slovenčine knižne vydané. Tento cieľ sa odráža aj v názve – Súhvezdia od Andromedy po Žirafu znamená, že tu nájdete o súhvezdiach všetko od A po Z.
 • Knižka na jednom mieste zjednocuje všetky dôležité informácie o každom z 88 súhvezdí počnúc mytologickým a historickým pôvodom cez objekty v ňom, od najjasnejších až po pozorovateľné iba najväčšími prístrojmi na svete. Pozri podrobnejšie jej obsah.
 • Významnejšie objekty sú opísané od histórie ich pozorovania a podmienok súčasného pozorovania až po ich detailnú štruktúru a vlastnosti. O množstve z týchto objektov sa údaje vydané knižne v slovenčine objavujú vôbec po prvý raz.
 • Dielo sa snaží zhrnúť a porovnať rozdielnosti v údajoch, upozorniť, ktorá verzia údaju sa vyskytuje najčastejšie alebo je najnovšia. A v prípadoch, že nič nenasvedčuje správnosti konkrétnej informácie, snaží sa nestranne poskytnúť čo najširšiu škálu hodnôt, aby čitateľ nemusel listovať množstvom encyklopédií a porovnávať. Zároveň ponúka čo najviac možností, ktoré sú používané. Nájdete tu napríklad alternatívne pomenovania, pomenovania v češtine, prípadne v angličtine, alternatívne spojnice hviezd a zaužívané asterizmy na oblohe.
 • Poskytuje aktuálne údaje v konfrontácii so staršími predstavami a informáciami – pozorovania najmodernejších ďalekohľadov, údaje o hviezdach podľa sond Hipparcos a Gaia.
 • Nie je obmedzovaná limitovaným rozsahom prideleným na jedno súhvezdie, kvôli čomu sa u súhvezdí bohatých na objekty v iných knižkách často nedostane na slabšie z nich. Rozsah každého súhvezdia v mojej knihe je taký, aby v ňom boli všetky objekty určitej významnosti; preto sú kapitoly tiež nerovnomerne dlhé.
 • Novým prístupom vysvetľuje základné fakty o nebeskej sfére. Poukazuje na súvislosti, na ktoré iní autori nepoukazujú, nachádza nové pomôcky pri vyhľadávaní obrazcov na oblohe.
 • Vysvetľuje časté omyly a mýty spojené s nočnou oblohou panujúce medzi verejnosťou, napríklad rozdiel medzi zvieratníkovým súhvezdím a znamením.
 • Objekty na nebeskej sfére nielen popisuje, ale vysvetľuje aj súvislosti a vzťahy medzi nimi. Na rozdiel od iných encyklopédií neopisuje všeobecné vlastnosti objektov, ako sú hviezdy, hmloviny či galaxie, ale popisuje vlastnosti množstva konkrétnych objektov. Z tých možno vyvodiť všeobecné zákonitosti ich podoby, vzniku a vývinu. Pozorný čitateľ vlastne postupuje podobne ako skutočný výskumník – odvodzuje všeobecné pravidlá z obrovského množstva príkladov.
 • Popisuje, ako sú jednotlivé súhvezdia pozorovateľné z územia Slovenska (platné ja pre územie Čiech), čo prekladové knihy nemajú.
 • Dielo je určené najmä mierne pokročilým záujemcom o astronómiu, ktorí nechcú byť v hlavnej časti textu zaťažovaní vysvetľovaním elementárnych pojmov. Prípadné medzery v týchto pojmoch si môžu doplniť prostredníctvom slovníka na konci knihy. Knihy určené mierne pokročilým astronómom na slovenskom trhu doteraz takmer chýbali.
 • Informácie v nej môže zužitkovať i vyštudovaný astronóm či skúsený pozorovateľ nebeskej sféry. Pre neho môžu byť kapitoly o jednotlivých súhvezdiach občerstvením a doplnením problematiky, ktorú už ovláda.
 • Kniha je však vhodná aj pre začínajúcich astronómov, ktorých do problematiky uvedú prvé kapitoly. Prináša na odpoveď na časté otázky začiatočníkov, napríklad prečo sa medzi hviezdami kreslia spojnice, alebo ako sa vyznať v zmesi bodov na nočnej oblohe.

O čom sa v publikácii dočítate? Napríklad:

 • o jedinom prípade, kedy sa dal voľným okom vidieť následok zrážky dvoch hviezd
 • o najväčšej známej galaxii s najväčšou známou čiernou dierou
 • o tajomnej hviezde, ktorú každých 27 rokov zakryje obrovské záhadné teleso
 • o jasnej supernove, ktorú napodiv nikto nezaznamenal
 • o tom, prečo niektoré hviezdy vidíme červené, aj keď sú modré
 • o zaniknutých súhvezdiach na ploche dnešných súhvezdí
 • o hviezdokopách, ktoré naša Galaxia ukradla iným galaxiám
 • o hviezdach, pri ktorých výskume nám pomohol Mesiac
 • o výbuchu hviezdy, ktorý pred vyše 300 000 rokmi sterilizoval polovicu planét slnečnej sústavy
 • v ktorom súhvezdí sa nachádza tmavý oblak, ktorý mal podľa hypotézy spôsobiť dobu ľadovú na Zemi
 • o hmlovine, ktorú videlo niekoľko skúsených pozorovateľov, a napriek tomu neexistuje
 • a o hmlovine, ktorú môžete vidieť a fotografovať aj vy, hoci už neexistuje.

Zverejnené pasáže (neodrážajú však aktuálny stav)

Materiály o a z tejto knihy

Hodnotenia knihy

Čo všetko čerpalo z tejto knihy alebo slúži na jej propagáciu

Zostávajúcich jedenásť súhvezdí na slovenskej Wikipédii je spracovaných aspoň prevažne inými redaktormi.Populárna veda


Napísať odpoveď

Tip 1: Aby ste predišli možnej strate komentára pri posielaní, napíšte si ho, prosím, do textového editora a sem ho iba prekopírujte.

Tip 2: Pred odoslaním obnovte CAPTCHA príklad stlačením na šípky napravo.

Povolené XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vymazané budú komentáre, ktoré obsahujú spam, nadávky alebo osobné útoky, porušujú zásady slušného správania, vôbec nesúvisia s témou či s komentármi pod ňou, alebo sú presnou kópiou nejakého z predošlých komentárov.

Hodnotu píšte ako číslo, nie slovom * Časový limit vypršal, obnovte prosím CAPTCHA príklad.

Komentárov: 14     Upozornenie: 1

Autor Veronika Belková Št nov 10th 2016 at 1:34 pm  

Dobry den. Prosim kde je mozne kupit si Vasu knihu Suhvezdia od Andromedy po Zirafu? Dakujem velmi pekne.

Autor Adhara Št nov 10th 2016 at 1:43 pm  

V papierovej forme žiaľ zatiaľ nikde, keďže nie je vydaná. Ale záujem čitateľov ma teší, preto som sa už dávnejšie rozhodla, že nedokončenú formu budem nadšencom predávať ako elektronickú knihu. Ak máš záujem o takúto formu, napíš mi, prosím, na mail uvedený na spodku stránky.

Autor Jan Po dec 2nd 2019 at 11:36 am  

Dobrý deň mám záujem o Vašu elektronickú knihu. Prosím pošlite mi bližšie informácie o spôsobe platby a cene.
Ďakujem

Autor Martin5 Po dec 11th 2023 at 10:05 am  

Super. Konečne sa ukončí táto nekonečná odysea. Dostupná bude teda len len niekde vo hvezdárňach, či sa nakoniec dostane aj do kníhkupectiev?

Autor Adhara Po dec 11th 2023 at 12:07 pm  

V tomto smere sa žiaľ nič nezmenilo (nemalo sa prečo) a kniha nebude po vydaní v kníhkupectvách dostupná. Dúfam, že bude aspoň e-shop.

Autor Palo Št dec 14th 2023 at 10:48 am  

Aky je planovany naklad?
Mozno ked toho budu mat vela na sklade, tak to poslu aj do knihkupectiev… Pred paru rokmi som videl nejaku knihu od SUH (asi Zaklady meteorologie) aj beznom knihkupectve (PantaRhei alebo Martinus).
Inak sa to da objednat priamo cez stranku SUH. Fungovanie a informacie ako spred 20 rokov, ale vsetko, co som od nich objednaval bez problemov postou prislo:)
Zase vzdy hrozi, ze sa kniha hned rozoberie na hvezdarne, kniznice apod. a do predaja sa ani nedostane. Pri niektorej knihe Z. Bardona sa im vsetko rozpredalo hned pri jej krste…

Autor Adhara Št dec 14th 2023 at 10:08 pm  

Uf, neviem z hlavy, asi tisíc kusov?
Spomínali, že ak by o to kníhkupectvá vyslovene požiadali, tak im ju môžu poskytnúť, len ju tam nesmú pchať sami. Každopádne, chcem robiť knihe intenzívnu propagáciu, články, con(y), krst(y), besedy… len aby nebolo neskoro. Lebo pred rokmi, ako aj na komentároch vidno, sa ma veľa ľudí na tú knihu pýtalo, ale teraz už dlho nič…
Taká „hrozba“ ma určite netrápi, bolo by to len dobre. Ak by bol o knihu veľký záujem, dá sa uvažovať aj o aktualizovaných a doplnených vydaniach a tiež o tom, že by som napísala ďalšiu podobne podrobnú knihu – o slnečnej sústave.
Ale ako som už spomenula, obávam sa, či nie je neskoro.

Edit: Tak len šesťsto kusov.

Autor Palo Št jan 18th 2024 at 10:17 am  

Tak kniha uz je oficialne na stranke SUH: https://www.suh.sk/suhvezdia-od-andromedy-po-zirafu/
Gratulujem! :D

Autor Silvester Kotuľa Pi jan 26th 2024 at 4:13 pm  

Zdravím,
dnes som dostal od SÚH Vašu knihu Súhvezdia…, ktorú som si objednal 24.1.2024, teda za dva dni. Neuvereiteľné !
Bol som veľmi zvedavý aká bude …Prekonalo to všetky moje očakávania, či obsah, či prevedenie. Veľmi, veľlmi chválim.
A ozaj táto kniha by si zaslúžila oveľa širšiu distribúciu.
Silvo

P.S. Ja som Vašu knihu objavil náhodou, hľadal som nejakú literatúru s prehľadnými informáciami o súhvezdiach a podobne. Hľadal som na základe toho, že som si v knižnici požičal knihu „V labyrinte hviezd“ od B.Maksimačeva a V.Komarova z roku 1981 (vydal Obzor), ktorá sa mi veľmi dobre čítala ale roky sú roky. Poznáte túto knihu?

Autor Adhara Pi jan 26th 2024 at 10:26 pm  

Ďakujem za reakciu, potešila ma a príjemne ma prekvapila. Nečakala som odozvy na tento titul takto skoro. Som rada, že vám prišla tak skoro a že sa vám páči a aj mňa mrzí, že nemá širšiu distribúciu.

Zmienenú knihu, žiaľ, nepoznám. S týmto rokom vydania poznám len Oblohu na dlani, z ktorej som aj čerpala.

Autor Palo Št feb 8th 2024 at 6:04 pm  

Kniha je po fyzickej stranke (rozmery, hmotnost) pomerne rozsiahla, ale neda sa vsak povedat, ze by bola len umelo nafuknuta (ako ine podobne knihy). Skor naopak – je az prepchata informaciami. Teda mnozstvo viac-menej aktualnych informacii o vsetkych objektoch na oblohe mimo Slnecnej sustavy – hviezdy, hmloviny, hviezdokopy, galaxie. Casto su uvedene aj nejake zaujimavosti, ktorymi je dany objekt vynimocny. Skratka v knihe je vsetko, co by ste chceli vediet o suhvezdiach a objektoch v nich ;) Zaroven tam nie je zbytocne dlhy teoreticky uvod nesuvisiaci uplne s problematikou (ako v inych podobnych knihach).
Urcite odporucam. A ked este zoberiem do uvahu cenu, za ktoru ju SUH predava, tak pomer cena/vykon je jednoducho neuveritelny :D Za rovnaku cenu zvyknu knihkupectva ponukat tenku knihu maleho formatu, kde su kazdemu suhvezdiu venovane 2 strany. A tu je to velka kniha, ktora ma takmer 600 stran plnych textu bez zbytocneho mnozstva obrazkov.
Jedina nevyhoda je to, ze to rozhodne nie je prirucny atlas, ktory budem zo sebou nosit do terenu ;)

Som rad, ze po rokoch trapeni sa knihu konecne podarilo vydat. A myslim, ze si cestu k svojim citatelom rychlo najde…

Autor Adhara Pi feb 9th 2024 at 10:49 pm  

Vďaka za peknú a obsiahlu recenziu.

Autor Andrej Pi apr 19th 2024 at 9:52 am  

Dobry den,
v Hlohovci ju fyzicky nemaju tak som spravil objednavku na „vedeckom“ objednavkovom systeme hurbanovskej hvezdarne, prislo to postou na dobierku, 25 kniha, 5.30 doprava + dobierka. Skoda ze to neposielaju Packetou, bolo by to rychlejsie ale zato lacnejsie,ale to asi tazko ovplyvnim.
Knizka je jednym slovom brutalna.
Rozsah stran, rozsah informacii, ziadny preklep, fotky a nakresy, tlac, papier – vynimocne.
Zatial som si to len zbezne prelistoval a precital som cast textu o Kasiopei (Schedar, Caph a Cih) a som velmi spokojny.
Dakujem!

Autor Adhara Pi apr 19th 2024 at 2:31 pm  

Vďaka za komentár. Nuž, aj proces vzniku tejto knihy bol brutálny. :-)

By Jedinečná kniha na slovenskom trhu: Súhvezdia od Andromedy po Žirafu - Vydavateľstvo Príbeh Ut máj 7th 2024 at 7:52 pm  

[…] informácií nájdete priamo na autorkinej stránke a na proces tvorby sme sa spýtali priamo […]

 


 

© 2014 – 2024 Jana Plauchová. S výnimkou materiálov z Wikimedia Foundation všetky práva vyhradené. Kontakt na autorku: adhara (zavináč) volny.cz. Stránky archivované Národnou knižnicou SR.