header image

 
 

Súhvezdia od Andromédy po Žirafu

Mapa súhvezdia Perzeus

Mapa súhvezdia Perzeus

Legenda k mojim mapám

Súhvezdia od Andromédy po Žirafu majú byť kompletný encyklopedický sprievodca nočnou oblohou. Táto kniha sa na rozdiel od iných astronomických encyklopédií na knižnom trhu zaoberá výlučne súhvezdiami a v rámci nich ide do faktografickej hĺbky.

Kniha je rozdelená na 88 kapitol, pričom každá kapitola predstavuje jedno súhvezdie. Súhvezdia sú rozdelené podľa doby svojej viditeľnosti na cirkumpolárne, jarné, letné, jesenné, zimné a nevychádzajúce. Ich viditeľnosť sa vzťahuje na zemepisnú šírku Slovenska, konkrétne na 49. rovnobežku (rovnobežku prechádzajúcu blízko môjho rodiska, Banskej Bystrice). Každé súhvezdie dopĺňa hviezdna mapa, pohľad na súhvezdie voľným okom, bohatá škála najmodernejších astrofotografií a tabuľky najjasnejších hviezd, prípadne aj najľahšie pozorovateľných deep-sky objektov.

Rozsah zatiaľ dokončených častí knihy presahuje 1 000 normostrán (vyše 600 strán formátu A4). Knihu vydá Slovenská ústredná hvezdáreň Hurbanovo.

Táto kniha si kladie nasledovné ciele:

  • Zjednotiť na jednom mieste všetky dôležité informácie o každom súhvezdí v plnej šírke – počnúc mytologickým pôvodom cez objekty v ňom, od najjasnejších až po pozorovateľné iba najväčšími prístrojmi na svete, až po alternatívne spojnice a zaužívané asterizmy na oblohe. Tento cieľ sa odráža aj v názve – Súhvezdia od Andromédy po Žirafu znamená, že tu nájdete o súhvezdiach všetko od A po Z.
  • Zhrnúť a porovnať rozdielnosti v údajoch, ktoré sú pri súhvezdiach veľmi časté, prípadne upozorniť, ktorá verzia údaju je najčastejšie sa vyskytujúca alebo najnovšia. V prípade, že sa nič neprikláňa na správnosť konkrétneho údaju, snažiť sa nestranne poskytnúť čo najširšiu škálu údaju, zhrnúť viacero astronomických kníh do jednej, aby čitateľ nemusel listovať množstvom encyklopédií a porovnávať. Zároveň ponúknuť čo najviac alternatív, ktoré sú používané, napríklad alternatívnych pomenovaní, pomenovaní v češtine, prípadne v angličtine.
  • Poskytnúť nové, aktuálne informácie v konfrontácii so staršími predstavami a údajmi – pozorovania najmodernejších ďalekohľadov, údaje o hviezdach podľa katalógu sondy Hipparcos.
  • Uviesť čitateľa do problematiky nebeskej sféry úplne novým spôsobom, vysvetliť, čo iné knihy bežne nevysvetľujú, odpovedať na časté laické otázky, napríklad prečo majú hviezdy v súhvezdiach spojnice, ako sa vyznať v zmesi hviezdnych bodov na oblohe a pod.
  • Podať informácie o pozorovaní vzhľadom na naše územie, čo je údaj, ktorý zahraničné prekladové knihy neposkytujú. Tu sa nachádza značný autorský prínos – vlastné jednoduché výpočty pozorovacích podmienok súhvezdí.
  • Vytvoriť špecializovanú knihu idúcu do hĺbky určitej (stále veľmi obsiahlej) tematiky a tým sa odlíšiť od ostatných astronomických kníh, ktorými je zaplavený trh, a ktoré často povrchne opakujú to isté, len inými slovami.
  • Napísať dielo, ktoré nebude obmedzované limitovaným rozsahom strán prideleným na jedno súhvezdie, kvôli čomu sa u súhvezdí bohatých na objekty v iných knižkách často nedostane na slabšie z nich. Rozsah každého súhvezdia v mojej knihe je taký, aby v ňom boli všetky objekty určitej významnosti; preto sú kapitoly tiež nerovnomerne dlhé.
  • Na základe osobných skúseností novým prístupom vysvetliť časté omyly a mýty ohľadom nočnej oblohy panujúce medzi verejnosťou, napríklad rozdiel medzi zvieratníkovým súhvezdím a znamením.
  • Napísať dielo pre mierne pokročilých záujemcov o astronómiu, ktorí nechcú byť zaťažovaní vysvetľovaním elementárnych pojmov a prípadné medzery v týchto pojmoch si môžu doplniť prostredníctvom slovníka na konci knihy. Knihy určené mierne pokročilým astronómom na trhu takmer chýbajú.

Zverejnené pasáže

Materiály o a z tejto knihy

Čo všetko čerpalo z tejto knihy alebo slúži na jej propagáciu

Zostávajúcich jedenásť súhvezdí na slovenskej Wikipédii je spracovaných aspoň prevažne inými redaktormi.Populárna veda


Napísať odpoveď

Tip 1: Aby ste predišli možnej strate komentára pri posielaní, napíšte si ho, prosím, do textového editora a sem ho iba prekopírujte.

Tip 2: Pred odoslaním obnovte CAPTCHA príklad stlačením na šípky napravo.

Povolené XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vymazané budú komentáre, ktoré obsahujú spam, nadávky alebo osobné útoky, porušujú zásady slušného správania, vôbec nesúvisia s témou či s komentármi pod ňou, alebo sú presnou kópiou nejakého z predošlých komentárov.

Hodnotu píšte ako číslo, nie slovom * Časový limit vypršal, obnovte prosím CAPTCHA príklad.

Komentárov: 3     Upozornenia: 0

Autor Veronika Belková Št nov 10th 2016 at 1:34 pm  

Dobry den. Prosim kde je mozne kupit si Vasu knihu Suhvezdia od Andromedy po Zirafu? Dakujem velmi pekne.

Autor Adhara Št nov 10th 2016 at 1:43 pm  

V papierovej forme žiaľ zatiaľ nikde, keďže nie je vydaná. Ale záujem čitateľov ma teší, preto som sa už dávnejšie rozhodla, že nedokončenú formu budem nadšencom predávať ako elektronickú knihu. Ak máš záujem o takúto formu, napíš mi, prosím, na mail uvedený na spodku stránky.

Autor Jan Po dec 2nd 2019 at 11:36 am  

Dobrý deň mám záujem o Vašu elektronickú knihu. Prosím pošlite mi bližšie informácie o spôsobe platby a cene.
Ďakujem


 

© 2014 – 2019 Jana Plauchová. S výnimkou materiálov z Wikimedia Foundation všetky práva vyhradené. Kontakt na autorku: adhara (zavináč) volny.cz.