header image

 
 

Ako sme krstili Súhvezdia

Devätnásť rokov úsilia a čakania. No dobre, tak asi len šestnásť, ak za začiatok čakania počítam úmysel vydať túto knihu. No dobre, tak asi len štyri, odkedy som rukopis poslala do sadzby. No nech už to trvalo akokoľvek dlho, tá chvíľa konečne nastala. Krst môjho najdlhšieho a najpracnejšieho uceleného diela, encyklopédie Súhvezdia od Andromedy po Žirafu.

Podujatie sa konalo počas výročného seminára Pomaturitného štúdia astronómie, ktorý sa koná každých päť rokov v marci v Hurbanove. Stretávajú sa absolventi, prezentujú sa prednášky a ukončuje to slávnostná večera. Ešte pred ňou sme si však dali krst.

Príprava na akciu…

Jeho súčasťou bola prezentácia opisujúca strastiplných bezmála dvadsať rokov práce. Začala som prezradením, prečo a kde mi napadla myšlienka napísať túto knihu. Miesto duchovného zrodu Súhvezdí vidíte na nasledujúcej fotografii.

Presne na tomto mieste mi napadlo napísať Súhvezdia od Andromedy po Žirafu

Opisovala som pôvodné zámery, vývoj predstáv, postupnú stratu nadšenia i zarputilý boj až do konca. Spomenula som aj moje predošlé detské pokusy o napísanie náučnej knihy, súbežné písanie iných textov, ktoré spomaľovalo prácu na Súhvezdiach, postupné zavalenie zdrojmi i moju dlhú cestu uvedomenia si, že ich nikdy nezvládnem zapracovať všetky. Prezentovala som postupné zmeny predstáv a zakončila som to pripomenutím, že knihy ako táto potrebujú veľkú podporu čitateľov, aby mohli mať aj mladších súrodencov.

Autor: Aleš Nečas

Ak ste neboli na krste a chcete vedieť, ako strastiplne sa táto publikácia rodila, o celom siahodlhom procese si môžete podrobne prečítať tu.

Napokon som pozvala k sebe krstného otca – Stanislava Šišuláka, historika astronómie, prvého korektora Súhvezdí a otca myšlienky, že by sa mali vydať. Predniesol pár slov a potom knihu pokrstil. Čím? To som mala premyslené už dlho. Nechcela som, aby to bolo niečo, čo by výtlačok knihy poškodilo, keďže sú drahé a je ich pomerne málo (náklad bol iba 600 kusov). A potom mi to napadlo – ultrafialové žiarenie! To, rozžaruje hmloviny, dáva vesmíru umelecký ráz a zaslúžilo sa o plno pekných astrofotografií v knihe. Bohužiaľ, priamo z ožarovania UV-čkom kvalitné fotografie neexistujú, pretože bola tma, aby sme videli fluorescenciu stránok…

Pre veľkú tmu mám zo samotného aktu krstu len takýto nekvalitný záber. Vidieť len jasne namodro svietiace stránky knihy ožarené ultrafialovou lampičkou.

Nasledovala dlhá autogramiáda, spoločné fotografovanie a nakoniec aj vytúžená večera. Nasledujúci deň som knižku odprezentovala aj na AnimeShow.

Venovania a vtipkovanie

Veľká autogramiáda

Spoločná fotografia so spolužiakmi z PŠA, mojou bývalou žiačkou a Stanislavom Šišulákom (úplne vľavo), ktorý osvetľuje knižku spredu UV-čkom

Spoločná fotografia s mojimi spolužiakmi s PŠA, s ktorými som zostala v kontakte, pred budovou starej hvezdárne.

Zlatým klincom udalosti bola pre mňa informácia o veľmi dobrých číslach predaja. Konečne som sa zbavila obáv, či táto kniha nevychádza príliš neskoro po jej propagácii, alebo skrátka v príliš modernej dobe, kde sa informácie (aj dezinformácie, bohužiaľ) získavajú výlučne cez internet. No zdá sa, že milovníkov tlačenej formy máme na Slovensku i v Čechách stále dosť.

Mohlo by vás zaujímať

 Literárne akcie Fotoalbum


 

© 2014 – 2024 Jana Plauchová. S výnimkou materiálov z Wikimedia Foundation všetky práva vyhradené. Kontakt na autorku: adhara (zavináč) volny.cz. Stránky archivované Národnou knižnicou SR.