header image

 
 

Ako sme krstili Nula kelvinov

Reportáž z mojej ďalšej veľkej knižnej udalosti prinášam s oneskorením. Mala som totiž neskutočne nabité leto, pomaly ešte horšie, ako keď som porotcovala Martinus Cenu fantázie. A k tomu neustále technické prekážky: Zohnať fotografie od jedného fotografa… nemám čas to ďalej riešiť… od druhého fotografa… nemám čas to ďalej riešiť… roztriediť a upraviť fotografie od jedného fotografa… nemám čas to ďalej riešiť… dopekla, tie fotky sú v inom počítači… a tieto mám tu, ale nemôžem ich tu upravovať, tu mám zlý monitor… nemám čas to ďalej riešiť… došľaka, tie druhé fotky sú zase v inom počítači… stiahnem si ich do tohto… to snáď nie je pravda, stiahlo mi iba náhľady… vzdávam to… som pri druhom počítači… sakra, z toho počítača sa mi nedajú vložiť do článku… nemám čas to ďalej riešiť… a takto to nemalo konca kraja skoro dva mesiace. No naveľa, naveľa, v drobných medzierkach medzi kopou iných povinností a hľadaním správneho počítača som to dala dohromady.

Autor fotografie: Martin Makúch

Druhé vydanie, prvý krst. V prvom vydaní totiž môj debut skončil ako nekrsteniatko. Túto chybu sme po takmer desiatich rokoch od prvého vydania napravili 3. júla 2022 na AnimeShow v Bratislave.

Autor fotografie: Dárius Bóna

Začalo to tradičným predstavením mňa a knihy.

Autor fotografie: Martin Makúch

Hovorili sme aj o hlavnom hrdinovi, Davidovi Settleovi. Tento mladý muž má na začiatku knihy tridsaťštyri rokov, takmer tridsaťpäť rokov, rovnako ako teraz počas tohto krstu. A vyzerá pritom na sedemnásť rovnako ako… no, to musíte posúdiť sami.

Autor fotografie: Martin Makúch

Teplota v sále však mala ďaleko od Nula kelvinov. Vlastne sa povážlivo blížila k Tristodesať kelvinom, čo je názov pokračovania tejto knihy. Som vďačná za to, že i v tejto páľave mal krst pomerne veľkú účasť, aj keď o vejáre nebola núdza…

Autor fotografie: Martin Makúch

Jednou z veľkým tém knihy je okrem (ne)cestovania v čase aj genetická modifikácia. Na magisterskom stupni vysokej školy som s geneticky modifikovanými organizmami pracovala. Teda, myslím tým organizmy okrem Davida, ktorého osudy som zapisovala a upravovala. Dnešné skutočné GMO sú podstatne iné ako zasnený, melancholický, zaľúbený chalan. A podstatne iný je aj dôvod, prečo sa vytvárajú. Treba sa ich báť? Toto všetko sú náročné témy, a tak musela byť moja prednáška veľmi zostručnená…

Autor fotografie: Martin Makúch

… So záverom, že aj keď sa treba mať na pozore, klady GMO prevyšujú zápory. Aj Molly McCannová (na obrázku) by o tom vedela rozprávať…

Autor fotografie: Martin Makúch

Čím román pokrstiť? Nad tým som uvažovala dlho. Každá moja knižka bola doteraz pokrstená niečím tematickým, súvisiacim s dejom, a nerada by som prerušila líniu. Pripomeňme si, že pri Večnosti omylov to bol prach z meteoritu, pri Úvode do teórie chaosu morská voda a pri Druhej planéte kyslý dážď a kyselina (na druhom krste). Ale čo séria Nula kelvinov, ktorá veľmi nie je o tekutinách?

Autor fotografie: Martin Makúch

Napokon mi svitlo. Z prvého pobytu v USA som si doniesla ako suvenír že vraj pravé striebro vo vodičke, ktorá však pomaly vysychá. A touto vodičkou z domoviny postáv ozvláštnenou čiastočkami že-vraj-striebra to pofŕkame!

Autor fotografie: Martin Makúch

A tu už sa fľaštičky chopil Dušan Damián, krstný otec knihy, tiež autor a bývalý kníhkupec, ktorý pomohol vypredaniu jej prvého vydania. Na krste sa vyjadril, že táto kniha, ktorú čítal ešte pred jej prvým vydaním, mu pomohla premôcť predsudky ohľadom kníh slovenských autorov. Tu si môžete prečítať aj jeho recenziu na prvé vydanie.

Autor fotografie: Martin Makúch

Keď som sa potom lepšie prizrela dvojstrane, na ktorej som knihu náhodou otvorila, aby sme ju pokrstili, prekvapene som zdvihla obočie. Na tejto dvojstrane totiž začína úplne najstaršia scéna tohto románu! Aj Nula kelvinov, rovnako ako jej pokračovanie (a všetky mojej ostatné knihy), vznikalo na preskáčku. A touto scénou za polovicou knihy, v ktorej David a Molly idú autom po nebezpečnej, kľukatej lesnej ceste, to celé začalo…

Autor fotografie: Martin Makúch

Dalo by sa ešte veľa rozprávať, no nasledujúci program nás vytlačil zo sály k stánku vydavateľstva Artis Omnis. Vľavo vidíme pani Andreu Harmanovú.

Autor fotografie: Martin Makúch

Tu prebehla autogramiáda, na požiadanie obohatená pár kvapkami tej striebornej americkej vodičky na podpísaný výtlačok…

Autor fotografie: Dárius Bóna

Autor fotografie: Martin Makúch

Tým skončil program na Anime Show, ale nie celý bratislavský program toho víkendu. Nasledujúceho dňa som totiž ešte vystupovala v relácii Hosť Nory Gupkovej na rádiu Slovensko 1. Rozprávali sme o najnovšie vydanej knihe, ale aj o mojej tvorbe všeobecne a ďalších veciach, ktorým sa venujem.

Autor fotografie: Dárius Bóna

Autor fotografie: Dárius Bóna

A to je všetko, priatelia. Dúfam, že sa v minimálne rovnakom počte stretneme aj na krste druhého dielu tejto knižnej série.

Mohlo by vás zaujímaťLiterárne akcie Fotoalbum


Napísať odpoveď

Tip 1: Aby ste predišli možnej strate komentára pri posielaní, napíšte si ho, prosím, do textového editora a sem ho iba prekopírujte.

Tip 2: Pred odoslaním obnovte CAPTCHA príklad stlačením na šípky napravo.

Povolené XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vymazané budú komentáre, ktoré obsahujú spam, nadávky alebo osobné útoky, porušujú zásady slušného správania, vôbec nesúvisia s témou či s komentármi pod ňou, alebo sú presnou kópiou nejakého z predošlých komentárov.

Hodnotu píšte ako číslo, nie slovom * Časový limit vypršal, obnovte prosím CAPTCHA príklad.

Komentárov: 4     Upozornenia: 0

Autor Martin Po aug 29th 2022 at 8:37 am  

Ten starý, škaredý chlap v prvom rade publika ma dnes ráno vystrašil v zrkadle. :-)
Dúfam, že ma tá fotka nebude kompromitovať, ak náhodou zabodujem v MaCeFa. Hneď za mnou sedí jeden z porotcov. A to som sa s Martinom Králikom zoznámil úplne náhodou. Tesne pred krstom bola prednáška, na ktorej som nemohol chýbať. Apollo Guidance Computer. A on si sadol hneď vedľa mňa. To je Vesmír a jeho „náhody“. :-)
P.S.: Akurát som približne v 3/4 Nula kelvinov. Nejaké „mušky“ som tam už našiel ale inak sa mi to páči. Možno stihnem napísať recenziu ešte tento týždeň.

Autor Adhara Ut aug 30th 2022 at 1:16 pm  

Mušky? To mi ani nehovorte, po všetkom tom mnohoročnom vylaďovaní. :-) Hoci, dve logické chyby, jedna výrazná, druhá na náročnejšie premýšľanie, tam zostali zámerne. Vysvetlia sa v druhom dieli.

Autor Martin Ut aug 30th 2022 at 2:45 pm  

Napríklad to, že Colt 1911 je samonabíjacia pištoľ a náboje sa preto nenabíjajú do valca (idú do zásobníka, valec/bubienok používajú revolvery). Problémy sa objavujú aj okolo konceptu Vesmíru „objaveného“ Davidom a z neho vyplývajúceho „cestovania“ časom. Detaily uvediem v recenzii. Ale to sú len úvahy „vrtáka“. Číta sa to naozaj dobre. 99% čitateľom to vadiť nebude.
Zákerný preklep „Tonie je pravda“, na strane 309, ktorý počítačová kontrola pravopisu neodhalí, by asi „ušiel“ aj mne. :-)

Autor Adhara Ut aug 30th 2022 at 4:45 pm  

Ach jaj, to s tým valcom vzniklo ako dôsledok opravy pôvodnej zbrane revolvera z prvého vydania na Colt v druhom vydaní niekým, kto sa do zbraní vôbec nerozumie. :-)

A ten preklep? Po celý čas druhého vydávania sme mali problém, že programy zliepali niektoré slová dohromady. Zas a znova a znova. Všetky som pracne znova a znova rozdeľovala, a tak ma mrzí, že nejaký aj tak unikol. :-(


 

© 2014 – 2024 Jana Plauchová. S výnimkou materiálov z Wikimedia Foundation všetky práva vyhradené. Kontakt na autorku: adhara (zavináč) volny.cz. Stránky archivované Národnou knižnicou SR.