header image

 
 

Molly McCannová

Pozor, článok prezrádza dôležité momenty deja románov Nula kelvinov a Tristodesať kelvinov!

David a Molly v románe Tristodesať kelvinov

Molly Christina McCannová (* 19. december 1985 Conway, – † napr. 15. október 2003, Middletown) je fiktívna postava, jedna z ústredných postáv románu Nula kelvinov a jeho pokračovania Tristodesať kelvinov. Vystupuje ako životná láska hlavného hrdinu Davida Settlea.

Molly je v priebehu deja 19-ročné dievča (dátumy narodenia a úmrtia tomu nezodpovedajú preto, že v príbehu sa cestuje časom). Je pomerne obyčajná, priemerne pekná a inteligentná, málo sebavedomá romantička. Pracuje ako čašníčka, žije so svojimi rodičmi a mladšou sestrou. Zamilovanie sa do nesprávnej osoby ju vytrhne z jej obyčajného života do bizarného víru udalostí a presunov časom.

Opis

Molly je vysoká a štíhla. Meria 181 cm, čo jej pripadá priveľa a trápi sa kvôli tomu. Váži 60 kg. Má dlhé, štíhle nohy, pekne tvarovaný zadok, ale malé prsia. Je to brunetka s neveľmi hustými, stredne dlhými rovnými vlasmi a sivými očami. V tvári je skôr milá než pekná. Pokožku má bez vyrážok, no s častými znamienkami a pigmentovými škvrnami. Skrášľuje sa make-upom, dbá na oblečenie. Štýl jej obliekania sú šortky, džínsy, topy, blúzky, šaty len zriedka. Hlas má živý a melodický.

Osobnosť

Osobnosť Molly McCannovej nesie veľa znakov typických pre jej sociálnu a vekovú skupinu, no sú v nej zárodky odlišnosti a výnimočnosti. Trpí nízkym sebavedomím aj ohľadom svojho výzoru, aj ohľadom svojich schopností. Podceňuje sa, lichôtkam príliš neverí. Pričasto sa necháva spoločenským tlakom vtlačiť do vecí, ktoré sú jej proti vôli. Je teda pomerne manipulovateľná. Napriek tomu v sebe nenechala odumrieť známky nie-mainstreamového myslenia a vkusu, napríklad počúvanie alternatívneho rocku… či vzťah s osobou, ktorá je spoločenským vydedencom.

Mávala veľa kamarátok, no iba povrchných. Niektoré z nich ju kvôli jej drobným odlišnostiam považovali za mierneho blázna. Medzi jej typicky pubertálne prejavy správania patrí napríklad pohŕdavý postoj k výrazne mladším vekovým kategóriám (vrátane jej vlastného minulého ja), úzkostlivé stráženie si kalórií, skrývanie pocitov a postojov, ktoré momentálne príliš „neletia“. Vývojom v knihách sa tohto pubertálneho myslenia postupne zbavuje a necháva viac vystupovať do popredia svoje výnimočné črty.

Molly je pomerne empatická. Má priemernú inteligenciu, ktorú sama vyhodnocuje ako podpriemernú. Nie je ani trochu technicky založená. Matematika a fyzika jej nič nehovoria. Pod tlakom silnej citovej motivácie je však schopná čo-to pochopiť a nad vecami intenzívnejšie premýšľať. A hoci je bojazlivá, pod tlakom prejavuje až mimoriadnu odvahu a odhodlanie, ktorými už neraz zachránila život sebe aj svojmu drahému. Násilie sa jej ale hnusí, zo zbraní je roztrasená, z krvi ešte viac. Nemá v sebe žiadnu pomstychtivosť.

Molly je silne romanticky založená. Bola viackrát bláznivo zamilovaná, čo síce vždy (s výnimkou posledného prípadu) skončilo fiaskom, no ona sa aj tak nevzdáva viery v stretnutie toho pravého. Aj keď ju sklamania trochu poznačili, vzťah s Davidom je schopná prežívať rovnako rozprávkovo, ružovo a nevinne, akoby sa vo vzťahu nikdy nepopálila. Oddáva sa romantickému snívaniu. Sex máva len v dlhodobých vzťahoch. Páči sa jej byť ochraňovaná, no zároveň sa stavia k partnerovi tiež ochraniteľsky. Má materinské sklony, hoci v týchto dvoch knihách po deťoch ešte netúži.

Hoci ako dieťa túžila byť herečkou, nemá herecké nadanie. Aj z tohto dôvodu nedokáže presvedčivo klamať a vymýšľať si. Keď je k tomu nútená, zajakáva sa, habká, prezrádza sa. Hoci má hudobný sluch, pre nedostatok sebavedomia sa bráni spevu na verejnosti.

Jej záujmy sú prosté a typické pre jej vek: oblečenie, vizáž, chodenie von, jednoduché seriály a filmy. Pohybovo je celkom zdatná, v detstve čulo lozila na stromy, v súčasnosti rada bicykluje. Neprejavuje žiadne výrazné nadanie.

Život

Molly je prvorodená dcéra Patricka a Christiny McCannovcov. Patrick mal devätnásť rokov, keď na letnej brigáde počas vysokoškolského štúdia spoznal rovnako starú Christinu. Po roku známosti ho zaskočila správou, že bude otcom. Patrick dlho váhal nad riešením tejto situácie. Do svadby sa nehrnul, hoci Christinu mal rád. Nevedel sa však ubrániť myšlienkam, že je primladý a že si možno zatvára dvere pred lepšími ženami v budúcnosti. Jeho aj Christinini rodičia však v tom mali jasno a napokon sa nechal vtlačiť do prerušenia školy a do manželstva. Neoľutoval to však, jeho vzťah s Christinou pretrval v pomerne dobrej kondícii až do deja príbehu.

Z neplánovaného tehotenstva sa narodilo dievča. V okamihu, keď ho mladá mamička uvidela, zabudla na mená, ktorí s Patrickom pripravili. Spontánne ho pomenovala Molly po bábike, ku ktorej mala ako dieťa hlboký vzťah. V tej chvíli jej pripadalo absolútne výstižné, že teraz má skutočnú Molly.

V prvých dvoch rokoch Mollinho života bývali McCannovci u Christininých rodičov v malom meste Venderholfe v štáte New Hamshire. Potom sa im podarilo získať pôžičku na vlastný dom, kam sa presťahovali. Tam, už plánovane, prišlo na svet druhé dieťa. Opäť dcéra nazvaná teraz už bez náhlych emocionálnych poryvov Heather (to meno malo pôvodne patriť Molly).

Molly prežila pomerne pokojné a spokojné detstvo. Lozila s chlapcami po stromoch, inak sa však správala úplne dievčensky. Najprv bývala v izbe na poschodí neďaleko rodičovskej spálne, potom dostala izbu na prízemí, aby mladšia Heather bola rodičom bližšie. Tú mala zariadenú v princeznovskom ružovom a volánikovom štýle. Hrávala sa s barbiami, snívala o princovi. Jediná vážnejšia nepríjemnosť nastala, keď mala Molly jedenásť rokov – jej bratranec Alan sa zabil pri nehode na motorke, čo dievčaťom otriaslo.

Bicyklovanie bolo jednou z vecí, ktoré ju spájali s Davidom. Obrázok od Pexels z Pixabay

Keď Molly vstúpila do puberty, zvýšila sa frekvencia jej roztržiek so sestrou. Molly si zároveň začala úzkostlivo strážiť už beztak štíhlu postavu a kupovala si málo kalorické sladkosti, ktoré jej však sestra nachádzala a jedla. Molly mala k sestre trochu pohŕdavý postoj ako k decku, sama sa cítila neprimerane dospelá. Menila farbu a dĺžku vlasov, na tvár si nanášala priam kilá mejkapu. Obklopila sa množstvom povrchných kamarátok, medzi ktoré patrila napríklad spolužiačka Eva.

Molly mala veľa nápadníkov. Bola natoľko pekná, aby chlapcom stála za pokus osloviť ju, no nie zase taká pekná, aby sa báli, že na ňu nemajú. Nikomu z nich však na nej príliš nezáležalo, išlo im v prvom rade o sex. Ona prežívala vzťahy intenzívnejšie a vážnejšie. Jej otec to tiež prežíval vážne – až priveľmi sa snažil svoju dcéru chrániť a každého nápadníka sa jej pokúšal znechutiť. Prvýkrát sa prudko zamilovala ako pätnásťročná. Vystriedala niekoľko chlapcov. Jej prvou vážnejšou známosťou bol Dale Tanner. Ako šestnásťročná, už takmer sedemnásťročná, s ním na zadnom sedadle jeho auta prišla o panenstvo. Nebol to pre ňu nijako skvelý zážitok. Sex bol nechránený a Molly mala šťastie, že neotehotnela. Keď sa o začiatku pohlavného života svojej staršej dcéry dozvedeli Patrick a Christina, neboli z toho nadšení. Najmä Mollin otec nie. Jednomyseľne však tvrdili, že keď už musí s niekým spávať, mala by užívať hormonálnu antikoncepciu. A tak sa aj stalo. Mollin vzťah s Daleom sa po prvom milovaní neutešene vliekol ešte pár mesiacov, kým sa rozpadol. Molly Dalea ohodnotila ako slabocha. Preto po rozchode s ním zašla do opačného extrému – dala sa dohromady s arogantným Bruceom. Ten ju nenechal o ničom rozhodovať, považoval ju za svoje vlastníctvo, bol drsný a hrubý, pozýval sa k nej domov, keď boli jej rodičia preč. Keď jej rodičia neboli preč, chodili randiť v aute na vyhliadku nad Middletownom. Rozišla sa s ním zhruba v čase svojich devätnástych narodenín.

Oba vzťahy trvali asi rok. V tej dobe už mala po strednej škole. S rodičmi sa mlčky zhodli, že na vysokú školu nepôjde. Aby sa od nich začala finančne osamostatňovať, začala pracovať ako čašníčka v miestnom bistre spolu so svojou najlepšou kamarátkou Tracy. Tracy spoznala v roku 2004. Bola jej najúprimnejšou priateľkou vôbec, hoci bola v mnohom Molliným protikladom – nerozumela hudobnému žánru (alternatívnemu rocku), ktorú Molly počúvala, bola extrovertná, pohotová, sebavedomá, vtipná.

Jedného dňa, koncom zimy 2005, keď Molly a Tracy pracovali spoločne v bistre u Lulu, vtrhla dnu partia stredoškolských chalanov. Jeden sa Molly ihneď zapáčil výzorom aj slušnejším správaním. Už od počiatku cítila, že je s ním na jednej vlne. Videla, ako ho šikanujú a trápilo ju to, no nemohla nič urobiť. Dokonca keď ten chlapec vybehol z bistra preč, po chvíli sa odvážila za ním ísť a volať na neho David, ako ho oslovovali jeho kvázi kamaráti. On však už bol priďaleko a nepočul ju. Nasledujúcich pár dní na túto príhodu myslela.

S rodinou chodili pravidelne navštevovať otcových príbuzných v neďalekom mestečku Middletowne. Molly ho považovala za škaredé a pochmúrne. Nikdy by neuverila, čo sa v ňom stane, keď sa počas jednej z otravných rodinných návštev išla prejsť na okraji mesta. Zrazu začula svoju obľúbenú pieseň a nasledovala ju. Zistila, že ju v opustenom amfiteátri hrá na gitare ten príjemný chlapec z bistra. Jeho hra a spev ju úplne očarili, rovnako ako jeho názory, keď sa s ním následne dala do reči. Začali spolu chodiť. Spájala ich rovnaká obľúbená hudba, záľuba v bicyklovaní či odpor k bejzbalu, a tiež silná telesná chémia.

David a Molly vo výjave z románu Tristodesať kelvinov. Vpravo vidíme ribozóm počas procesu translácie RNA (v hornej časti obrázka).

Po zhruba niekoľkých týždňoch randenia ju šokovala správa od závistlivej kolegyne, že jej vyvolený trpí akousi „poruchou starnutia“ a v skutočnosti má už tridsaťpäť rokov. Po potvrdení tejto informácie priamo od Davida sa s ním nakrátko rozišla. Časom si však uvedomila, že ho skutočne miluje a išla ho odprosiť. Ich vzťah sa obnovil a zbližovanie pokračovalo. Čas strávený s Davidom bol pre ňu neporovnateľne krajší než čas trávený s jej predošlými partnermi. David jej však zároveň odhaľoval záhady a čudné príhody zo svojej minulosti. Ako David pátral po ich vysvetlení, Molly to vydesilo a prosila ho, aby to nerobil, pretože to môže byť nebezpečné. Márne. Davidova snaha zistiť, prečo starne pomalšie a rozlúštiť aj ďalšie tajomstvá svojho života, sa mu skutočne stala osudnou. David zistil, že jeho spomalené starnutie spôsobili štyria cestovatelia v čase, no jeden z nich, nevyrovnaný a frustrovaný, ho zastrelil. Molly to celé videla. Pri tele svojej – už vtedy vedela, že zrejme životnej – lásky upadla do šoku. Iný cestovateľ v čase ju však po peripetiách pozval do stroja času, ktorým sa vrátil o dva roky späť, aby zvrátil Davidovu smrť. Molly nevedela, že to urobí. Dlhú chvíľu jej trvalo, kým pochopila, že sa naozaj vrátili späť do minulosti do doby, kedy je David živý. No bola to doba pred ich zoznámením. To jej však neprekážalo. Zakrátko potom, ako sa za dramatických okolností znovu stretli, sa David do nej opäť (ak toto slovo možno použiť) zamiloval. Prezradila mu všetko, čo spolu zažili v roku 2005.

O pár týždňov sa však dozvedela, že sa musia navždy rozlúčiť. S tým sa ani jeden z nich nevedel zmieriť, a tak spoločne ušli. Cestovatelia v čase, pre ktorých bolo odlúčenie milencov otázkou života a smrti, ich zúrivo naháňali. Napokon ich chytili a rozdelili časom. Molly vrátili do roku, z ktorého na cestu časom vyštartovala. Stratou Davida zúfalo trpela. Po rokoch sa to pokúsila prekonať a nadviazať nový vzťah, no nedarilo sa jej. Až keď mala tridsaťtri rokov a bývala sama v dome v Brightone, pri návrate z práce zrazu uvidela pred svojím domovom Davida, mladého, ako keď sa videli naposledy. Strávila s ním posledné horkosladké týždne, kým ich obnovujúci sa časopriestor neodlúčil a nezariadil, že Molly nielenže na Davida zabudla, ale ich vzťah sa ani nikdy neodohral. Vo svojej predurčenej minulosti mala Molly žiť v nešťastnom vzťahu s istým Joshuom, s ktorým mala mať prinajmenšom jedno dieťa.

Genéza postavy

S najstaršou formou Molly McCannovej som sa stretla v podobe šestnásťročnej Molly z nedokončenej poviedky Briggsov meteorit. Z tejto poviedky pochádza aj jeden z koreňov Davida Settlea. Hoci mi poviedková Molly bola málinko sympatickejšia než jej poviedkový priateľ, nemala som ju rada. Väčšie sympatie som pociťovala k druhému jej koreňu v nenapísanom príbehu Nula kelvinov, alternatíva A. Tam bola inteligentnou cestovateľkou v čase menom Diana. Dianina jediná analógia s Molly spočívala v tom, že sa nešťastne zaľúbila do iného cestovateľa v čase, s ktorým nemohla byť, aby nenarušila dejiny.

V roku 2003 sa šestnásťročná Molly a dospelá Diana spojili do zatiaľ neúplného obrazu Molly McCannovej. Neúplné bolo aj jej meno – vedela som len, že sa volá Molly Mc-niečo. Určite to pôvodne nemalo byť McCann, toto meno, videné v akejsi knihe, som použila len núdzovo. Ale čert to ber – už som si na to meno aj tak zvykla. Čo sa dlho nedalo povedať o postave Molly samotnej. Hoci pri našom prvom zoznámení som mala šestnásť a ona devätnásť, pripadala mi príliš pubertálna, stádová, protivná. Podľa mojich prvotných, neúplných znalostí príbehu, sme nemali spoločné nič. Nepripadala mi pre Davida dosť dobrá (ešte som nevedela, že k tomuto záveru v druhom dieli príde aj ona sama). No potom prišla štvorročná pauza od tvorby, po ktorej som konečne našla s Molly spoločnú reč. Už som sa s ňou dokázala stotožniť a ľutovať ju. Čo viac, v druhom dieli som v nej našla dokonca aj isté autobiografické črty podobne ako v ďalších dvoch ústredných postavách tejto série – v Davidovi a v Browlingovi. Vďaka tomu vo mne dozrela na jednu z najtragickejších a pre mňa najlepšie stotožniteľných postáv v mojej tvorbe vôbec.

Mohlo by vás zaujímaťNula kelvinov Zóna Nula kelvinov


Napísať odpoveď

Tip 1: Aby ste predišli možnej strate komentára pri posielaní, napíšte si ho, prosím, do textového editora a sem ho iba prekopírujte.

Tip 2: Pred odoslaním obnovte CAPTCHA príklad stlačením na šípky napravo.

Povolené XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vymazané budú komentáre, ktoré obsahujú spam, nadávky alebo osobné útoky, porušujú zásady slušného správania, vôbec nesúvisia s témou či s komentármi pod ňou, alebo sú presnou kópiou nejakého z predošlých komentárov.

Hodnotu píšte ako číslo, nie slovom * Časový limit vypršal, obnovte prosím CAPTCHA príklad.


 

© 2014 – 2024 Jana Plauchová. S výnimkou materiálov z Wikimedia Foundation všetky práva vyhradené. Kontakt na autorku: adhara (zavináč) volny.cz. Stránky archivované Národnou knižnicou SR.