header image

 
 

Nula kelvinov

Momentálne sa tlačí už aj pokračovanie!

 

Obálka druhého vydania Nula kelvinov, na ktorej je moja kresba

Nula kelvinov oficialna obalka

Obálka prvého vydania

0 K obalka povodna

Moja ručne kreslená, prvá navrhovaná a nikdy oficiálne nezrealizovaná obálka

Nula kelvinov s podtitulom Ja neexistujem, ty neexistuješ je mojou prvou vydanou knihou a súčasne prvou knihou, ktorá mi vyšla dva razy. Tento príbeh o (ne)cestovaní v čase, génových manipuláciách, odlišnosti od davu, láske, frustrácii, genialite i dospievaní, bol v skutočnosti napísaný až ako piaty románový rukopis v poradí, v rokoch 2009 – 2010. Jeho prvé vydávanie trvalo ďalšie dva roky a vďačím zaň vydavateľstvu Q111, prvému vydavateľstvu, ktoré bolo ochotné si (nejaký) môj rukopis prečítať. Druhý raz román vyšiel po takmer desiatich rokoch od prvého vydania vo vydavateľstve Artis Omnis.

Tento román sa v mnohých ohľadoch odlišuje od mojich predošlých rukopisov a je spomedzi nich tiež najdlhší. Má voľné pokračovanie s názvom Tristodesať kelvinov.

Pôvod názvu

Nula kelvinov (správne písané s malým „k“), nazývaná tiež absolútna nula, je najnižšia teoreticky dosiahnuteľná teplota. V Celziovej stupnici je rovná hodnote -273,15°C. Pri tejto teplote ustáva všetok tepelný pohyb častíc, nižšia teplota ako táto už neexistuje. Román nesie tento názov preto, lebo dosiahnutie tejto súčasnými technológiami nedosiahnuteľnej teploty bolo jedným z krokov nevyhnutných pre cestovanie v čase.

Recenzie

Na staré vydanie

Na nové vydanie

Doplňujúce informácie

Ukážky

Nepublikované texty

Existujú dve hlavné verzie Nula kelvinov. Vydaná (opakovane) bola len kratšia z nich, ktorá vznikla zoškrtaním asi o 10 % dlhšej základnej verzie. Niekde škrty iba zostručnili vyjadrenia bez straty ich informačnej hodnoty, ale niekde ubrali z obsahu celé odstavce až scény. Nižšie nájdete výber z toho, čo sa ani do jednej vydanej verzie knihy nedostalo.

Obsah knihy

Kniha krátko po vydaní vystavená v banskobystrickom kníhkupectve

Kniha krátko po vydaní vystavená v banskobystrickom kníhkupectve

Druhé vydanie v rovnakom banskobystrickom kníhkupectve

David Settle je obyčajný dospievajúci chlapec s neobyčajným problémom. Z dôvodov, ktoré nikto nevie vysvetliť, rastie a starne dvakrát pomalšie ako iní ľudia. On sám však v dvakrát dlhšej mladosti nevidí žiadne výhody. Naopak, veľmi tým trpí, pretože táto odlišnosť ho úplne vyčleňuje z kolektívu rovesníkov. V poslednom čase sa ale zdá, že sa všetko konečne zlepšuje: zamiluje sa a isté stretnutie mu pomôže poodhaliť časť tajomstva jeho spomaleného rastu. Spomalený rast však nie je jediná zvláštnosť Davidovho života, nad ktorou sa zamýšľa. Napriek vyhliadkam na úžasnú dlhovekosť David zažíva podozrivé množstvo nehôd, pri ktorých chýbalo málo a skončili by sa jeho smrťou. Ešte zvláštnejšie je, že ho zakaždým v poslednej chvíli niekto zachránil. A získava čoraz viac dôkazov, že tieto záchrany boli cielené a organizované. Celá pravda je však oveľa bizarnejšia, než si kedy dokázal predstaviť…

Úryvok

Naša minulosť bola ešte prednedávnom celkom iná. No keď sa časopriestor prepíše do ďalšej regeneračnej medziverzie, zmení sa tým celá jeho minulosť a budúcnosť. Naše spomienky sa zmenia, pretože sa zmení celá anatomická štruktúra nášho mozgu. A všetky artefakty, ktoré súvisia s našou minulosťou, sa zmenili tiež, aby všetko malo logiku a nikto si nevšimol, že je to celé len veľký podvod. Fiktívna minulosť, ktorá sa z pohľadu vonkajšieho pozorovateľa nikdy neodohrala. Všetko sa to zmení len preto, aby sa to v nasledujúcej chvíli zmenilo znova. Každá z týchto verzií sa čoraz väčšmi podobá finálnemu stavu a takto to pokračuje, až kým sa to úplne neopraví a svet opäť nezaujme svoju jedinú korektnú podobu s jedinou korektnou minulosťou a budúcnosťou. Potom sa to už nebude meniť, ale to si nevšimneš, milý David, nikto si totiž nič nevšimne. V nijakom okamihu si nemôžeš byť načistom, či je svet už v nemennom korektnom stave a či história, tak ako ju poznáš, je skutočnou históriou, alebo je to len pomocná medziverzia, ktorou sa časopriestor vracia do normálu. Nemôžeš vedieť ani to, či si pred piatimi minútami vôbec existoval, alebo si bol práve vytvorený obnovovacími silami časopriestoru rovno starý, bez toho, aby si musel prejsť detstvom, hoci si naň pamätáš… ale v skutočnosti tvoja pamäť nie je následkom ničoho iného než toho, že tvoj mozog vznikol hneď s určitými prepojeniami neurónov, ktoré vytvárajú spomienky.Zóna Nula kelvinov


Napísať odpoveď

Tip 1: Aby ste predišli možnej strate komentára pri posielaní, napíšte si ho, prosím, do textového editora a sem ho iba prekopírujte.

Tip 2: Pred odoslaním obnovte CAPTCHA príklad stlačením na šípky napravo.

Povolené XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vymazané budú komentáre, ktoré obsahujú spam, nadávky alebo osobné útoky, porušujú zásady slušného správania, vôbec nesúvisia s témou či s komentármi pod ňou, alebo sú presnou kópiou nejakého z predošlých komentárov.

Hodnotu píšte ako číslo, nie slovom * Časový limit vypršal, obnovte prosím CAPTCHA príklad.

Komentárov: 6     Upozornenia: 0

Autor martin St sep 24th 2014 at 5:18 pm  

Dobry den, sci-fi knihy citam od mojich 15 rokov (teraz mam 43), Vasu knihu Nula Kelvinov hodnotim ako vynikajuce dielo, ci uz po dejovej, odbornej aj citovej stranke, wau proste klobuk dole, uz teraz sa tesim a objednavam si Vecnost omylov. V knihe som nenasiel ziadne logicke ani odborne chyby a to mozem povedat len o malo knihach a doteraz by som ani neveril, ze taketo super dielo dokaze napisat mlada zena a navyse velmi sympaticka. Drzim Vam palce v dalsej tvorbe a po dnesku patrim medzi Vasich fanusikov. Pekny den.

Autor Adhara St sep 24th 2014 at 10:00 pm  

Ďakujem za tento príjemný a povzbudivý komentár. Dúfam, že sa Vám napriek svojej odlišnosti bude páčiť aj Večnosť omylov.

Autor Veronika Haramiová Ut dec 27th 2016 at 8:37 pm  

Dobrý deň, pani Plauchová,
Pomaly dočítavam túto vašu knihu, ale vyskytla sa chybička, kvôli ktorej nedokážem pokračovať. Chyba tisku. Strana 435 a 436 neboli vytisknuté alebo inak do tvrdej väzby zaevidované a teraz ma to trápi, lebo dej je neuveriteľný a už by som rada vedela ako to všetko dopadne. Ak by ste boli taká milá, pani autorka, nedokázali by ste mi vy vlastnými slovami zrekapitulovať tieto dve strany? Som veľmi začítaná a nedokážem to hodiť za hlavu. Je jasné, že vydavateľstvo si so mnou ťažkú hlavu nebude robiť a nedotlačí mi tieto pre mňa dôležité strany a PDF vášho diela nedokažem nájsť.
Vopred veľmi ďakujem, ste mimoriadne geniálna spisovateľka! Prajem veľa šťastia v kariére a taktiež do nového roka :)

Autor Adhara St dec 28th 2016 at 3:22 pm  

Odpoveď bola zaslaná mailom.

Autor beli Št mar 8th 2018 at 10:12 pm  

takze som zhltla tento vikend druhu polovicu jednotky a celu dvojku. inak to neslo – musela som to dat naraz, lebo by som isto nevydrzala v pracovnych dnoch preluskavat sa pribehmi, vlastne – pribehom davkovane :-) stale mi tam v podvedomi hloda ta otazka – preco… co ta k tomu motivovalo. myslim na tych ludi, co si citali tvoju knihu a neodpisali… nechcem ich ospravedlnovat (slusne by bolo napisat aspon „sorry – nie moja salka kavy! ale citatelov si urcite najdes!“) ale prave z tej podivnej reakcie sa da sipit, ze… kniha na nich mohla intenzivne zaposobit (tak, ako na mna), len to nevedeli dat do slov. ten zvlastny pocit po jej docitani. lebo ta kniha je zvlastna. je to „silny matros“, mozno az poburujuci (pre niekoho). nechapem sice, preco by to mal brat niekto ako nieco ine ako sci-fi, cize fikciu… ale aj tak to (podla mna) clovekom otrasie… ci? to len ja tak dramaticky prezivam… haha. sa mi tak horsie dycha, ked som si nechala prejst hlavou tie rozne vedecke teorie o manipulacii s casom, na konci ktorych ale vzdy vysvitne, ze to vlastne cas cely cas manipuloval s domnelym manipulantom… vlastne nie cas – casopriestor. velmi zjednodusene vyjadrene… trochu z toho zviera zaludok. ale – nema?

Autor Adhara Pi mar 9th 2018 at 2:20 pm  

Veľmi ma potešila takáto reakcia. Najväčšia poklona pre autora je, keď čitateľa hlboko zasiahne – čo sa mne doposiaľ príliš nedarilo a o to väčšie nádeje som vkladala do 310 K, lebo z môjho pohľadu mala táto kniha najväčšie šance zapôsobiť (v kombinácii s 0 K).


 

© 2014 – 2024 Jana Plauchová. S výnimkou materiálov z Wikimedia Foundation všetky práva vyhradené. Kontakt na autorku: adhara (zavináč) volny.cz. Stránky archivované Národnou knižnicou SR.