Prednášky sú zoradené od najstaršej po najmladšiu.
Výpočet úplného slnečného a mesačného zatmenia
Mnou vytvorený postup na výpočet zatmenia Slnka a Mesiaca. Sčasti teória o zatmeniach, zvyšok prednášky dokumentuje priebeh výpočtu. Stanovenie podmienok výpočtu (vstupných údajov), popis samotného výpočtu s náčrtmi, chyby pri výpočte, možnosti upresňovania, na záver diskusia, otázka prínosu takéhoto postupu.
- Prednášaná od roku: 2005 (pôvodne v redukovanej podobe, v dnešnej od roku 2007)
- Doba trvania: cca 1,5 hodiny
- Vhodná skupina: Astronomické krúžky a astro tábory, nutné poznať základný princíp vzniku zatmení, prednáška dosť matematicky zameraná
- Potrebné vybavenie: Počítač, projektor
Možnosti extrasolárneho života
Skeptický postoj k možnému objavu mimozemskej civilizácie. Podmienky, ktoré musia kozmické objekty spĺňať, aby sa na nich mohol rozvinúť život a neskôr inteligencia. Od nutnosti vhodnej polohy materskej hviezdy v rámci galaxie cez charakteristiky samotnej hviezdy, planetárny systém a jeho usporiadanie, pásmo života, veľkosť a zloženie planéty, obeh, rotácia, zostručnený vznik života na Zemi, evolúcia, problém globálnych zaľadnení a veľkých vymieraní, regresívny vývoj života, katastrofy ohrozujúce existenciu života počas celého jeho vývoja až po nezodpovedané otázky vo vzniku inteligencie na Zemi. Prezentáciu k prednáške si možno prezrieť tu.
- Prednášaná od roku: 2009
- Doba trvania: cca 1,25 hodiny
- Vhodná skupina: 7. ročník ZŠ a viac
- Potrebné vybavenie: Počítač, projektor
Zázrak, že sme tu?
Prednáška voľne nadväzujúca na Možnosti extrasolárneho života rozoberajúca najchúlostivejší problém existencie mimozemského života a to jeho vznik. Začína problémom s definíciou života, pokračuje náčrtom niekoľkých možných odlišností mimozemského života od pozemského – alternatívnymi biochémiami: ktoré alternatívne biochémie známe zo sci-fi sú podľa súčasných poznatkov možné a ktoré nie. Posledná tretina prednášky je venovaná vzniku života na Zemi, hlavne štvorici obrovských, dosiaľ nevyriešených problémov, ktoré musel život počas svojho vzniku prekonať.
- Prednášaná od roku: 2012
- Doba trvania: cca 1,5 hodiny
- Vhodná skupina: Gymnazisti a starší, potrebná gymnaziálna biológia
- Potrebné vybavenie: Počítač, projektor
Prednáška o planéte podľa vlastného výberu
Možnosť zvoliť si prednášku o ktorejkoľvek planéte Slnečnej sústavy podľa vlastného výberu. Prednáška vás prevedie najdôležitejšími faktami o danej planéte, od jej zaradenia a porovnania s inými podobnými planétami, cez dráhu, rotáciu, atmosféru, povrch, vnútornú stavbu, prstence, mesiace až po výskum od minulosti až doteraz. Do výberu je zaradená aj prednáška o menších telesách Slnečnej sústavy s dôrazom na Pluto a prednáška o Mesiaci Zeme.
- Prednášaná od roku: 2013
- Doba trvania: cca 30 minút
- Vhodná skupina: 5. ročník ZŠ a viac
- Potrebné vybavenie: Počítač, projektor
Dvanásť cirkumpolárnych hviezd, ktoré by ste nemali prehliadnuť
Výber zaujímavých faktov o tucte najpozoruhodnejších hviezd, aké môžeme celoročne pozorovať z územia Slovenska. Stručné predstavenie jednotlivých hviezd a vysvetlenie, čím si zaslúžia pozornosť. Informácie boli vybrané z knihy Súhvezdia od Andromedy po Žirafu.
- Prednášaná od roku: 2014
- Doba trvania: cca 40 minút
- Vhodná skupina: Astronomické krúžky, amatérski astronómovia. Je nutné poznať základy o hviezdach, orientovať sa v pojmoch spektrálna klasifikácia, magnitúda a pod.
- Potrebné vybavenie: Počítač, projektor
Tucet letných hviezd, ktoré by ste nemali prehliadnuť
Výber zaujímavých faktov o tucte najpozoruhodnejších hviezd, aké môžeme v lete pozorovať z územia Slovenska. Stručné predstavenie jednotlivých hviezd a vysvetlenie, čím si zaslúžia pozornosť. Informácie boli vybrané z knihy Súhvezdia od Andromedy po Žirafu.
- Prednášaná od roku: 2016
- Doba trvania: cca 40 minút
- Vhodná skupina: Astronomické krúžky, amatérski astronómovia. Je nutné poznať základy o hviezdach, orientovať sa v pojmoch spektrálna klasifikácia, magnitúda a pod.
- Potrebné vybavenie: Počítač, projektor
30 rokov Hubblovho teleskopu
Hubblov vesmírny ďalekohľad je najznámejším a jedným z najprínosnejších astronomických zariadení na svete. Jeho cesta na obežnú dráhu však bola ťažká a akonáhle prišla prvá skúška jeho optiky vo vesmíre, pre vedcov pribudla ďalšia rana… Aké boli pôvodné predstavy o teleskope a jeho servise? Aké prekážky prekonalo toto zariadenie? Čo podstúpilo, aby bolo dnes lepším a prínosnejším než v začiatkoch svojej misie? Ako skutočne prebiehali jeho opravy? Kedy jeho život visel na vlásku? Ako sa podarilo jeho životnosť predsa len predĺžiť nad predpokladané limity? Prednáška popisuje vývoj, prípravy na let, servisné misie a budúcnosť tohto stroja.
- Prednášaná od roku: 2020
- Doba trvania: 50 minút
- Vhodná skupina: 7. ročník ZŠ a viac
- Potrebné vybavenie: Počítač, projektor
Poznámka: K téme prednášky je vypracovaný článok Hubblov vesmírny ďalekohľad.
Hľadám hviezdu pre svojho mimozemšťana
Hľadáte lokalitu vo vesmíre, odkiaľ by mohla pochádzať vaša fiktívna mimozemská civilizácia? Alebo pátrate po planéte podobnej Zemi, ktorú by ľudstvo mohlo kolonizovať? Píšete vedeckú fantastiku a radi by ste ju mali trošku uveriteľnejšiu? A prečo je vlastne dobré písať uveriteľne? Prednáška o tom, podľa akých kritérií vyberať hviezdny systém, pri ktorom by sa mohlo teoreticky dariť životu. Prečo na to nie je vhodná takmer nijaká jasná hviezda, ktorú vidíme na oblohe? A ak vám to pripadá príliš zložité, nevadí! Na záver prednášky ponúknem zoznam hviezd z blízkeho okolia, ktorých výberom pre vaše dielko určite nešliapnete vedľa.
- Prednášaná od roku: 2022
- Doba trvania: 1 hodina
- Vhodná skupina: 7. ročník ZŠ a viac
- Potrebné vybavenie: Počítač, projektor
Hľadám planétu pre svojho mimozemšťana
Poučná aj inšpiratívna prednáška pre autorov sci-fi. Voľne nadväzuje na Hľadám hviezdu pre svojho mimozemšťana. Ako vybrať alebo vymyslieť zaujímavú planétu, na ktorej by mohli bez skafandrov žiť ľudia či humanoidní mimozemšťania a pritom by to nebola iba kópia Zeme? V akom rozsahu podmienok človek prežije? Ako by vnímal ich zmenu? Čím potrebujete vašu planétu vybaviť? Ako niektoré parametre planéty ovplyvňujú iné parametre? A na záver pár konkrétnych extrasolárnych planét, ktoré veda pozná už dnes a mohli by na tento účel poslúžiť.
- Prednášaná od roku: 2024
- Doba trvania: 1 hodina
- Vhodná skupina: 7. ročník ZŠ a viac
- Potrebné vybavenie: Počítač, projektor
Autor Slavomír Ut aug 9th 2022 at 11:12 am
Hmm.. Keby ťa KosmoKlub CZ pozval, aby si šla spraviť prednášku do Pražského planetária kde sa pravidelne schádzajú alebo na stretnutie „ValMez“.. Prijala by si?
:)
Autor Adhara Ut aug 9th 2022 at 9:49 pm
Ak by mi vyhovoval termín, prečo nie?
Autor Slavomír Ut aug 9th 2022 at 10:13 pm
Fajn.
Idem to navrhnúť Martinovi Kosterovi.
:)
Autor Slavomír St aug 10th 2022 at 8:16 am
Už si pridaná, do plánovača kosmoschůzek.
Mali by sa ti ozvať.
Martin tvrdí že si na teba spomenul, a asi ste sa už stretli.
Bola si už na nejakej ich akcii?
Autor Adhara St aug 10th 2022 at 9:56 am
Martin Kostera? Popravde, nespomínam si na neho, ale na niečom ako kozmoschôdzka som bola iba raz a to pred jedenástimi rokmi. A v Čechách som bola prednášať na istom astronomickom zraze pred dobrými štrnástimi rokmi, možno myslel to.
A čo téma a termín? To sú dôležité otázky, v septembri nemôžem prakticky vôbec, v októbri je tiež pár dátumov, kedy nie. Ako tému by som preferovala haváriu raketoplánu Columbia, lebo o pár mesiacov toho bude 20. výročie.
Autor Slavomír St aug 10th 2022 at 12:34 pm
Zatiaľ je to pozvanie iba nápad, čo som zo seba vysúkal potom ako ma napadlo vyskúšať „plán b“ spočívajúci v tom že keď sa mi nedarí nahovoriť ľudí aby klub záujemcov o kozmonautiku sme založili na Slovensku,tak si podám prihlášku do Česka..
Martin Kostera má momentálne dosť nepríjemné zdravotné problémy s vyskočenou platničkou (čo poznám s osobnej skúsenosti) a aj komunikovať cez mobil mu robí problémy.
Takže asi to bude chvíľku trvať, dotiahnuť tvoju účasť k skutočnosti.
A tiež na to budú potrebovať, nejaký kontakt priamo na teba.
Tiež je otázka, či si ochotná brať to ako tvoj osobný výlet, ktorý si budeš hradiť sama.. Alebo chceš, aby ti „niekto“ zaplatil nejaké diéty?
Teoreticky.. Domnievam sa, že určité možnosti by boli.
Dá sa to brať ako experiment pri ktorom zistím, či je to moje vykecávanie sa na internete aj skutočne na niečo dobré.
:)
Autor Adhara Št aug 11th 2022 at 10:07 am
Kontakt na mňa je predsa na spodku každej stránky. :-) Aj ma prekvapuje, že toto riešiš cez komentáre a nie súkromne cez mail…
Čo sa týka nejakého preplatenia, bolo by to fajn. V závislosti od toho, čo ponúknete a ako to konkrétne bude vyzerať, by som z toho mohla mať aj služobnú cestu. Prinajhoršom by som to mala v súkromnej réžii, ale aj tam by som prosila o preplatenie cesty, prípadne ubytovania, ak by bolo nutné.
Autor Slavomír Št aug 11th 2022 at 10:52 am
Pardon.. Moja chyba, zabudol som sa pozrieť dolu..
Ďalej teda k tomuto, cez mail.
:)