Prednášky sú zoradené od najstaršej po najmladšiu.
Zázrak, že sme tu?
Prednáška voľne nadväzujúca na Možnosti extrasolárneho života rozoberajúca najchúlostivejší problém existencie mimozemského života a to jeho vznik. Začína problémom s definíciou života, pokračuje náčrtom niekoľkých možných odlišností mimozemského života od pozemského – alternatívnymi biochémiami: ktoré alternatívne biochémie známe zo sci-fi sú podľa súčasných poznatkov možné a ktoré nie. Posledná tretina prednášky je venovaná vzniku života na Zemi, hlavne štvorici obrovských, dosiaľ nevyriešených problémov, ktoré musel život počas svojho vzniku prekonať.
- Prednášaná od roku: 2012
- Doba trvania: cca 1,5 hodiny
- Vhodná skupina: Gymnazisti a starší, potrebná gymnaziálna biológia
- Potrebné vybavenie: Počítač, projektor
Sci-fi a realita
Má krásna literatúra vzdelávať? Akými spôsobmi to môže robiť? Na akých vedeckých podkladoch, nevyriešených záhadách a ďalších pilieroch skutočnosti stoja moje knižky Večnosť omylov a Úvod do teórie chaosu? Aké vedecké otázky táto fikcia zodpovedá po svojom? Čo je reálne na havárii Discovery, na tajomnej Sivej planéte, na podivnom novom medzihviezdnom cestovaní? Aké javy v mojich očiach a v očiach vedcov potvrdzujú existenciu paralelných vesmírov? A čo majú s paralelnými vesmírmi spoločné príbehy neuveriteľných zhôd náhod?
- Prednášaná od roku: 2017
- Doba trvania: 1 hodina
- Vhodná skupina: 9. ročník ZŠ a viac, potrebné základy fyziky
- Potrebné vybavenie: Počítač, projektor
Úroveň článkov slovenskej Wikipédie vo vybraných oblastiach
Vývoj počtu a kvality článkov slovenskej Wikipédie v oblastiach astronómia, kozmonautika a biológia. Porovnanie spôsobov tvorby článkov (robotický import, preklad alebo pôvodná práca). Aké typy článkov v daných odboroch najčastejšie vznikajú? Kde sa prejavuje tematická nerovnováha? Kde prevažuje kvantita nad kvalitou?
- Prednášaná od roku: 2017
- Doba trvania: 30 minút
- Vhodná skupina: 7. ročník ZŠ a viac
- Potrebné vybavenie: Počítač, projektor
Poznámka: Pozrite tiež Wikiblog.
Sú GMO hrozbou?
Prednáška o aktuálnej téme geneticky modifikovaných organizmov v konfrontácii s mojou knižnou sériou Nula kelvinov. Aké sú v súčasnosti reálne geneticky modifikované organizmy? Prečo ich vytvárame? Ako upravujeme genómy živých tvorov, čo už dokážeme… a čo vôbec smieme? Čo sú to vlastne gény a ako fungujú? Čo je mRNA? Ktoré z údajných hrozieb takto upravených organizmov sú reálne a ktoré nie? A napokon – nemali by sme sa viac obávať prírodne prebiehajúcich procesov?
- Prednášaná od roku: 2022
- Doba trvania: cca 45 minút
- Vhodná skupina: Gymnazisti a starší, potrebná gymnaziálna biológia
- Potrebné vybavenie: Počítač, projektor
Napísať odpoveď