Po piatich tipoch, ako sa nezblázniť počas čakania odpovede od vydavateľstva, prichádzajú poloúsmevné rady pre tých, ktorí sú už na ďalšom leveli. Vašu knihu prijali – a čo teraz? Šampanské dopité, žúr skončený a nastupuje tvrdá realita. Úpravy vášho textu vydavateľom.
Ak ste debutant, pravdepodobne ich tam bude dosť. A tiež je pravdepodobnejšie, že vás tieto zásahy do textu rozrušia. Ak vám rukopis pripadal dokonalý alebo aspoň v poriadku, sú škrty, prepisy a poznámky tvrdá rana. Ako ju ustáť v zdraví?
1. Hlavne odstup
Pokiaľ vás pri pohľade na stránky (v dnešnej dobe už asi výlučne wordovské) plné červeného mora obchádza mŕtvica, alebo naopak, vlasy vám stoja dupkom a ste excitovaní až po plafón, pokoj! S časovým odstupom to bude vyzerať omnoho menej katastroficky. Kľud a zhlboka dýchať. A pozrite sa na tie úpravy radšej zajtra. Alebo napozajtra. Alebo o týždeň. Spravidla nejaký čas na ich kontrolu dostanete. A zrejme zistíte, že to, z čoho sa vám na prvý pohľad zježili aj chlpy v nose, zväčša vôbec nie je taká tragédia.
Autor totiž neraz prepadá falošnej predstave, že jeho formulácie sú posvätné. Že sú jediným možným spôsobom, ako svoju myšlienku vyjadriť. Či ste k tomuto záveru prišli preto, lebo ste svoj text napísali v monumentálnom tvorivom záchvate, alebo ste ho pracne upravovali, kým vám sily stačili, mýlite sa. Tá istá myšlienka sa dá len s nepatrnými obmenami vyjadriť obrovským množstvom spôsobov. Redaktor vám (väčšinou) myšlienku neničí, len ponúka iný z nich. A pravdepodobne taký, ktorý čitatelia lepšie strávia.
2. Vážte si pozornosť
Asi najčastejší prístup debutantov ku korektúram je „pomoc, niekto mi ničí môj text!“ Ale vezmite si to z inej stránky. Čo keby ste si vážili púhy fakt, že niekto vášmu textu venoval toľko pozornosti? Toto som si uvedomila, keď som prekonala svoj prvý šok z prvých korektúr. Že pozornejšiu čitateľku ako túto redaktorku som doteraz nemala.
Iste, ak ste zo spolupráce s inými autormi zvyknutí na to, že testovací čitatelia sa zamýšľajú nad každou vašou vetičkou, nedostane vás táto skutočnosť do kolien. Ale ak vás na literárnych serveroch hodnotenia obchádzajú oblúkom a od ľudí, čo (údajne) čítali vaše dielo, ste ohľadom hodnotenia nedostali viac než skromný odstavček, redaktor je pre vás úžasným pokrokom. Aj keď zopár vašich „úžasností“ vyškrtol. Ale aspoň si tie slová bezpochyby všimol! Všimol si skoro každé jedno z vašich slov!
3. Všímajte si, čo ostalo
Ak vo vás ani predošlé dvoch odporúčania nezmenili názor, že redaktor zásahmi vo vašom texte spáchal najväčšiu svätokrádež v histórii literatúry, skúste ešte jeden nový uhol pohľadu. A to nevšímať si, čo vám vyškrtol/zmenil, alebo čo ponechal. Jedným z mojich najväčších omylov ako začínajúceho autora bola domnienka, že celá kvalita mojej knihy stojí na jednej úžasnej scéne/odstavčeku/slovnom spojení. Lenže ak vaša kniha za niečo stojí, musíte tam mať tých dobrých pasáží oveľa viac. A všetky vám redaktor určite nezlikvidoval.
Je to vlastne obdoba toho starého známeho, či je pohár poloprázdny alebo poloplný. Skúste preto vyvážiť prehliadku všetkých „zlých“ redaktorských zásahov vyhľadávaním toho, čoho sa nedotkol alebo to opravil k lepšiemu.
4. Prečítajte si výsledok s odstupom
Hľadieť na výpis toho, čo všetko bolo z textu vyhodené, je frustrujúce. Asi vás prepadá pocit, že bez toho zvyšok textu nemá hlavu ani pätu, o kráse ani nehovoriac. Ale zabudnite na to. Ukryte si všetky redaktorské zásahy, nepozerajte na ne a dajte si odstup. Potom si skúste text prečítať. Naozaj z neho okato trčí, že v ňom niečo zásadné chýba? Naozaj v ňom neostala ani molekula pôvodnej atmosféry? Možno s úžasom zistíte, že akokoľvek hrozivo redaktorské zásahy vyzerali, vo výsledku vaše dielo skoro o nič neprišlo.
5. Môžete sa ohradiť
Ak všetko zlyhalo a stále ste presvedčení, že niečo vo svojom rukopise nemôžete akceptovať, tak to neakceptujte. S chladnou hlavou si pripravte argumenty, ktorými redaktorovi vysvetlíte svoje stanovisko, a pripravte si protinávrh (k pôvodnému textu vám pravdepodobne nedovolí sa vrátiť). Môžete o úpravách diskutovať. Nepísané pravidlo síce vraví, že nie o každej, ani o každej druhej, ani o každej tretej… ale nejaké priority si určite dokážete vytipovať.
A cítim s vami. Tento text píšem, kým aj ja zase raz zápasím s korektúrami.
Autor Ivana Nováková Št aug 29th 2019 at 10:36 am
Moje zkušenosti s korekturami jsou tragické. Do textu mi korektor vpravil pravopisné chyby, zaplevelil ho nadnormativním množstvím kurzívy a vykřičníků, „protože je to nyní moderní“ (?!?!!!) a samozřejmě opravil formulace. Pokud se dá jedna myšlenka vyjádřit více způsoby, proč nemá přednost ten autorův? Nad prací korektorů bych zaplakala a nad jejich sebevědomím taky.
Autor Adhara Po sep 2nd 2019 at 9:51 am
Minimálne tá kurzíva a výkričníky sú skutočná chyba, ak sa nadužívajú, strácajú váhu. S redaktorskými výkričníkmi som aj ja už zápasila.