header image

 
 

Päť tipov, ako sa nezblázniť počas čakania na odpoveď od vydavateľstva

Prvýkrát zverejnené na www.enigma.sk 20. 9. 2016

 

Zdroj: Pixabay

Konečne ste to urobili. Práve ste sa odhodlali. Odpálili ste svoj mail či odoslali zásielku s vaším milovaným rukopisom a kontaktnými údajmi vydavateľstvu. A teraz nastáva mučivá, väčšinou neurčitá doba, počas ktorej očakávate odpoveď. Čo spraviť, aby vám z neustáleho myslenia na to, že ešte neprišla, nepreskočilo?

Možno si poviete – čo tá o tom vie. Tá už má vydané knižky. Už je za vodou, už musela dávno zabudnúť, aké je to triasť sa strachom, že vašu prvotinu neprijmú a živiť v sebe nádej, že raz vyjde. Nie nie, milí čitatelia, viem úplne presne, aké to je. Lebo verte či nie, tento príspevok píšem práve počas mučivého čakania na odozvu vydavateľstva. Ono totiž prijatie vášho prvého rukopisu neznamená, že vás budú na rukách nosiť, ale o tom som už písala inde a ešte budem písať inokedy.

Druhá vec – dúfam, že ste sa na tento článok nepregooglili potom, ako ste svoj rukopis odoslali. Že ho čítate len pre zaujímavosť, pobavenie či ako možné informácie do budúcna, nie preto, lebo ste v stave tesne pred zošalením a hľadáte spásu. Pretože v takom prípade vám málo pomôžem – aby ste zniesli čakanie na odpoveď vydavateľstva, väčšinu z tohto ste mali urobiť ešte pred odoslaním daného rukopisu. Znova raz platí, že prevencia je lepšia ako liečba. A ako teda vyzerá?

1. Neželajte si, aby vám vydavateľstvo odpovedalo rýchlo

Čože? Hneď prvý bod a znie ako dobrý vtip. Veď ak vám hrozí zbláznenie z nedočkavosti na odpoveď, tak asi preto, lebo strašne túžite, aby vám vydavateľstvo čím skôr odpovedalo, a samozrejme kladne. To preto, lebo chcete mať knihu čím skôr vydanú. Lenže mnohí z vás by radi mali tú knihu vydanú zároveň aj kvalitne. A na tom ste mali pred odoslaním rukopisu intenzívne pracovať. Mali ste ho stále dookola čítať, škrtať, upravovať a opravovať. Mali ste ho mať prejdený odpredu-odzadu a všetkými možnými softvérovými i personálnymi silami nemilosrdne zlikvidovať jeho chybičky. Čo z toho vyplýva? Mali ste ten rukopis odoslať totálne prepracovaní, dokonale otrávení jeho obsahom. Mali ste ho posielať s tým, že hoci ho možno milujete, momentálne ho aspoň na niekoľko týždňov nechcete vôbec vidieť, lebo z neho už máte hlavu ako melón.

Ha, lenže čo by sa stalo, ak by vám vydavateľstvo obratom odpísalo „berieme ho“? To, že by ste ho museli korigovať znovu! Museli by ste ho kontrolovať po redakčných úpravách a potom znova po zalomení. A sotva by vás blažilo, ak by sa tak stalo, kým ním budete prejedení po vlastných korektúrach. Nevraviac o tom, že v prejedenom stave by vychytávanie ďalších chýb vami už ani nemalo veľký efekt. Čo z toho vyplýva? Pred odoslaním vydavateľstvu kontrolujete rukopis dovtedy, kým nebudete v stave, že budete radi, ak o ňom nebudete hodnú chvíľu ani počuť. Kým vás fakt nezačne tešiť myšlienka, že dostanete pauzu na zregenerovanie. Okrem toho, že tým uľavíte svojej duši, takto vycibrenému rukopisu tiež zvýšite šance na vydanie (no myslím, že nie až tak dramaticky, ako sa niekde zvykne prezentovať).

2. Nedovoľte, aby sa váš svet točil len okolo daného rukopisu

Opäť ide o bod, na ktorom treba pracovať už dlho pred odoslaním, pretože zamyslieť sa počas návratu z pošty nad tým, čo chcem v živote robiť teraz, keď už nepracujem na rukopise, je trochu neskoro. Odkloniť pozornosť od rukopisu možno najrozmanitejšími spôsobmi. Ak si život bez písania neviete ani predstaviť, majte rozpracovaných (pozor, nie však rozpísaných prvopisov) niekoľko diel naraz. Skončíte korekcie jedného a pauzu na čakanie na reakciu naň si vyplňte písaním alebo korekciami druhého. Vyžívajte sa v skutočnosti, že máte takéto voľno v práci na konkrétnom rukopise. A skúste pestovať aj iné záujmy a koníčky, ktoré vás rozptýlia a umožnia vám aspoň na chvíľu zabudnúť na vašu literárnu kariéru. Ja viem, že nadšenie a sústredenie neprichádza ani na rozkaz, ani na želanie. Ale ak budete skúšať, niečo, čo aspoň trochu zmenší ten psychický tlak, sa azda nájde. A úspechy v inej oblasti budú pozitívne pôsobiť na celú vašu náladu a zmierňovať frustráciu z toho, že odpoveď stále nikde.

3. Majte viac želiezok v ohni

Napodiv existujú vydavateľstvá, ktoré zaslanie rukopisu viacerým vydavateľom naraz považujú za hrubosť, kým neodpovedanie (v nimi danej lehote) za hrubosť nepovažujú. Ak je to hrubosť aj pre vás, stále môžete vyskúšať zaslať naraz rozličné rukopisy rozličným vydavateľom. Čo si, samozrejme, vyžaduje, aby ste ich mali dokončené a vyladené a áno, viem, že to sa oveľa ľahšie povie ako urobí. Ale trochu to súvisí aj s bodom dva – ak počas čakania na odpoveď stihnete úplne skorigovať ďalší román, môžete ho hneď poslať a ak stále nič ani na ten prvý, vrhnite sa na tretí… čím viac ponúk na vydanie, tým viac šancí. No a ak poslanie jedného rukopisu viacerým naraz za hrubosť nepovažujete, tak… zvyšok tohto odporučenia si určite viete domyslieť aj sami.

4. Myslite na to, že priskorá odpoveď môže byť jedine zamietavá

Aby bolo hneď jasno – to, že odpoveď nechodí a nechodí, neznamená, že vaše šance dramaticky rastú. Väčšinou je to známka toho, že Vás e-mail či zásielka skončil v nejakej čiernej diere, v ktorej končí najmenej 80 % všetkých správ zaslaných vydavateľom a to jest, že sa odpovede nikdy nedočkáte. Ale ak vám odpoveď príde obratom, respektíve v priebehu pár dní, je to ešte menší dôvod na radosť. Tá odpoveď totiž bude určite zamietavá.

Aby ste mali predstavu, skutočne váš rukopis prečítať trvá vydavateľstvu zrejme z dôvodu zaplavenia ďalším množstvom rukopisom dlho. Ale naozaj ukrutne dlho. Moja skúsenosť hovorí, že skôr ako o štyri mesiace to nebude a to aj napriek tomu, že viaceré vydavateľstvá udávajú trojmesačnú lehotu. Ak teda obdržíte odpoveď rýchlo, môže to značiť len to, že váš rukopis bol zamietnutý bez čítania (lebo sa nehodí do edičného plánu a podobne). Síce som počula o jednom prípade, kedy obratom prišla odpoveď kladná, lenže to sa nestalo na Slovensku. Ako inak. Takže aj prázdna schránka môže poskytovať útechu.

5. Majte pripravený plán v prípade zamietnutia

Už ste premýšľali nad tým, čo budete robiť, ak odpoveď príde a nebude príjemná? Ak nie, tak pauza počas jej čakania je na to najpríhodnejší čas. Nechcem maľovať čerta na stenu, no v živote je dobré riadiť sa heslom „dúfajte v najlepšie, pripravte sa na najhoršie“. A že pravdepodobne príde horšie nie je pesimizmus, ale neodškriepiteľný fakt, lebo väčšina dobrých kníh bola odmietnutá niekoľkými vydavateľstvami, kým ich konečne nejaké vydalo a stali sa známymi.

Ale napriek tomu, že sa dá utešovať príkladom Rowlingovej a spol., vieme (ak s tým máme skúsenosť) alebo aspoň tušíme, že každá záporná odpoveď je zdrvujúca. A toto zdrvenie sa môže ešte prehĺbiť tým, že ochromení zármutkom nebudete hneď vedieť, čo vyskúšať ďalej, a teda po toľkom márnom čakaní zabijete ďalší čas. Preto sa pripravte vopred. Prichystajte si kontaktné údaje a sprievodné listy na ďalších vydavateľov, na ktorých vyrazíte v momente, keď vám príde odmietnutie alebo po premlčanej dobe (ktorej dĺžku je dobré uviesť do sprievodného listu, aby ste boli úplne féroví). Nech po toľkom čakaní nestratíte zbytočne ani jeden ďalší deň.

Mohlo by vás zaujímať



Literárne zamyslenia


Napísať odpoveď

Tip 1: Aby ste predišli možnej strate komentára pri posielaní, napíšte si ho, prosím, do textového editora a sem ho iba prekopírujte.

Tip 2: Pred odoslaním obnovte CAPTCHA príklad stlačením na šípky napravo.

Povolené XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vymazané budú komentáre, ktoré obsahujú spam, nadávky alebo osobné útoky, porušujú zásady slušného správania, vôbec nesúvisia s témou či s komentármi pod ňou, alebo sú presnou kópiou nejakého z predošlých komentárov.

Hodnotu píšte ako číslo, nie slovom * Časový limit vypršal, obnovte prosím CAPTCHA príklad.


 

© 2014 – 2024 Jana Plauchová. S výnimkou materiálov z Wikimedia Foundation všetky práva vyhradené. Kontakt na autorku: adhara (zavináč) volny.cz. Stránky archivované Národnou knižnicou SR.