header image

 
 

Prvé okrúhliny adhara.sk

Image by Prawny from Pixabay

Po dvojročnej pauze sa s výročným článkom ozývam znova. Prečo po dvojročnej? Mala som v úmysle napísať niečo aj na vlaňajšie deviate narodeniny môjho webu, ale uvedomila som si, že by som sa dosť opakovala. Moja stránka nepodstúpila žiadne podstatné zmeny a to, žiaľ, ani v návštevnosti. Preto upúšťam od každoročného reportu. Ale na desiate narodeniny sa už patrí niečo vyvesiť.

Desať rokov. To je poriadny kus života, najmä ak ide o prvých desať rokov od narodenia. Čo všetko som ja za svojich prvých desať rokov zažila, akými zmenami prešiel môj život… hádam väčšími, ako celý jeho zvyšok. Moja stránka to však má oveľa menej dynamické. Z roka na rok ma stále viac a viac trápi, že jej návštevnosť nijako nestúpa. Hoci… posledného trištvrte roka ani neviem, či nestúpa. Zrušili mi totiž pôvodné štatistiky a ja som sa ešte nedostala k rozchodeniu nových. Ale približne rovnaké množstvo komentárov hovorí za všetko. A keď sme pri komentároch… nedávno ma prekvapilo, že si jeden čitateľ vybral na komentovanie mojej stránky iný server. Je azda náročné pridať komentár priamo sem? Veď na rozdiel od väčšiny iných stránok, ja nepožadujem pred pridaním komentára registráciu a dokonca registráciu na inom serveri, čo ma vie od komentovania naozaj poriadne odradiť. Komentovať bez námahy u mňa môže skutočne každý.

Propagáciu stránky pritom nezanedbávam, hoci ma stojí množstvo času na úkor času, ktorý by som mohla venovať trebárs písaniu. Instagram je však stále neaktívny a ani tak skoro aktívny nebude, keďže na moju veľkú zlosť sa dá ovládať iba z mobilu. A môjmu „chytrému“ mobilu bez akejkoľvek provokácie jedného krásneho dňa po neveľmi dlhej dobe používania odišiel displej. Simku mám teda naspäť v starom, dobrom, odolnom… bezinternetovom. No zaregistrovala som sa na ďalšiu sociálnu sieť – Twitter. Lenže hoci tam aktívne prispievam už niekoľko mesiacov, mám iba troch sledovateľov a čítanosť takmer nulovú. Prekvapuje ma to. Na iných sociálnych sieťach sledovatelia pribúdali aj napriek mojej (takmer) nulovej aktivite. Čo robím zle?

Keďže nemáme štatistiky návštevnosti, môžeme udať len čísla, ktoré stránka sama odkazuje. K dnešnému dňu je tu vrátane tejto 587 publikovaných stránok a 1191 komentárov, z toho 484 mojich. Trend návštevnosti tém sa až do konca zobrazovania štatistík vôbec nezmenil. Čiže na prvom mieste šišky a dekorácie, niekde okolo posledného zase kozmonautika a články sekcie Len tak.

Čo sa tu za tie dva roky zmenilo? Svoju vlastnú sekciu dostali dva romány a to Tristodesať kelvinov a moja vlaňajšia novinka Apokalypsa. Nepribudli však na paneli vľavo. Vďaka stúpajúcemu množstvu mojich kníh som sa totiž rozhodla, že na paneli vľavo budú iba univerzá – aj keď by mali obsahovať len jediný román, ako napríklad Úvod do teórie chaosu. V zóne Nula kelvinov preto máme romány Nula kelvinov a jeho bezprostredné pokračovanie Tristodesať kelvinov, v zóne Padajúcich hviezd sú už dokonca tri kúsky: Príbeh Padajúcich Hviezd, Večnosť omylov a Apokalypsa. Doplnila som aj dvojdielny článok o tom, ako treba odkazy a symboly tohto univerza čítať, pretože u mnohých čitateľov Večnosti omylov (jediného doposiaľ publikovaného románu tohto univerza) zostali nepochopené.

Plány do budúcna sa trochu zdráham spomínať, lebo napokon býva zväčša všetko inak. Ale predsa. Očakávajte postupne sa znižujúce množstvo článkov sekcie Literárne zamyslenia. Tento prastarý seriál bude zmenšovať svoju frekvenciu jednak pre neveľký záujem oň, jednak pre moje ubúdajúce sily na písanie článkov doň. Nie ubúdajúce témy – tých stále nachádzam hromady a hromady, v hlave mám pomaly desiatky zárodkov ďalších článkov o tvorivom písaní. Ale akonáhle si sadnem za počítač, sily ma opustia. Netýka sa to len Literárnych zamyslené, ale vo väčšej či menšej miere všetkých článkov písaných pre túto stránku. Je to následok dlhodobého prepracovania. Kniha Súhvezdia od Andromedy po Žirafu, ktorá sa na tomto prepracovaní výrazne podieľala, je už síce vonku a čoskoro bude vonku aj kelvinovská séria, ďalší vysávač energie, no kým sa energia doplní – ak sa doplní – ešte to potrvá. Neľakajte sa, v dohľadnej budúcnosti mám stále dosť materiálu na minimálne jeden článok za dva týždne ako doteraz. Len tematicky sa to trochu zmení. Čo zatiaľ javí takmer nevyčerpateľné zásoby, to sú náučné články o vesmíre. Zároveň, vďaka možnosti publikovať ich dvojmo, na tomto serveri aj na Sashe.sk, sa ešte stále dokážem aspoň občas dokopať do článku o tvorbe, respektíve prírode. A takisto mám ešte nejakú zásobu článkov o procese vlastnej tvorivosti. Bolo by aj článkov o vyrovnávaní sa s autorským neúspechom, no pre nulový záujem s nimi asi tiež prestanem.

Na záver mi ešte nedá ešte raz nepokrútiť hlavou nad mojou dlhodobo nízkou návštevnosťou. Pre mňa ako čitateľku je napríklad úplne prirodzené, že ak si prečítam knihu českého či slovenského autora, vyhľadám si jeho stránku, ak existuje. Čítam doplňujúce informácie a veľmi ma zaujíma, ako tá kniha vznikala. Naposledy som takto navštívila stránku Vilmy Kadlečkovej. No u čitateľov mojich kníh je tento zvyk, zdá sa, veľmi výnimočný. Doplňujúce informácie ku knihám sú na chvoste návštevnosti, vedú, naopak, témy, o ktorých sa možno dočítať aj na kope iných serverov. Prečo čitateľov neláka jedinečnosť? Ale ako som si všimla, nezáujem o jedinečnosť je problém oveľa širší, nielen blogový…

Mohlo by vás zaujímať



Len tak...


Napísať odpoveď

Tip 1: Aby ste predišli možnej strate komentára pri posielaní, napíšte si ho, prosím, do textového editora a sem ho iba prekopírujte.

Tip 2: Pred odoslaním obnovte CAPTCHA príklad stlačením na šípky napravo.

Povolené XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vymazané budú komentáre, ktoré obsahujú spam, nadávky alebo osobné útoky, porušujú zásady slušného správania, vôbec nesúvisia s témou či s komentármi pod ňou, alebo sú presnou kópiou nejakého z predošlých komentárov.

Hodnotu píšte ako číslo, nie slovom * Časový limit vypršal, obnovte prosím CAPTCHA príklad.

Komentárov: 6     Upozornenia: 0

Autor Erik Ne apr 21st 2024 at 9:22 am  

Dobrý deň,
nedá sa mi len tak, bez odozvy , prechádzať Vašou wwwčkou už tretí deň (noci nevynímajúc).. bez poďakovania- za odpovede.. Odpovede ,ktoré som tu našiel; pre ktoré ani nebolo treba vložiť komentár s doplňujúcimi otázkami ,alebo vkladať ,,kilá,, svojich postrehov na množstvo fantastických tém ,ktoré sú tu obsiahnuté.
Iste ,musím priznať, že niektoré veci – ja vidím v inom svetle .. (čo sa samozrejme netýka , Vašich pocitov ,alebo osobných životných skúseností ,ktoré mi neprináleží komentovať a už vôbec nie spochybňovať ) .. No obsiahlosť vašej webstránky mi jednak vyrazila dych a skláňam sa aj pred Vašou otvorenosťou. Aj keď patrím do generácie ,ktorá sa narodila skôr ako internet a o prístupe naň za socíku ani nebudem hovoriť.. snažím sa byť s ním kamarát a učiť sa od neho a nechať si radiť. Preto sa spolieham a vážim si ľudí ,ktorí zasa pomáhajú internetu aby bol (wiki)fit a mohol relevantne pomáhať.
Poviem Vám to na príklade z mojej ..30 ročnej praxe.
Pracujem v divadlách po celej Európe a keď spadne po predstavení opona diváci tlieskajú tým ktorých videli , ale my vzadu ,ktorí sa staráme o to predstavenie ,aby si to diváci čo najviac užili.. ostáva len pocit z dobre vykonanej práce. Ale dúfame a veríme ,že to je tak a správne.
Tak ako Vám ,ktorí sa staráte zatiaľ zo ,, zákulisia ,, o vedomosti a zážitok druhých a tiež dúfate ,že to niekto ocení. A to sa myslím týka aj spisovateľov..
To čo by som ,kľudne rád prediskutoval a to nielen s Vami je VESMÍR a jeho /ne/konečnosť. To ale neznamená , že to ostatné nie je zaujímavé . Myslím ,že máte pre písanie cit a zároveň aj slabosť.
Ostať ale sám sebou a byť za to obľúbený je v dnešnom svete náročné.
Držím palce a želám aby sa Vám všetko splnilo.
Všetko najlepšie k narodeninám Vašej webstránky !

Erik
P.S. … d Bootis meno má … zdroj Stellarium v 23.1

Autor Adhara Ne apr 21st 2024 at 9:53 pm  

Vďaka za veľmi povzbudivý komentár. Hneď mám viac síl ťahať to s Wikipédiou i touto stránkou ďalej.

b Bootis – myslíte beta Bootis? Viem, že má meno, Nekkar.

Autor Erik Ne apr 21st 2024 at 11:13 pm  

Nie … ospravedlňujem sa za preklep malo to byť delta Bootis .. moje Stellarium ukazuje ,že meno tejto hviezdy je Thiba ..a Vaša.. teda už aj moja :-))) encyklopédia ju uvádza ako nepomenovanú.. str. 83..

Autor Adhara Po apr 22nd 2024 at 12:11 pm  

Nuž, je to možné. Ako písali aj posudzovatelia v predslove, rozdielnosti v údajoch stále budú, aj napriek tomu, že môj prvotný úmysel bol zozbierať „všetko zo všetkého“ v jazykoch, ktorým som rozumela. Ale sama som sa toho úmyslu, aj keď až po x rokoch písania, vzdala, lebo bol nerealizovateľný. Hoci, ak by raz prišlo druhé vydanie… :-)

Autor Palo Po apr 22nd 2024 at 6:44 pm  

Stellarium tiez netreba brat za zdroj 100% overenych informacii. Neviem, kde prisli k nazvu tej hviezdy, ale nikde inde som to oznacenie nenasiel. Zdroj oficialnych nazvov IAU je https://www.iau.org/public/themes/naming_stars/
Neznamena to vsak, ze v knihe nebude nic chybat. Napr. lambda Boo ma oficialne meno Xuange.

Autor Erik Št apr 25th 2024 at 1:54 pm  

No , taký je svet… áno astro software Stellarium … tvorilo mnoho ľudí z mnoho krajín a kultúr.
Tak ,teda na základe môjho pátrania po tejto hviezde ( δ Boo) som sa cez internet dopracoval k rôznym vláknam..
Delta Bootis, musím uznať, oficiálne žiadne iné meno nevlastní … to je fakt a pravda.
K menu ,, Thiba ,, v Stellariu.. sa zrejme dopracovala ,tak-nejak samovoľne bez hlbšieho prieskumu.
… a teraz k vláknam kam ma až zaviedli :
Slovo –Thiba- vo Svahilčine znamená –Liek- v iných afrických krajinách sa používa na vyjadrenie zastavenia .. teda.. –Stop-
Anglická wikipédia uvádza pre túto hviezdu aj meno- Princeps- ale zrejme len na základe iných amerických astronomických združení ako je napr. GoAstronomy.com
Dokonca sú o δ Bootis zmienky na astrologickom portáli (astrologyking.com).. kde samozrejme prebrali info od Stellaria..
A potom v poslednej rade existuje aj ruský muzikant ,, Apobothra ,, – Alexej Klimkin, ktorý má album s názvom Boötes .. ktorého skladby nesú názvy hviezd z tohto súhvezdia.. a čuduj sa svete jedna z nich sa volá Aulad al Thiba..
Máme tu ďalšieho .. Nicolausa Venatora ?? , ktorý sa snaží dostať do neba?
:-) Erik


 

© 2014 – 2024 Jana Plauchová. S výnimkou materiálov z Wikimedia Foundation všetky práva vyhradené. Kontakt na autorku: adhara (zavináč) volny.cz. Stránky archivované Národnou knižnicou SR.