header image

 
 

Zvláštna doba pre šieste narodeniny stránky

Vlaňajší rok sa niesol aj v duchu osláv 50. výročia prvého pristátia človeka na Mesiaci. A pre mňa aj osláv znovuoživenia príbehu o raketopláne. Na snímke som ja a modely od Dáriusa Bónu.

Ako každý rok, už od januára premýšľam, čo napísať do tohoročnej výročnej správy. A prvýkrát mi skoro nič nenapadá. V uplynulom roku života sa adhara.sk nedočkala veľkých zmien. Aspoň nie takých, ktoré by neboli avizované.

Najvýraznejšou je spomínané zníženie frekvencie nových príspevkov pod jeden týždenne. Niekedy sú to len dva mesačne. Malo to byť oslobodzujúce, ale predsa mi nedá nevyložiť niečo nové aspoň v priemere raz za dva týždne. Občas mám toho v zásobe dosť aj na mesiac dopredu, občas musím ale krvopotne rozmýšľať, čo mám pridať. Niežeby neboli nápady – niektoré námety na všeobecný blog, Literárne zamyslenia či recenzie nosím v hlave už celé roky. Ale nie vždy je tá správna chuť (i keď čas by sa nejaký našiel). Píšem toho totiž strašne veľa. Raz mesačne treba vyvesiť nový článok na i-Astrin, občasný blog potrebuje ako reklamu aj moje konto na Sashe, kde predávam svoje dekorácie. Ďalej som začala písať rubriku Objekty pod lupou do Kozmosu a táto činnosť vyžaduje veľa času a pozornosti. Okrem toho som v poslednom roku prerábala – vlastne čo to hovorím, v skutočnosti úplne nanovo písala – svoju najstaršiu rukopisnú starinku. No a keď mám dobré oči na korektúry, prednostne museli poslúžiť na korigovanie obrovského množstva textu Súhvezdí od Andromedy po Žirafu, ktorý sa síce veľmi pomaly, ale isto blíži k tlačiarni. Pomedzi to sem-tam odpoveď na párstranové maily… a je jasné, že nejaké tunajšie blogové príspevky nemajú veľa šancí dostať sa na papier. Ešteže tu môžem zdieľať príspevky písané primárne pre Sashe, preto sa nečudujte nasledujúcemu postupnému nárastu blogov o ručných prácach.

Čo tých ľudí tak zaujíma na šiškách?

Návštevnosť stránky tiež nezaznamenala väčšie zmeny. O prvé miesto sa tradične bije Slnečná sústava s tou nešťastnou Polárkou a sezónnymi dekoráciami, najmä Vencami na hroby (a to opäť aj mimo času Dušičiek). Dlhodobo si ľudia radi čítajú aj o šiškách. Netušila som, koľko ľudí sa o túto tému zaujíma, keď vonku som nikdy nikoho nevidela venovať šiškám pozornosť.

Veľmi vedú aj zaujímavosti o telesách slnečnej sústavy. Najviac o Zemi a Mesiaci (že sa ešte neobkukala!), ale aj ostatné planéty mávajú relatívne vysoké čísla. Podrobné články o samotných týchto telesách sú trošku, nie však príliš, pozadu.

Literárne zamyslenia dlhodobo nežnú žiadnu slávu, čo ma mrzí, lebo ohľadom nich ma v uplynulom roku kopla riadna múza. Mohol za to veľmi podrobný, bohužiaľ už odumierajúci blog o tvorivom písaní, na ktorý som zhodou náhod narazila. Pomohol mi aj v literárnej tvorbe, ale zároveň mi tiež ukázal, aké názory panujú medzi učiteľmi tvorivého písania a teda ma inšpiroval, čo treba doplniť a čo prípadne úplne znegovať. Počnúc článkom Si mŕtvy, tak sa podľa toho správaj! sú všetky nové Literárne zamyslenia viac či menej produktmi tejto inšpirácie.

Bezváhový stav je to najzaujímavejšie na kozmonautike?

Čo v návštevnosti tento rok prekvapilo? Aj zostaneme ešte pri Literárnych zamysleniach, tak je to Ako som vydala knihu (reálny príbeh), moja dlhodobo najnavštevovanejšia stránka tejto sekcie. Aj na pôvodnom blogu Enigma mala až zarážajúco vysokú návštevnosť. Ktovie prečo. Kozmonautika dlhodobo nefičí (škoda-preškoda), tento rok si ľudia nespomenuli ani na haváriu Columbie. Ale zato výnimku udelili netradičnému dvojčlánku o preťažení a beztiaži, ktorý dlhodobo vedie nad ostatnými kozmonautickými. Aj Gagarin si občas prichádza na svoje. V biológii ma okrem roky pretrvávajúcej obľúbenosti Ribozómu prekvapuje aj obľúbenosť  Mnohobunkového organizmu – predsa len je to až príliš všeobecná téma.

Neviete mi niekto povedať prečo sa návštevnosť tak čudne vyvíja?

Hlavné stránky sekcií niekedy lokálne vystrelia nahor, ale niekedy sa v návštevnosti nedostanú ani do prvej päťdesiatky. Tiež ma dlhodobo udivuje, prečo niekedy až 15 % všetkej návštevnosti smeruje na jednu jedinú stránku a vyše polovica stránok nie je za týždeň navštívená ani jediný raz. Celkový graf návštevnosti je podobný ako po minulé roky – najviac začiatkom jesene, zima slabá, leto ešte slabšie.

Komentujúci sa tiež príliš nepochlapili (a nepoženštili). Cením si každého prispievateľa, no je vás málo. Z 618 komentárov je viac ako tretina (246) mojich. Počet publikovaných stránok spolu s touto dosiahol číslo 408. Na jednu stránku tak pripadá zhruba len 0,9 nie môjho komentára. Aj keď si stále uvedomujem, že niektoré stránky sú technické a komentovať na nich niet čo.

Aké sú plány do budúcna? No, tak sa mi zdá, že nová Zóna tu predsa len bude. Ale nie pre román, pre ktorý som ju plánovala pred dvoma rokmi. Pre iný, ktorý nečakane vstal prakticky z mŕtvych. I keď si nie som istá, či je na vlastnú zónu zrelý. Pochádza totiž z rovnakého univerza ako Večnosť omylov, väčšinu článkov majú preto spoločnú. Aj keď je samostatným príbehom skoro rovnakého rozsahu, zaoberá sa do veľkej miery podobnými témami. A napokon, ani román Tristodesať kelvinov nemá vlastnú zónu, ale je zaradený v zóne svojho prvého dielu. A to i napriek tomu, že ide o viac než dvakrát takú hrubú bichlu než je povedzme Druhá planéta.

Moja prvá dekorácia dokončená v domácom pracovnom režime

A vzhľadom na to, že nás toto výročie zastihlo v podivnom celosvetovom dianí, nedá mi nevyjadriť sa aj k tomu. Šíriace sa ochorenie COVID-19 (čo, mimochodom, nie je meno samotného vírusu – dezinformácie začínajú už pri tomto) nemá na moje aktivity nijaký vplyv. Nehysterčím (a už si v tomto pripadám ako posledná na Slovensku) . Nerobím si zásoby základných surovín ako na obliehanie. (Odhliadnuc od toho, že to bolo zbytočné, aj tak neviem variť.) Nešijem rúška z kuchynských utierok (odhliadnuc od toho, že neviem šiť) a nedržím si desaťmetrový odstup od ľudí, ktorí boli s ľuďmi, ktorí boli s ľuďmi, ktorí boli s ľuďmi, ktorí sa vrátili z krajiny, kde je tiež nákaza. Nechodím medzi ľudí, ale to som nechodila ani pred pandémiou. Na život v izolácii som zvyknutá, takže veľa sa pre mňa nemení. Pracujem ako obyčajne, ba vďaka vírusu, ktorý nás zbavil časti pracovných povinností, vo voľnejšom a teda výkonnejšom tempe. Pokračujú práce na vydávaní Súhvezdí od Andromedy po Žirafu aj na reedícii Nula kelvinov, pokračuje tvorba výrobkov na predaj (ktoré nemajú nič spoločné s dezinfekciou). A pokračuje obohacovanie a aktualizovanie týchto stránok pestrými témami, medzi ktorými, sľubujem, nebude ani jeden vírusový (ani zavírený) blog. Tiež už máte plné zuby toho, ako sa o ničom inom nehovorí?

A tak, hoci mám na jazyku plno štipľavých poznámok k téme, zdržím sa ich. Skrátka, neriešim pandémiu, ale hviezdy, literatúru a spôsoby, ako si spríjemniť život.



Len tak...


Napísať odpoveď

Tip 1: Aby ste predišli možnej strate komentára pri posielaní, napíšte si ho, prosím, do textového editora a sem ho iba prekopírujte.

Tip 2: Pred odoslaním obnovte CAPTCHA príklad stlačením na šípky napravo.

Povolené XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vymazané budú komentáre, ktoré obsahujú spam, nadávky alebo osobné útoky, porušujú zásady slušného správania, vôbec nesúvisia s témou či s komentármi pod ňou, alebo sú presnou kópiou nejakého z predošlých komentárov.

Hodnotu píšte ako číslo, nie slovom * Časový limit vypršal, obnovte prosím CAPTCHA príklad.

Komentárov: 4     Upozornenia: 0

Autor Mroks Ne mar 22nd 2020 at 8:48 am  

Ahoj Adhara, skutoče zvláštna doba, v tom s Tebou súhlasím, ale človek je asi najprispôsobilejší tvor na Zemi, takže zvládne (zvládneme ???) aj toto … Život je zmena, alebo ako tvrdí Murphy: Dobre už bolo.
Gratulujem k šiestym narodeninám. Tak Tvoje stránky sú už školopovinné :-). Nech to ide naďalej aspoň takto dobre, ako doteraz, aby Ťa neobchádzali dobré nápady, ochotní vydavatelia a spokojní čitateľia. Tiež Ti prajem veľa nových kníh aj článkov, viacej diskutujúcich (ale žiadnych „trolov“) a veľa trpezlivosti s „mlčiacou väčšinou“.
Žiadny Tvoj nový článok mi neutečie (vďakabohu za RSS a admina „Martin5“). Všetky mám poctivo prečítané, ale keď nemám čo rozumné povedať / napísať, tak som radšej ticho. Čítam veľa a rád, ale nie každému „to píše“ tak ako Tebe.

Autor Adhara Ne mar 22nd 2020 at 11:07 am  

Vďaka za povzbudivé slová. Pandémiu určite zvládneme, akurát na ekonomiku to bude mať neblahý vplyv, ale na životné prostredie zase blahý. A že dobre už bolo som tvrdila aj dávno pred pandémiou. :-)

To ma príjemne prekvapuje, že čítaš naozaj všetky nové stránky. Niektoré témy sú predsa sci-fi veľmi vzdialené. Aj teraz najbližšie si dáme niečo z ručných prác.

Autor Mroks Ne mar 22nd 2020 at 3:22 pm  

Tak sa musím priznať, že ručné práce nie sú pre mňa to „pravé orechové“, ale je tam hlavne veľa fotiek, málo textu (…a minule som Ti pochválil kraslice s motívom súhvezdí, myslím že to bol Veľký voz).
Ale bavia ma napríklad „Literárne zamyslenia“, „Potulky mysľou“ a samozrejme „Knižné recenzie“(veľa krát som sa nechal nahovoriť na ich prečítanie).
Perfektné sú aj stránky venované Tvojim knihám, to ako vlastne vznikaly a celý ten beh na dlhé trate pri ich vydávaní, korekciách, prerábkach, …
Takže nech Ti to len takto „píše“ aj naďalej …

Autor Adhara Ne mar 22nd 2020 at 10:19 pm  

Vďaka za túto spätnú väzbu. Bála som sa, že články týchto kategórií nikto nečíta, najmä tie o histórii vzniku mojich kníh (a pritom práve tie sú mojou srdcovkou). Ďalší článok z tejto kategórie už vzniká, tiež recenzií už mám zopár do rezervy, a Literárnych zamyslení tiež.


 

© 2014 – 2024 Jana Plauchová. S výnimkou materiálov z Wikimedia Foundation všetky práva vyhradené. Kontakt na autorku: adhara (zavináč) volny.cz. Stránky archivované Národnou knižnicou SR.