header image

 
 

Viete, že Polárka nie je najjasnejšia hviezda oblohy?

Prvýkrát publikované pravdepodobne v roku 2005 v školskom časopise Gymnázia A. Sládkoviča

Zoznam hviezdPolárka (Severka) nie je príliš jasná. Ak by sme zoradili všetky hviezdy na oblohe podľa jasnosti, zaujala by až 46. miesto, ako ukazuje aj diagram vľavo. Je to skutočne veľmi nenápadná hviezdička, ale na oblohe má obrovský význam. Podľa nej môžeme spoľahlivo určiť sever, nech sa nachádzame hocikde na severnej pologuli. Polárku nájdeme tak, že si predĺžime spojnicu zadných kolies Veľkého voza asi päťkrát. Nehľadajme však nič výnimočne svietivé; dokonca aj jedno z kolies Veľkého voza, hviezda Dubhe, je jasnejšia než ona.

Je aj na južnej pologuli nejaká „Polárka“, ktorá nám ukáže smer k juhu?

Áno, je, ale je ešte oveľa slabšia ako Polárka. Voľným okom ju ledva-ledva uvidíme. Nemá dokonca ani len meno, iba označenie Sigma Octantis.

Aká je teda najjasnejšia hviezda oblohy?

No predsa Slnko! Ale ak sa bavíme o nočnej oblohe, tak je to hviezda Sírius. Jej meno znamená v preklade „žiarivá“ a nachádza sa v súhvezdí Veľký pes, ktoré môžeme vidieť v zime. Sírius je 15,6-krát jasnejší než Polárka.

Vľavo vidíme zoznam 50 najjasnejších hviezd oblohy. Ak sa chcete o týchto hviezdach dozvedieť niečo viac, napríklad v akom súhvezdí sa nachádzajú, choďte na stránku http://objekty.astro.cz/nase/2244-seznam-nejjasnejsich-hvezd. (Pozn. odkaz opravený oproti originálu kvôli zmene adresy stránky.)


Oznam pre čitateľov

Milí čitatelia,
stránka, ktorú máte otvorenú, je dlhoročne najčítanejšia spomedzi vyše 340 článkov servera adhara.sk. Snažím sa prísť na to, prečo jej dávate prednosť pred inými kvalitnejšími a podrobnejšími článkami tohto webu. Prosím, zanechajte mi v komentári správu, ako a prečo ste sa sem dostali. Ďakujem.Populárna veda


Napísať odpoveď

Tip 1: Aby ste predišli možnej strate komentára pri posielaní, napíšte si ho, prosím, do textového editora a sem ho iba prekopírujte.

Tip 2: Pred odoslaním obnovte CAPTCHA príklad stlačením na šípky napravo.

Povolené XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vymazané budú komentáre, ktoré obsahujú spam, nadávky alebo osobné útoky, porušujú zásady slušného správania, vôbec nesúvisia s témou či s komentármi pod ňou, alebo sú presnou kópiou nejakého z predošlých komentárov.

Hodnotu píšte ako číslo, nie slovom * Časový limit vypršal, obnovte prosím CAPTCHA príklad.

Komentárov: 3     Upozornenia: 0

Autor Sveta St okt 7th 2020 at 4:32 am  

Chcete vediet ako a preco som sa dostala sem. Do vyhladavaca som zadala: “najjasnejsie hviezdy oblohy” a prva sa ukazala wikipedia a ako druhe v poradi vasa stranka – link na clanok o polarke ako nie najjasnejsej hviezde oblohy
Sveta

Autor Adhara Št okt 8th 2020 at 2:06 pm  

Vďaka za informácie.

Pridá sa ešte niekto?

Autor Andrej St máj 12th 2021 at 6:14 pm  

prisiel som zo stranky popularna veda, tato stranka je tam prva medzi „viete ze?“ strankami


 

© 2014 – 2024 Jana Plauchová. S výnimkou materiálov z Wikimedia Foundation všetky práva vyhradené. Kontakt na autorku: adhara (zavináč) volny.cz. Stránky archivované Národnou knižnicou SR.