header image

 
 

(Ne)šťastný siedmy rok života stránky

Image by Jeevan Singla from Pixabay

Všetky výročné zhrnutia, ktoré v poslednom čase čítavam, spomínajú hneď v prvej vete náročný uplynulý rok. Aj pre mňa bol tento rok mimoriadne náročný. No z úplne iných dôvodov ako pre väčšinu. Už zase stojím v opozícií. Kým mnohých ľudí pandémia dostala na kolená, ja jej vďačím za to, že som sa za posledný rok nezbláznila. Že som si vďaka karanténam mohla trochu pospať, do prírody sa dostať a málinko zregenerovať. Naozaj netuším, ako by som rok 2020 bola zvládla bez koronavírusu.

Musím porušiť svoj sľub o embargu, ktoré som si na články o koronavíruse SARS-CoV-2 udelila. Ale hľa, vydržala som celý rok, hoci som neraz mala sto chutí k tomu niečo povedať. No za to, že som vydržala, mohla zrejme aj extrémna zaneprázdnenosť tohto roku, kvôli ktorej som musela žiaľ vydržať aj kopnutia múz a netvoriť. Fakt nebolo kedy.

Prečo to tak je, opísala som už čiastočne v tomto článku. V krátkosti podám najnovšie hlásenie, pretože tento blog má byť hlavne o roku mojej stránky, nie o mojom. Rekonštrukcia môjho nového domu sa dostala do časového sklzu okrem iného aj vinou pandémie. 30. septembra 2020 som sa konečne presťahovala, no tým hektická robota nekončila. Chcela som na dome podoťahovať veci pred Vianocami a s nimi súvisiacimi pozvaniami návštev. Návštevy sa napokon nekonali, dotiahnutie domu tiež nie. Navyše som musela presedlať na dištančnú formu výučby PŠA. V decembri sa do online priestoru zatiaľ na neurčito presunulo aj planetárium. A tu prišiel ďalší problém. Množstvo práce preň vykonávané na počítači sa zniekoľkonásobilo v porovnaní s dobou, keď sme mávali exkurzie. A sotva som vyčerpaná pred koncom roka konečne poslala encyklopédiu o súhvezdiach grafikovi (je u neho doteraz), vyvalili sa na mňa rozsiahle korektúry Nula kelvinov pred druhým vydaním. Veľmi rozsiahle korektúry. Rozsiahlejšie, než som kedy predtým zažila. A to na román, ktorý už raz vydaný a predtým skorigovaný bol! Navyše sa musím učiť obsluhovať kadejaké nové informačné technológie. Ja, rodená počítačová lama. Je zjavné, že z avizovaného návratu k pôvodnej frekvencii príspevkov na stránku nič nebude. Ba ani z iných vecí, ktoré naozaj treba urobiť.

Možno sa pýtate prečo, keď som na homeoffice a ušetrila som čas nutný na chodenie do práce. Nuž, práve preto. Kvôli spisovateľstvu, výučbe na PŠA a vo zvýšenej miere aj kvôli planetáriu vysedávam za počítačom viac než inokedy. A dokonca aj kvôli handmade činnosti. Tú som vďaka pandemickým prázdninám a novej dielničke rozšírila, no čo s novými výrobkami? Sťahovať fotky, upravovať fotky, nahrávať ich na predajný portál Sashe.sk. A sem-tam o nich vyprodukovať aj propagačný článok.

Skrátka a jasne, už mám vysedávania za počítačom plné zuby. Trápia ma problémy s chrbticou, prebytok tejto činnosti mi spôsobuje až krutú bolesť. Nevládzem preto písať nové články, aj keď jesto o čom. Niet ich kedy ani nahrávať, lebo zápas s redakčným systémom je tiež nadlho. Kopa ľudí chce odo mňa urgentnejšie iné veci. Áno, dobre si uvedomujem, že toto býva začiatok konca stránok, preto tie nové články predsa len nejako zbúcham. No na ďalší rozvoj servera mi už skutočne neostáva sila. Lepšie prelinkovanie článkov, či nebodaj nové banery, aktualizácie, dokonca nová sekcia… nie, to naozaj nedávam. Aj to, čo stíham, stíham naozaj iba s vyplazeným jazykom. A mrzí ma to o to viac, že stránke sa akurát začalo lepšie dariť…

Šišky porazili Polárku!

Poďme teda k štatistikám. Takmer som dosiahla ľúbezný počet 444 stránok, tento článok je 443. Zobrazených komentárov mám 774, z toho 305 mojich. Konečne tak pripadol aspoň jeden návštevnícky komentár na každú stránku! Žiaľ, pribudlo aj spamu, až natoľko, že bolo naozaj náročné to všetko vymazávať. Návštevnosť mi tiež dlhodobo stúpla. Neviem, či zásluhou Martinus Ceny Fantázie, Pinterestu, karantény, alebo (pre mňa najlepšia, i keď najnepravdepodobnejšia možnosť) kvalitného obsahu. Vrchol návštevnosti bol, tak ako vlani, v októbri, čo si rovnako ako vlani neviem vysvetliť. Na jar to tiež vyletelo, v lete a v zime kleslo. Klasika. Novinkou je, na pozíciu najpopulárnejšej stránky sa prepracoval môj dnes už mierne neaktuálny článok o vlastnostiach šišiek. Nuž, všetko lepšie ako ten strašný mýtus ohľadom Polárky. Aj keď tento a ďalšie články o najbežnejších astronomických mýtoch si stále udržiavajú popredné priečky. Darí sa aj zaujímavostiam o Zemi a Mesiaci, v menšej miere aj zaujímavostiam o iných telesách slnečnej sústavy. Rýchlo sa nahor prebojoval aj nováčik medzi stránkami na vytvorenie základného astronomického povedomia medzi ľuďmi, článok Fakty, ktoré by mal o vesmíre vedieť úplne každý.

Milým prekvapením bolo, že mi webarchivovanie ponúkla Národná knižnica a ja som ho prijala. Je to česť, ale aj záväzok, aby som starostlivejšie kontrolovala obsah a nemala v ňom somariny. Aspoň nie priveľké.

Na Wikipédii moje články podliehajú „erózii“ inými redaktormi. Zároveň som znepokojene zaregistrovala, že zlodejstvo týchto článkov sa už rozmáha nielen medzi anonymnými študentami na internete, ale aj v radoch ľudí, od ktorých by človek očakával serióznosť a nie znižovanie sa k takýmto hanebným praktikám. A napokon, k dotvoreniu základného obrazu o vesmíre a živej prírode mi na adhara.sk chýbali nejaké dôležité témy (planéta, rastliny…). To všetko spôsobilo, že som po relatívnej stagnácii opäť rozbehla prenos mojich článkov z Wikipédie na tento server. Lenže tá stagnácia mala svoje dôvody. Zásoba dlhých, dobre spracovaných stránok, kde som bola takmer výhradný autor (a zvyšní Wikipédisti skôr len v úlohe korektorov), sa mi minula. Prechádzam k presunu článkov, ktoré majú výrazný podiel práce iných redaktorov. Ostatne, tak by to malo na Wikipédii fungovať. Nie monografie, v ktorých je väčšie riziko chyby, ale spolupráca. Akurát je potom o to väčší problém vysekať zo spoluauorských článkov len moje alebo takmer čisto moje pasáže. Chváliť sa cudzím perím totiž nepotrebujem a to ani za predpokladu, že ostatných autorov uvediem možno až s absurdnou presnosťou. Toto všetko ale v konečnom dôsledku znamená oveľa viac práce pri prenose týchto článkov na môj server. Práve teraz, keď je práce aj tak dosť…

Ešte by sa určite toho zišlo veľa napísať, ale iné povinnosti tlačia. Záverom chcem povedať, že hoci bol siedmy rok osudný môjmu predošlému blogu na stránkach vydavateľstva Enigma, urobím, čo je v mojich silách, aby to takto nedopadlo aj tu.

Mohlo by vás zaujímaťLen tak...


Napísať odpoveď

Tip 1: Aby ste predišli možnej strate komentára pri posielaní, napíšte si ho, prosím, do textového editora a sem ho iba prekopírujte.

Tip 2: Pred odoslaním obnovte CAPTCHA príklad stlačením na šípky napravo.

Povolené XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vymazané budú komentáre, ktoré obsahujú spam, nadávky alebo osobné útoky, porušujú zásady slušného správania, vôbec nesúvisia s témou či s komentármi pod ňou, alebo sú presnou kópiou nejakého z predošlých komentárov.

Hodnotu píšte ako číslo, nie slovom * Časový limit vypršal, obnovte prosím CAPTCHA príklad.


 

© 2014 – 2023 Jana Plauchová. S výnimkou materiálov z Wikimedia Foundation všetky práva vyhradené. Kontakt na autorku: adhara (zavináč) volny.cz. Stránky archivované Národnou knižnicou SR.