header image

 
 

Tak veľa nápadov a tak málo času

Oranžové mačiatko sa napokon stalo členom mojej domácnosti

Nestíham. Nič. Absolútne. K tradičným štyrom zárobkovým činnostiam sa pridala intenzívna rekonštrukcia môjho novokúpeného domu, zháňanie vybavenia doň, aj obyvateľov. Teda, obyvateľky – štvornohej, chlpatej, mňaukajúcej. Intenzívne však zháňam domov aj pre jej súrodencov a synovcov, ktorých v opačnom prípade ich „majitelia“ zabijú.

Ďalej ma zamestnáva starostlivosť o dve záhrady – jednu pri dome a jednu nie moju, s ktorou si tá moja vymieňa biologický materiál. K tomu daňové priznanie, čo je dômyselný formulár slúžiaci na to, aby osoby odrádzal od zarábania popri trvalom zamestnaní.

A navyše som si zavesila na krk ďalšiu pohromu – toto leto som súhlasila s členstvom v porote Martinus Ceny Fantázie, najväčšej súťaže poviedok fantastiky na Slovensku. Prečo pohromu? Lebo som netušila, že od čias, kedy som v nej aj ja súťažievala, počet poviedok prichádzajúcich do nej dramaticky stúpol. Za mojich súťažných čias bol niečo vyše stovky. Už vlani však vystúpil nad dvesto. Počet poviedok, ktorý prišiel tento rok, však nikto neočakával. 316 kúskov! Dvaja súťažiaci svoje príspevky dobrovoľne stiahli, ale pri takom počte je to nič. Čo viac, ja nielen udeľujem body, ale aj píšem krátke anonymné hodnotenia.

Krátke hodnotenia som si na tejto súťaži vždy cenila. Mám rada servery, na ktorých dostáva spätnú väzbu každý autor, nielen vyvolení. Spríjemňujú čakanie na výsledky, vysvetľujú, čo konkrétne v poviedke (ne)zabodovalo. Len keby ich nemuselo byť tristoštrnásť…

Pôvodne som si myslela, že všetky hodnotenia budem vešať sem, na adhara.sk. Vďaka tomu by tu bolo aj cez leto veselo, lebo nové stránky, pochopiteľne, nestíham tvoriť. Ba bolo by tu tak veselo, ako za starých čias zakladania stránky, lebo mi to vychádza na dve hodnotenia týždenne + sem-tam aj nejaký iný, dávno pripravený článok. Lenže zmenila sa aj ďalšia vec. Hodnotenia už musia byť súčasťou oficiálnej stránky súťaže. Takže ak ich chcete sledovať, sledujte ich prosím, tu.

A odpustite toto zníženie aktivity na vlastných stránkach. Nie, znížená aktivita neznamená začiatok konca, ako to býva na iných serveroch. Verím, že v októbri alebo v novembri sa zase vrátime do normálu.

Keď mám dom v takomto stave, je jasné, že na písanie akosi neostáva čas

Najhoršie na tom celom je, že by bolo o čom písať. Vlastne absolútne hýrim nápadmi na stránku. Filozofické úvahy. Literárne zamyslenia, na ktoré som vždy mala dosť podnetov, ale po prečítaní pár desiatok súťažných poviedok nimi priam prekypujem. Toľko toho chcem písať o autorských chybách. O tom, ako sa vyrovnať s autorským neúspechom. O komplikovaných vzťahoch medzi dobrou beletriou s realitou. O tvorbe svojich dekorácií. Ale najviac zo všetkého chcem písať to najdôležitejšie: beletriu. Už dávno som avizovala, že sa chystá (nie celkom) nový rukopis – nie zrekonštruovaný, ale zbúraný a úplne nanovo postavený román Príbeh Padajúcich Hviezd. Jeho príchod som si dovolila ohlásiť, keď som bola asi v 80 % jeho výstavby, veriac, že onedlho bude hotový. A ja by som tak veľmi chcela, aby bol hotový. Toľko testovacích čitateľov už naň čaká. Ale už rok je utláčaný Súhvezdiami, ktorým chýba do finále predsa len o chlp menej a ktoré už naozaj, naozaj musia tento rok von. Napriek tomu sa mi darilo pracovať na oboch rukopisoch naraz. Ale prišiel jún, návrat zo kancelárie, rozpuk rekonštrukcie a hodnotení Ceny Fantázie a sci-fi román sa, žiaľ, odsunul na poslednú koľaj.

Možno si myslíte, že stačí toto hektické niekoľkomesačné obdobie vydržať a v novom dome, po vyhodnotení CeFa, s mačiatkami v nových domovoch a s hrubými Súhvezdiami na poličke, predsa budem môcť tvoriť, koľko sa mi zapáči. Lenže ja už poznám Murphyho. Viem, že inšpiráciu vo všetkých oblastiach mám teraz práve preto, že sa mi nedá ju zaznamenávať. Keď skončí zaneprázdnenosť, v tom momente utne aj inšpirácia. Čo, mimochodom, je aj jeden zo spôsobov, ako prekonať autorský tvorivý blok. Vytvoriť si príšernú zaneprázdnenosť na pokraji znesiteľnosti. O ďalších spôsoboch prekonávania tvorivého bloku sa rozpisujem v článku, ktorý vyjde onedlho. Ako jeden z mála. A aj to iba preto, lebo som ho napísala už takmer pred rokom. Neviem, či mám byť rada alebo smútiť, že sa mi myšlienky z neho opäť potvrdzujú.

Ešteže mi záhrada poskytuje takéto sladké potešenia

A ešte jednu vec nestíham. Odpisovať na dlhé, mnohé témy riešiace maily. Doba sa mení a niekedy je človek prinútený pozrieť sa na vec z iného uhla pohľadu. A tak, hoci úplné neodpovedanie aj po šiestich rokoch stále považujem za hrubosť, už ho začínam aj trochu chápať. Momentálne si také rozsiahle, aj niekoľkostranové maily, píšem so štyrmi ľuďmi. Mrzí ma, že ich zanedbávam, ale… vidíte. Už pred rokom som chcela na tému zmeny uhlu pohľadu na neodpovedanie napísať blog, lenže… nemám čas.

Pomedzi to ešte občas navariť, prať, upratať, smeti vynášať. A aj v tej najintenzívnejšej práci si treba nájsť čas na psychohygienu. A aspoň raz za čas spať deväť hodín za noc, koľko moje telo naozaj potrebuje. Bez toho fyzicky nie som schopná podať výkon, nech by som akokoľvek chcela. A verte mi, že by som naozaj chcela. Veď čím skôr práca, tým skôr pláca.

Ale dosť už. Musím opäť pracovať.

Mohlo by vás zaujímaťVšeobecný blog


Napísať odpoveď

Tip 1: Aby ste predišli možnej strate komentára pri posielaní, napíšte si ho, prosím, do textového editora a sem ho iba prekopírujte.

Tip 2: Pred odoslaním obnovte CAPTCHA príklad stlačením na šípky napravo.

Povolené XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vymazané budú komentáre, ktoré obsahujú spam, nadávky alebo osobné útoky, porušujú zásady slušného správania, vôbec nesúvisia s témou či s komentármi pod ňou, alebo sú presnou kópiou nejakého z predošlých komentárov.

Hodnotu píšte ako číslo, nie slovom * Časový limit vypršal, obnovte prosím CAPTCHA príklad.

Komentárov: 6     Upozornenia: 0

Autor Ivana Nováková Št júl 9th 2020 at 12:37 pm  

Jani, drž se! Přeju hodně sil a sem tam nějaký větší úspěch, který by Ti zazářil na cestu.

Autor Adhara Št júl 9th 2020 at 4:41 pm  

Ďakujem.

Autor Jaro So aug 22nd 2020 at 3:30 pm  

Ako to vyzerá s poviedkami vo fantázii? Sklamanie alebo naplnené očakávania? Boli vôbec nejaké? S tou zaneprázdnenosťou a väčšou efektivitou to dáva zmysel. Tiež keď mám veľa času, tak sa k ničomu nedokopem a keď nestíham, zrazu sa všetko dá aj keď je to makačka, ale potom ten pocit nadprirodzených schopností za to stojí :) Vďaka za rady ohľadne písania, človek sa tu veľa naučí. Inak, tie jahody, myslel som, že také veľké rastú iba v španielskych skleníkoch :)

Autor Adhara Ne aug 23rd 2020 at 4:43 pm  

Za málo. :-) Po skončení súťaže asi napíšem o celkových dojmoch článok. Zatiaľ nie som ani v dvoch tretinách. Ale pár vecí ma prekvapilo, to áno. Na jednej strane sa mi uľavilo, že je málo tých príšerne zlých s nulovým pravopisom, štylistikou, logikou, súvislosťami. Na druhej strane ma ale sklamalo, že je málo tých extrémne dobrých, ktoré zarezonujú, ohúria, nútia ma premietať si ich spätne v hlavne, ktoré ma zmenia. Na to, koľko je veľa príspevkov, je v nich malá pestrosť. Skoro všetky sa držia priemeru.

Autor Jaro Po aug 24th 2020 at 12:28 pm  

Takže to boli tie očakávania? Úplná katastrofa a medzi nimi nejaká pecka? Tiež som si myslel, že to tak vždy je, ale keď som čítal víťazné poviedky, tak som nikdy nemal pocit, že sa vymykajú priemeru. Čím to je? Skvelí autori neprispievajú do súťaží alebo je to tým malým počtom strán? To už sú asi filozofické úvahy :-) Tak sa teším na článok o dojmoch a želám veľa trpezlivosti aj so starostlivosťou o záhradu a ten veľký strom :-)

Autor Adhara Po aug 24th 2020 at 3:47 pm  

Asi som to málo príšerných poviedok zakríkla. :-( Teraz prišla taká várka, že škoda slov. Aj nula padla, aj pár jednotiek… ktoré žiaľ značia pravý opak toho, čo jednotky v škole.
Inak vďaka. :-)


 

© 2014 – 2024 Jana Plauchová. S výnimkou materiálov z Wikimedia Foundation všetky práva vyhradené. Kontakt na autorku: adhara (zavináč) volny.cz. Stránky archivované Národnou knižnicou SR.