Naša stránka oslavuje prvé polookrúhliny. Moje piate narodeniny, na tie si dobre pamätám. A zdá sa mi neuveriteľné, že moja stránka dorástla do veku, v ktorom by rovnako starý človiečik mal už toľko spomienok ako ja vtedy. Mnohé stránky, vlastne väčšina, ktoré som kedy sledovala (českých a slovenských autorov) za túto dobu už dávno prekonali vzostup aj pád. Prudký vzrast návštevnosti aj odchod autora bez vysvetlenia. Nuž, ako ste si iste všimli, tu sa neudialo ani jedno, ani druhé.
Čo je za posledný rok nového? Chtiac-nechtiac nás pár mesiacov po minulom výročí prinútili prejsť na iný server so štatistikami. Ktorý má oproti bývalému plusy aj mínusy. Plusy sú pribudnutie takých údajov ako dĺžka návštevy každej stránky, nielen sumár doby návštevnosti. Mínusy sú, že už nevidím vyhľadávané výrazy (kolónka na to tam síce je, ale nikdy neukázala nič iné ako… nič).
A čože nám nové štatistiky prezradili? Predovšetkým to, že moja výtvarná tvorba je v návštevnosti prudko na vzostupe. Prudko, naozaj prudko. Azda to má niečo spoločné s registráciou na sieť Pinterest, odkiaľ vedie veľa spätných odkazov. Tak či tak, články so sezónnou výzdobou v návštevnosti dosahujú jednu z prvých, ak nie úplne prvú priečku. A to dokonca aj dlho pred daným obdobím (napríklad už v auguste bola top Jesenná výzdoba) a dlho po ňom (v januári bol ešte stále veľký záujem o Vence na hroby). Trochu ma pobavilo, že v jeseni a zime tiež veľa ľudí vyhľadávalo, ako vyrobiť kvetinový veniec zo šišiek. Mne by teda v týchto ročných obdobiach robiť kvetinové vence nenapadlo.
Ďalšou výrazne vedúcou kategóriou sú populárno-náučné články. Celkom vysoko vystúpili aj zbierky zaujímavostí z Wikipédie a medzi súhvezdiami prekvapivo už niekoľko mesiacov vedie článok Južný kríž. Dĺžka návštevy potvrdzuje, že ho návštevníci naozaj aspoň sčasti čítajú. Ale prečo? To by ma zaujímalo. Nebolo by logickejšie, keby malo vyššiu návštevnosť jedno z tých ostatných šiestich zverejnených súhvezdí, ktoré u nás vidno? Ďalej ma prekvapuje aj dlhodobejšia, pomerne vysoká čítanosť silne špecializovaného biologického článku Ribozóm.
Ešte väčšou záhadou však, bohužiaľ, zostáva dlhodobé víťazstvo môjho úplne prvého populárno-náučného článku – o Polárke. Tak ako v minulé roky, aj teraz je v niektorých mesiacoch úplne na vrchole návštevnosti. Občas býva až viac než 10 % podielom všetkých zobrazených stránok! Lámem si nad tým hlavu čím ďalej tým viac a preto som do článku vyvesila prosbu o vyjadrenie, prečo ho ľudia čítajú. No hoci hromada návštevníkov každý mesiac ten článok (podľa stráveného času) prečíta celý, komentár mi nedal ani jeden jediný! Takže rozmery záhady sa ešte zvýšili.
Tieto kategórie článkov v návštevnosti vysoko prevýšili kedysi najčítanejšie hlavné stránky sekcií. Čo ma neteší. Toto je literárna stránka, vznikla najmä na prezentáciu mojej beletristickej tvorby. Ostatné jej ciele sú iba podružné. Áno, som rada, že moje dekorácie majú toľko návštev. Ale ešte radšej by som bola, aby ich úmerne k tomu mali stránky venujúce sa môjmu písaniu ešte viac. A preto vznikla na stránke novinka – bannery v bočných stĺpcoch. Prostredníctvom slobodných obrázkov a pútavých sloganov by mali mojich čitateľov nasmerovať k stránkam, ktoré sú na tomto serveri najdôležitejšie. Isté zvýšenie ich návštevnosti som skutočne zaznamenala.
No aj tak s celkovou návštevnosťou nie som spokojná. Najmä od začiatku zimného obdobia veľmi klesla. V čom je problém? Veď hádžem odkazy na svoju stránku všade, kde to len ide bez toho, aby to pôsobilo ako spam. (A možno to ako spam napriek tomu na niekoho pôsobí, ktovie.) Je to nezaujímavosťou mojich článkov? Nevyzerá to tak – keď som ich zopár skopírovala na oveľa živšie servery, ako na sme.sk či databazeknih.cz, prišlo mi komentárov viac, než mi bolo milé. Tak prečo sa mi stále nedá dostať čitateľov priamo sem? Sem, kde nie je dokonca ani žiadna otravná reklama? Ani priemerný počet komentárov na stránku sa za posledný rok nezvýšil.
No nech je to ako chce, rozhodla som sa skončiť s pravidelným pridávaním príspevku každý týždeň. Toto mi pri zakladaní stránky poradila jedna čitateľka, no zjavne sa to míňa účinku. Dala som tomu čas, ale päť rokov je päť rokov, a nové stránky sú – pokiaľ nedostanú komentár – poväčšine na chvoste čítanosti. V neposlednom rade mi už aj dochádzajú možnosti, čo pridávať. Väčšina mojich kvalitných populárno-náučných prác je tu už nakopírovaných, takisto ukážok či dokonca celých beletristických diel. V niektorých sekciách je síce stále o čom písať – studnicu nápadov pre sezónne dekorácie, Všeobecný blog, Wikiblog či Literárne zamyslenia som ešte nevyčerpala – no nechcem, aby kvantita článkov prevážila nad kvalitou. Zvlášť keď kvantitu článkov odo mňa nikto nevyžaduje, však. Ako napísal v ročnom zhrnutí jeden server, ďakuje čitateľom, lebo bez nich by to nemalo zmysel. Nuž tak – bez nich to tu naozaj nemá zmysel.
Pozor, to neznamená, že končím. Len opakujem – už nebudem držať týždennú frekvenciu pridávania nových článkov. Niekedy možno pribudne zopár článkov v týždňových rozstupoch, inokedy to zase môže trvať aj mesiac. Pusto tu ale isto nebude – v poslednej dobe čím ďalej, tým častejšie, prepájam linkami a aktualizujem staré články. Veď ich je tu požehnane – k dnešnému dňu 374. Viac, než dní v roku. Áno, zopár je čisto technických, ale drvivá väčšina sú obsahové. A nemám vôbec nijaký náznak toho, že by ich niekto bol prečítal všetky. Takže kto chce, myslím, že tu stále čo čítať má.
A napokon, ukončením nutnosti vypotiť týždeň čo týždeň nový obsah mi zostane viac času a energie na písanie toho najdôležitejšieho – kníh. Toho, kvôli čomu túto stránku vlastne mám.
A iné zmeny? Nadšenie do novej sekcie ma akosi prešlo – chýba materiál. Preto už radšej nič ďalšie neavizujem. Radšej sa prípadne nechajte príjemne prekvapiť.
Autor Ivo Kaipr So jan 25th 2020 at 5:33 pm
O návštěvnosti článku o Polárce jsem už psal, s Jižním křížem je to podle mne podobné – prostě když se zadá v google Južný Kríž, vyjede článek na adhara.sk už na druhé stránce. A že lidi hledají Jižní kříž, je celkem pochopitelné – prostě se s tím souhvězdím v nějakém textu potkají a chtějí vědět, jak to je. Záhada v tom nebude :-)
Autor Adhara So jan 25th 2020 at 7:34 pm
Záhadou ovšem zostáva, prečo ma Google pri vyhľadávaní tak uprednostňuje. :-) A pri tej Polárke tiež, prečo ani na výzvu nepribudol ani po rokoch iný komentár…
Autor Ivo Kaipr Ne jan 26th 2020 at 11:53 pm
Do algoritmů googlu nikdo moc nevidí. Ale tipnul bych si, že to zase taková záhada nebude, že jednoduše ve slovenštině neexistuje moc stránek, kde se „Južný kríž“ objevuje v těch prvcích, které google indexuje.