header image

 
 

Hubblov vesmírny ďalekohľad

Publikované v roku 2008 na nástenke Centra voľného času Banská Bystrica

 

Hubblov vesmírny ďalekohľad po vynesení na obežnú dráhu. Zdroj: Commons

Hubblov vesmírny ďalekohľad (po anglicky Hubble Space Telescope, skratka HST) je najznámejší vesmírny ďalekohľad na svete a zároveň jediný vesmírny ďalekohľad pozorujúci vo viditeľnom spektre. Bol to práve on, kto poskytol väčšinu nádherných obrázkov galaxií, hmlovín a hviezdokôp zdobiacich astronomické knihy a kalendáre. Za svoju jedinečnú rozlišovaciu schopnosť vďačí tomu, že sa nachádza vo vesmíre, mimo rušivého vplyvu zemskej atmosféry. HST obieha Zem vo výške približne 600 km raz za 97 minút. Tento 11-tonový kolos pracuje celkom automaticky, ovládaný je na diaľku pomocou riadiaceho strediska v Greenbelte. Len z času na čas ďalekohľad potreboval opravu alebo údržbu. Tieto potrebné práce vykonávala posádka raketoplánu.

História

Myšlienka vyniesť ďalekohľad nad atmosféru a tým odstrániť jej rušivý vplyv nie je nová. O ďalekohľade na obežnej dráhe uvažoval nemecký raketový technik Hermann Oberth už v roku 1923. Trvalo však veľmi dlho, kým sa projekt s pôvodným názvom Veľký vesmírny ďalekohľad (LST-Large Space Telescope) podarilo uskutočniť. Štúdia ďalekohľadu bola publikovaná v roku 1969. Už vtedy bolo možné vyrobiť vesmírny ďalekohľad s priemerom 3 metre, ako sa pôvodne plánovalo. Otázkou ostával už len čo najlacnejší spôsob dopravy do vesmíru. NASA sa nakoniec priklonila k projektu raketoplánu, ktorý mohol nielen ďalekohľad vyniesť na obežnú dráhu, ale zaručiť aj servisné misie.

Osud ďalekohľadu bol však stále veľmi neistý. Po vojne vo Vietname potrebovali USA obnoviť ekonomiku, a tak sa NASA dočkala mnohých finančných škrtov. Tieto škrty neobišli ani Veľký vesmírny ďalekohľad, ktorého priemer objektívu sa „scvrkol“ z pôvodných troch metrov na necelých dva a pol metra. Vtedy prestal byť „veľkým“ vesmírnym ďalekohľadom a stal sa z neho Hubblov vesmírny ďalekohľad. Po mnohoročnom úsilí bol nakoniec projekt schválený v roku 1977, teda ešte pred vypustením prvého raketoplánu. Štart ďalekohľadu sa predpokladal na rok 1983.

Hubblov vesmírny ďalekohľad po vytiahnutí z nákladového priestoru raketoplánu Discovery. Zdroj: Commons

Pri realizácii projektu sa však zjavilo množstvo technických a finančných problémov, a tak bol štart postupne odsúvaný až na august 1986. V januári 1986 však došlo k tragédii raketoplánu Challenger. Všetky lety raketoplánov boli pozastavené. Ďalekohľad musel čakať v bezprašnej a klimatizovanej hale ešte štyri roky.

HST bol napokon úspešne vynesený na obežnú dráhu pomocou raketoplánu Discovery pri misii STS-31. Ani to sa nezaobišlo bez problémov. Raketoplánu sa podarilo odštartovať až na druhý pokus. 24. apríla 1990 sa ďalekohľad konečne dostal do vesmíru. Technickým problémom však zďaleka nebol koniec. Keď sa však robilo prvé skúšobné pozorovanie, obrázok pochádzajúci od HST bol rozmazaný. Ďalekohľad trpel guľovou optickou vadou. Tú sa napokon podarilo napraviť korektorom, ktorý mu nasadila posádka raketoplánu Endeavour pri misii STS-61. Inými slovami, ďalekohľad dostal okuliare. Odvtedy bez problémov pracuje a podľa všetkého sa budeme môcť z jeho snímok tešiť ešte dlhšie, ako sa spočiatku predpokladalo.

Mohlo by vás zaujímaťPopulárna veda


Napísať odpoveď

Tip 1: Aby ste predišli možnej strate komentára pri posielaní, napíšte si ho, prosím, do textového editora a sem ho iba prekopírujte.

Tip 2: Pred odoslaním obnovte CAPTCHA príklad stlačením na šípky napravo.

Povolené XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vymazané budú komentáre, ktoré obsahujú spam, nadávky alebo osobné útoky, porušujú zásady slušného správania, vôbec nesúvisia s témou či s komentármi pod ňou, alebo sú presnou kópiou nejakého z predošlých komentárov.

Hodnotu píšte ako číslo, nie slovom * Časový limit vypršal, obnovte prosím CAPTCHA príklad.


 

© 2014 – 2019 Jana Plauchová. S výnimkou materiálov z Wikimedia Foundation všetky práva vyhradené. Kontakt na autorku: adhara (zavináč) volny.cz.