header image

 
 

Čo to zase wikistváram?

Jeden z obrázkov týždňa práve v akcii. Vložiť tento obrázok by bolo pred dvanástimi rokmi ešte nemožné…

Už od začiatku roka sa na Wikipédii venujem aktivitám, ktoré sa prudko vymykajú môjmu takmer desaťročnému smerovaniu. A tiež tomu, čo som o svojej wikiaktivite doteraz vyhlasovala. Poďme si trošku priblížiť, čo stojí za poslednými dvoma masívnymi vlnami úprav, ktoré sa pridali k mojim bežných editom: novej sade obrázkov týždňa na portáli Slnečná sústava a zakladaním článkov o Hre o tróny.

Nová sada obrázkov

Portál Slnečná sústava som stvorila na svojom vedomostno-nadšenom astronomickom vrchole. Nerobilo mi problém nachádzať plno krásnych, tematicky pestrých obrázkov a ku každému vyrábať obsiahlejší, kvalitný popis. No zhruba rok a pol od založenia portálu sa začal hlásiť syndróm vyhorenia. Obrázky týždňa pre tento portál som ešte nejakú dobu ťahala nasilu. No keď som si uvedomila, že takto to ďalej nejde, padli medzi prvými mojimi wikiaktivitami. Vybrala som prvých päťdesiatdva, ktoré som nechala cirkulovať dookola neuveriteľných dvanásť rokov.

Ale čím ďalej tým viac ma trápilo, aká je škoda, že obrázky z posledného polroka pred vyhorením, rovnako dobré ako tie, čo cirkulovali dookola, nevidieť. Čo s tým? Ako ich znova ukázať čitateľovm? Ba nie znova, ale takmer u všetkých to bude po prvý raz. A aj pre tých čitateľov, čo ich videli pred dvanástimi rokmi, to vlastne bude tiež ako po prvý raz. Ľudská pamäť je krátka. Na druhej strane, ak niekto portál Slnečná sústava sleduje už niekoľko rokov (silne pochybujem, no treba s touto možnosťou počítať), môžu sa mu stále rovnaké obrázky zunovať.

Už dávno mi napadlo, ako fajn by bolo mať dve alebo i viac sád obrázkov týždňa pre jednotlivé portály. Bol by to kompromis medzi sústavným stresujúcicm a totálne nedocenením zháňaním úplne nového obrázka na každý týždeň a cirkulovaním opozeraných záberov dookola celé desaťročia. Navyše tu je ďalší faktor – fešné fotografie z vesmíru stále pribúdajú. Nie je správne nemať medzi obrázkami týždňa Pluto, Ceres či iné novoskúmané telesá (a nové kúty už preskúmaných telies) len preto, že pred dvanástimi rokmi ich snímky ešte neexistovali. Ale nebolo by ani fér prepísať novými snímkami staršie snímky, aby sa takto nové dostali do obehu. Vychádzalo mi z toho len jediné – navýšiť počet obrázkov týždňa z 52 na 104 v dvoch sadách, ktoré sa budú manuálnou zmenou zdrojového kódu portálu na Nový rok striedať.

Bude ale úprava kódu tak, ako si ju predstavujem, fungovať? Najprv som chcela svoj plán predostriesť v Kaviarni, ale povedala som si, že nebudem za hlupáka. Dvojnásobného, ak by to nikoho nezaujímalo. A tak som najprv vytvorila experimentálnu šablónu na prvý januárový týždeň, zmenila som kód portálu a sledovala som, čo sa bude diať. Bingo! Idea dvoch cirkulujúcich sád je možná!

Ešte vtedy som si myslela, že ma čaká pohodička pohoda. Obsahy starých šablón len pekne rad-radom nakopírujem do nových šablón a budem mať minimálne na pol roka, ak nie na dve tretiny roka, vystaráno. Zvyšné šablóny vyplním tými novými úchvatnými snímkami, ktoré sa za tých dvanásť rokov nazbierali a nejaké som si už aj priebežne poznamenala. Môj nepríjemný perfekcionizmus však rozhodol inak. Namiesto mechanického kopírovania som každú šablónu prečítala, skontrolovala jej pravopis a wikilinky. A zmocnila sa ma prekvapivá chuť do generovania týchto šablón. Neviem, či za to môže absťák po prestaní pridávania nových obrázkov týždňa na astroportál, alebo zúfalá chuť prokrastinovať od obludného množstva povinností, ktoré mám. Tak či onak som sa do toho zažrala s fanatickou túžbou po dokonalosti. Uvedomila som si, že bude lepšie, keď sa budú nové obrázky striedať so starými. Samozrejme, museli sa striedať aj rozličné typy telies, a navyše pre mňa bolo strašne dôležité, aby bol stĺpec šablón aj vo vzájomnej farebnej harmónii.

Ako boli šablóny spred dvanástich rokov čoraz nekvalitnejšie, pretože som dohorievala, v pôvodnom stave som ich používala pre vznik nových šablón čoraz menej. Zúrivo som sa prehrávala úložiskom Commons hľadajúc náhradné obrázky, náhradné popisy, usilovala som sa nevynechať snímky zo žiadnej významnej sondy, až som mala hlavu doslova napuchnutú starosťami. Toľko k pôvodnej predstave, že použitím väčšiny starých šablón získam ľahko a takmer bez námahy novú sadu.

Ale neprešla ani prvá štvrtina roka a už boli všetky šablóny hotové a ošiaľ opadol. Spätne sa mi už aj ťažko vysvetľuje, prečo som doň upadla. No zdá sa, že nepovedal posledné slovo. V usilovnom zháňaní obrázkov som napokon splašila niekoľko, aj s kompletnými popismi, ktoré sa do novej sady už nezmestili! Čo teraz? Nebodaj tretia sada? A len tak medzi nami, k tomu všetkému mám naškrečkovaných 17 hotových obrázkov týždňa z kozmonautiky a 145 obrázkov zvyšných vesmírnych telies!

Hra o tróny

Na prelome rokov som cítila strašný hlad po dobrých knihách. Knihy prečítané v tú jeseň a zimu boli ako sucháre – zasýtili základnú túžbu po čítaní (ktorá je pre mňa taká samozrejmá ako túžba po jedle a úprimne sa divím každému, kto ju nemá), no nechutili. Niektoré som čítala z povinnosti či zvedavosti, akej budú kvality, no a… neboli dobrej. Po zúfalo teplých Vianociach a Silvestri sa k tomu pridal aj hlad po snehu. Čo vyrieši oba problémy?

Znovučítanie série Pieseň ľadu a ohňa!

Začala som posledným dielom, kde bolo snehu vyše hlavy (doslova), no rýchlo som sa vrátila aj k opätovnému čítaniu jednotky a dvojky. A mrkla som na Wikipédiu, kde som s hrôzou zistila, že rovnako ako keď som tieto knihy čítala po prvý raz, nie je o nich písané prakticky nič. Máme skoro štvrť milióna článkov vrátane kdejakých drobností a zbytočností, ale diely jednej z najznámejších fantasy knižných sérií sveta nemajú ani samostatné články!
No stále som váhala, či to mám byť ja, kto ich vytvorí. Lebo, ako som písala, teraz to na wiki chodí tak, že celé dobre, aj tak na zmazanie. Ako zdroje sa síce dali pridať samotné knihy, no našim extrémistickým delecionistom by to nemuselo stačiť. Kto chce psa biť, palicu si nájde. Našťastie pre mňa, tí bití psi sú väčšinou chudáci nováčikovia. A tak som to riskla a rozbehla.

Výslednou dĺžkou a počtom článkov som naozaj prekvapená. Toľko takých dlhých nových stránok som nenapísala od vyhorenia. Dvadsaťtisícovka bajtov padla nielen raz. A to mi vlaňajšia aktivita s Tolkienom pripadala ako niečo mimoriadne! Môj je momentálne celý obsah kategórie Pieseň ľadu a ohňa, ktorú som tiež založila. Bol tu len jeden veľký problém – ja som sériu čítala v českom preklade. Kým sa spamätali naše vydavateľstvá a vydali tento fenomén, riadne to trvalo. Bohvie, ako to preložili v slovenčine. Riešenie sa našlo – požičala som si Hru o tróny v slovenskom preklade z knižnice. Zo slovenských prekladov sa mi nožík vo vrecku otváral (Zimovres namiesto Zimohrad?! Zmok namiesto Škreta?!). No škrípajúc zubami som názvy v starších článkoch poopravovala a do nových článkov pridávala.

No aj s touto novou aktivitou už končím. Hoci som bola zase raz riadne zažratá do G. R. R. Martina, prinútila som sa počas čítania tretieho dielu prestať. Škoda, lebo by sa zišlo vytvoriť aj články o Hostine pre vrany a Tanci s drakmi. Ja však mám strašnú kopu iného čítania. A tiež vhodnejšieho čítania pre moje literárne aktivity. Nadšenie pre svet ľadu a ohňa vyprcháva rovnako ako zimný zápal pre nové obrázky týždňa, spomienky blednú, súvislosti sa strácajú.

Ak však Martin predsa len vydá ten toľko odkladaný šiesty diel, asi sa k tomu vrátim. K dočítaniu série a aj písaniu článkov o nej. Práve vtedy by mohli byť užitočné – pre čitateľov, ktorým sa nechce čítať celá séria, no potrebujú si pripomenúť, o čom to bolo, aby mali na čo nadviazať pri novej knihe. Teda, ak moje články vôbec niekto číta

Mohlo by vás zaujímať



Wikipédia


Napísať odpoveď

Tip 1: Aby ste predišli možnej strate komentára pri posielaní, napíšte si ho, prosím, do textového editora a sem ho iba prekopírujte.

Tip 2: Pred odoslaním obnovte CAPTCHA príklad stlačením na šípky napravo.

Povolené XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vymazané budú komentáre, ktoré obsahujú spam, nadávky alebo osobné útoky, porušujú zásady slušného správania, vôbec nesúvisia s témou či s komentármi pod ňou, alebo sú presnou kópiou nejakého z predošlých komentárov.

Hodnotu píšte ako číslo, nie slovom * Časový limit vypršal, obnovte prosím CAPTCHA príklad.


 

© 2014 – 2024 Jana Plauchová. S výnimkou materiálov z Wikimedia Foundation všetky práva vyhradené. Kontakt na autorku: adhara (zavináč) volny.cz. Stránky archivované Národnou knižnicou SR.