header image

 
 

Wikiživotopis 2/2

Vrchol tvorby a začiatok poklesu

Počas bakalárskeho stupňa VŠ som sa venovala rozsiahlym prekladom biologických článkov z češtiny. Zdroj

Počas bakalárskeho stupňa VŠ som sa hojne venovala rozsiahlym prekladom biologických článkov z češtiny. Zdroj

Roky 2008 a 2009 boli z hľadiska Wikipédie moje kvalitatívne najlepšie roky. Mala som už osvojený encyklopedický štýl, dostatočne som ovládala Wikikód, aj vedomostne som na tom bola lepšie. Práve Wikipédia bola to hlavné, čo vo mne udržiavalo záujem a nútilo ma sledovať novinky ohľadom vesmíru – predtým, na strednej škole, to bývali súťaže Čo vieš o hviezdach?. V tomto období nadobudli dnešnú podobu moje vrcholové články, medzi ktoré radím napríklad Slnečná sústava (NČ), Saturn (NČ), Vznik a vývoj Slnečnej sústavy (DČ), Družicový stupeň raketoplánu (DČ) či Oblak (DČ). Mala som v úmysle dostať časom medzi NČ všetky články o hlavných telesách Slnečnej sústavy a vytvoriť články o všetkých misiách raketoplánov v histórii. Počas prebiehajúcej aktuálnej misie raketoplánu som článok o nej vždy intenzívne dopĺňala a rovnako som sa starala aj o sekciu Prebiehajúce lety na kozmonautickom portáli. Viackrát sa stalo, že bola aktualizovaná už pár sekúnd po kritickom kozmonautickom manévri. Ciele, definície toho, k čomu treba postupnou prácou smerovať, som vyjadrila aj v novozaloženom WikiProjekte – Slnečná sústava. Moje články začali preberať prekladatelia na českej Wikipédii, na čo som bola hrdá. Ba aj konflikty s inými redaktormi, dosť časté v prvom roku môjho wikiživota, ustali. Tento stav však nemohol trvať večne.

Zhruba rok po založení Kozmonautického portálu som založila portál Slnečná sústava, za čo som hneď bola odmenená redaktorom Pekom. Zvolila som preň teplú farbu Slnka. Portál obsahoval oproti iným portálom mnou vymyslenú novinku vo forme klikacej mapy. Nemal novinky ani výročia na každý deň, ale aj preň bolo treba každotýždenne vytvárať nové obrázky, čo značí vyhľadať na Commons pekný obrázok a hodiť k nemu popis. Tak som to už dva roky robila aj na astroportáli. Tam som po odčlenení Slnečnej sústavy začala dávať obrázky výlučne objektov mimo Slnečnej sústavy, ale po čase som od toho upustila. A rovnako, ako na mojich ostatných vesmírnych portáloch (na biologickom som mesačnú lehotu nebrala až tak striktne), aj na portáli Slnečnú sústava som raz mesačne vymieňala zaujímavosti. Postupne som si osvojila nepísané pravidlo, že na astroportáli mením zaujímavosti okolo tridsiateho prvého, na kozmonautickom okolo pätnásteho a na tomto najnovšom vždy za splnu Mesiaca, aby som podčiarkla jeho súvislosť so Slnečnou sústavou.

To som sa však starala už o štyri portály. Po ďalšom roku začínalo byť jasné, že je toho na mňa trošku priveľa. Zvlášť potom, ako sa Adrian koncom jari 2009 v téme vesmíru odmlčal a ťarcha noviniek na astronomickom aj kozmonautickom portáli ostala tiež na mojich pleciach.

V jeseni 2009 graf počtu mojich editácií klesá. Majú to zrejme na svedomí dve skutočnosti. Prvou je znížený čas na Wikipédiu, čo je spôsobené jednak nutnosťou pracovať na bakalárskej práci, jednak zápisom románu Nula kelvinov, ktorý bol mojím najintenzívnejšie zapisovaným literárnym dielom – zaznamenávala som ho tempom v priemere až 6 normostrán denne. Po tomto mi už na nejaké písanie článkov veľmi čas nezostával. Druhým dôvodom bola stúpajúca demotivácia, ktorú mal na svedomí odchod astroredaktorov z wiki, respektíve ukončenie ich činnosti v oblasti astronómie. Moji starí pomocníci odišli a noví neprichádzali. Ak sa aj niekto nový objavil, veľmi rýchlo nasledovala jeho wikismrť, a ja som naďalej zostávala sama. Zároveň sa prehlbovali moje osobné problémy a na wiki mi už nezostávala nálada. Najprv som to považovala za nejaký krátkodobý útlm, ktorý dokážem premôcť prinútením sa do práce. No pribúdajúce mesiace, počas ktorých sa to nezlepšovalo, ukazovali, že problém je oveľa závažnejší. Blížilo sa kompletné wikivyhorenie.

Veľká kríza

S príchodom jari 2010 sa čas na Wikipédiu vrátil. Rozvrh v škole bol najmiernejší z celých troch rokov, PŠA som ukončila už v minulom roku, román som dopísala, a bakalárka sa tiež blížila ku koncu. Napriek tomu však počet mojich editácií vytrvalo klesal. Na písanie článkov mi nezostávala absolútne žiadna chuť. Hoci objektívne som Wikipédiu stále považovala za skvelý projekt a mrzelo ma, že sa nedokážem rozhýbať do novej roboty, ktorej bolo (a vždy bude) ešte tak veľa, na druhej strane som úplne chápala, prečo ma motivácia opustila. Okrem odchodu spoluredaktorov sú to aj tieto dôvody:

  1. Súperenie medzi českou a slovenskou Wikipédiou, v ktorom som jasne stratila prevahu. Dlhé roky bola na tom astronómia a kozmonautika kvantitatívne aj kvalitatívne lepšie na slovenskej Wikipédii v porovnaní s českou. Potom sa však na českej Wikipédii sformoval silný tím približne siedmich redaktorov článkov o vesmíre, ktorý sa začal pretekať so mnou samotnou. Bolo jasné, že tento závod nemôžem vyhrať, napriek tomu som sa o to zo všetkých síl usilovala a porážka ma zarmútila.
  2. Prípad plagiátorstva z roku 2007 žiaľ zďaleka nebol jediný. So znechutením a zhrozením som zistila, že na internete sa z Wikipédie kradne masívne a ignorancia prosieb o nápravu a uvedenie pravých autorov je všeobecne rozšírená vec. Na stránkach referaty.sk a podobne som našla doslova hromady svojich ukradnutých článkov. Vyvesiť ich na nástenku hanby mi ako satisfakcia nepostačovalo.
  3. V súvislosti s krádežami článkov som si začala klásť otázku, pre koho tie články vlastne píšem. Či vôbec existujú aj nejakí vďační slušní čitatelia, nielen zlodeji. Nič tomu nenasvedčovalo. Wikipédia nie je stavaná na nejaké prejavy ocenenia od užívateľov. Články sa nedajú hviezdičkovať a ich diskusné stránky slúžia vyslovene na vylepšenie článkov, nie na nejaké pochvaly. Existujú síce štatistiky návštevnosti, ale tie vám nepovedia dohromady nič. Aspoň nič povzbudivé – pretože priemerne 20 návštev môjho kozmonautického portálu denne mi pripadalo dosť málo na to, že som nad ním stratila tri roky života. Navyše zovšadiaľ som nepočúvala nič iné, než sťažnosti a hanenie slovenskej Wikipédie ako celku. Zdá sa, že ani štyri roky mojej intenzívnej práce nepomohli tomu, aby sa verejnosť na Wikipédiu začala dívať lepšie. V prvých mesiacoch po registrácii sa odo mňa podobné demotivačné výkriky len odrážali, po rokoch bez zmeny a pokroku som však už začala premýšľať nad tým, či nie je niečo pravdy na tom, že nemôžem zmeniť svet k lepšiemu. Takisto ma trápilo, že za celé tie roky sa mi nepodarilo získať pre Wikipédiu žiadneho podobného nadšenca a ani sa sám od seba nezaregistroval žiadny podobný nadšenec pre témy okolo vesmíru.
  4. Zistila som, že Wikipédia mi vlastne nič nedáva a nikam ma neposúva. Áno, primäla ma k sebavzdelávaniu, lenže ani to sebavzdelávanie nenachádzalo absolútne žiadne uplatnenie. Dúfala som, že sa časom posuniem od článkov písaných zadarmo, ktoré boli akýmsi tréningom, k písaniu, za ktoré mi bude niekto platiť. To sa však nestalo. Za dobrotu na žobrotu. Alebo skôr za robotu na žobrotu? Hoci ponúk písať pre iné stránky zdarma som dostala niekoľko, ponuku písať za peniaze som nedostala až do svojho zamestnania žiadnu.
  5. Prehodnotiť priority ma prinútili aj osobné problémy, ktoré sa teraz vyhrocovali. Pochopila som, že v iných oblastiach života treba pridať, lebo ponechané na samobeh sa len zhoršujú. Zistila som, že ak skrátka človeka trápia závažnejšie veci, práca pre všeobecné blaho automaticky ide bokom. Najmä, ak sa zdá, že tí, pre ktorých tú prácu robím, si ju aj tak nevážia.
Podoba mojej redaktorskej stránky medzi rokmi 2009-1014 (informácie o mojej osobe sa samozrejme menili). Dizajnovo zaujímavý, no nepraktický nápad s hmlovinou vypĺňajúcou celé okno Wikipédie, som vzala zo stránky istého neaktívneho českého redaktora. Po niekoľkých rokoch som ho však zrušila. Zdroj

Podoba mojej redaktorskej stránky medzi rokmi 2009-1014 (informácie o mojej osobe sa samozrejme menili). Dizajnovo zaujímavý, no nepraktický nápad s hmlovinou vypĺňajúcou celé okno Wikipédie, som vzala zo stránky istého neaktívneho českého redaktora. Po niekoľkých rokoch som ho však zrušila. Zdroj

Ani táto veľká kríza ma však nedonútila vzdať sa Wikipédie úplne. Pocit zodpovednosti za moje portály a články vyžadujúce aktualizáciu bol skrátka silnejší. Verím, že čo si človek navaril, to si má aj zjesť, bez ohľadu na to, aké životné krízy práve rieši. Morálka a povinnosť boli u mňa vždy na prvom mieste. Keď splodíte dieťa, tiež ho predsa nevyhodíte na ulicu (a nielen preto, že vám to zákon nedovolí). A nechcela som ďalším spraviť presne to, čím iní redaktori znechutili mňa. Odísť. Hoci ani najmenej netuším, či by som nejakému čitateľovi alebo redaktorovi chýbala, keby som zmizla, už len pre tú možnosť, že by niekto taký mohol existovať, som vytrvala. Aké sú odchody autorov nepríjemné mi v danom čase pripomenula aj jedna stránka o kozmonautike, inak, cenný zdroj informácií do wiki. Robil ju jediný autor už dlhé roky a teraz vyhlásil, že už sa mu to robiť nechce. Presne som vedela, ako sa cíti. Hneď som mu poslala povzbudzujúci mail, aby nekončil. A snažila som sa vlastných povzbudení držať aj sama.

Skrátka, aj napriek tomu všetkému som stále verila, že je lepšie na Wikipédii pracovať ako nepracovať. Na portáloch venujúcich sa vesmíru však bolo moje poľavenie vidieť. Prestala som napríklad obmieňať ich zaujímavosti každý mesiac, ako som to robila dovtedy.

Pozviechanie sa

Môj život sa vo viacerých ohľadoch zmenil, keď som nastúpila na magisterský stupeň na Univerzite Komenského a presťahovala som sa do Bratislavy. V tom období počet mojich editácií na wiki dosiahol svoje absolútne minimum. Dokonca som dočasne stratila aj hlasovacie právo. Menšie počty editov ako vtedy som spravidla dosahovala už len v mesiacoch, počas ktorých som bola najmenej týždeň bez prístupu internetu. (V júli 2013, kedy som dosiahla svoje absolútne minimum vôbec, som bez internetu bola až tri týždne.)

Potom som sa však trochu vzmohla. Počet mojich mesačných editácií síce už nikdy nedosiahol niekdajšie hodnoty, nebolo to však ani úplne beznádejné. A všetko zlé bolo na niečo dobré – veľká wikikríza mi pomohla pochopiť niektoré potenciálne dôvody, pre ktoré sa ľudia do písania na wiki nehrnú.

Pokračovala som v údržbe portálov, hoci už len so zlomkom niekdajšej intenzity. Na svojom prvorodenom kozmonautickom portáli aj druhorodenom portáli Slnečná sústava som zaviedla automatizáciu kolovania obrázkov týždňa, hoci som to brala ako svoje zlyhanie. Samotných obrázkov sa na Commons určite ukrýva dosť, no naďalej ich systematicky vyhľadávať začalo byť nad moje sily. Jediný portál, ktorý sa ku kolovaniu stále tých istých obrázkov nikdy neznížil, bol astronomický. Podieľala som sa aj na aktualizácii astronomických a kozmonautických článkov a písaní menších príspevkov v oblasti biológie. V súvislosti so zmenou študijného odboru som založila a rozšírila aj zopár článkov ohľadom molekulárnej biológie. Napadlo mi pokúsiť sa dostať nejaký biologický článok medzi Najlepšie. Zopár som ich tam už síce pretlačila, ale to boli len preklady z češtiny, a ja som chcela aj nejaký pôvodný. Kandidátov som mala niekoľko, napríklad DNA alebo Pohlavné rozmnožovanie. Napokon som od toho upustila pre pretrvávajúci nedostatok kvalitných zdrojov. Ako „cena útechy“ bol článok o DNA označený aspoň ako DČ.

Éra písania vlastných veľkých článkov však už pre mňa, zdá sa, skončila. Chýbala mi tá živelná radosť, ktorú som kedysi pociťovala pri nahadzovaní odstavcov do editačného okna. Vracať sa k Wikipédii ma nútila hlavne zodpovednosť. Ale hoci som stále dúfala v opak, veľká kríza spôsobila, že v mojej práci Wikipédistu už nič nebolo ako predtým. Satiristický článok o vývoji Wikipédistu sa žiaľ ukázal byť pravdivý. Posunula som sa ďalej. Články som už viac upravovala a aktualizovala ako písala. V prvej polovici roku 2011 som urobila veľký pokrok v gramatike a štylistike, čo som zužitkovala pri rozsiahlych jazykových korektúrach vlastných aj nevlastných článkov. Pekným príkladom toho je aj de facto nie môj článok Urán, ktorý som v roku 2011 úspešne nominovala medzi Najlepšie články. A pomedzi to neutíchajúca nutnosť pridávania a odoberania wikiliniek a kategórií.

Kým som bývala v Bratislave, zúčastnila som sa ešte dvoch stretnutí Wikipédistov, akcií, ktoré sa zásadne konali len tu. Viac-menej išlo stále o tie isté tváre a očakávania nových som už ani nemala. S výnimkou slabej, no nikdy nehynúcej nádeje podporovanej rôznymi žartmi a poznámkami, že prvýkrát uvidím (a nielen ja) živého dinosaura…

Vloženie tohto obrázku v tvare srdca do šablóny astronomických výročí pre deň 14. február radím k svojim „srandičkám“. Kredit: NASA/JPL/MSSS

Vloženie tohto obrázku v tvare srdca do šablóny astronomických výročí pre deň 14. február radím k svojim „srandičkám“. Kredit: NASA/JPL/MSSS

Stereotypná práca na portáloch a tiež stále ma trápiaca otázka, či má vôbec zmysel, ma primäli okoreniť ju niekoľkými „srandičkami“. Nie obsahovými, božechráň, neurobila som nič proti pravidlám. Len mi tak napadlo, že v roku 2011, na piate výročie založenia astroportálu, spravím všetky obrázky týždňa ako tématické repliky vôbec prvých obrázkov týždňa, ktoré sa počas jej existencie objavili. Nešlo teda o tie isté obrázky, čo pred piatimi rokmi, ale podľa možností vždy o obrázky tých istých objektov, čo pred piatimi rokmi. Bola som zvedavá, či si to niekto všimne. Druhá „srandička“ prišla o dva roky neskôr, keď som obrázky týždňa nadizajnovala ako postupný prelet Slnečnou sústavou, od Slnka v januári až po Pluto v decembri.

Po skončení školy

Ukončenie vysokej školy v roku 2012 ma uvrhlo do fázy nezamestnanosti a teoreticky aj ďalšej kopy času pre Wikipédiu. Na grafe mojich editácií to však nepoznať. Stále bolo mojou prioritou venovať sa vlastným veciam, ktoré sa ešte vždy nehýbali požadovanou rýchlosťou a smerom. Vrátila som sa aj k mojej stále nedokončenej knihe Súhvezdia od Andromédy po Žirafu, ktorá toto celé začala. Na wiki som sa opäť zamerala na témy astronómie a kozmonautiky a biológia sa trvale dostala do ústrania. Posledným veľkým biologickým projektom bolo prekopírovanie teoretickej časti mojej diplomovky, rovnako, ako som pred dvoma rokmi do nej nakopírovala svoju bakalárku.

Pokúsila som sa však zvýšiť svoju portálovú aktivitu. Napríklad som sa snažila priblížiť frekvenciu výmeny portálových zaujímavostí ich niekdajšiemu štandardu. Tiež som aspoň na kozmonautickom portáli na rok 2013 vrátila unikátne obrázky týždňa (a na ďalší rok som bola nútená ich zase zrušiť). Moju mrzutosť prehlboval fakt, že ešte stále som pre žiadny zo svojich portálov nezískala ani jedného ďalšieho zodpovedného správcu. Mrzelo ma to aj preto, lebo som túžila zakladať ďalšie portály. Zakladať je vždy zábavnejšie, než sa starať, to platí nielen pre wiki. Snívala som napríklad o portáloch Hviezdy, Deep-sky, či Katastrofy. Bolo mi však jasné, že navyšovať počet portálov, keď už mám štyri, ktoré nezvládam požadovaným spôsobom, by bolo číre bláznovstvo. Nemali by ste si vyrobiť viac detí, než uživíte. Preto som tiež uzemnila istého redaktora, ktorý vyjadril chuť založiť portál Mars.

Na jar 2013 som sa zamestnala. Tento čin paradoxne mojej wikiaktivite pomohol. Kým som nemala priveľa pracovných povinností, rozhodla som sa dokončiť práce na článku o Merkúri a po dlhom čase znova dostať astročlánok medzi Najlepšie články. Zároveň sa mi potvrdilo, čo som tušila už na magisterskom stupni, že práca je to, čo vzbudzuje chuť do ďalšej práce. Ak človek nemá povinnosti, zlenivie. Ale ak potrebuje prokrastinovať nad povinnosťami, Wikipédia je na to ako stvorená. Je nezáväzná a okrem vlastného pocitu zodpovednosti (ktorý je, zdá sa, u ľudí veľmi zriedkavý) ho na ňu nič nevolá a nič na nej nedrží. Zamestnanie mi zároveň otvorilo prístup ku knižnici, k časopisu Kozmos poskytovanému zamestnancom zadarmo (ja som ho predtým neodoberala), a tým k novým zdrojom na dopĺňanie článkov. Niežeby tých starých nebolo dosť, keby som chcela. Ale narazenie na zaujímavú informáciu, hoci som ju aj nehľadala, vo mne vždy vyvolalo túžbu hodiť ju do Wikipédie.

Vývoj môjho pôsobenia na Wikipédii dokumentuje aj táto dvojica nálepliek. V najplodnejšom období som mala hornú nálepku, po veľkej kríze v roku 2010 som ju vymenila za súčasnú spodnú nálepku.

Vývoj môjho pôsobenia na Wikipédii dokumentuje aj táto dvojica nálepliek. V najplodnejšom období som mala hornú nálepku, po veľkej kríze v roku 2010 som ju vymenila za súčasnú spodnú nálepku.

Rozlúčkou s dlhými článkami sa pre mňa stal článok o Veľkej medvedici, ktorý som do Wikipédie prekopírovala v roku 2014 z vynovenej verzie Súhvezdí od Andromédy po Žirafu. Myslela som, že to bude spôsob, ako sa „rýchlo a ľahko“ prepracovať k NČ. Zámer rýchlo a ľahko však stroskotal na tabuľkách a dohľadávaní referencií. Napriek problémom a dlhšiemu trvaniu sa však aj z tohto článku stal NČ. Splnil sa tým ďalší z mojich súkromných wikicieľov – spraviť NČ z nejakého súhvezdia. V tejto súvislosti som si splnila aj ďalší wikicieľ – rozšíriť všetky prikrátke články o súhvezdiach. Koncom roka 2014 som po desiatich rokoch dopísala prvopis Súhvezdí od Andromédy po Žirafu a krátko na to som vložila do článku Oktant aj svoj posledný stručný výcuc z tejto knihy.

Vložiť do Wikipédie text písaný pôvodne pre iný účel označuje zmenu môjho zmýšľania. Písanie článkov stále považujem za oveľa prospešnejšiu činnosť ako kadejaké údržbárske práce, no z dôvodov uvedených vo veľkej kríze mi začalo pripadať neefektívne písať dlhé texty výlučne pre ňu. Uvedomila som si, že z práce treba vyťažiť čo najviac účinku. A to aj spätne. Začala som „písať“ niektoré články pre firemný webový portál i-Astrin tak, že som upravila už existujúce vlastné texty z Wikipédie. A naopak, veci písané pre našu organizáciu som so súhlasom svojho vedúceho nahrala na Wikipédiu. Tým vznikla napríklad moja séria miničlánkov o menej úspešných sondách na výskum Marsu.

A tak sa dostávam do wikisúčasnosti, ku sfukovaniu deviatej sviečky na svojej imaginárnej torte. K dnešnému dňu som zakladateľkou 325 stránok a rozširovateľkou stoviek ďalších. Moja wikipráca si stále drží charakter, ktorý získala v roku 2011 – sem-tam rozšírenie, ale najmä úpravy pravopisu, formulácií, aktualizácií, wikiliniek a kategórií. Málokedy potrebujem pre popis svojich úprav (ktorý som vždy verne vypĺňala od svojho prvého dňa na Wikipédii) viac, než ponúkané možnosti. Až mi je zvláštne, že dlhšiu dobu som na wiki prežila v útlme po veľkej kríze ako v nadšení prvých rokov. Alebo skutočnosť, že na Wikipédii pracujem už tretinu svojho života… a ešte veľmi dlho budem, viazaná zodpovednosťou k svojim portálom, na ktoré sa noví správcovia nechytajú o nič viac než pred ôsmimi a siedmimi rokmi, kedy boli vytvorené. A ak raz wikiumriem, určite o tom zanechám správu, snažiac sa nenasledovať negatívny príklad väčšiny redaktorov, ktorí sa jedného dňa vyparili bez stopy.

Predošlá časťWikipédia


Napísať odpoveď

Tip 1: Aby ste predišli možnej strate komentára pri posielaní, napíšte si ho, prosím, do textového editora a sem ho iba prekopírujte.

Tip 2: Pred odoslaním obnovte CAPTCHA príklad stlačením na šípky napravo.

Povolené XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vymazané budú komentáre, ktoré obsahujú spam, nadávky alebo osobné útoky, porušujú zásady slušného správania, vôbec nesúvisia s témou či s komentármi pod ňou, alebo sú presnou kópiou nejakého z predošlých komentárov.

Hodnotu píšte ako číslo, nie slovom * Časový limit vypršal, obnovte prosím CAPTCHA príklad.

Komentárov: 2     Upozornenia: 0

Autor Peter Molnár Pi sep 29th 2017 at 4:30 pm  

Vyčítať si nič nemusíš, aj na tých najusilovnejších a najcieľavedomejších raz príde vyhorenie. Najmä, ak naliehavejšie povinnosti jednoducho nepustia…
Už len fakt, že si vlastnoručne založila 325 stránok, zatiaľ čo ja som doteraz vytvoril nejakých 6-7 (aj to len sporadicky), svedčí o tom, že si sa za tie roky rozhodne činila s kvalitatívnym rozširovaním slovenskej Wikipédie. :-)

Autor Adhara Pi sep 29th 2017 at 9:26 pm  

Ďakujem. No musím podotknúť, že vyhorenie neprišlo ani tak kvôli naliehavejším povinnostiam ako kvôli demotivácii a pocitu zbytočnosti mojej práce.
A kvantita automaticky nevypovedá o kvalite. :-) Viac kvalitných článkov mám asi medzi tými, čo som nezaložila ja (napr. Slnko, Saturn, Merkúr…). O mnohých témach už jestvovali výhonky, najmä v astronómii.


 

© 2014 – 2024 Jana Plauchová. S výnimkou materiálov z Wikimedia Foundation všetky práva vyhradené. Kontakt na autorku: adhara (zavináč) volny.cz. Stránky archivované Národnou knižnicou SR.