header image

 
 

Kde zmizol ľudský prístup k wikinováčikom?

Zdroj: Pixabay

Na Wikipédii som sa registrovala pred jedenástimi rokmi. A to hodnotím ako vhodné obdobie nielen z hľadiska životnej fázy, v ktorej som bola ja, ale aj z hľadiska fázy, v ktorej bola Wikipédia. Dnes je to na nej iné. Veľmi iné. A viete, čo si myslím? Že keby vtedy bola Wikipédia ako dnes, dlho na nej nevydržím. No tu sa natíska otázka, prečo by na nej potom mali vydržať súčasní noví redaktori.

Za jedenásť rokov sa k nováčikom úplne vytratil individuálny prístup. Vlastne akýkoľvek prístup, kým nevyvinú aktivitu. Ani základná uvítacia šablóna už nie je samozrejmosťou. Niežeby bolo ideálne posielať všetkým len šablónovitý text, no bol to aspoň odrazový mostík pre aspoň časť ľudí. Dnes si nováčika starší redaktori všimnú, len keď začne editovať. Presnejšie, keď začne editovať zle. A tak mu onálepkujú diskusnú stránku výhražnými šablónami. Zase bez kúska ľudského prístupu.

Samozrejme, nevravím o vandaloch. Nie o tých, ktorí majú výlučne škodlivé edity. Ale o tých, čo to myslia dobre, len to prevedenie už nie je také dobré. Niet divu, nikto učený z neba nespadol. Všetci sme nejako začínali. A pri nesprávnom prístupe v tejto fáze sme ľahko mohli aj skončiť. Mohli nás odradiť, znechutiť, že robíme iba zle. Mňa by boli odradili určite.

Keď som sa zaregistrovala ja, zrejme som mala šťastie, že v tej dobe boli aktívni až traja milí astroredaktori. Tí sa mi prihovorili a spočiatku ma trochu usmernili – nezavalili ma však lavínou šablón či nebodaj vyhrážok o zmazaní. Väčšinou skrátka sami upravili, čo sa im na mojich „nahých“ článkoch bez príslušného formátovania nepozdávalo. Ja som to sledovala a postupne som sa učila robiť to aj sama. Doba bola iná aj v tom, že sa tak hystericky – vlastne vôbec – neľpelo na zdrojoch. A ako by vyzeralo, ak by som svoj prvý založený článoček, Asterizmus, napísala takto dnes? Okamžite by na ňom visela šablóna Bez zdroja a Na rozšírenie, ktoré by mi indikovali, že je to celé zle, namiesto toho, aby nejaký redaktor jednoducho urobil to, čo treba.

Možno namietnete, že nováčikov je dnes na individuálny prístup príliš veľa. Vzniká toľko nových a častokrát nevyužitých kont, že už nemá zmysel hádzať každému čo i len zautomatizovanú uvítaciu reč. A o nejakej individuálnej už ani nehovoriac. Nech najprv ukáže, či to myslí vážne a čo vie. OK, v poriadku. V poriadku to ale nie je, pokiaľ sa pár vľúdnych slov neobjaví ani potom. Len strojové fackovanie za chyby.

Samozrejme, tiež nie každý nováčik si milé slová váži a zaslúži. No to nezistíme, kým to neskúsime. Prečo by kvôli niekoľkým grobianom mali trpieť aj nevinní?

Už roky si lámem hlavu, kde dopekla sú v mnou sledovaných oblastiach noví rozširovací a vytrvalí redaktori. Prečo sa na wiki neregistrujú. Až nedávno mi zaplo, že oni sa možno už aj zaregistrovali. Lenže znechutilo ich, ako sa k ich prvým editom postavili ostatní. Dobrovoľný projekt však potrebuje najmä pozitívnu motiváciu. Skúste o tom považovať, vy starší a ostrieľanejší, keď sa zase budete za hlavu chytať, ako to, že niekto nevie ani pridať kategóriu. Lebo boli časy, keď ste ju nevedeli pridať ani vy…Wikipédia


Napísať odpoveď

Povolené XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vymazané budú komentáre, ktoré obsahujú spam, nadávky alebo osobné útoky, porušujú zásady slušného správania, vôbec nesúvisia s témou či s komentármi pod ňou, alebo sú presnou kópiou nejakého z predošlých komentárov.

Hodnotu píšte ako číslo, nie slovom * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


 

© 2014 – 2017 Jana Plauchová. S výnimkou materiálov z Wikimedia Foundation všetky práva vyhradené. Kontakt na autorku: adhara (zavináč) volny.cz.