header image

 
 

Šesť dôvodov, prečo zostať redaktorom Wikipédie

Zdroj: Pixabay

Chcela som odísť, a neraz. No tieto dôvody mi pomohli vytrvať. Pomôžu aj vám?

1. Lebo inak ste tu boli zbytočne

Články, ktoré ste vytvorili počas vašej aktivity, iste budú mať na Wikipédii nejakú životnosť. Ak ste náhodou nepísali o encyklopedicky bezvýznamných alebo kontroverzných témach, pretrvajú aj roky. Napokon ich však rozoberú dva hlavné druhy korózie: neaktuálnosť a zákerní vandali (ktorých nevie zrevertovať hocijaký iný redaktor). Napísať pár článkov a odísť je ako zasadiť kvietok a nepolievať ho. (Takmer) zbytočná práca.

2. Lebo stále je čo robiť

Nemusíte každý deň vložiť desaťtisíc bajtov, aj drobné zmeny sa rátajú a navyše nezaberú veľa času. Wikilinky na nové pojmy, správnejšia kategorizácia, kontrola článkov z odboru, ktoré ste nenapísali vy, a ostatne aj vašich vlastných. Po čase človek začne vidieť svoje chyby.

3. Lebo napredujete v sebarozvoji

Ak ste odišli znechutení celkovou situáciou Wikipédie a zdaním, že to nikam nespeje, nikto to nečíta, čo tak zahodiť ideály z mladosti a zamerať sa len na seba? Wikipédia pomáha zlepšovať vedomosti a encyklopedický štýl oveľa viac jej tvorcom než čitateľom. Pre mňa bola dôvodom udržiavať si povedomie v odboroch aj v rokoch, kedy to povedomie odo mňa nikto nevyžadoval. Vďaka tomu som neskôr nemusela toľko dobiehať. A na koľko zaujímavých informácií som na nej narazila čírou náhodou!

4. Lebo váš oponent môže odísť

Pije vám krv konkrétne jeden či menšia skupinka redaktorov? Uvažujete, že kvôli nim to s wiki úplne zabalíte? Lenže drvivá väčšina redaktorov to v minulosti časom tiež zabalila (alebo boli zablokovaní). Ak vytrváte, pravdepodobne sa od nich dočkáte pokoja. A ak príde nový otravník, vďaka vášmu statusu dlhodobého váženého redaktora si ľahšie získate podporu komunity. Hovorím však len o normálnych, slušných diskusiách. Nenabádam pretrollovať svojho odporcu, ale zamerať sa v práci na wiki na menej sporné oblasti a čakať, ako sa situácia vyvinie. Možno zistíte, že ste sa napokon mýlili vy. Možno časom nájdete ďalšie argumenty na podporu svojho tvrdenia. A možno – veľmi pravdepodobne – sa skrátka vzdá aktivity ten druhý.

5. Lebo je to dobrovoľné

Možno ste – ako ja – prišli na to, že len z dobrého pocitu sa žiť nedá a začnete chcieť písať články za peniaze. Možno sa vám to podarí. Ale už menej pravdepodobne sa vám podarí písať si za peniaze čo chcete, kedy chcete a ako chcete. A pokiaľ máte radosť aj z tvorby samotnej a súčasne nerád tvoríte s nožom na krku, Wikipédia sa môže popri písaní za peniaze javiť ako dobrý relax. Asi už toho nevytvoríte toľko ako v časoch, kedy to bola vaša jediná možnosť realizovať sa v písaní náučnej literatúry, no aj drobnosti sa rátajú.

6. Lebo ukazujete, že ste dôveryhodná a stabilná osoba

Niežeby si to niekto v mojom okolí vážil… s výnimkou mňa. Ale azda sa sem-tam nájde aj niekto ďalší. Stabilita, výdrž a vytrvalosť mi logicky pripadajú ako žiadané vlastnosti pre zamestnávateľa aj do vzťahu. Držať si jedného koníčka po mnoho rokov poukazuje aj na vašu schopnosť prestáť nepohodlie, neustále sa zdokonaľovať a špecializovať sa. Ja si každopádne držím od tela ľudí, ktorí stabilitu nevykazujú.

Mohlo by vás zaujímaťWikipédia


Napísať odpoveď

Tip 1: Aby ste predišli možnej strate komentára pri posielaní, napíšte si ho, prosím, do textového editora a sem ho iba prekopírujte.

Tip 2: Pred odoslaním obnovte CAPTCHA príklad stlačením na šípky napravo.

Povolené XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vymazané budú komentáre, ktoré obsahujú spam, nadávky alebo osobné útoky, porušujú zásady slušného správania, vôbec nesúvisia s témou či s komentármi pod ňou, alebo sú presnou kópiou nejakého z predošlých komentárov.

Hodnotu píšte ako číslo, nie slovom * Časový limit vypršal, obnovte prosím CAPTCHA príklad.


 

© 2014 – 2024 Jana Plauchová. S výnimkou materiálov z Wikimedia Foundation všetky práva vyhradené. Kontakt na autorku: adhara (zavináč) volny.cz. Stránky archivované Národnou knižnicou SR.