header image

 
 

Novinky na kozmoportáli sú späť! Ale prečo?

Vitajte naspäť!

Nedávno som trochu prekvapila aj sama seba tým, že som po neuveriteľných desiatich rokoch znova zaviedla novinky na kozmonautický portál vo Wikipédii. Čomu za to vďačíme? A prečo som sa rozhodla resuscitovať práve kozmonautické novinky? Veď zahnívajúceho a odumierajúceho je toho v mojej wikitvorbe plno. Napríklad obrázky týždňa na všetkých mojich portáloch. A ohľadom kozmonautiky navyše Wikipédia stratila ďalšiu cennú pracovnú silu – jediného dlhodobého neprerušovane aktívneho kozmoredaktora okrem mňa. Budem po ňom musieť prebrať sekciu Aktuálne misie, ktorá novinky tak trošičku nahrádzala. Navyše už dva a pol roka neviem, kde mi hlava stojí, nestíham ani len na maily odpisovať. Tak prečo som sa akurát v týchto neľahkých časoch rozhodla oživiť túto sekciu?

Žiaľ, nehrá v tom rozhodujúcu úlohu návrat k mojím niekdajším vznešeným mladíckym ideálom. Tie zo mňa vytriasli ekonomika a skúsenosti. Ak by sa teoreticky výrazne zlepšila moja ekonomická situácia a prišla kopa pozitívnych skúseností, verím, že by to bolo možné, ale takto… takto musíme hľadať prízemnejšie dôvody.

V prvom rade nové vedenie odborno-pozorovateľského úseku v mojom zamestnaní, ktoré rozhodlo, že moja frekvencia pridávania článkov na server i-Astrin musí byť oproti roku 2019 a predošlým až štvornásobne vyššia. Na prvý pohľad to v súvislosti so stúpnutím aktivity na Wikipédii nedáva zmysel. Čím má človek viac povinnej roboty, tým má menej času na dobrovoľnú, nie? Ale nie, pretože čím viac povinnej práce, tým musí chtiac-nechtiac hľadať viac informácií. A keďže téma článkov na Astrin je pre nás, ich autorov, väčšinou na dobrovoľnom výbere, často skončím pri kozmonautike. Jednak preto, že k nej inklinujem najviac z trojice články píšucich kolegov. Ďalej preto, že som k nej v období nefunkčnosti noviniek z kozmonautiky na Wikipédii našla vynikajúci zdroj – server kosmonautix.cz. Potom preto, že kozmonautiku som si potrebovala udržiavať čerstvú a aktuálnu ako učiteľka Pomaturitného štúdia astronómie. A napokon preto, že ma k nej vrátila moja vlastná tvorba. Príbeh Padajúcich Hviezd sa prebral z kómy takisto po desiatich rokoch (žeby náhoda?) a veľa som preň potrebovala doštudovať. A treba zbierať informácie aj pre budúce, už od čias mojej puberty plánované diela.

A tak som si uvedomila, že sa pod vplyvom týchto faktorov ňúram v novinkách naozaj často. Medzi mojimi editáciami pribudlo množstvo úprav článkov o prebiehajúcich vesmírnych misiách s označením „aktualizácia“. Šablóny s dennými výročiami kŕmim jedným štartom, príletom a pristátím za druhým. A keď už nejakú overenú a dobre sformulovanú informáciu mám, je ľahké ovešať ňou čo najviac stránok. Okrem iných aj tú s kozmonautickými novinkami.

Uviedla som dôvodov až-až. Ale mám aj ďalší – vlaňajší vznik sekcie Aktuality na hlavnej stránke Wikipédie. Na prvý pohľad to znova vyzerá nelogicky. Veď vyzúriť ohľadom kozmonautických noviniek som sa mohla práve v nej, navyše bez ťarchy zodpovednosti za aktuálnosť celej sekcie. Ak nebudem pridávať kozmonautiku ja, bude plno ľudí pridávať iné veci, takže to nebude mŕtve. Lenže má to háčik. Kozmonautické novinky na hlavnej stránke smú byť len také, ktoré vedú na už existujúce a kvalitné články. A odzdrojované, ale to už ani nespomínam (ostatne, už vtedy pred desaťročím som novinky automaticky zdrojovala). Čo z toho vyplýva? Neraz by som bola rada pridala novinku do tejto sekcie, no chýbal článok s rozširujúcimi informáciami. A taká iniciatívna, aby som ten článok zakladala, zase (už) nie som. Obzvlášť v dnešnej dobe, keď aj novozaložený článok musí byť pomaly Dobrý článok a ani to ho neraz neochráni pred šablónou Na urgentnú úpravu. Ale o tom inokedy.

No a ďalší problém s aktualitami na hlavnej stránke – akosi sa žiada mať tam len kozmonautické udalosti svetového významu. Také, čo zapĺňajú hlavné stránky nielen špecializovaných serverov. Neraz som ale počula o menej významnej novinke. A je škoda nepodať túto informáciu ďalej.

Najväčšiu váhu však mal opäť praktický dôvod. A to ten, že sekcii Aktuality na hlavnej stránke nemusím byť na sekciu Novinky na kozmoportáli úplne sama. Do Aktualít totiž pridávajú kozmonautické novinky v drvivej väčšine prípadov iní redaktori. A tak som stavila na to, že to budú robiť aj naďalej. Mne to už stačí len prekopírovať na kozmoportál a dať novinke požadovaný tradičný tvar – dátum boltom, k tomu vlajočku štátu (štátov), o ktorého projekt ide.

Dokedy mi úmysel udržiavať kozmonovinky vydrží? Ťažko povedať. Obávam sa, že len dovtedy, kým mi budú nad hlavou práskať bičom. Týmto zdôvodnením som asi cynicky zamietla všetky špekulácie o tom, že sa v mojej wikitvorbe blýska na lepšie časy.

Lenže v skutočnosti sa predsa len blýska! Mám napríklad pripravenú už takmer kompletnú sadu astronomických Obrázkov týždňa na celý rok. A tiež som si uložila pár pekných obrázkov (aj s popismi) pre kozmoportál. No po mnohoročných skúsenostiach je na prvom mieste opatrnosť. A tak som sa rozhodla, že originálne Obrázky týždňa na astroportáli či dokonca kozmoportáli znova spustím až potom, ako získam hodnoverný dôkaz, že si ich niekto všíma. Čo i len na bočnom paneli mojej stránky, ale všíma. Prácu do koša už naďalej vyhadzovať nemienim. A načo som sa teda do nej vôbec znova pustila? Pretože som skrátka v určitých okamihoch mala pred sebou pekný obrázok s pekným popisom. Uložiť si ho ma stálo len zlomok námahy. Kdežto ak by sa v budúcnosti ukázalo, že Obrázky týždňa treba, a ja by som ich mala začať vyhľadávať na zelenej lúke, bolo by tej námahy oveľa viac. A takto je to vlastne aj s tými kozmonovinkami. Informácie už mám, zverejniť ich je to najmenej.

Okrem toho, princíp „najprv pracuj, až potom sa pýtaj, na čo to bude dobré“, sa mi už v živote neraz vyplatil. Znie absurdne, ale skutočne funguje. Napríklad som si predpestovala sadenice jedlých gaštanov už v dobe, keď ešte nebolo chýru ani slychu o tom, že raz budem mať nejaký dom so záhradou. A keď som ho neskôr kúpila, mala som vďaka predpestovaniu ušetrený celý rok rastu. Navyše, obrázky týždňa na rozdiel od stromčekov nie sú ohrozené, ak nebudú včas zasadené…

Mohlo by vás zaujímať



Wikipédia


Napísať odpoveď

Tip 1: Aby ste predišli možnej strate komentára pri posielaní, napíšte si ho, prosím, do textového editora a sem ho iba prekopírujte.

Tip 2: Pred odoslaním obnovte CAPTCHA príklad stlačením na šípky napravo.

Povolené XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vymazané budú komentáre, ktoré obsahujú spam, nadávky alebo osobné útoky, porušujú zásady slušného správania, vôbec nesúvisia s témou či s komentármi pod ňou, alebo sú presnou kópiou nejakého z predošlých komentárov.

Hodnotu píšte ako číslo, nie slovom * Časový limit vypršal, obnovte prosím CAPTCHA príklad.

Komentárov: 4     Upozornenia: 0

Autor Mroks Št sep 9th 2021 at 7:21 pm  

Tak to Tvoje „nové vedenie odborno-pozorovateľského úseku“ v práci nad tebou „práska bičom“ PORIADNE.
Ak som to dobre porátal (2013/8,2014/11,2015/16,2016/12,2017/11,2018/9,2019/9,2020/28,2021/14 článkov), tak to ročne budeš musieť prispieť takými 40 článkami. Ešte že Ti to písanie ide tak dobre … :-)

Autor Adhara Pi sep 10th 2021 at 9:36 am  

Vďaka. Lenže neraz pociťujem silnú tematickú vyčerpanosť a už fakt neviem, o čom písať.

To nové vedenie nastúpilo už v roku 2020, preto už tam je zvýšený počet.

Autor Mroks Pi sep 10th 2021 at 12:20 pm  

… a kde hľadajú inšpiráciu ďaľší dvaja spolupisatelia ?

Autor Adhara Pi sep 10th 2021 at 12:27 pm  

Asi prekladajú anglické články. Ja po anglicky neviem, môžem prekladať nanajvýš z českých, výber je teda oveľa menší.


 

© 2014 – 2024 Jana Plauchová. S výnimkou materiálov z Wikimedia Foundation všetky práva vyhradené. Kontakt na autorku: adhara (zavináč) volny.cz. Stránky archivované Národnou knižnicou SR.