header image

 
 

Posádka poslednej misie raketoplánu Columbia

Prvýkrát publikované na slovenskej Wikipédii v článkoch Richard Douglas Husband, William Cameron McCool, David McDowell Brown, Kalpana Chawlová, Michael Philip Anderson, Laurel Blair Salton Clarková, Ilan Ramon. Autori podľa množstva pridaného textu: Jana Plauchová ako Eryn Blaireová, spoluautori podľa jednotlivých článkov: Husband – Lalina 34 %, Adrian 3 %, Martin Urbanec 1 %, McCool – Lalina 2 %, Vasiľ 1 %, Brown – Lalina 6 %, Chawlová – Vasiľ 3 %, Adrian 1 %, Andrej-airliner 1 %, Anderson – Lenka 64 5 %, Lalina 3 %, Clarková – Vasiľ 3 %, Lalina 2 %, Kelovy 1 %, Ramon – פארוק 10 %, Andrej-airliner 5 %, Sokol kat 1 %


Richard Douglas „Rick“ Husband

(* 12. júl 1957, Amarillo, Texas, USA – † 1. február 2003, nad Texasom) bol americký astronaut. Bol pilotom raketoplánu Discovery v misii STS-96 a veliteľom raketoplánu Columbia v misii STS-107.

Narodil sa v meste Amarillo v štáte Texas. V roku 1980 promoval na Texas Tech University v roku 1980. Pilotným výcvikom prešiel na základni Vance Air Force Base v štáte Oklahoma. Spočiatku lietal na strojoch F-4, neskôr sa stal inštruktorom a skúšobným pilotom. Nalietal vyše 3 800 hodín na strojoch 40 rôznych typov.

Pokračoval v štúdiu na California State university vo Fresne, ktoré úspešne zakončil v roku 1990 a nastúpil ako skúšobný pilot na britskej leteckej základni Bascombe Down.

V decembri roku 1994 prešiel konkurzom na astronauta. S výcvikom v Johnsonovom kozmickom stredisku začal v marci 1995. Po ukončení základného výcviku pracoval na vylepšení raketoplánov, na plánovanom záchrannom člne pre kozmickú stanicu CRV (Crew Return Vehicle), podieľal sa na štúdiách o možnosti letu na Mesiac a na Mars, pôsobil ako manažér oddelenia bezpečnosti astronautov. Svoj prvý let do vesmíru absolvoval na palube raketoplánu Discovery v roku 1999, v roku 2000 ho vymenovali do funkcie veliteľa posádky raketoplánu Columbia STS-107, na štart však musel čakať až do roku 2003. Zahynul pri pristávaní raketoplánu 1. februára spolu s ostatnými šiestimi členmi posádky.

Bol hlboko veriacim človekom. Ženatý, s manželkou Evelyn mal syna Matthewa a dcéru Lauru.

Po katastrofe po ňom pomenovali najvyšší vrch marťanského pohoria Columbia Hills ako Husband Hill. Jeho meno tiež nesie letisko v jeho rodnom meste Husband Amarillo International Airport a planétka 51823 Rickhusband.


William Cameron „Willie“ McCool

(* 23. september 1961, San Diego, Kalifornia, USA – † 1. február 2003, nad Texasom) bol americký astronaut. Vo svojej jedinej misii Columbia STS-107 letel vo funkcii pilota.

Narodil sa v San Diegu v Kalifornii. Jeho rodina sa odsťahovala do mesta Lubbock v štáte Texas, kde v roku 1979 absolvoval Coronado High School. Absolvoval celkove tri vysoké školy: U.S. Naval Academy ukončil v roku 1983, University of Maryland v roku 1986 a U.S. Naval Postgraduate School v roku 1992.

Absolvoval pilotný výcvik, u námorníctva lietal na strojoch EA-6B a operoval okrem iného z paluby lietadlovej lode USS Coral Sea CV-43 v Stredozemnom mori. Začiatkom 90. rokov sa venoval tiež výskumnej práci v oblasti letúňov. Astronautom sa stal v roku 1996 na druhý pokus. V tom čase mal nalietaných 2 800 hodín na 24 rôznych typoch lietadiel.

Po absolvovaní dvojročného výcviku bol v roku 2000 zaradený do posádky misie STS-107. Misia STS-107, ktorá odštartovala 16. januára 2003 skončila tragédiou, keď sa pri pristávaní kvôli narušenej tepelnej ochrane dostala do krídla orbitera plazma a spôsobila jeho deštrukciu. McCool bol pochovaný v meste Annapolis. Na jeho pamiatku bol jeho menom pomenovaný asteroid 51829 Williemccool a tiež jeden z vrchov marťanského pohoria Columbia Hills.

Bol ženatý, otec troch synov.


David McDowell Brown

(*16. apríl 1956, Arlington, Virgínia, USA – † 1. február 2003, nad Texasom) bol americký astronaut. Pri svojom prvom lete do vesmíru Columbia STS-107 letel v úlohe prvého letového špecialistu.

David Brown sa narodil v Arlingtone v štáte Virginia. Abslovoval školy Yorktown High School, potom College of William and Mary v odbore biológia a napokon získal doktorát na Eastern Virginia Medical School v odbore medicína. Štúdium ukončil v roku 1982. Medzi školami sa venoval na budúceho astronauta dosť nezvyčajnému povolaniu – cirkusovej akrobacii. Po dokončení školy pracoval pre námorníctvo ako lekár. Slúžil v západnom Pacifiku na lietadlovej lodi USS Carl Vinson. V roku 1988 bol vybraný na pilotný výcvik. Lietal na stroji F-18 Hornet, slúžil okrem iného tiež v Japonsku na plaube lietaldovej lode USS Indepence. V apríli 1996 mal nalietaných 2700 hodín. 1. mája 1996 sa stal astronautom a absolvoval základný dvojročný výcvik. Po jeho skončení sa venoval príprave experimentov pre Medzinárodnú vesmírnu stanicu. Vedecká misia STS-107, do ktorej posádky bol vymenovaný v roku 2000, bola jeho prvým letom do vesmíru. Náplňou misie boli predovšetkým vedecké experimenty v mikrogravitácii.

Brown tragicky zahynul spolu s ostatnými šiestimi členmi posádky pri havárii Columbie počas návratu. Bol pochovaný na Arlingtonskom národnom cintoríne, tak ako ďalší dvaja členovia posádky (Clarková a Anderson).

Na jeho pamiatku bol pomenovaný asteroid 51825 Davidbrown, jeho meno sa dostalo aj do leteckého a kozmického akademického centra Laurel B. Clark and David M. Brown Aerospace Medicine Academic Center. Je po ňom pomenovaný aj jeden vrch pohoria Columbia Hills na Marse.


Kalpana Chawlová

(angl. Kalpana Chawla; hind. कल्‍पना चावला; * 17. marec 1962, Karnal, India – † 1. február 2003, nad Texasom) bola indicko-americká astronautka a prvá indická žena vo vesmíre. Bola druhým letovým špecialistom na palube raketoplánu Columbia STS-107.

Narodila sa 1. júla 1961 v meste Karnal v Indii. V Indii tiež vyštudovala Punjab Engineering College, ďalšie dve školy potom absolvovala v Spojených štátoch – University of Texas a University of Colorado. V roku 1988 po ukončení štúdia na University of Colorado začala pracovať v Amesovom kozmickom stredisku NASA (štát Kalifornia), kde sa venovala výskumu aerodynamiky. V rokoch 1993 – 1994 pôsobila v Overset Methods, Inc. so sídlom v Los Altos v Kalifornii a v roku 1994 ju NASA vybrala do oddielu astronautov. Po dokončení základného kurzu sa venovala problematike výstupu do otvoreného priestoru.

Bola vydatá za Jean-Pierrea Harrisona a bezdetná.

Absolvovala celkove 2 kozmické lety. Jej prvý let bol Columbia STS-87, ktorý štartoval 19. novembra 1997 a mala v ňom funkciu letového špecialistu. Cieľom letu bolo mimo iného vypustenie a znovuzachytenie družice Spartan-201. Chawlaová obsluhovala manipulátor RMS, ktorým mala satelit Spartan zachytiť. Urobila však chybu a zle ho zachytila, následkom čoho sa satelit rozkýval a raketoplán sa musel vzdialiť, aby nedošlo k stretu dvoch telies. Z tohto dôvodu bolo nutné zmeniť letový plán a zachytiť družicu neskôr, čo sa úspešne podarilo. Po vyšetrovaní NASA Chawlaovú zbavila všetkých obvinení z jej účasti na tomto incidente, napriek tomu však bol Chawlaovej tento omyl často vyčítaný. O to viac sa túžila vrátiť do vesmíru a svoju chybu odčiniť. V roku 2000 bola nominovaná do posádky letu STS-107 ako druhý (podľa iných zdrojov tretí) letový špecialista. Zároveň mala funkciu palubného inžiniera.

Zahynula spolu s ostatnými členmi posádky pri havárii Columbie počas pristávania. Telesné pozostatky Kalpany Chawlaovej boli prevezené do jej rodnej Indie, kde bola pochovaná.

Na jej počesť bol pomenovaný asteroid 51826 Kalpanachawla a jeden vrch marťanského pohoria Columbia Hills. Jej meno nesie tiež ulica v predmestí New Yorku, v ktorej je veľa indických obchodov a tiež prvá indická meteorologická družica Kalpana-1.


Michael Philip Anderson

(* 25. december 1959, Plattsburgh, New York, USA – † 1. február 2003, nad Texasom) bol americký astronaut. Absolvoval dva lety do vesmíru: ako prvý letový špecialista na palube raketoplánu Endeavour STS-89 a ako tretí letový špecialista a zároveň palubný veliteľ na palube raketoplánu Columbia STS-107. Bol jedným zo siedmich astronautov, ktorí zahynuli na palube Columbie pri jej havárii počas pristávania.

Narodil sa v Plattsburghu v štáte New York, ale za svoje rodné mesto považoval Spokane v štáte Washington. Navštevoval Cheney High School (ukončenie v roku 1977), potom University of Washington v odbore fyzika a astronómia a napokon Creighton University v odbore fyzika. Už počas štúdia na University of Washington nastúpil k armáde. Tam sa najskôr venoval komunikačným a informačným systémom, neskôr bol vybraný do pilotného výcviku. Začal lietať so strojom KC-135, slúžil tiež ako pilot-inštruktor. Na rôznych modeloch strojov KC-135 a T-38A mal v decembri 1994 nalietaných vyše 3000 hodín. V decembri 1994 úspešne prešiel konkurzom na astronauta. Hneď po skončení základného výcviku sa dostal do posádky misie STS-89, čo bol let raketoplánu Endeavour k ruskej vesmírnej stanici Mir.

V roku 2000 bol Anderson vymenovaný do úlohy letového špecialistu a zároveň palubného veliteľa vedeckej misie STS-107. Bol zodpovedný za realizáciu vedeckých experimentov. O misii STS-107 povedal: „To, čo robíme, môže mať obrovský prínos pre každého, pre ľudstvo – a som veľmi rád, že sa na tom môžem podieľať.“ Misia STS-107 však skončila tragédiou, keď sa pri pristávaní kvôli poškodenej tepelnej ochrane krídla dostala do raketoplánu plazma a spôsobila jeho deštrukciu. 12. februára NASA oznámila, že sa podarilo identifikovať telesné pozostatky všetkých siedmich astronautov. Michael Anderson bol pochovaný na Arlingtonskom národnom cintoríne vo Washingtone. Na jeho počesť bol jeho menom pomenovaný asteroid 51824 Mikeanderson; jeho meno tiež nesie jeden z vrcholov marťanského pohoria Columbia Hills.

Anderson bol ženatý. S manželkou Sandrou mal dve deti.


Laurel Blair Clarková

rodená Saltonová (* 10. marec 1961, Ames, Iowa, USA – † 1. február 2003, nad Texasom) bola americká lekárka a astronautka. Svoj jediný let absolvovala na palube raketoplánu Columbia STS-107 ako štvrtý letový špecialista.

Laurel Clarková sa narodila v Ames v americkom štáte Iowa, ale za svoje rodné mesto považovala Racine v štáte Wisconsin. V tomto meste študovala na William Horlick High School, potom získala na University of Wisconsin-Madison lekársky doktorát. Po skončení štúdia nastúpila do služby v armáde, kde sa venovala lekárskej profesii na palube ponoriek aj na pevnine. Pôsobila na rôznych miestach v Spojených štátoch aj v zámorí. V roku 1996 sa stala astronautkou a po skončení základného výcviku pôsobila v technickom oddelení prípravy experimentov a čakala na nomináciu do niektorej posádky kozmickej lode. V roku 2000 sa dostala do posádky vedeckej misie STS-107 ako štvrtý letový špecialista.

Laurel Clarková bola vydatá, s manželom Jonathanom mala jedného syna.

Celá posádka Columbie zahynula pri deštrukcii stroja počas pristávania. Clarková bola pochovaná na Arlingtonskom národnom cintoríne podobne ako ďalší dvaja členovia posádky – David McDowell Brown a Michael Anderson. Jej meno nesie asteroid 51827 Laurelclark a jeden vrch marťanského pohoria Columbia Hills.


Ilan Ramon

(hebr. אילן רמון‎; rodným menom Ilan Wolferman; * 20. jún 1954, Ramat Gan, Izrael – † 1. február 2003, nad Texasom, USA) bol vojenský pilot izraelských vzdušných síl a neskôr prvý a zatiaľ jediný izraelský astronaut. Bol špecialistom pre užitočné zaťaženie na palube raketoplánu Columbia (pri misii STS-107).

Ramon sa narodil 20. júna 1954 v Tel Avive a vyrastal v meste Be’er Ševa. Jeho matka aj babička prežili vyhladzovací tábor Osvienčim. V roku 1972 ukončil maturitnou skúškou stredoškolské vzdelanie. Začal študovať na vysokej škole a zároveň dostal rozkaz na povinnú vojenskú službu. Narukoval k letectvu, z ktorého odišiel až v roku 1998, pretože sa pridal ku kozmickému programu. V roku 1973 získal prvú leteckú bojovú skúsenosť v Jomkipurskej vojne. V roku 1974 dokončil štúdium na Leteckej škole izraelského letectva, ako bojový pilot a v rokoch 1974 -76 sa zúčastnil základných cvičení a operácií na strojoch Douglas A-4 Skyhawk. Následne sa preškolil na Mirage IIIC. Kdeď v roku 1980 izraelské letectvo vytvorilo prvú letku stíhacích lietadiel F-16, zúčastnil sa základných cvičení a operácií na základni amerického letectva Hill Air Force Base v Utahu. V rokoch 1981 – 1983 slúžil ako zástupca veliteľa F-16 Letky B. V priebehu roku 1990 dokončil veliteľský letecký kurz. V rokoch 1990 – 1992 bol veliteľom letky strojov F-16, v rokoch 1992 – 1994 zastával funkciu veliteľa Leteckej sekcie v Oddelení operačných požadaviek.

Na F-16 nalietal dokopy vyše 1000 hodín, na ostatných strojoch ďalších 3000 hodín.

V júni roku 1981 sa vo svojej stíhačke F-16 pod velením Aviho Sely zúčastnil bombardovania nedokončeného irackého jadrového reaktora Osirak v Al Tuwejte. Osem F-16 istila päťčlenná letka F-15. Skupina letela v zomknutej formácii, aby znemožnila identifikáciu nepriateľským radarom. Ramon bol najmladším zo zúčastnených pilotov. Za svoju účasť v Jomkipurskej vojne a pri ťažení v Libanone dostal vysoké vyznamenania. V roku 1987 dokončil aj vysokú školu University of Tel Aviv.

V roku 1994 bol povýšený do hodnosti plukovníka (Aluf Mišne) a vymenovaný veliteľom Oddelenia operačných požiadaviek a vývoja zbraní. Na tomto poste zostal do roku 1998, kedy bol vybraný a ustanovený prvým izraelským astronautom. Izrael pri spolupráci s NASA sám uskutočnil výber vhodných kandidátov. Z bezpečnostných dôvodov najprv nebolo zverejnené jeho plné meno, svet sa ho dozvedel až v roku 1998. Vtedy Ramon začal výcvik v Houstone. Jeho náhradníkom bol Jicchak Majo.

Ramon bol ženatý a s manželkou Ronou mal 4 deti.

Kvôli prítomnosti izraelského astronauta na palube sprevádzali misiu mimoriadne bezpečnostné opatrenia. Nebolo zverejnené napríklad číslo hangáru OPF, v ktorom prebiehala príprava orbitera Columbia. Vlastné nalodenie do posádky raketoplánu strážila ozbrojená jednotka SWAT s nepriestrelnými vestami. Raketoplán úspešne odštartoval na svoju 28. misiu STS-107. STS-107 bola označovaná za prvú mierovú misiu v Ramonovom živote. Zaujímavosťou je niekoľko vecí, ktoré si Ramon zobral na palubu:

  • Tóra (Starý zákon, Biblia) venovanú prezidentom Štátu Izrael Moše Kacavom
  • mezuzy, schránky s ručne písanou modlitbou, tiež venované prezidentom Moše Kacavem
  • list od brata Gadiho a správu od syna Asafa, obidvoje si mohol prečítať až vo vesmíre
  • 4 básne od manželky Rony.
  • obrázok namaľovaný českým chlapcom Petrom Ginzom. Petr Ginz bol vydavateľom časopisu Vedem v nacistickom koncentračnom tábore v priebehu druhej svetovej vojny. V čase nakreslenia obrázku mal niečo vyše 14 rokov a bol fascinovaný vesmírom. Obrázok zachytáva jeho predstavu, ako vyzerá pohľad na Zem z Mesiaca.

Kvôli prítomnosti izraelského astronauta bola na palube raketoplánu podávaná iba košer strava. Zaujímavosťou je, že Ramon nebol prvý Žid vo vesmíre. Prvou židovkou sa stala Judith Resniková, ktorá ale takisto zahynula pri rozpade raketoplánu a to raketoplánu Challenger (pozri STS-51-L).

STS-107 bola vedecká misia zameraná na mikrogravitačné experimenty v laboratóriu Spacehab. Tu sú niektoré z experimentov, na ktorých sa zúčastňoval aj Ramon:

  • dýchanie za jazdy na rotopede, vedci mali namerané hodnoty skúmať po návrate Columbie na Zem.
  • odoberanie vzoriek krvi, slín a moču
  • vzatie dospelých kmeňových buniek do vesmíru, neskôr sa mal skúmať vplyv bezváhového stavu na ne.
  • stredomorský prachový pokus, (MEIDEX = Mediterranean Israeli Dust Experiment) celá posádka sa zameriavala na pozorovanie prachu nad Stredozemným morom
  • použitie mliečneho prášku M-107. Bol pre túto misiu vytvorený izraelskou spoločnosťou Materna a obsahuje Bildobacterium lactis Bb12 a má pomáhať zabrániť prejavom syndrómu zvykania si na vesmír
  • sledovanie rastu kryštálov chloridu kobaltu a kryštálov vápnika, to bol pokus študentov školy Ort-Mackin v Haife. Na kryštáloch je zaujímavé, že majú vlastenecké farby Izraela. Kobalt je modrý a vápnik biely.

Ramonove pozostatky sa podarilo identifikovať 5. februára. Bol pochovaný zo všetkých siedmich členov posádky, ktorí zahynuli spolu s ním, ako prvý. Rakva s jeho pozostatkami dorazila do Tel Avivu 10. februára. Nasledujúceho dňa prebehol vlastný obrad na bližšie neurčenom mieste v okruhu rodiny, priateľov, pilotov a dvoch astronautov NASA.

Na jeho počesť pomenovali asteroid s číslom 51828 ako 51828 Ilanramon. Jeden z vrcholov marťanského pohoria Columbia Hills navyše nesie meno Ramon Hill. V Izraeli bolo po ňom pomenovaných aj niekoľko škôl, parkov a inštitúcií.

Zdroje

Mohlo by vás zaujímať



Wikipédia


Napísať odpoveď

Tip 1: Aby ste predišli možnej strate komentára pri posielaní, napíšte si ho, prosím, do textového editora a sem ho iba prekopírujte.

Tip 2: Pred odoslaním obnovte CAPTCHA príklad stlačením na šípky napravo.

Povolené XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vymazané budú komentáre, ktoré obsahujú spam, nadávky alebo osobné útoky, porušujú zásady slušného správania, vôbec nesúvisia s témou či s komentármi pod ňou, alebo sú presnou kópiou nejakého z predošlých komentárov.

Hodnotu píšte ako číslo, nie slovom * Časový limit vypršal, obnovte prosím CAPTCHA príklad.


 

© 2014 – 2024 Jana Plauchová. S výnimkou materiálov z Wikimedia Foundation všetky práva vyhradené. Kontakt na autorku: adhara (zavináč) volny.cz. Stránky archivované Národnou knižnicou SR.