Prvýkrát publikované pravdepodobne v roku 2006 v školskom časopise Gymnázia A. Sládkoviča
Je to tak! Keby ste si prezreli zoznam všetkých súhvezdí na oblohe, zistili by ste, že žiadny Veľký voz medzi nimi nenájdete. Prečo? No jednoducho preto, že Veľký voz vôbec nie je súhvezdie!
A čo je potom Veľký voz?
Veľký voz sa odborne nazýva asterizmus. Asterizmus je výrazná skupina hviezd, ktorá ale nie je žiadnym z oficiálnych súhvezdí. Súhvezdí je totiž na oblohe len 88. Majú presne určené hranice, pokrývajú celú oblohu a ich počet sa nesmie meniť. Asterizmov máme na oblohe niekoľko. Najznámejšie sú napríklad Severný kríž, Zimný šesťuholník, Jarný trojuholník, atď…
Asterizmus Veľký voz je len malá časť omnoho väčšieho súhvezdia – Veľkej medvedice. Veľký voz tvorí sedem hviezd. Smerom od oja sú to: Alkaid, Mizar, Alioth, Megrez, Phekda, Merak a Dubhe. Niekedy sa hovorí aj o ôsmej hviezde Veľkého voza. Je to ňou Alcor, maličká hviezdička v blízkosti Mizaru. Kto vraj uvidí túto hviezdu voľným okom, má ešte celkom dobrý zrak. Neskúšajte však Alcor nájsť pri mestskom osvetlení – vtedy ho neuvidíte a ešte budete mať strach z toho, že prichádzate o oči!
Je to pravda, že Veľký voz je zároveň aj hviezdokopou?
Áno, je, ale je to výnimka. Väčšinu súhvezdí a asterizmov tvoria hviezdy, ktoré sú v skutočnosti od seba pekne ďaleko. Netreba si ich mýliť s hviezdokopami – skupinami hviezd, ktoré sú naozaj blízko seba. Hviezdy Veľkého voza okrem Alkaidu a Dubhe však výnimočne tvoria hviezdokopu.
- Viac o Veľkom voze v článku Veľká medvedica
Napísať odpoveď