header image

 
 

Viete, že výrok „budúcnosť je vo hviezdach“ bol myslený ako „budúcnosť je v planétach“?

Prvýkrát publikované pravdepodobne v roku 2006 v školskom časopise Gymnázia A. Sládkoviča

 

Astrológovia totiž nikdy nezostavujú a nezostavovali horoskopy na základe postavenia hviezd. Prečo nie? Lebo postavenie hviezd je po celé tisícročia rovnaké! Všetky veštenia a predpovede sa uskutočňovali na základe pohybu planét na pozadí hviezdnej sféry.

Prečo ľudia kedysi verili, že na základe postavenia planét sa dá zistiť budúcnosť?

Lebo prví astronómovia sveta si pohyby planét ako jediné pohyby na oblohe nevedeli vysvetliť. Keď pozorovali nebeskú sféru, videli, že je plná hviezd, ktoré sa neustále pohybujú od východu na západ. Tento pohyb je len zdanlivý, vzniká preto, že Zem rotuje. To ale starí astronómovia nevedeli a mysleli si, že okolo Zeme je nejaká veľká guľa – nebeská sféra, ktorá sa otáča. Videli aj Slnko. To tiež prechádzalo oblohou od východu na západ, ale o trošičku pomalšie ako hviezdy. Pozorovali tiež Mesiac. Ten sa takisto denne posúval od východu na západ, ale už badateľne pomalšie ako Slnko. Slnko, Mesiac a hviezdy sa však po oblohe pohybovali stále tým istým smerom a na prvý pohľad stále tou istou rýchlosťou. No a potom tu bolo ešte päť čudných „hviezd“. Čudných preto, lebo vôbec neblikali a pohybovali sa ako sa im zachcelo. Niekedy išli pekne jedným smerom ako ich vychovanejší súrodenci – Slnko, hviezdy a Mesiac – a niekedy si pokojne zastali a vzápätí sa pohybovali opačným smerom! Týchto nevychovancov nazvali ľudia planéty, čo znamená v preklade tuláci. Astronómovia si nad ich pohybom dlho lámali hlavu a pokúšali sa ho vysvetliť. Na základe domnienky, že tento pohyb spôsobujú nejaké vyššie tajomné sily, si mysleli, že sa podľa neho dá vypočítať budúcnosť.

Čo spôsobuje tento chaotický pohyb planét?

To, že Zem je pohybujúce sa teleso, a planéty sú takisto pohybujúce sa telesá. Tým, že sa z pohybujúceho telesa dívame na telesá pohybujúce sa inou rýchlosťou, vzniká na pohľad pekný chaos. Ale chaos je to len zdanlivý. Všetky planéty sa v skutočnosti pohybujú podľa predpísaných fyzikálnych zákonov a ich pohyb dnes vieme predpovedať aj vysvetliť. A čo horoskopy? Nuž – zostavovať horoskop pomocou planét je to isté, ako keby si baktérie z Tichého oceánu zostavovali horoskop podľa toho, ako ľudia chodia pravidelne na záchod. Planéty sú totiž veľmi vzdialené, nepredstaviteľne väčšie ako ľudia a pohybujú sa v skutočnosti predvídateľne (čo sa o budúcnosti povedať nedá). S ľudskou rasou nemajú nič spoločné.

Na obrázku vľavo je Saturn, jedna z deviatich planét Slnečnej sústavy a najvzdialenejšia planéta, akú ešte možno ľahko vidieť voľným okom. Aj z pohybov Saturna starovekí astrológovia odvodzovali horoskopy.Populárna veda


Napísať odpoveď

Tip 1: Aby ste predišli možnej strate komentára pri posielaní, napíšte si ho, prosím, do textového editora a sem ho iba prekopírujte.

Tip 2: Pred odoslaním obnovte CAPTCHA príklad stlačením na šípky napravo.

Povolené XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vymazané budú komentáre, ktoré obsahujú spam, nadávky alebo osobné útoky, porušujú zásady slušného správania, vôbec nesúvisia s témou či s komentármi pod ňou, alebo sú presnou kópiou nejakého z predošlých komentárov.

Hodnotu píšte ako číslo, nie slovom * Časový limit vypršal, obnovte prosím CAPTCHA príklad.


 

© 2014 – 2024 Jana Plauchová. S výnimkou materiálov z Wikimedia Foundation všetky práva vyhradené. Kontakt na autorku: adhara (zavináč) volny.cz. Stránky archivované Národnou knižnicou SR.