header image

 
 

Návod na výrobu papierovej lampy

Hneď pre začiatok sa musím priznať – prvotnú schému tohto tienidla na žiarovku som nevymyslela ja. Len som dotiahla pár detailov realizácie, lebo poznať nákres pláštiku tienidla samo osebe nestačí. Ako teda premeniť holú visiacu žiarovku na peknú lampu?

Na zatienenie žiarovky bežnej veľkosti budete potrebovať tvrdý papier formátu A2. Ten môžete v rozličných farbách nájsť vo väčších papiernictvách. Môžete kúpiť aj A1, prestrihnúť ho, a dostať z neho rovno tienidlá dve.

Pozdĺž dlhších strán výkresu narysujte horný a spodný lem tienidla. Jeho hrúbka je na vás – čím tenší, tým plochšie bude tienidlo. Ja som zvolila 5 cm.

Medzi spodným a vrchným lemom narysujte kolmé, rovnomerné pásy. Ich hrúbka opäť závisí od vás, ja som zvolila 1,5 cm. Bola to vhodná šírka nielen pre hrúbku jednotlivých pásov, ale praktický bol aj ich počet – bez jedného deliteľný štyrmi. Zostávajúci pruh papiera, ktorý je priúzky na pás, odstrihnite.

Papier zohnite pozdĺž lemov, na oboch stranách rovnakým smerom. Aby sa vám ľahšie a súvislejšie ohýbal, môžete po narysovanej čiare prejsť pozdĺž pravítka ostrým predmetom – nožom, stranou nožníc či žiletkou.

Teraz je potrebné prestrihnúť každý pás od lemu k lemu. Je to náročná časť, lebo strihať začínate zvnútra papiera a je dobré mať čisté, súvislé strihy (hoci sa dajú dodatočne ešte trochu upraviť). Ja som si papier nastrihla manikúrovými nožnicami a strih dokončila veľkými nožnicami.

Keď máte pásy rozstrihané, ohnite papier do valca a zlepte prvý pruh s posledným. Nechajte ho dôkladne zaschnúť.

Keď výsledný valec stlačíte zhora, tienidlo nadobudne potrebný tvar. Niektorým pruhom treba pomôcť rukou, aby sa vyklopili do správnej strany. V tomto tvare však musíte tienidlo zafixovať, na čo potrebujeme špajdle. Dĺžka špajdle určuje výšku tienidla. Ja som použila celú špajdľu, ktorej konce som prilepila o okraje tienidla. Tam som ich prichytila štipcami a nechala dôkladne zaschnúť.

Toto som zopakovala s ďalšími troma špajdľami v pravidelných odstupoch.

Tienidlo má teraz stabilnú výšku, ešte však treba doladiť jeho kruhový tvar a zároveň vytvoriť konštrukciu, o ktorú ho upevníme. Na to poslúžia ďalšie dva páry špajdlí.

V leme tienidla, v strede medzi dvoma špajdľami spevňujúcimi výšku, vystrihnite dierku. Okolo nej môžete/nemusíte vystrihnúť takýto kosodĺžnikový, prípadne iný vzor. Na funkciu tienidla nemá prítomnosť vzoru vplyv.

Cez protiľahlé dierky pretiahnite špajdľu, ktorej koniec bude prečnievať len kúsok za papier.

Cez ďalšie protiľahlé dierky pretiahnite kolmo križujúcu špajdľu. Dajte pozor, aby špajdle neboli v tej istej výške, ale nepatrne nad sebou. Mali by sa dotýkať, avšak nie si zavadzať.

To isté urobte aj na spodnom leme. Prečnievajúce konce špajdlí odstráňte (ja som ich odstrihla záhradnými nožnicami).

Dostali ste hotové tienidlo, ktoré môžete upevniť za špajdľový kríž. Dbajte na to, aby jeho konštrukcia nebola v priamom kontakte so žiarovkou.

Mohlo by vás zaujímaťMoja výtvarná tvorba


Napísať odpoveď

Tip 1: Aby ste predišli možnej strate komentára pri posielaní, napíšte si ho, prosím, do textového editora a sem ho iba prekopírujte.

Tip 2: Pred odoslaním obnovte CAPTCHA príklad stlačením na šípky napravo.

Povolené XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vymazané budú komentáre, ktoré obsahujú spam, nadávky alebo osobné útoky, porušujú zásady slušného správania, vôbec nesúvisia s témou či s komentármi pod ňou, alebo sú presnou kópiou nejakého z predošlých komentárov.

Hodnotu píšte ako číslo, nie slovom * Časový limit vypršal, obnovte prosím CAPTCHA príklad.


 

© 2014 – 2023 Jana Plauchová. S výnimkou materiálov z Wikimedia Foundation všetky práva vyhradené. Kontakt na autorku: adhara (zavináč) volny.cz. Stránky archivované Národnou knižnicou SR.