header image

 
 

Pár tipov pre snehové sochárčenie

Stegosaurus po dokončení

Kopa snehu, z ktorej stegosaurus vznikol

Soška, ktorá bola stegosaurovi predlohou

Základom úspechu snehovej socháriny je vhodný materiál. Keďže si ho asi nenavyberáme, musíme striehnuť na vhodné počasie. Ideálny je odmäk od nula po tri stupne, alebo aj ľahký mráz, pokiaľ budujeme na mieste osvetlenom slnkom (to nataví povrchovú vrstvu snehu aj pri teplotách do mínus piatich stupňov). Dobré je sledovať vývoj počasia a zvoliť si deň, kedy je odmäk, ale večer príde mráz, ideálne dlhotrvajúci – pokiaľ chceme stavbu uchovať čo najdlhšie.

Kedy začneme budovať, závisí samozrejme aj od počasia. Ideálne je neodkladať to príliš k večeru. Myslite na to, že v zime sa stmieva skoro a okrem slabého svetla býva večerným nepriateľom staviteľa často aj mráz. Ideálne je začať dopoludnia a to aj vtedy, ak ešte nie je odmäk (no teplota stúpa) – snehovú kopu možno navŕšiť aj s predstihom, dokonca niekoľkodňovým.

Vhodný objekt

Veľmi dôležitý je správny výber objektu, ktorý ideme zobraziť. Ten sčasti závisí aj od počasia: pri vyšších teplotách možno voliť aj komplikovanšjšie a náročnejšie veci, pri nižších je sneh sypkejší a viac sa podobá piesku, takže je vhodnejší skôr na prízemnejšie stavby. Vo všeobecnosti ale volíme telesá, ktoré nie sú oveľa vyššie než širšie, nestoja na tenkých podstavcoch a nemajú tenké výčnelky, či aspoň nie do strán.

Zvieratá

  • Vyberáme radšej druhy zavalitejšie, huňatejšie a celkovo mohutnejšie (ryby, medvede, dinosaury…). Aj tie musia stáť na súvislom podstavci, nedá sa rátať s tým, že ich unesú vlastné končatiny a pod nimi bude prázdny priestor. Vyhnúť sa podstavcu alebo trúfnuť si na štíhlejšie zvieratá môžeme, ak sú vo vhodných polohách (sediace, ležiace, so klonenou či naopak kolmo zdvihnutou hlavou) alebo zvolíme kompozíciu viacerých zvierat, ktoré sa vzájomne podopierajú.
  • Najväčší problém často predstavuje hlava a čnejúci čumák, pretože je ťažký a prečnieva do priestoru. Ďalším problémom sú uši, chvosty, prípadne rohy či parohy, pokiaľ sú dlhé. Všetky tieto časti majú tendenciu opadávať. Tieto čnejúce časti možno postaviť stabilne, ak sú orientované kolmo nadol či kolmo nahor (pozri hlavu koňa či uši zajaca), pritisnuté k telu, ktoré ich podopiera (pozri hlavu jeleňa) alebo im vybudovať podstavec (pozri chvost mačky).

Neživé objekty

  • Platia podobné pravidlá ako pri zvieratách. Tvar treba zvoliť jednoduchší alebo ho zoštylizovať, tenké nohy by mali byť vypodložené snehom a tenké výbežky smerovať najlepšie nahor alebo nadol, len s miernymi sklonmi alebo presahmi oproti podstavcu.

Vo všetkých prípadoch je úplne ideálne budovať podľa sošky – modelu či hračky. Ak sošku nášho cieľového objektu nemáme, ako predloha je potrebná aspoň kvalitná fotografia z čo najviac strán. Česť tým, čo to zvládnu iba z hlavy.

Dobré rukavice sú základ. Vľavo moje rukavice používané na jemné práce s detailmi, vpravo rukavice na hrubé práce.

Budovanie samotné

  • Najprv navŕšime hromadu snehu so zhruba takou podstavou, ako je tvar objektu (kruhovou alebo elipsoidnou). Sneh popritláčame a to tým lepšie, čím suchší a sypkejší je.
  • Na objekte najprv zo všetkých smerov naznačíme hrubé rysy a až postupne prechádzame k detailom. V tejto fáze dávame pozor na správne proporcie. Nemá cenu vyformovať nejaký detail už na začiatku, lebo jednak ho prekryje sneh sypúci sa z iných častí a jednak nemusí do celku sedieť ani proporčne.
  • Objekt zámerne formujeme mierne natiahnutý oproti reálu vo zvislom smere, hoci gravitácia vás bude tlačiť naopak k natiahnutiu vo vodorovnom smere. Aj po dokončení a dokonca aj počas teplôt pod nulou však objekt bude neustále klesať pod vplyvom sadania snehu, sublimácie a pomalého topenia. Ak ho nechcete mať rýchlo proporčne zdeformovaný, je dobré s tým počítať a spraviť ho radšej vyšší.
  • Pri formovaní posledných detailov postupujeme odhora nadol, aby padajúci sneh z výšok nezakryl to, čo je nižšie.
  • Detaily možno formovať pridávaním snehu (najmä čnejúce časti), alebo jeho uberaním a dlabaním. Väčšinou stačia ruky v rukaviciach s prstami, ďalšie nástroje sú samozrejme plus.
  • Nezabudnite, že objekt nie je k zemi prirastený. Postupným opadávaním snehu pri práci sa stráca deliaca čiara medzi zemou a objektom. Tiež máme tendenciu časti stavby, ktoré mali byť kolmé, dvíhať zo zeme pod miernym uhlom. Myslite na to pri stavbe.
  • Aj keď nie je odmäk, hotový objekt treba aspoň každý druhý deň udržiavať, aby nestrácal tvar – oprašovať či pritľapkávať novonapadnutý sneh, pridávať nahor materiál, ktorý vysublimoval, obnovovať detaily a hrany, ktoré sa topením strácajú ako prvé, a podobne.

Mohlo by vás zaujímaťTipy a triky pre šikovné ruky Moja výtvarná tvorba


Napísať odpoveď

Tip 1: Aby ste predišli možnej strate komentára pri posielaní, napíšte si ho, prosím, do textového editora a sem ho iba prekopírujte.

Tip 2: Pred odoslaním obnovte CAPTCHA príklad stlačením na šípky napravo.

Povolené XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vymazané budú komentáre, ktoré obsahujú spam, nadávky alebo osobné útoky, porušujú zásady slušného správania, vôbec nesúvisia s témou či s komentármi pod ňou, alebo sú presnou kópiou nejakého z predošlých komentárov.

Hodnotu píšte ako číslo, nie slovom * Časový limit vypršal, obnovte prosím CAPTCHA príklad.

Komentárov: 5     Upozornenia: 0

Autor Mroks St jan 17th 2018 at 10:34 am  

Tak včerajšia snehová nádielka Ťa musela potešiť :-)

Autor Adhara St jan 17th 2018 at 5:34 pm  

To áno, zajtra očakávajte fotku najnovšieho výtvoru – ak mi to počasie alebo iné živly neprekazia. :-)

Autor Adhara Št jan 18th 2018 at 4:25 pm  

A je to tu!

Autor Mroks Pi jan 19th 2018 at 6:13 am  

Takže Slovensko má ďalšieho jednorožca. Je to perfektné.
Mávaš pri tom aj detských pomocníkov z okolia, alebo iba „očumovačov“ ?

Autor Adhara Pi jan 19th 2018 at 7:04 pm  

Ďakujem. Pomocníkov? Kdeže, nanajvýš ničiteľov. :-( Preto posledné dve stavby vznikli na súkromnom pozemku, za plotom. Kým nebol plot, bývali aj očumovači. Ale potom, ako bola morská panna zničená za jedinú hodinu po vybudovaní, už radšej stavím na ploty… A OK, pre stegosaurovi, Apolle a venuši pomoc bola, no zo strany dospelých a len s navŕšením kopy snehu. Modelovanie bolo zakaždým výlučne v mojej réžii.


 

© 2014 – 2024 Jana Plauchová. S výnimkou materiálov z Wikimedia Foundation všetky práva vyhradené. Kontakt na autorku: adhara (zavináč) volny.cz. Stránky archivované Národnou knižnicou SR.