header image

 
 

Zhrnutie úprav

Pod editačným oknom každej upravovanej stránky vo Wikipédii sa nachádza okienko Zhrnutie úprav. Jeho účel je prostý a kto ho nepozná, jedným klikom sa dostane k vysvetleniu: stručne popísať, aké zásahy ste v článku práve urobili. Napriek tomu, že editačné okno udiera do očí, zdá sa, že ho väčšina ľudí vôbec nevidí. Iní sa zase ani po mnohoročnej intenzívnej práci na wiki nikdy nedopátrali k jeho pravému účelu. Ako inak vysvetliť, že takmer nikto ho nepoužíva na to, na čo je určené?

Mne pripadalo stručne a čo najvýstižnejšie zhrnúť slovami úpravu daného článku vždy ako samozrejmosť. Preto som si nastavila pripomenutie, ak by som náhodou chcela uložiť stránku bez toho. Zhrnutie úprav je dôležitá vec. Zobrazuje sa v posledných úpravách, ako aj v histórii článku. Možno z neho – ak je, samozrejme, pravdivé – spoznať zásah bez nutnosti rozkliknutia editácie. A po uložení sa nikdy viac nedá upraviť (iba adminmi, myslím, a aj to nanajvýš skryť). To sú hneď tri dobré dôvody na to, aby toto okienko človek vypĺňal podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia.

Ale pre väčšinu redaktorov je to asi málo. Nepomáha dokonca ani boltom napísaná prosba v inštrukciách: Políčko zhrnutie úprav vždy, prosíme, vyplňte. Mimochodom, že na Wikipédii je úplne zbytočné o niečo prosiť, je stará známa vec, ale o tom inokedy. V poslednom čase, keď prezerám histórie článkov, aby som hľadala ich autorov, zisťujem, že poriadnych zhrnutí úprav je tam ako šafranu. Väčšina Wikipédistov to políčko nechala jednoducho prázdne. Prečo? Keď človek vloží do článku tisíce bajtov textu, prečo sa mu zrazu lení napísať pár posledných slov, ktoré generáciám po ňom uľahčia prácu? Nedáva mi zmysel, prečo niekto zapojený do nadšeneckého projektu nerobí prácu v tom projekte dôsledne. Nevypĺňanie zhrnutia úprav pritom nie je jediný príklad takéhoto paradoxu.

Do istej – no podotýkam, len malej miery – toto kompenzujú bajty. Pri úprave každého článku sa zjaví, koľko bajtov pribudlo či odbudlo. Toto vypĺňa systém, nedá sa to spraviť zle. A tak má človek aspoň približnú predstavu, či dotyčný niečo pripísal, vymazal, alebo pravdepodobne len opravil preklep (zmena okolo nuly bajtov). Má to zmysel najmä pri vandaloch, ktorí, prirodzene, toto políčko skoro nikdy nevypĺňajú správne. Ale pre nás nevandalov to nestačí.

Iní redaktori zhrnutie úprav očividne objavili, ale nepoužívajú ho košer spôsobom. Často sa využíva na diskusiu, na odkaz inému redaktorovi. Pre takýchto mám novinku, na tento účel existujú diskusné stránky. Je v poriadku, ak autor upravujúci diskusnú stránku napíše to isté alebo stručný výcuc z toho, čo napísal, aj do zhrnutia úprav, ktorým tú diskusnú stránku ukladá. Ale čo robia roztržky v zhrnutiach úprav článku?! Mám obavu, že dôvod, prečo sa niektorí rozhodli zanechať svoje posolstvo práve tu, spočíva v jeho nezmazateľnosti a výraznosti. Hoci ani diskusie sa nemažú a všetko okrem adminom skrytých záležitostí sa na Wikipédii archivuje, v zhrnutí úprav je to pekne viditeľné. To už ani nehovorím o vyslovenom vandalizme, kedy sú do zhrnutia úprav vkladané nadávky.

Ešteže pred pár rokmi pribudli tlačidlá, ktorými človek môže do zhrnutia úprav vložiť nejaké z prednastavených slov obsahujúcich najčastejšie dôvody úprav, ako sú preklepy, kategórie, obrázok či aktualizácia. A tie už používa viacero redaktorov. Chvála Bohu aspoň za to, že po extrémne vysiľujúcej snahe vynaloženej na úpravu článku, ktorá im nedovolí naťukať do toho okienka zopár znakov, sa poniektorí zmôžu aspoň na klik navyše.

Nevravím, že ja vyplním toto políčko excelentne, ba ani že ho vyplním úplne vždy. Aj keď počet nevyplnených úprav z mojej strany sa dá spočítať na prstoch oboch rúk, pričom celkový počet mojich úprav už dávno prekročil hodnotu desaťtisíc. Chápem, že najmä pri komplikovaných mnohorakých zmenách sa človeku naozaj niekedy nechce premýšľať nad tým, čo všetko v článku spáchal, a ako by to stručne vyjadril. Ale, ako hovorí aj samotná nápoveda, aj krátke a nepresne vyplnené zhrnutie úprav je lepšie ako žiadne. A práve tomuto do istej miery pomohli tlačidlá pod zhrnutím. V motivácii k aspoň krátkemu a nepresnému vyplneniu. No osobne vidím v tlačidlách zmysel najmä pri drobných úpravách, kedy by presný výpis zhrnutia úprav ďaleko prekračoval námahu vyvinutú na editáciu samotnú. Napríklad oprava preklepu rozpísaná ako „slovíčko hveizda som opravil na hviezda“.

Ale dúfam, že sa v poloironických dôvodoch, prečo redaktori nedávajú poriadne zhrnutia úprav, mýlim. Rada si vypočujem samotných redaktorov, prečo toto políčko vypĺňajú nekorektne či vôbec. Možno je na to nejaký dobrý dôvod, ktorý mi uniká. Vážne, teraz bez akejkoľvek irónie. Viem, koľko zloby a nenávisti na internete vedia šíriť nesprávne predpoklady. Takže…?Wikipédia


Napísať odpoveď

Tip 1: Aby ste predišli možnej strate komentára pri posielaní, napíšte si ho, prosím, do textového editora a sem ho iba prekopírujte.

Tip 2: Pred odoslaním obnovte CAPTCHA príklad stlačením na šípky napravo.

Povolené XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vymazané budú komentáre, ktoré obsahujú spam, nadávky alebo osobné útoky, porušujú zásady slušného správania, vôbec nesúvisia s témou či s komentármi pod ňou, alebo sú presnou kópiou nejakého z predošlých komentárov.

Hodnotu píšte ako číslo, nie slovom * Časový limit vypršal, obnovte prosím CAPTCHA príklad.


 

© 2014 – 2024 Jana Plauchová. S výnimkou materiálov z Wikimedia Foundation všetky práva vyhradené. Kontakt na autorku: adhara (zavináč) volny.cz. Stránky archivované Národnou knižnicou SR.