header image

 
 

Tri spôsoby, ako ekologicky získať čečinu

Aj moje adventné vence roku 2017 vznikli z ekologicky získanej čečiny

Vianoce sa blížia, kde vziať materiál na dekoráciu? Do nejakej dvadsaťpäťky som v príslušnom čase chodila s nožnicami do lesa, alebo aspoň medzi okrasné stromy a kríky medzi panelákmi. Potom som však zistila, že existujú aj lepšie postupy – postupy, pri ktorých nemusíte kmásať už aj tak ťažko skúšané sídliskové stromy či (takmer) panenskú prírodu v lese. A takto nazbieraná čečina je dokonca kvalitnejšia.

1. Borovicové vetvy nazrážané vetrom

V borovicovom lese sú spravidla stromy už príliš vysoké na to, aby sme dosiahli na nejaké živé konáre, tobôž pekné. Z vrcholov borovíc lesných však zvyknú malé konáriky s čečinou opadávať samé. Pri dlhšej prechádzke lesom ich postupne určite nazbierate dosť. Sú síce väčšinou krátke, nehodia sa veľmi do veľkých váz, ale aspoň na menšie ikebany či adventné vence poslúžia dobre.

2. Rúbanisko

Ak hľadanie samovoľne spadnutých borovicových vetvičiek nestačí, na prechádzke lesom skôr či neskôr (bohužiaľ asi skôr ako neskôr) natrafíte na rúbanisko. Čerstvé rúbaniská v ihličnatých lesoch môžu poskytnúť prístup k vrcholovej, a teda najkvalitnejšej čečine. Na rozdiel od nazrážaných konárikov máte v tomto prípade na výber aj z tých najkvalitnejších vetiev.

3. Záhradkársky odpad

Tretia možnosť je moja najobľúbenejšia, najpohodlnejšia a odkrýva prístup aj k mnohým iným druhom než sú lesné borovice a jedle. V niektorých rodinných domoch býva pravidelne odvoz záhradkárskeho odpadu, ktorý obyvatelia vykladajú pred domy. Okrem nahrabaného lístia či suchých bylí to bývajú aj vetvy orezaných či vypílených vždyzelených stromov. A práve tento odpad je nesmierne užitočnou, bohatou zásobárňou materiálu. Stačí len nájsť vhodnú lokalitu.

Ak chcete chrániť stromy ešte viac, pridajte sa k projektu My sme les.

Mohlo by vás zaujímaťTipy a triky pre šikovné ruky Moja výtvarná tvorba


Napísať odpoveď

Tip 1: Aby ste predišli možnej strate komentára pri posielaní, napíšte si ho, prosím, do textového editora a sem ho iba prekopírujte.

Tip 2: Pred odoslaním obnovte CAPTCHA príklad stlačením na šípky napravo.

Povolené XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vymazané budú komentáre, ktoré obsahujú spam, nadávky alebo osobné útoky, porušujú zásady slušného správania, vôbec nesúvisia s témou či s komentármi pod ňou, alebo sú presnou kópiou nejakého z predošlých komentárov.

Hodnotu píšte ako číslo, nie slovom * Časový limit vypršal, obnovte prosím CAPTCHA príklad.


 

© 2014 – 2024 Jana Plauchová. S výnimkou materiálov z Wikimedia Foundation všetky práva vyhradené. Kontakt na autorku: adhara (zavináč) volny.cz. Stránky archivované Národnou knižnicou SR.